Unde am gresit?

Fetelor, va rog din suflet sa nu mai comentati nimic.Am gresit ca am deschis acest topic.
ulygarbo
Postat pe 2 Martie 2017 21:22
Uly, din greseli invata omul. Buna dimineata :)
Acum ma duc sa vad si eu ce-i aia amandina ca m-ai facut curioasa.
Rotty
Postat pe 3 Martie 2017 07:25
De la: Rotty, la data 2017-03-03 07:25:27Uly, din greseli invata omul. Buna dimineata :)
Acum ma duc sa vad si eu ce-i aia amandina ca m-ai facut curioasa.

Si cei inteligenti invata din greselile altora.Pana una alta pasi gresiti, nepotriviti ii poate ajusta viata.
Buna dimineata!Pofta buna!
ulygarbo
Postat pe 3 Martie 2017 09:37
Merci, dar nu la amandina. Aici nu este si oricum arata mult prea dulce si shocolatoasa pentru gustul meu.
Rotty
Postat pe 3 Martie 2017 11:04
Dincolo de orice ... filozofareala, oricum inutila, ar fi suficient daca am invatza cite ceva macar din propriile greselile...

Si pt. ca asta e chiar ultimul meu comentariu vreau sa-mi nu-mi folosesc ...'sentimentul fatalitatzii si neputintzei'(?!?) si, pt. ca am expertiza in domeniu, sa-ti atrag atentia ca pt. cineva inteligent care cunoaste si intelege conceptul de meditatzie si care a mai avut si extraordinara sansa de a scapa de cancer, ar fi trebuit sa stii ca cel mai mare 'prieten' al acestui mare dusman nu este nimeni altul decit...

...ZAHARUL!

Asta fiind de fapt si singurul care chiar trebuia dat afara definitiv din viatza ta...

Multa sanatate...


garbo101426
Postat pe 3 Martie 2017 11:13
...sa nu-mi folosesc...
garbo101426
Postat pe 3 Martie 2017 12:59
De la: garbo101426, la data 2017-03-03 11:13:47Dincolo de orice ... filozofareala, oricum inutila, ar fi suficient daca am invatza cite ceva macar din propriile greselile...

Si pt. ca asta e chiar ultimul meu comentariu vreau sa-mi nu-mi folosesc ...'sentimentul fatalitatzii si neputintzei'(?!?) si, pt. ca am expertiza in domeniu, sa-ti atrag atentia ca pt. cineva inteligent care cunoaste si intelege conceptul de meditatzie si care a mai avut si extraordinara sansa de a scapa de cancer, ar fi trebuit sa stii ca cel mai mare 'prieten' al acestui mare dusman nu este nimeni altul decit...

...ZAHARUL!

Asta fiind de fapt si singurul care chiar trebuia dat afara definitiv din viatza ta...

Multa sanatate...





Si in virtual "intalnirile" nu mi se par intamplatoare. In spatele mastilor sunt persoane la care le poti intui o particica de suflet. Sunt persoane care te pot face sa razi sau sa plangi.

O melodie pentru voi,ca multumire pentru comentarii
https://www.youtube.com/watch?v=9ezskxltRnA
Alexandra Stan - Ecoute (feat. Havana) | Official Music Video
ulygarbo
Postat pe 3 Martie 2017 13:21
Pacat! Cind facem ceva din Iubire nu trebuie sa asteptam recunostinta sau rasplata chiar si din partea copiilor nostri.Daca facem ceva din iubire pt. cei dragi nu putem sa le reprosam nimic. .dar daca facem totul asteptind rasplata ajungem sa fim nemultumiti tot timpul si reprosurile ii vor deranja pe cei pt. care ne-am (sacrificat)......deci nu fa sacrifici sau nu fa bine sa astepti ceva in schimb fa aceste lucruri pentru ca simnti. ..si fara interes lasa pe aceia pt.care ai facut aceste lucruri sa recunoasca meritele tale, daca le arunci tot timpul in fata am facut, am dress. ..pentru tine poate irita enorm si raspunsul poate fi de genul"nu te-am pus eu sa faci ".....
garbo_413710
Postat pe 4 Martie 2017 05:56
De la: garbo_413710, la data 2017-03-04 05:56:18Pacat! Cind facem ceva din Iubire nu trebuie sa asteptam recunostinta sau rasplata chiar si din partea copiilor nostri.Daca facem ceva din iubire pt. cei dragi nu putem sa le reprosam nimic. .dar daca facem totul asteptind rasplata ajungem sa fim nemultumiti tot timpul si reprosurile ii vor deranja pe cei pt. care ne-am (sacrificat)......deci nu fa sacrifici sau nu fa bine sa astepti ceva in schimb fa aceste lucruri pentru ca simnti. ..si fara interes lasa pe aceia pt.care ai facut aceste lucruri sa recunoasca meritele tale, daca le arunci tot timpul in fata am facut, am dress. ..pentru tine poate irita enorm si raspunsul poate fi de genul"nu te-am pus eu sa faci ".....


Adevar graiesti!

de fiecare data cand aud pe unul/una care spune cate a facut si cat s-a sacrificat pentru ceilalti, deja stiu ca e o persoana dependenta care naste relatii toxice pe ideea - plata si rasplata. Daca simti sa faci un bine cuiva fa-l fara sa-l impovarezi sau sa-i reprosezi mai tarziu, daca nu, lasa-l in plata Domnului.
Orice psiholog cate de slab pregatit stie sa-ti spuna atata lucru - relatiile construite pe plata si rasplata sau pedeapsa. sunt relatii TOXICE!!!

Daca nici nora nu vrea sa te vada Uly draga, ceva e putred in Danemarca. Nu cred ca ai fost tu sfanta si din senin toti te urasc sau te evita. Undeva e clar ca ai gresit si cred ca e chiar acolo in punctul slab de care vorbeam - ai asteptari de la ceilalti pt eforturile/sacrificiile tale NESOLICITATE/NEASTEPTATE de ei, si asta ii face sa te evite. Nu se poate iubire cu de-a sila. Oamenii te cauta daca te vor si nu pt serviciile pe care le faci, ci pentru PERSOANA CARE ESTI!
garbo059727
Postat pe 4 Martie 2017 06:31
De la: garbo059727, la data 2017-03-04 06:31:40
De la: garbo_413710, la data 2017-03-04 05:56:18Pacat! Cind facem ceva din Iubire nu trebuie sa asteptam recunostinta sau rasplata chiar si din partea copiilor nostri.Daca facem ceva din iubire pt. cei dragi nu putem sa le reprosam nimic. .dar daca facem totul asteptind rasplata ajungem sa fim nemultumiti tot timpul si reprosurile ii vor deranja pe cei pt. care ne-am (sacrificat)......deci nu fa sacrifici sau nu fa bine sa astepti ceva in schimb fa aceste lucruri pentru ca simnti. ..si fara interes lasa pe aceia pt.care ai facut aceste lucruri sa recunoasca meritele tale, daca le arunci tot timpul in fata am facut, am dress. ..pentru tine poate irita enorm si raspunsul poate fi de genul"nu te-am pus eu sa faci ".....


Adevar graiesti!

de fiecare data cand aud pe unul/una care spune cate a facut si cat s-a sacrificat pentru ceilalti, deja stiu ca e o persoana dependenta care naste relatii toxice pe ideea - plata si rasplata. Daca simti sa faci un bine cuiva fa-l fara sa-l impovarezi sau sa-i reprosezi mai tarziu, daca nu, lasa-l in plata Domnului.
Orice psiholog cate de slab pregatit stie sa-ti spuna atata lucru - relatiile construite pe plata si rasplata sau pedeapsa. sunt relatii TOXICE!!!

Daca nici nora nu vrea sa te vada Uly draga, ceva e putred in Danemarca. Nu cred ca ai fost tu sfanta si din senin toti te urasc sau te evita. Undeva e clar ca ai gresit si cred ca e chiar acolo in punctul slab de care vorbeam - ai asteptari de la ceilalti pt eforturile/sacrificiile tale NESOLICITATE/NEASTEPTATE de ei, si asta ii face sa te evite. Nu se poate iubire cu de-a sila. Oamenii te cauta daca te vor si nu pt serviciile pe care le faci, ci pentru PERSOANA CARE ESTI!


Ce spui tu e valabil in teorie. In practica lucrurile stau 'un pic' altfel.
iolanda_74
Postat pe 4 Martie 2017 07:42
Ai spus destul, incercand sa faci bine ai crescut monstrii.Imi pare rau , dar nu stiu sa dau sfaturi.Plang si-mi pare rau pentru situatia ta.El, o sa ajunga rau, din pacate. :'( :'(.Si sa nu uitam ,societatea, sistemul si inposibilitatea de a fi o familie (impreuna), distruge tinerii.Ai facut bine ca l-ai trimis sa traiasca pe picioarle lui.Iti doresc sanatate ca de altele nu mai ai timp.Timpul l-ai daruit celui ce te face nebuna si-ti vb vulgar.Pacat!
garbo032261
Postat pe 4 Martie 2017 08:22
De la: garbo_413710, la data 2017-03-04 05:56:18Pacat! Cind facem ceva din Iubire nu trebuie sa asteptam recunostinta sau rasplata chiar si din partea copiilor nostri.Daca facem ceva din iubire pt. cei dragi nu putem sa le reprosam nimic. .dar daca facem totul asteptind rasplata ajungem sa fim nemultumiti tot timpul si reprosurile ii vor deranja pe cei pt. care ne-am (sacrificat)......deci nu fa sacrifici sau nu fa bine sa astepti ceva in schimb fa aceste lucruri pentru ca simnti. ..si fara interes lasa pe aceia pt.care ai facut aceste lucruri sa recunoasca meritele tale, daca le arunci tot timpul in fata am facut, am dress. ..pentru tine poate irita enorm si raspunsul poate fi de genul"nu te-am pus eu sa faci ".....


Iubirea unei mame e neconditionata.Cand nasti primesti de la natura sentimente ce nu pot fi descrise in cuvinte, si care se pastreaza pe tot parcursul vietii.Depinde si de modul in care este primita iubirea, sa stie sa o primeasca. Daca au ramas cu mama inseamna ca au un anumit confort, o anumita siguranta a vietii pe care nu vor sa o piarda.
Am cerut ajutor de la ei,cand am aflat ca am cancer.Eu nu mi-am extras o masea, Am avut cancer., am avut nevoie de ajutor.
ulygarbo
Postat pe 4 Martie 2017 09:38
Acela este instinctul de mama, si ca orice instinct poate fi si suprimat, constientizandu-l. Iubirea neconditionata este mult mai mult, uly draga.
Mama nu e 'sfanta' doar pt. ca e mama, asta-i doar un cliseu, e 'sfanta' cand este un om deosebit de bun si potrivita ca nimeni alta pt. copilul ei.
iolanda_74
Postat pe 4 Martie 2017 09:54
De la: garbo059727, la data 2017-03-04 06:31:40
De la: garbo_413710, la data 2017-03-04 05:56:18Pacat! Cind facem ceva din Iubire nu trebuie sa asteptam recunostinta sau rasplata chiar si din partea copiilor nostri.Daca facem ceva din iubire pt. cei dragi nu putem sa le reprosam nimic. .dar daca facem totul asteptind rasplata ajungem sa fim nemultumiti tot timpul si reprosurile ii vor deranja pe cei pt. care ne-am (sacrificat)......deci nu fa sacrifici sau nu fa bine sa astepti ceva in schimb fa aceste lucruri pentru ca simnti. ..si fara interes lasa pe aceia pt.care ai facut aceste lucruri sa recunoasca meritele tale, daca le arunci tot timpul in fata am facut, am dress. ..pentru tine poate irita enorm si raspunsul poate fi de genul"nu te-am pus eu sa faci ".....


Adevar graiesti!

de fiecare data cand aud pe unul/una care spune cate a facut si cat s-a sacrificat pentru ceilalti, deja stiu ca e o persoana dependenta care naste relatii toxice pe ideea - plata si rasplata. Daca simti sa faci un bine cuiva fa-l fara sa-l impovarezi sau sa-i reprosezi mai tarziu, daca nu, lasa-l in plata Domnului.
Orice psiholog cate de slab pregatit stie sa-ti spuna atata lucru - relatiile construite pe plata si rasplata sau pedeapsa. sunt relatii TOXICE!!!

Daca nici nora nu vrea sa te vada Uly draga, ceva e putred in Danemarca. Nu cred ca ai fost tu sfanta si din senin toti te urasc sau te evita. Undeva e clar ca ai gresit si cred ca e chiar acolo in punctul slab de care vorbeam - ai asteptari de la ceilalti pt eforturile/sacrificiile tale NESOLICITATE/NEASTEPTATE de ei, si asta ii face sa te evite. Nu se poate iubire cu de-a sila. Oamenii te cauta daca te vor si nu pt serviciile pe care le faci, ci pentru PERSOANA CARE ESTI!


Comentariul tau m-a dat pe spate ca sa folosesc expresii virtuale.Cred ca nu ai inteles ce am scris .Cu riscul de a ma repeta, eu nu sunt iubita, ci mama si mama este o sfanta.
Pe fosta mea nora am vazut-o cu cateva zile inainte de casatorie. Este o alta poveste. Nu am stiut, si nu stiu cine este, ce face, unde sta.
Eu nu ii mai vreau, cu toate ca-i iubesc enorm de mult. Este trist, dar asta e.
ulygarbo
Postat pe 4 Martie 2017 09:55
e greu sa fii singura parasita de familia in care ai investit nu bani, ci suflet si eu sunt atat de singura am trecut prin prea multe, m-as bucura daca am putea sa vorbim din cand in cand, am 59 ani si viata nu mi-a oferit prea multe
evy13
Postat pe 4 Martie 2017 10:17
eu te-am inteles, stiu ca nu vrei recompense pt ce ai facut, stiu si ca toti avem partea noastra de vina in asa ceva, dar mai stiu si ce inseamna sa ai o boala urata si sa treci singura prin asa ceva, nimeni nu are dreptul sa te judece
evy13
Postat pe 4 Martie 2017 10:20
De la: garbo032261, la data 2017-03-04 08:22:51Ai spus destul, incercand sa faci bine ai crescut monstrii.Imi pare rau , dar nu stiu sa dau sfaturi.Plang si-mi pare rau pentru situatia ta.El, o sa ajunga rau, din pacate. :'( :'(.Si sa nu uitam ,societatea, sistemul si inposibilitatea de a fi o familie (impreuna), distruge tinerii.Ai facut bine ca l-ai trimis sa traiasca pe picioarle lui.Iti doresc sanatate ca de altele nu mai ai timp.Timpul l-ai daruit celui ce te face nebuna si-ti vb vulgar.Pacat!

Sanatate!!
ulygarbo
Postat pe 4 Martie 2017 10:28
De la: ulygarbo, la data 2017-03-04 09:55:34
De la: garbo059727, la data 2017-03-04 06:31:40
De la: garbo_413710, la data 2017-03-04 05:56:18Pacat! Cind facem ceva din Iubire nu trebuie sa asteptam recunostinta sau rasplata chiar si din partea copiilor nostri.Daca facem ceva din iubire pt. cei dragi nu putem sa le reprosam nimic. .dar daca facem totul asteptind rasplata ajungem sa fim nemultumiti tot timpul si reprosurile ii vor deranja pe cei pt. care ne-am (sacrificat)......deci nu fa sacrifici sau nu fa bine sa astepti ceva in schimb fa aceste lucruri pentru ca simnti. ..si fara interes lasa pe aceia pt.care ai facut aceste lucruri sa recunoasca meritele tale, daca le arunci tot timpul in fata am facut, am dress. ..pentru tine poate irita enorm si raspunsul poate fi de genul"nu te-am pus eu sa faci ".....


Adevar graiesti!

de fiecare data cand aud pe unul/una care spune cate a facut si cat s-a sacrificat pentru ceilalti, deja stiu ca e o persoana dependenta care naste relatii toxice pe ideea - plata si rasplata. Daca simti sa faci un bine cuiva fa-l fara sa-l impovarezi sau sa-i reprosezi mai tarziu, daca nu, lasa-l in plata Domnului.
Orice psiholog cate de slab pregatit stie sa-ti spuna atata lucru - relatiile construite pe plata si rasplata sau pedeapsa. sunt relatii TOXICE!!!

Daca nici nora nu vrea sa te vada Uly draga, ceva e putred in Danemarca. Nu cred ca ai fost tu sfanta si din senin toti te urasc sau te evita. Undeva e clar ca ai gresit si cred ca e chiar acolo in punctul slab de care vorbeam - ai asteptari de la ceilalti pt eforturile/sacrificiile tale NESOLICITATE/NEASTEPTATE de ei, si asta ii face sa te evite. Nu se poate iubire cu de-a sila. Oamenii te cauta daca te vor si nu pt serviciile pe care le faci, ci pentru PERSOANA CARE ESTI!


Comentariul tau m-a dat pe spate ca sa folosesc expresii virtuale.Cred ca nu ai inteles ce am scris .Cu riscul de a ma repeta, eu nu sunt iubita, ci mama si mama este o sfanta.
Pe fosta mea nora am vazut-o cu cateva zile inainte de casatorie. Este o alta poveste. Nu am stiut, si nu stiu cine este, ce face, unde sta.
Eu nu ii mai vreau, cu toate ca-i iubesc enorm de mult. Este trist, dar asta e.


ba am inteles chiar f bine, tu nu ai inteles, cand spun relatii nu ma refer exclusiv la relatile de cuplu, nu a spus nimeni ca-i esti iubita. Jeez

Mama nu e sfanta! ca nu s-a pogorat din ceruri. E doar o femeie care s-a culcat cu un barbat si a proiectat un copchil nada mas.

Relatiile tale cu membrii familiei sunt foarte ciudate - ti-ai cunoscut nora inainte cu cateva zile de nunta (oare de ce?) n-o fi vrut fiul tau sa te cunoasca mai devreme, sotul plecat cu anii probabil are pe altcineva, fii tai nu te inteleg, nu te ajuta.... ceva nu se pupa. ar fi interesant sa ne spui care sunt relatiile dintre ei.

sunt convins ca au si ei partea lor de vina, dar cum ramane cu a ta? hmmm.... cand spui ca nu au fost langa tine asta se numeste "asteptari" De ce ar fi trebuit sa fie langa tine? pentru ca tu ai fost langa ei? nu asa functioneaza lumea pt ca nu traim intr-o lume utopica. singura persoana care va fi mereu langa tine esti tu,iar daca nu constientizezi acest lucru vei suferi toata viata asteptand o farama de la ceilalti. Peace.
garbo059727
Postat pe 4 Martie 2017 15:55
De la: garbo_463471, la data 2017-03-04 09:54:09Acela este instinctul de mama, si ca orice instinct poate fi si suprimat, constientizandu-l. Iubirea neconditionata este mult mai mult, uly draga.
Mama nu e 'sfanta' doar pt. ca e mama, asta-i doar un cliseu, e 'sfanta' cand este un om deosebit de bun si potrivita ca nimeni alta pt. copilul ei.


Instinctul de mama este in gena noastra, la fel ca la animale.In momentul nasterii, pe langa acest instinct, fiind fiiinte umane, apar si emotiile, sentimentele, ratiunea.
Ce poate fi mai minunat, decat o mama care isi simte copilul nou nascut la pieptul ei, care il pipaie, ii simte mirosul, ii aude primul gangurit.Prima persoana pe care un nou nascut o vede la cateva zeci de minute, face to face,cand este la 30 cm la san pentru a fi alaptat, este chipul mamei. Legatura energetica intre copil si mama prin ombilic, nu poate fi taiata nici dupa moarte.Daca mama are instincte si copilul are instincte, de exemplu cel de a suge. Dupa tot acest ritual bazat pe instincte treci la meseria de mama, care inseamna daruire, pe care o faci prin iubire neconditionata pe parcursul anilor, facand educatia copilului ; gravitezi in jurul implinirii lui.
ulygarbo
Postat pe 4 Martie 2017 19:31
De la: garbo059727, la data 2017-03-04 15:55:10
De la: ulygarbo, la data 2017-03-04 09:55:34
De la: garbo059727, la data 2017-03-04 06:31:40
De la: garbo_413710, la data 2017-03-04 05:56:18Pacat! Cind facem ceva din Iubire nu trebuie sa asteptam recunostinta sau rasplata chiar si din partea copiilor nostri.Daca facem ceva din iubire pt. cei dragi nu putem sa le reprosam nimic. .dar daca facem totul asteptind rasplata ajungem sa fim nemultumiti tot timpul si reprosurile ii vor deranja pe cei pt. care ne-am (sacrificat)......deci nu fa sacrifici sau nu fa bine sa astepti ceva in schimb fa aceste lucruri pentru ca simnti. ..si fara interes lasa pe aceia pt.care ai facut aceste lucruri sa recunoasca meritele tale, daca le arunci tot timpul in fata am facut, am dress. ..pentru tine poate irita enorm si raspunsul poate fi de genul"nu te-am pus eu sa faci ".....


Adevar graiesti!

de fiecare data cand aud pe unul/una care spune cate a facut si cat s-a sacrificat pentru ceilalti, deja stiu ca e o persoana dependenta care naste relatii toxice pe ideea - plata si rasplata. Daca simti sa faci un bine cuiva fa-l fara sa-l impovarezi sau sa-i reprosezi mai tarziu, daca nu, lasa-l in plata Domnului.
Orice psiholog cate de slab pregatit stie sa-ti spuna atata lucru - relatiile construite pe plata si rasplata sau pedeapsa. sunt relatii TOXICE!!!

Daca nici nora nu vrea sa te vada Uly draga, ceva e putred in Danemarca. Nu cred ca ai fost tu sfanta si din senin toti te urasc sau te evita. Undeva e clar ca ai gresit si cred ca e chiar acolo in punctul slab de care vorbeam - ai asteptari de la ceilalti pt eforturile/sacrificiile tale NESOLICITATE/NEASTEPTATE de ei, si asta ii face sa te evite. Nu se poate iubire cu de-a sila. Oamenii te cauta daca te vor si nu pt serviciile pe care le faci, ci pentru PERSOANA CARE ESTI!


Comentariul tau m-a dat pe spate ca sa folosesc expresii virtuale.Cred ca nu ai inteles ce am scris .Cu riscul de a ma repeta, eu nu sunt iubita, ci mama si mama este o sfanta.
Pe fosta mea nora am vazut-o cu cateva zile inainte de casatorie. Este o alta poveste. Nu am stiut, si nu stiu cine este, ce face, unde sta.
Eu nu ii mai vreau, cu toate ca-i iubesc enorm de mult. Este trist, dar asta e.


ba am inteles chiar f bine, tu nu ai inteles, cand spun relatii nu ma refer exclusiv la relatile de cuplu, nu a spus nimeni ca-i esti iubita. Jeez

Mama nu e sfanta! ca nu s-a pogorat din ceruri. E doar o femeie care s-a culcat cu un barbat si a proiectat un copchil nada mas.

Relatiile tale cu membrii familiei sunt foarte ciudate - ti-ai cunoscut nora inainte cu cateva zile de nunta (oare de ce?) n-o fi vrut fiul tau sa te cunoasca mai devreme, sotul plecat cu anii probabil are pe altcineva, fii tai nu te inteleg, nu te ajuta.... ceva nu se pupa. ar fi interesant sa ne spui care sunt relatiile dintre ei.

sunt convins ca au si ei partea lor de vina, dar cum ramane cu a ta? hmmm.... cand spui ca nu au fost langa tine asta se numeste "asteptari" De ce ar fi trebuit sa fie langa tine? pentru ca tu ai fost langa ei? nu asa functioneaza lumea pt ca nu traim intr-o lume utopica. singura persoana care va fi mereu langa tine esti tu,iar daca nu constientizezi acest lucru vei suferi toata viata asteptand o farama de la ceilalti. Peace.



..... ....
ulygarbo
Postat pe 4 Martie 2017 19:37
De la: evy13, la data 2017-03-04 10:20:51eu te-am inteles, stiu ca nu vrei recompense pt ce ai facut, stiu si ca toti avem partea noastra de vina in asa ceva, dar mai stiu si ce inseamna sa ai o boala urata si sa treci singura prin asa ceva, nimeni nu are dreptul sa te judece


Ca sa judeci pe cineva musai sa te pui in pielea lui. Sa traiesti aceeasi experienta de viata. Judecata ne-o face Dumnezeu. Dar ne putem ajuta unii pe altii cu pareri, cuvinte de incurajare,sfaturi. Ca o fi bune sau rele , fiecare alege ce crede ca e bun pentru el.
ulygarbo
Postat pe 4 Martie 2017 19:42
De la: ulygarbo, la data 2017-03-04 19:31:59
De la: garbo_463471, la data 2017-03-04 09:54:09Acela este instinctul de mama, si ca orice instinct poate fi si suprimat, constientizandu-l. Iubirea neconditionata este mult mai mult, uly draga.
Mama nu e 'sfanta' doar pt. ca e mama, asta-i doar un cliseu, e 'sfanta' cand este un om deosebit de bun si potrivita ca nimeni alta pt. copilul ei.


Instinctul de mama este in gena noastra, la fel ca la animale.In momentul nasterii, pe langa acest instinct, fiind fiiinte umane, apar si emotiile, sentimentele, ratiunea.
Ce poate fi mai minunat, decat o mama care isi simte copilul nou nascut la pieptul ei, care il pipaie, ii simte mirosul, ii aude primul gangurit.Prima persoana pe care un nou nascut o vede la cateva zeci de minute, face to face,cand este la 30 cm la san pentru a fi alaptat, este chipul mamei. Legatura energetica intre copil si mama prin ombilic, nu poate fi taiata nici dupa moarte.Daca mama are instincte si copilul are instincte, de exemplu cel de a suge. Dupa tot acest ritual bazat pe instincte treci la meseria de mama, care inseamna daruire, pe care o faci prin iubire neconditionata pe parcursul anilor, facand educatia copilului ; gravitezi in jurul implinirii lui.


Doamna Uly, nici nu pricepi ca la instinctul de mama sau de tata se adauga posesivitatea parintelui, nu iubirea neconditionata; doar spui si tu, 'gravitezi in jurul implinirii lui'... Cu iubirea, e alta poveste, nu toti parintii o simt, asa cum in general prea putini oameni sunt capabili de ea.
iolanda_74
Postat pe 4 Martie 2017 21:32
Uly, pe undeva cu siguranta ai gresit... dar mai conteaza acum?
Am auzit un psiholog odata la televizor spunand ca si daca dai o singura palma unui copil poti face din el un monstru.
Eu am cunoscut un baiat, un adevarat monstru de egoism si nesimtire deoarece mamica lui nu l-a certat niciodata cand a gresit ca sa nu-i deformeze personalitatea. O injura in fata, ii vorbeste urat si are doar 13 ani. Baiatul cel mare este absolut antisocial si mamica nu stie ce sa mai faca in cazul lui, doarece petrece tot timpul pe internet. Major si intretinut in continuare. A beneficiat si el de aceeasi educatie complet permisiva si de rasfat cat cuprinde: cadouri, orice moft indeplinit, nicio dojana etc. Tatal lucreaza mult intr-o firma, e prezent putin.
Nu spun ca asta ar fi motivul in cazul tau, dar cred ca ai inteles.
Ca soti si parinti facem greseli
Ei devin cum sunt si datorita noua.
N-as putea spune ce si cand ai gresit, dar cu siguranta ai facut un lucru bun dandu-l in sfarsit afara si oferindu-ti atentia de care aveai atata nevoie.
Lasa-i pe cei care te acuza de dependenta afectiva sa-si macine singuri comentariile veninoase.
Ca oameni suntem fiinte codependente. Si e normal sa astepti de la copilul tau pe care l-ai crescut cu sacrificii si renuntari, un ajutor in momente de cumpana, cum a fost cel prin care ai trecut. Normal nu ar fi: sa-i reprosezi sacrificiile facute pentru el, sa incerci sa-i conduci viata, sa-i alegi sau respingi nevasta, sa-i ceri sa-si puna viata in paranteze pentru tine.
Asa ca acum multumeste-i lui Dumnezeu ca ai scapat de rau, bucura-te de viata linistita si singura, roaga-te si crede ca va fi bine. Si o sa vezi ca in cele din urma asa o sa fie.
Sassette
Postat pe 4 Martie 2017 21:50
De la: garbo_463471, la data 2017-03-04 21:32:43
De la: ulygarbo, la data 2017-03-04 19:31:59
De la: garbo_463471, la data 2017-03-04 09:54:09Acela este instinctul de mama, si ca orice instinct poate fi si suprimat, constientizandu-l. Iubirea neconditionata este mult mai mult, uly draga.
Mama nu e 'sfanta' doar pt. ca e mama, asta-i doar un cliseu, e 'sfanta' cand este un om deosebit de bun si potrivita ca nimeni alta pt. copilul ei.


Instinctul de mama este in gena noastra, la fel ca la animale.In momentul nasterii, pe langa acest instinct, fiind fiiinte umane, apar si emotiile, sentimentele, ratiunea.
Ce poate fi mai minunat, decat o mama care isi simte copilul nou nascut la pieptul ei, care il pipaie, ii simte mirosul, ii aude primul gangurit.Prima persoana pe care un nou nascut o vede la cateva zeci de minute, face to face,cand este la 30 cm la san pentru a fi alaptat, este chipul mamei. Legatura energetica intre copil si mama prin ombilic, nu poate fi taiata nici dupa moarte.Daca mama are instincte si copilul are instincte, de exemplu cel de a suge. Dupa tot acest ritual bazat pe instincte treci la meseria de mama, care inseamna daruire, pe care o faci prin iubire neconditionata pe parcursul anilor, facand educatia copilului ; gravitezi in jurul implinirii lui.


Doamna Uly, nici nu pricepi ca la instinctul de mama sau de tata se adauga posesivitatea parintelui, nu iubirea neconditionata; doar spui si tu, 'gravitezi in jurul implinirii lui'... Cu iubirea, e alta poveste, nu toti parintii o simt, asa cum in general prea putini oameni sunt capabili de ea.

Doamna 471, ce facem aici,, batalia mintilor?
Eu nu scriu dupa carte. Scriu dupa experienta mea pe parcursul vietii. Un parinte se simpte implinit cand il vede pe copilul lui implinit, cand acesta este realizat dtpdv. Pana atunci gravitezi in jurul lui; in afara de hrana de a manca ii dai si "hrana" spirituala.Copii mei au fost copii doriti, cu responsabilitati din partea ambilor parinti.Daca nu ar fi fost iubiti ar fi plecat din casa.Au fost lasati liberi de la 15 ani, sa-si alega calea .Eu cred in iubirea neconditionata, si imi iubesc copii neconditionat. Reciprocitatea nu va fi la fel pentru ca este inradacinata in logica.
ulygarbo
Postat pe 4 Martie 2017 23:38
De la: Sassette, la data 2017-03-04 21:50:44Uly, pe undeva cu siguranta ai gresit... dar mai conteaza acum?
Am auzit un psiholog odata la televizor spunand ca si daca dai o singura palma unui copil poti face din el un monstru.
Eu am cunoscut un baiat, un adevarat monstru de egoism si nesimtire deoarece mamica lui nu l-a certat niciodata cand a gresit ca sa nu-i deformeze personalitatea. O injura in fata, ii vorbeste urat si are doar 13 ani. Baiatul cel mare este absolut antisocial si mamica nu stie ce sa mai faca in cazul lui, doarece petrece tot timpul pe internet. Major si intretinut in continuare. A beneficiat si el de aceeasi educatie complet permisiva si de rasfat cat cuprinde: cadouri, orice moft indeplinit, nicio dojana etc. Tatal lucreaza mult intr-o firma, e prezent putin.
Nu spun ca asta ar fi motivul in cazul tau, dar cred ca ai inteles.
Ca soti si parinti facem greseli
Ei devin cum sunt si datorita noua.
N-as putea spune ce si cand ai gresit, dar cu siguranta ai facut un lucru bun dandu-l in sfarsit afara si oferindu-ti atentia de care aveai atata nevoie.
Lasa-i pe cei care te acuza de dependenta afectiva sa-si macine singuri comentariile veninoase.
Ca oameni suntem fiinte codependente. Si e normal sa astepti de la copilul tau pe care l-ai crescut cu sacrificii si renuntari, un ajutor in momente de cumpana, cum a fost cel prin care ai trecut. Normal nu ar fi: sa-i reprosezi sacrificiile facute pentru el, sa incerci sa-i conduci viata, sa-i alegi sau respingi nevasta, sa-i ceri sa-si puna viata in paranteze pentru tine.
Asa ca acum multumeste-i lui Dumnezeu ca ai scapat de rau, bucura-te de viata linistita si singura, roaga-te si crede ca va fi bine. Si o sa vezi ca in cele din urma asa o sa fie.


In sfarsit un comentariu la subiect, si pragmatic. Iti multumesc din suflet.Am un singur amendament.Nu am intrat cu bocancii in viata nici unui copil.Si stii de ce? Cand eram copil, mi se spunea la scoala ca fac parte dintr-o familie "nesanatoasa". Eu am priceput doar in adolescenta cand urma sa merg la facultate ce inseamna, Dar pana atunci am suferit fiiindca nu mi-au fost date explicatii de sistemul comunist.
Nu mi-am respins nora, ci ea pe mine,eu am participat ca invitata la casatorie,dupa doua saptamani de la moartea mamei mele.Parintii am fost pusi in fata faptului implinit. Era o "domnisoara" de 40 de ani care isi dorea un barbat cu bani, si poate reusea acel 20%sa faca copilul dorit prin vitro. Nu am stiut nimic desprea ea, si nu am intrat in casa lor in tot anul de casatorie. Intr-un final m-am trezit cu copilul la usa sa-mi spuna ca vrea sa divorteze. Nu i-am vazut nici parintii decat la nunta s i divort, la notar, cand a primit ea banii. Ca sa se incheie rapid divortul a avut pretentii la bani, a cerut o suma de bani . Na, ca am mai dat din casa. Ce conteaza e ca copil si-a revenit si merge perfect in viata.
La baiatul cel mic conteaza anturajul in care a intrat. Foloseste f mult violenta verbala. Cu psiholog si inca nu a reusit sa treaca peste. Azi am primit de la el telefon sa-mi spuna primavara frumoasa. Nu s-a intamplat pana acum niciodata din partea lui.

Inca odata iti multumesc pentru comentariu.In povestea mea aveam fiecare partea de vina, dar parca eu am fost cea mai incercata de soarta. Scuze ca m-am intins cu vorba. Doamne ajuta!!
ulygarbo
Postat pe 5 Martie 2017 00:06
De la: ulygarbo, la data 2017-03-04 23:38:16
De la: garbo_463471, la data 2017-03-04 21:32:43
De la: ulygarbo, la data 2017-03-04 19:31:59
De la: garbo_463471, la data 2017-03-04 09:54:09Acela este instinctul de mama, si ca orice instinct poate fi si suprimat, constientizandu-l. Iubirea neconditionata este mult mai mult, uly draga.
Mama nu e 'sfanta' doar pt. ca e mama, asta-i doar un cliseu, e 'sfanta' cand este un om deosebit de bun si potrivita ca nimeni alta pt. copilul ei.


Instinctul de mama este in gena noastra, la fel ca la animale.In momentul nasterii, pe langa acest instinct, fiind fiiinte umane, apar si emotiile, sentimentele, ratiunea.
Ce poate fi mai minunat, decat o mama care isi simte copilul nou nascut la pieptul ei, care il pipaie, ii simte mirosul, ii aude primul gangurit.Prima persoana pe care un nou nascut o vede la cateva zeci de minute, face to face,cand este la 30 cm la san pentru a fi alaptat, este chipul mamei. Legatura energetica intre copil si mama prin ombilic, nu poate fi taiata nici dupa moarte.Daca mama are instincte si copilul are instincte, de exemplu cel de a suge. Dupa tot acest ritual bazat pe instincte treci la meseria de mama, care inseamna daruire, pe care o faci prin iubire neconditionata pe parcursul anilor, facand educatia copilului ; gravitezi in jurul implinirii lui.


Doamna Uly, nici nu pricepi ca la instinctul de mama sau de tata se adauga posesivitatea parintelui, nu iubirea neconditionata; doar spui si tu, 'gravitezi in jurul implinirii lui'... Cu iubirea, e alta poveste, nu toti parintii o simt, asa cum in general prea putini oameni sunt capabili de ea.

Doamna 471, ce facem aici,, batalia mintilor?
Eu nu scriu dupa carte. Scriu dupa experienta mea pe parcursul vietii. Un parinte se simpte implinit cand il vede pe copilul lui implinit, cand acesta este realizat dtpdv. Pana atunci gravitezi in jurul lui; in afara de hrana de a manca ii dai si "hrana" spirituala.Copii mei au fost copii doriti, cu responsabilitati din partea ambilor parinti.Daca nu ar fi fost iubiti ar fi plecat din casa.Au fost lasati liberi de la 15 ani, sa-si alega calea .Eu cred in iubirea neconditionata, si imi iubesc copii neconditionat. Reciprocitatea nu va fi la fel pentru ca este inradacinata in logica.


Nu-i nici o batalie, doar ca ai cerut sa ti se spuna unde ai gresit -daca nu stii pana acum unde ai gresit...- omitand sa dai 'detalii', care ar fi pus povestea dumitale de viata in lumina ei adevarata... Si ai ideea preconceputa ca mama, buna sau rea e o sfanta, ce cuvant pomenit in van! asa cum si copiii sunt sanatosi si la minte si la trup si la educatie, ca-s ai tai.
iolanda_74
Postat pe 5 Martie 2017 07:34
,,Azi am primit de la el telefon sa-mi spuna primavara frumoasa. Nu s-a intamplat pana acum niciodata din partea lui.,,
Draga mea iti recomand sa fii precauta ,nu te bucura foarte tare ,s-ar putea doar sa aiba nevoie de tine intr-un fel sau altul,sper din tot sufletul sa nu fie asa dar.....
sunsset
Postat pe 5 Martie 2017 08:51


Redactia Garbo, 'lucrati' si in weekend???
Sau exersati pt. ... Premiul Pulitzer?!?

garbo101426
Postat pe 5 Martie 2017 10:47
Never. https://ro.wikipedia.org/wiki/Joseph_Pulitzer
garbo_463539
Postat pe 5 Martie 2017 11:01

N-ai nimerit.


Era vorba de Premiul Pulitzer pt. fictiune!
https://en.wikipedia.org/wiki/Pulitzer_Prize_for_Fiction


garbo101426
Postat pe 5 Martie 2017 12:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Daruri de sarbatori copiilor 20 De la: elisabeta_boia 28 Ianuarie 2013 16:43
Mama tanara si singura,sau avort? 219 De la: Medeea12 29 Martie 2012 19:02
Copiii spun lucruri traznite 11 De la: garbo_1502 12 Mai 2012 11:22
Am nevoie de ajutor 87 De la: dor72 25 Iunie 2011 23:43
Te rupi de traditie, te rupi de familie? 56 De la: Juna 14 Mai 2011 10:55
Setari Cookie-uri