Unde am gresit?

Subscriu si eu la mesajul lui Sunset. Cu o floare nu se face primavara si doar o urare care nu-l angajeaza cu nimic nu poate sterge anii de nepasare si lipsa de respect.
Pe de alta parte, tu nu ai de ce sa te justifici.
Baiatul mai are multe de invatat. Lasa-l s-o faca pe cont propriu, the hard way. Lectiile dureroase, pe care ti le da viata sunt cel mai greu de uitat.

Cat despre judecata celorlalti, draga Uly, in caz ca nu ti-ai dat inca seama, te informez ca ai intrat pe un forum unde mai pandesc si sacali si viespi, cu multe frustrari si esecuri existentiale, dar care pretind a avea o existenta plina de succes in viata reala si care abia asteapta ca o persoana sa recunoasca ca a facut vreo greseala sau sa-si exprime vreo indoiala ca sa sara la carotida, cu ironii, sarcasme si replici menite sa te puna la colt, doar pentru a-si afirma o inchipuita superioritate virtuala.
Sassette
Postat pe 5 Martie 2017 13:05
Asa e, 'draga' @uly, perfect adevarat!

Multi self-suficienti, sferto-docti, auto-intromisionati mitocaneste si umorali lipsiti de bun simtz pe netul asta.
Pe unii daca nu-i maninca-n *** si-n zi de duminica, nu se simt bine saptamina viitoare!

Mare grija...
garbo101426
Postat pe 5 Martie 2017 15:28
lauda de sine...
Pulitzer...se putea sa nu stii tu mai bine? Ne citesti si gandurile, sau gindurile?
helga_
Postat pe 5 Martie 2017 17:21
Cat despre judecata celorlalti, draga Uly, in caz ca nu ti-ai dat inca seama, te informez ca ai intrat pe un forum unde mai pandesc si sacali si viespi, cu multe frustrari si esecuri existentiale, dar care pretind a avea o existenta plina de succes in viata reala si care abia asteapta ca o persoana sa recunoasca ca a facut vreo greseala sau sa-si exprime vreo indoiala ca sa sara la carotida, cu ironii, sarcasme si replici menite sa te puna la colt, doar pentru a-si afirma o inchipuita superioritate virtuala.

existenta plina de succes, aici in virtual... restul
helga_
Postat pe 5 Martie 2017 17:27
De la: garbo_463543, la data 2017-03-05 17:21:31lauda de sine...
Pulitzer...se putea sa nu stii tu mai bine? Ne citesti si gandurile, sau gindurile?


garbo_463539
Postat pe 5 Martie 2017 17:35
De la: garbo_463471, la data 2017-03-05 07:34:05
De la: ulygarbo, la data 2017-03-04 23:38:16
De la: garbo_463471, la data 2017-03-04 21:32:43
De la: ulygarbo, la data 2017-03-04 19:31:59
De la: garbo_463471, la data 2017-03-04 09:54:09Acela este instinctul de mama, si ca orice instinct poate fi si suprimat, constientizandu-l. Iubirea neconditionata este mult mai mult, uly draga.
Mama nu e 'sfanta' doar pt. ca e mama, asta-i doar un cliseu, e 'sfanta' cand este un om deosebit de bun si potrivita ca nimeni alta pt. copilul ei.


Instinctul de mama este in gena noastra, la fel ca la animale.In momentul nasterii, pe langa acest instinct, fiind fiiinte umane, apar si emotiile, sentimentele, ratiunea.
Ce poate fi mai minunat, decat o mama care isi simte copilul nou nascut la pieptul ei, care il pipaie, ii simte mirosul, ii aude primul gangurit.Prima persoana pe care un nou nascut o vede la cateva zeci de minute, face to face,cand este la 30 cm la san pentru a fi alaptat, este chipul mamei. Legatura energetica intre copil si mama prin ombilic, nu poate fi taiata nici dupa moarte.Daca mama are instincte si copilul are instincte, de exemplu cel de a suge. Dupa tot acest ritual bazat pe instincte treci la meseria de mama, care inseamna daruire, pe care o faci prin iubire neconditionata pe parcursul anilor, facand educatia copilului ; gravitezi in jurul implinirii lui.


Doamna Uly, nici nu pricepi ca la instinctul de mama sau de tata se adauga posesivitatea parintelui, nu iubirea neconditionata; doar spui si tu, 'gravitezi in jurul implinirii lui'... Cu iubirea, e alta poveste, nu toti parintii o simt, asa cum in general prea putini oameni sunt capabili de ea.

Doamna 471, ce facem aici,, batalia mintilor?
Eu nu scriu dupa carte. Scriu dupa experienta mea pe parcursul vietii. Un parinte se simpte implinit cand il vede pe copilul lui implinit, cand acesta este realizat dtpdv. Pana atunci gravitezi in jurul lui; in afara de hrana de a manca ii dai si "hrana" spirituala.Copii mei au fost copii doriti, cu responsabilitati din partea ambilor parinti.Daca nu ar fi fost iubiti ar fi plecat din casa.Au fost lasati liberi de la 15 ani, sa-si alega calea .Eu cred in iubirea neconditionata, si imi iubesc copii neconditionat. Reciprocitatea nu va fi la fel pentru ca este inradacinata in logica.


Nu-i nici o batalie, doar ca ai cerut sa ti se spuna unde ai gresit -daca nu stii pana acum unde ai gresit...- omitand sa dai 'detalii', care ar fi pus povestea dumitale de viata in lumina ei adevarata... Si ai ideea preconceputa ca mama, buna sau rea e o sfanta, ce cuvant pomenit in van! asa cum si copiii sunt sanatosi si la minte si la trup si la educatie, ca-s ai tai.

Vezi ca nu esti atenta cand citesti,Intrebarea mea era alta.
Esti obsedata de cele doua cuvinte, ca te-as trimite la trupa Taxi.Te sfatuiesc sa intri pe site-uri pentru copii, si vei primi raspunsul pentru cele doua cuvinte...mama si sfant. Vei avea ce invata de la ei. De la inocenta sufletului lor vei afla cum vad ei chipul mamei.
ulygarbo
Postat pe 5 Martie 2017 18:35
De la: sunsset, la data 2017-03-05 08:51:31,,Azi am primit de la el telefon sa-mi spuna primavara frumoasa. Nu s-a intamplat pana acum niciodata din partea lui.,,
Draga mea iti recomand sa fii precauta ,nu te bucura foarte tare ,s-ar putea doar sa aiba nevoie de tine intr-un fel sau altul,sper din tot sufletul sa nu fie asa dar.....

Sunt atenta.Sper sa intram pe un fagas normal.
ulygarbo
Postat pe 5 Martie 2017 18:38
De la: ulygarbo, la data 2017-03-05 18:35:17
De la: garbo_463471, la data 2017-03-05 07:34:05
De la: ulygarbo, la data 2017-03-04 23:38:16
De la: garbo_463471, la data 2017-03-04 21:32:43
De la: ulygarbo, la data 2017-03-04 19:31:59
De la: garbo_463471, la data 2017-03-04 09:54:09Acela este instinctul de mama, si ca orice instinct poate fi si suprimat, constientizandu-l. Iubirea neconditionata este mult mai mult, uly draga.
Mama nu e 'sfanta' doar pt. ca e mama, asta-i doar un cliseu, e 'sfanta' cand este un om deosebit de bun si potrivita ca nimeni alta pt. copilul ei.


Instinctul de mama este in gena noastra, la fel ca la animale.In momentul nasterii, pe langa acest instinct, fiind fiiinte umane, apar si emotiile, sentimentele, ratiunea.
Ce poate fi mai minunat, decat o mama care isi simte copilul nou nascut la pieptul ei, care il pipaie, ii simte mirosul, ii aude primul gangurit.Prima persoana pe care un nou nascut o vede la cateva zeci de minute, face to face,cand este la 30 cm la san pentru a fi alaptat, este chipul mamei. Legatura energetica intre copil si mama prin ombilic, nu poate fi taiata nici dupa moarte.Daca mama are instincte si copilul are instincte, de exemplu cel de a suge. Dupa tot acest ritual bazat pe instincte treci la meseria de mama, care inseamna daruire, pe care o faci prin iubire neconditionata pe parcursul anilor, facand educatia copilului ; gravitezi in jurul implinirii lui.


Doamna Uly, nici nu pricepi ca la instinctul de mama sau de tata se adauga posesivitatea parintelui, nu iubirea neconditionata; doar spui si tu, 'gravitezi in jurul implinirii lui'... Cu iubirea, e alta poveste, nu toti parintii o simt, asa cum in general prea putini oameni sunt capabili de ea.

Doamna 471, ce facem aici,, batalia mintilor?
Eu nu scriu dupa carte. Scriu dupa experienta mea pe parcursul vietii. Un parinte se simpte implinit cand il vede pe copilul lui implinit, cand acesta este realizat dtpdv. Pana atunci gravitezi in jurul lui; in afara de hrana de a manca ii dai si "hrana" spirituala.Copii mei au fost copii doriti, cu responsabilitati din partea ambilor parinti.Daca nu ar fi fost iubiti ar fi plecat din casa.Au fost lasati liberi de la 15 ani, sa-si alega calea .Eu cred in iubirea neconditionata, si imi iubesc copii neconditionat. Reciprocitatea nu va fi la fel pentru ca este inradacinata in logica.


Nu-i nici o batalie, doar ca ai cerut sa ti se spuna unde ai gresit -daca nu stii pana acum unde ai gresit...- omitand sa dai 'detalii', care ar fi pus povestea dumitale de viata in lumina ei adevarata... Si ai ideea preconceputa ca mama, buna sau rea e o sfanta, ce cuvant pomenit in van! asa cum si copiii sunt sanatosi si la minte si la trup si la educatie, ca-s ai tai.

Vezi ca nu esti atenta cand citesti,Intrebarea mea era alta.
Esti obsedata de cele doua cuvinte, ca te-as trimite la trupa Taxi.Te sfatuiesc sa intri pe site-uri pentru copii, si vei primi raspunsul pentru cele doua cuvinte...mama si sfant. Vei avea ce invata de la ei. De la inocenta sufletului lor vei afla cum vad ei chipul mamei.


Ai cerut, n-ai cerut, important e ca ai scris despre ceva ce, daca stiai si singura sa rezolvi, nu erai pe forumul asta, nu? Sfanta n-ai cum sa fii chiar daca stai si-n cap, sfant e doar cel care lucreaza pt. binele omenirii, nu o simpla femeie care se preocupa de familia ei.
iolanda_74
Postat pe 5 Martie 2017 18:54
De la: Sassette, la data 2017-03-05 13:05:34Subscriu si eu la mesajul lui Sunset. Cu o floare nu se face primavara si doar o urare care nu-l angajeaza cu nimic nu poate sterge anii de nepasare si lipsa de respect.
Pe de alta parte, tu nu ai de ce sa te justifici.
Baiatul mai are multe de invatat. Lasa-l s-o faca pe cont propriu, the hard way. Lectiile dureroase, pe care ti le da viata sunt cel mai greu de uitat.

Cat despre judecata celorlalti, draga Uly, in caz ca nu ti-ai dat inca seama, te informez ca ai intrat pe un forum unde mai pandesc si sacali si viespi, cu multe frustrari si esecuri existentiale, dar care pretind a avea o existenta plina de succes in viata reala si care abia asteapta ca o persoana sa recunoasca ca a facut vreo greseala sau sa-si exprime vreo indoiala ca sa sara la carotida, cu ironii, sarcasme si replici menite sa te puna la colt, doar pentru a-si afirma o inchipuita superioritate virtuala.


Ca orice mama am speranta sa putem reface o relatie cat de cat mai aproape de normalitate. E drept ca fiecare vedem normalitatea dintr-un alt unghi.
Sunt noua pe acest forum.Sincer,l-am ales ptr ca l-am obs mai activ.
Se formeaza sau se distrug aliante, se denigreaza, se manipuleaza fara a se tine cont ca se pot distruge suflete.Stiu asta, se intampla si pe alte site-uri.Sunt persoane care ranesc ptr a provoca durere, si se hranesc din durerea ta. Iubirea, ura, invidia, admiratia, gelozia sunt sentimente care dicteaza actunile noastre.Cred ca persoanele rau intentionate pot fi "localizate" si respinse.
ulygarbo
Postat pe 5 Martie 2017 19:00
De la: garbo101426, la data 2017-03-05 12:29:19
N-ai nimerit.


Era vorba de Premiul Pulitzer pt. fictiune!
https://en.wikipedia.org/wiki/Pulitzer_Prize_for_Fiction



Facand abstractie de comentarii, premii am obs ca esti o pasionata sau obsedata de pancarte(sa iei totul ca pe o gluma) Nu ai gasit si o pancarta cu "#rezist"....????
ulygarbo
Postat pe 5 Martie 2017 19:07
De la: garbo_463471, la data 2017-03-05 18:54:36
De la: ulygarbo, la data 2017-03-05 18:35:17
De la: garbo_463471, la data 2017-03-05 07:34:05
De la: ulygarbo, la data 2017-03-04 23:38:16
De la: garbo_463471, la data 2017-03-04 21:32:43
De la: ulygarbo, la data 2017-03-04 19:31:59
De la: garbo_463471, la data 2017-03-04 09:54:09Acela este instinctul de mama, si ca orice instinct poate fi si suprimat, constientizandu-l. Iubirea neconditionata este mult mai mult, uly draga.
Mama nu e 'sfanta' doar pt. ca e mama, asta-i doar un cliseu, e 'sfanta' cand este un om deosebit de bun si potrivita ca nimeni alta pt. copilul ei.


Instinctul de mama este in gena noastra, la fel ca la animale.In momentul nasterii, pe langa acest instinct, fiind fiiinte umane, apar si emotiile, sentimentele, ratiunea.
Ce poate fi mai minunat, decat o mama care isi simte copilul nou nascut la pieptul ei, care il pipaie, ii simte mirosul, ii aude primul gangurit.Prima persoana pe care un nou nascut o vede la cateva zeci de minute, face to face,cand este la 30 cm la san pentru a fi alaptat, este chipul mamei. Legatura energetica intre copil si mama prin ombilic, nu poate fi taiata nici dupa moarte.Daca mama are instincte si copilul are instincte, de exemplu cel de a suge. Dupa tot acest ritual bazat pe instincte treci la meseria de mama, care inseamna daruire, pe care o faci prin iubire neconditionata pe parcursul anilor, facand educatia copilului ; gravitezi in jurul implinirii lui.


Doamna Uly, nici nu pricepi ca la instinctul de mama sau de tata se adauga posesivitatea parintelui, nu iubirea neconditionata; doar spui si tu, 'gravitezi in jurul implinirii lui'... Cu iubirea, e alta poveste, nu toti parintii o simt, asa cum in general prea putini oameni sunt capabili de ea.

Doamna 471, ce facem aici,, batalia mintilor?
Eu nu scriu dupa carte. Scriu dupa experienta mea pe parcursul vietii. Un parinte se simpte implinit cand il vede pe copilul lui implinit, cand acesta este realizat dtpdv. Pana atunci gravitezi in jurul lui; in afara de hrana de a manca ii dai si "hrana" spirituala.Copii mei au fost copii doriti, cu responsabilitati din partea ambilor parinti.Daca nu ar fi fost iubiti ar fi plecat din casa.Au fost lasati liberi de la 15 ani, sa-si alega calea .Eu cred in iubirea neconditionata, si imi iubesc copii neconditionat. Reciprocitatea nu va fi la fel pentru ca este inradacinata in logica.


Nu-i nici o batalie, doar ca ai cerut sa ti se spuna unde ai gresit -daca nu stii pana acum unde ai gresit...- omitand sa dai 'detalii', care ar fi pus povestea dumitale de viata in lumina ei adevarata... Si ai ideea preconceputa ca mama, buna sau rea e o sfanta, ce cuvant pomenit in van! asa cum si copiii sunt sanatosi si la minte si la trup si la educatie, ca-s ai tai.

Vezi ca nu esti atenta cand citesti,Intrebarea mea era alta.
Esti obsedata de cele doua cuvinte, ca te-as trimite la trupa Taxi.Te sfatuiesc sa intri pe site-uri pentru copii, si vei primi raspunsul pentru cele doua cuvinte...mama si sfant. Vei avea ce invata de la ei. De la inocenta sufletului lor vei afla cum vad ei chipul mamei.


Ai cerut, n-ai cerut, important e ca ai scris despre ceva ce, daca stiai si singura sa rezolvi, nu erai pe forumul asta, nu? Sfanta n-ai cum sa fii chiar daca stai si-n cap, sfant e doar cel care lucreaza pt. binele omenirii, nu o simpla femeie care se preocupa de familia ei.



Asta ai inteles?
Vezi ca in aprile se face referendum in sensul definirii familiei ca uniune intre un barbat si o femeie.
ulygarbo
Postat pe 5 Martie 2017 19:25
Deci intre un sfant si o sfanta.

Acum serios, o fi importanta mama pt. copiii sai, dar de aici si pana la a numi mama asa cum insisti, e o distanta pe care nici macar tu n-ai stiut sa o parcurgi in asa fel incat sa fii implinita cu viata ta.

iolanda_74
Postat pe 5 Martie 2017 19:32
De la: garbo_463471, la data 2017-03-05 19:32:59Deci intre un sfant si o sfanta.

Acum serios, o fi importanta mama pt. copiii sai, dar de aici si pana la a numi mama asa cum insisti, e o distanta pe care nici macar tu n-ai stiut sa o parcurgi in asa fel incat sa fii implinita cu viata ta.



uffa!!
Ma intreb de ce am o senzatie de sufocare...ma simt debusolata, as zice chiar mai mult...
Nu vreau sa ma gandesc la nimic...nu vreau sa intelg sau sa interpretez...sunt zile in care certitudinile devin necesare...
Deci, fac un dus, imi pieptan parul, ma parfumez si incerc sa nu ma gandesc la nimic, chiar daca pentru asta ar trebui sa-mi trag un glont in cap.
ulygarbo
Postat pe 5 Martie 2017 19:52
De la: ulygarbo, la data 2017-03-05 19:07:03
De la: garbo101426, la data 2017-03-05 12:29:19
N-ai nimerit.


Era vorba de Premiul Pulitzer pt. fictiune!
https://en.wikipedia.org/wiki/Pulitzer_Prize_for_Fiction



Facand abstractie de comentarii, premii am obs ca esti o pasionata sau obsedata de pancarte(sa iei totul ca pe o gluma) Nu ai gasit si o pancarta cu "#rezist"....????


Auzi, mai faptura ... exoterica teribil de neintelesa - parca nici macar de propria familie, nu? -, nu ti se pare cam mare lipsa de educatie si maniere sa te frece grija de grija mea, neinvitata?!?
Mai ales ca postarea mea de mai sus nu-ti era adresata!

Avind in vedere povestioara 'lacrimogena' la care observ ca 'pretinzi' doar sa ti se cinte in struna - poveste numai buna de induiosat fiintele mizericordioase care pun botu' la toate fictiunile de pe net -, cred ca ti-am vorbit pina acum cit se poate de politicos, inteligent si rational; se pare insa ca nu si suficient si pt. 'nivela' ta.
Si daca, din prea mult tupeu nepotrivit, incepe sa te manince epiderma prea intens, atunci te asigur ca stiu extrem de bine sa ... pirlesc shoriciul cochonelului obraznic!
Pricepi, 'inestimabilo'???...
Sau sa-ti fac o schita fara emoticoane, 'eminentza'?!?

P.S. Poate ti-o fi tinind glumitele si intepaturile pretins destepte cu altii/altele da', din nefericire pt. tine, cu mine nu-ti merge pt. ca faci parte exact din ... grupul tzinta din zona mea de expertiza profesionala!
Asa ca fac un apel la ratiune si te sfatuiesc - prieteneste deocamdata - sa sezi blind, sa nu care cumva saaa ... te auto-accidentezi.
Caci n-or sa te ajute nici tratamentele de ultima generatie, 'draguto'!

Sau iti imaginezi ca te trezesti cu fii-tu?!?...
garbo101426
Postat pe 5 Martie 2017 20:14
Draga mea doamna, mai intai de toate va felicit si va admir toata puterea interioara, intelepciunea de care ati dat dovada ani de-a rândul. Imi pare nespus de rau pentru modul in care ati fost tratata, probabil e un efect al daruirii totale copiilor..din punctul meu de vedere, nu ati gresit niciunde, dimpotriva, le-ati lasat copiilor mana libera, cu incredere si daruire. Ati luat cea mai buna decizie, cum nu se putea alta mai buna. Iubiti-va mai mult decat ati facut-o vreodata, admirati-va in fiecare zi pentru ceea ce ati fost si ceea ce ati devenit. Respectati-va si sa nu care cumva sa cadeti prada resentimentelor, nu e cazul! Sa fiti mereu o invingatoare si o puternica! Cu stima, Elisa
garbo_463345
Postat pe 5 Martie 2017 20:58
draga uly,cu copii problemele sunt pe viata,asa cum e si dragostea noastra pentru ei ,si nici o durere nu e mai mare decat aceea pe care ti-o poate provoca un copil, sunt convinsa ca stii despre ce vorbesc,
te felicit pentru forta si puterea de care ai dat dovada,stiu ca sunt seri si nopti in care plangi,daca te ajuta cu ceva si eu cred ca ai facut exact ce trebuia,dragostea si induiosarea pe care o simti pentru copii nimic nu o poate sterge,nici cel mai neasteptat gest din partea lor
sa nu iti inchipui ca stie cineva secretul educatiei copiilor
nimeni nu poate spune ca ai gresit
ai facut tot ce ai putut sa faci tu e o alta problema ca nu a fost indeajuns
draga mea iti doresc zile senine,sanatate si capul sus ,viata e frumoasa asa cu bune si rele mergem inainte
felicitari pentru victoria ta asupra acelei crancene boli
sunsset
Postat pe 5 Martie 2017 21:22
De la: garbo101426, la data 2017-03-05 20:14:07
De la: ulygarbo, la data 2017-03-05 19:07:03
De la: garbo101426, la data 2017-03-05 12:29:19
N-ai nimerit.


Era vorba de Premiul Pulitzer pt. fictiune!
https://en.wikipedia.org/wiki/Pulitzer_Prize_for_Fiction



Facand abstractie de comentarii, premii am obs ca esti o pasionata sau obsedata de pancarte(sa iei totul ca pe o gluma) Nu ai gasit si o pancarta cu "#rezist"....????


Auzi, mai faptura ... exoterica teribil de neintelesa - parca nici macar de propria familie, nu? -, nu ti se pare cam mare lipsa de educatie si maniere sa te frece grija de grija mea, neinvitata?!?
Mai ales ca postarea mea de mai sus nu-ti era adresata!

Avind in vedere povestioara 'lacrimogena' la care observ ca 'pretinzi' doar sa ti se cinte in struna - poveste numai buna de induiosat fiintele mizericordioase care pun botu' la toate fictiunile de pe net -, cred ca ti-am vorbit pina acum cit se poate de politicos, inteligent si rational; se pare insa ca nu si suficient si pt. 'nivela' ta.
Si daca, din prea mult tupeu nepotrivit, incepe sa te manince epiderma prea intens, atunci te asigur ca stiu extrem de bine sa ... pirlesc shoriciul cochonelului obraznic!
Pricepi, 'inestimabilo'???...
Sau sa-ti fac o schita fara emoticoane, 'eminentza'?!?

P.S. Poate ti-o fi tinind glumitele si intepaturile pretins destepte cu altii/altele da', din nefericire pt. tine, cu mine nu-ti merge pt. ca faci parte exact din ... grupul tzinta din zona mea de expertiza profesionala!
Asa ca fac un apel la ratiune si te sfatuiesc - prieteneste deocamdata - sa sezi blind, sa nu care cumva saaa ... te auto-accidentezi.
Caci n-or sa te ajute nici tratamentele de ultima generatie, 'draguto'!

Sau iti imaginezi ca te trezesti cu fii-tu?!?...

Ma bucur ca ti-a insusit obs de a nu mai folosi pancarte. Recunosc ca te-am provocat nitel, asa pe ocolite
O "profesionista" nu mi-ar fi "oferit" un asemenea raspuns pentru "nivela" mea.M-ar fi lasat in plata Domnului. Eu am inteles raspunsul tau ca pe o tulburare de limbaj.Am ajuns la aceeasi "nivela" Rasu-Plansu!! Si atata jale in plans/ca ce-am fost si ce-am ajuns(din folclorul national, si valabil ptr amandoua)
Te rog, vezi ca sunt politicoasa,sunt ardeleanca si noi ardelenii pricepem mai greu, mai incet ma ajuti sa pricep doua expresii folosite de tine?
"pirlesc shoriciul cochonelului obraznic!" nu cunosc mediul in care se foloseste(sau poate nu vreau sa-l spun),nu am intalnit pana acum limbajul acesta. Am cautat in Dex "cochonelului" si nu am gasit.
" grupul tzinta din zona mea de expertiza profesionala! " sa inteleg ca administratia Garbo iti permite sa faci expertize pe forum sau esti o supracalificata care se pune pe scris recenzii?
Tratamentul de ultima generatie, durerea, nu ti-o doresc nici macar tie.
Habar nu ai ce vorbesti.
ulygarbo
Postat pe 5 Martie 2017 21:28
Din pacate vad fiintze dintr-astea de-alde tine, 'rupte'-n bucati, mult mai frecvent decit ar permite in mod normal o ... selectie naturala sanatoasa!
Absolut jenant topicul si, exact asa cum te-am citit de la bun inceput, esti in mod evident prea plina doar de tine insati. Altminteri nici un om sanatos la cap macar n-ar fi venit pe-aici cu astfel de ... idiosincrazii comportamentale familiale!

Dorintza primitiva prost reprimata de a ti se da 'dreptate' in suferintza ta in mod discretionar si public de catre niste straini totali, este semn de afectare caracteriala grava.
Iar 'spalarea' rufelor familiei pe net plus detractarea fiului, indiferent de motivele sordide ale rupturii, este indicatorul unui absolut derapaj emotional...

Incep sa ma gindesc ca de fapt intregul lui comportament are mare legatura chiar cu increderea si stabilitatea pe care o mama ar fi trebuit sa i le ofere neconditionat, dintotdeauna.
Iar invocata lui agresivitate imi pare a fi mai degraba reflexul unor abuzuri si reprimari nedetensionate in timp.
Cu sigurantza ca el stie mult mai multe decit esti tu dispusa sa spui sau sa accepti.

Bref, ... mizericordioaso?!?

...Q.E.D.!
garbo101426
Postat pe 6 Martie 2017 01:18
Cel mai probabil, problemele dumitale cu fii si in special cu fiul cel mic se datoreaza, asa cum am lasat anterior sa se inteleaga, status quo-ului de entitate 'divina' pe care il pretinzi, in virtutea faptului ca esti mama. Insa a fi parinte e un demers. Ai incercat sa fii apropiata de baietii tai, sa nu impui acea distanta mama-fiu? Ai lasat loc si pt. iubitele baietilor si pt. orice alta persoana draga sufletului lor? Sau ai considerat ca toata dragostea lor ti se cuvine numai si numai tie?!... daca nu, ai gresit fiind atat de aroganta. Inca ceva, vital in relationarea voastra: indiferent de actiunile tale, eu nu gasesc ca fiul cel mic a procedat uman in ce te priveste, sunt convinsa ca are o tulburare de personalitate, asa ca fuguta cu el la psihiatru. Ca nu te considera un parinte bun e una, dar sa nu-i pese de problemele tale de sanatate, atat de grave, macar cat sa nu te tulbure gratuit, denota tulburari psihiatrice iar lipsa de empatie si de suflet nu e ceva ce se dobandeste in urma comportamentului instabil al mamei ci este o caracteristica innascuta a psihopatilor.
iolanda_74
Postat pe 6 Martie 2017 09:55
De la: garbo101426, la data 2017-03-06 01:18:02Din pacate vad fiintze dintr-astea de-alde tine, 'rupte'-n bucati, mult mai frecvent decit ar permite in mod normal o ... selectie naturala sanatoasa!
Absolut jenant topicul si, exact asa cum te-am citit de la bun inceput, esti in mod evident prea plina doar de tine insati. Altminteri nici un om sanatos la cap macar n-ar fi venit pe-aici cu astfel de ... idiosincrazii comportamentale familiale!

Dorintza primitiva prost reprimata de a ti se da 'dreptate' in suferintza ta in mod discretionar si public de catre niste straini totali, este semn de afectare caracteriala grava.
Iar 'spalarea' rufelor familiei pe net plus detractarea fiului, indiferent de motivele sordide ale rupturii, este indicatorul unui absolut derapaj emotional...

Incep sa ma gindesc ca de fapt intregul lui comportament are mare legatura chiar cu increderea si stabilitatea pe care o mama ar fi trebuit sa i le ofere neconditionat, dintotdeauna.
Iar invocata lui agresivitate imi pare a fi mai degraba reflexul unor abuzuri si reprimari nedetensionate in timp.
Cu sigurantza ca el stie mult mai multe decit esti tu dispusa sa spui sau sa accepti.

Bref, ... mizericordioaso?!?

...Q.E.D.!


Multumesc pentru cuvintele tale minunate, alese cu grija. Viata e un dar minunat.
Bucura-te de viata!
ulygarbo
Postat pe 6 Martie 2017 10:15
De la: garbo_463345, la data 2017-03-05 20:58:42Draga mea doamna, mai intai de toate va felicit si va admir toata puterea interioara, intelepciunea de care ati dat dovada ani de-a rândul. Imi pare nespus de rau pentru modul in care ati fost tratata, probabil e un efect al daruirii totale copiilor..din punctul meu de vedere, nu ati gresit niciunde, dimpotriva, le-ati lasat copiilor mana libera, cu incredere si daruire. Ati luat cea mai buna decizie, cum nu se putea alta mai buna. Iubiti-va mai mult decat ati facut-o vreodata, admirati-va in fiecare zi pentru ceea ce ati fost si ceea ce ati devenit. Respectati-va si sa nu care cumva sa cadeti prada resentimentelor, nu e cazul! Sa fiti mereu o invingatoare si o puternica! Cu stima, Elisa

Totul va fi bine. Multumesc!
ulygarbo
Postat pe 6 Martie 2017 10:20
Buna, @471.
M-ai facut sa zimbesc de dmineatza.
Din pacate teribil de amar.

Si asta pt. ca eu si cunosc bazele stiintzifice serioase care-mi intaresc convingerea ca lipsa de empatie (nu de suflet, care e cu totul altceva) este cea mai grava problema a Umanitatzii.
Atit de grava incit deformeaza chiar Umanitatea insasi, modificind-ui chiar sensul si cursul!
As putea spune ca tu esti chiar mai dura si cinica decit sint eu de obiecei.
Nu de alta, da' asertiunea ca "lipsa de empatie si de suflet (...) este o caracteristica innascuta a psihopatilor", este mult exagerata si inexacta ... medical. Si chiar si asa, afirmatia este inca departe de realitatea crunta in care traim si in societate da' - helas! - si in familie...

Iti dai seama ca lipsa de empatie este un sindrom aproape global, din ce in ce mai acut? Deci e de regasit la marea majoritate a oamenilor?
Iar asta presupune ca Umanitatea asta e de fapt ... un proiect ESUAT.
Si ca singura solutie ar fi doar ... 'anularea' acestuia!
Tocmai avind in vedere natura noastra profund schizoida, egotica pina in strafundurile fiintzei noastre biologice cit si lipsa totala de dorintza de upgradare a propriei conditii umane...

In esentza ai destula dreptate, cu observatiza ca mai toti sintem niste psihopati.
Mai mari sau mai mici...
garbo101426
Postat pe 6 Martie 2017 10:36
Nu, @uly, viatza nu e nici un dar!
Ea este cel mult ... un dat.
O consecintza biologica a miliarde de ani de evoutie si de 'norocuri' cosmice incredibile!

Viatza insasi e un fel de unic miracol cosmic, prezent doar aici, pe Pamint. Si nu e deloc o 'premeditare' a cuiva doar pt. ca noi nu sintem inca in stare s-o intelegen si s-o apreciem asa cum se cuvine.
Si pe a noastra da', mai ales, pe a altora...

Viatza devine multora doar un chin continuu prin optiune personala, pt. ca uitam sau nu avem educatia necesara de a intelege ca, desi ne 'apartine' fizic in totalitate (meritat sau nu asta-i alta problema), aceasta nu este doar simpla noastra ... proprietate exclusivista atunci cind e vorba de consecintzele gindurilor, faptelor, emotiilor si actiunilor ce rezulta din 'exercitarea' discretionara si egotica a dreptului la viatza!...
garbo101426
Postat pe 6 Martie 2017 11:18
Eu cred ca viata este chiar un dar al lui Dumnezeu catre noi. Doar ca asta nu exclude responsabilitatea noastra de a ne-o pastra exact asa, ca un dar.
iolanda_74
Postat pe 6 Martie 2017 11:46
De la: garbo_463471, la data 2017-03-06 11:46:28Eu cred ca viata este chiar un dar al lui Dumnezeu catre noi. Doar ca asta nu exclude responsabilitatea noastra de a ne-o pastra exact asa, ca un dar.


Da, viata este un cadou si trebuie traita cu bune si cu rele; sa te lupti, sa iubesti, sa plangi, sa te bucuri pentru ea. Fiecare inceput de zi este un dar de la Dumnezeu.
ulygarbo
Postat pe 6 Martie 2017 17:12
De la: garbo101426, la data 2017-03-06 11:18:14Nu, @uly, viatza nu e nici un dar!
Ea este cel mult ... un dat.
O consecintza biologica a miliarde de ani de evoutie si de 'norocuri' cosmice incredibile!

Viatza insasi e un fel de unic miracol cosmic, prezent doar aici, pe Pamint. Si nu e deloc o 'premeditare' a cuiva doar pt. ca noi nu sintem inca in stare s-o intelegen si s-o apreciem asa cum se cuvine.
Si pe a noastra da', mai ales, pe a altora...

Viatza devine multora doar un chin continuu prin optiune personala, pt. ca uitam sau nu avem educatia necesara de a intelege ca, desi ne 'apartine' fizic in totalitate (meritat sau nu asta-i alta problema), aceasta nu este doar simpla noastra ... proprietate exclusivista atunci cind e vorba de consecintzele gindurilor, faptelor, emotiilor si actiunilor ce rezulta din 'exercitarea' discretionara si egotica a dreptului la viatza!...

Mda, Traim realitati diferite..
Uite un citat, unul din preferatele mele :Antoine de Saint – Exupery- Micul Print "De aceea e frumos pustiul, zise micul print, fiindca undeva ascunde o fantana..."

P.S. acel miracol cosmic, viata, este doar pe Pamant? (e o intrebare retorica)
ulygarbo
Postat pe 6 Martie 2017 17:29

E clar ca Garbo ar trebui sa-si puna musai chiar din prima pagina o 'burtiera' avertizoare pe care sa scrie clar, cu litere mari:

"Site editat cu supervizarea ... Institutului National de Diabet, Nutritie si Boli Metabolice "Prof. Dr. N. Paulescu"!


Nu de alta, da' e corect ca cititorii nediabeticii sa fie avertizati ca e f. posibil sa faca ... diabet, iar diabeticii ca risca sa li se agraveze diabetul in dotare.

Ambele variante urmare a atitor edulcorari stupide, dulcegarii jenante si peltele de ... 'dezvoltare personala' absolut penibile care apar in paginile sale si scrise pasamite de niste adulti aparent normal 'fabricati'!


Sarmanul Larry Winget in al sau best seller "Oamenii sunt idioti - iar eu pot demonstra asta!" nu cred ca si-ar fi putut imagina ca ar putea sa gaseasca chiar in Romania...

...surse de studiu, cercetare si inspiratie atit de 'active'!


Oricum, are 'mioritza' material bibliografic din abundentza chiar pt. ... volumul II !
garbo101426
Postat pe 6 Martie 2017 17:41
Mai degraba e vorba de i_realitatzi diferite...


Unii am incercat, cu sau fara succes, sa ne mai si maturizam odata cu trecerea timpului.
Si am considerat util sa ne upgradam de la nivelul din "Micul Print" la macar cel din ... "Citadela"!


P.S. Stii tu, pe verificatelea, ca exista viatza biologica altundeva decit pe Pamint?
Ca banuieli e la indemina sa avem cu totii.
Cam la fel ca si cu ... 'darurile' lui Dumnezeu!
Care pe linga liber arbitru, ratiune si constiintza de sine a cam 'uitat' sa ne dea si...

...instructiunile lor de folosire!
garbo101426
Postat pe 6 Martie 2017 17:52
426, darul asta oferit de Dumnezeu noua oamenilor si anume viata, nu exclude nefericirea extrema, rautatea, bolile, disperarea si chiar ratacirea oricaror repere de bun simt si masura, deoarece avem liber arbitru. Nici pe departe n-am afirmat ca viata, asa cum intelegem sa o traim pe pamantul asta, ar fi la vie en rose...
iolanda_74
Postat pe 6 Martie 2017 19:49
De la: garbo101426, la data 2017-03-06 17:52:29Mai degraba e vorba de i_realitatzi diferite...


Unii am incercat, cu sau fara succes, sa ne mai si maturizam odata cu trecerea timpului.
Si am considerat util sa ne upgradam de la nivelul din "Micul Print" la macar cel din ... "Citadela"!


P.S. Stii tu, pe verificatelea, ca exista viatza biologica altundeva decit pe Pamint?
Ca banuieli e la indemina sa avem cu totii.
Cam la fel ca si cu ... 'darurile' lui Dumnezeu!
Care pe linga liber arbitru, ratiune si constiintza de sine a cam 'uitat' sa ne dea si...


...instructiunile lor de folosire!



Ti-am spus ca intre noi doua functoneaza zicala rasu-plansu
Ti-ai luat pilulele antiglicemice azi? eu zic sa iei doua ptr orice eventalitate..Daca ai nevoie de ajutor baiatul meu e de garda la Universitar.
ulygarbo
Postat pe 6 Martie 2017 20:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubire de mama? 33 De la: Andreeaa244 13 Martie 2016 02:02
Ce am fost si ce am ajuns... 14 De la: tutankhamon 2 Iulie 2009 00:37
bebelus 2 De la: vivi_mariana86 19 Mai 2011 21:55
Nu-mi gasesc echilibrul 55 De la: garbo162935 15 Aprilie 2012 00:53
displazia de sold 1 De la: florys_delly 25 Iulie 2010 11:42
Setari Cookie-uri