Salut voios de pensionara!

Dor, ti-am scris in privat.
Rotty
Postat pe 17 Decembrie 2016 10:13
Bună dimineața din Ardeal!

Cred că-ți amintești că eu și Eugenia ne-am întâlnit cu el.
Asta nu înseamnă că știam, cine e.
M-am întâlnit și cu alte persoane.
Sinceră să fiu, prefer să rămână fiecare o persoană necunoscută, un avatar.
Cele cu care țin legătura, știu de ce. Mici excepții, care întăresc regula.

O zi bună!
Axl_R
Postat pe 17 Decembrie 2016 10:17
`Neata ardeleanco!
Rotty
Postat pe 17 Decembrie 2016 10:22
'Neața!
Poate să vină și o îmbrățișare, că-i frig.
Axl_R
Postat pe 17 Decembrie 2016 10:24
Am trimis-o deja.
Rotty
Postat pe 17 Decembrie 2016 10:25
'Neata Axl eu iti trimit putin soare de la noi sa mai incalzeasca.
Tommy_Boy
Postat pe 17 Decembrie 2016 10:30
E la încărcat.
Ieri a fost o zi lungă.

Mc, Tommy!
Axl_R
Postat pe 17 Decembrie 2016 10:30
Lasa-l acolo, eu cu matusa la tel...
Rotty
Postat pe 17 Decembrie 2016 10:33
De la: Axl_R, la data 2016-12-17 10:17:34Bună dimineața din Ardeal!

Cred că-ți amintești că eu și Eugenia ne-am întâlnit cu el.
Asta nu înseamnă că știam, cine e.
M-am întâlnit și cu alte persoane.
Sinceră să fiu, prefer să rămână fiecare o persoană necunoscută, un avatar.
Cele cu care țin legătura, știu de ce. Mici excepții, care întăresc regula.

O zi bună!

Sigur că îmi amintesc!!! Şi eu trebuia să particip. Mi-a fost bolnav băiatul.
Dragile mele, Axl_R, Eu, dar şi ceilalți, vă respect pentru ceea ce sunteți şi vă iubesc!
Iar pentru identitatea lui Barbo, mă refer strict la omul deosebit, unic, pe care l-am cunoscut.
Dumnezeu să-l odihnescă în pace!
Nu ştiu cum să îmi exprim regretul pentru ignoranța mea inimaginabilă....😥😥😥
Mi-e dor şi de Michelle, Tatoo....
Câtă vreme a trecut!!!!!!
dor72_
Postat pe 17 Decembrie 2016 11:08

Merci, rotty
dor72_
Postat pe 17 Decembrie 2016 11:16
Am înțeles.
Eu mi-am exprimat doar părerea, în legătură cu site-ul și socializarea.
Am aflat de moartea lui, tot de aici, nu știam dacă voi țineți sau nu legătura.

La Mulți Ani, Dor!
Axl_R
Postat pe 17 Decembrie 2016 11:18
De la: Axl_R, la data 2016-12-17 11:18:52Am înțeles.
Eu mi-am exprimat doar părerea, în legătură cu site-ul și socializarea.
Am aflat de moartea lui, tot de aici, nu știam dacă voi țineți sau nu legătura.

La Mulți Ani, Dor!

Încă o dată: cer scuze tuturor!
Axl, cât de cât, ai habar despre mine.
Nu-mi revin! Refuz să cred că nu mai e.
Pănă şi vocea lui avea un timbru special, cald....
Mi- e dor de conversațiile pline de substanță.❤

La mulți ani!❤
dor72_
Postat pe 17 Decembrie 2016 11:24
Credeam că azi e o zi mai specială, de ac. am zis LMA!

Nu mai e nici eu_geminy.
Aici ne-am tot ''certat''. Apoi ne-am cunoscut pe un alt site.
Nici pe Iaso n-am văzut-o de un an, cred.

Totu-i trecător...
Axl_R
Postat pe 17 Decembrie 2016 11:40
hai sa ne imprietenim
garbo333044
Postat pe 18 Decembrie 2016 00:36
Ai,draga mea,doar doua ghivece cu flori?Inmulteste-le sau cumpara-ti si alte flori!!!Nu-ti dai seama cit de mari satisfactii iti aduc florile!!!!Te asigur ca-ti rasplatesc grija de a le fi ingrijit!!!Cit despre mancare,poti manca oricat vrei dar sa fie mai mult legume crude si chestii fara multe calorii!!!In rest iti doresc pensie cit mai lunga!!!P.S. am uitat sa iti spun,ca si eu sunt pensionara si nu am timp sa ma plictisesc!!!Intru pe net,pe o gramada de site-uri interesante(dreptonline, sfatul medicului,site-uri despre ingrijirea florilor,etc)site-uri de pe care poti sa te informezi...
garbo091486
Postat pe 18 Decembrie 2016 06:55
Buna dimineata! Eu nu sunt inca pensionara dar mi am luat unan de concediu fara plata ....asa ca sunt in aceeasi situatie...recomand un zumba ...acasa in fata calculatorului se poate incepe cu lectia 1 de zumba de pe youtube. Nici nu vede nimeni cum ne chinuim sa slabim...doar ca trebuie multa perseverenta si nu trebuie sa renunti cind faci febra musculara.
Mai nou am comandat o bicicleta medicinala 288 de lei cea mai ieftina si de maine cind o primesc am de gind macar o ora sa pedalez...pe zi. Deci cit mai multe legume si fructe si multa miscare.
Manuela_Bombea_1
Postat pe 18 Decembrie 2016 08:55
Buna zumba, buna bicicleta, bune si florile dar 802 sufera de singuratate.
Tommy_Boy
Postat pe 18 Decembrie 2016 09:42
Salut voios de pensionar,
Daca tot refuzi celelalte oferte,ma gandeam sa-ti propun o socializare pe pagina de facebook;vad ca ai calculator si net; iti faci cont pe acest sit si acolo vei gasi o gramada de prieteni virtuali,postari interesante,unele frumoase,poezii,cantece.etc.etc.Incearca. Eu ma simt foarte bine cand deschid calculatorul si gasesc salutarilelor de "buna dimineata" sau urari de tot felul la ocazii deosebite.
alimacri49
Postat pe 18 Decembrie 2016 09:53
Buna,
Pai da,sufera de singuratate de aceea i-am si propus socializarea pe facebook; mai sunt si alte sit-uri de socializare dar aici e mai direct; stiu ce inseamna sa fi singur,mai ales sufleteste de aceea mi-am si facut cont pe pagina respectiva;trece timpul mai repede si mai frumos.
alimacri49
Postat pe 18 Decembrie 2016 09:56
Buna ziua,
Eu mai am vreo 3-4 ani pana la pensie, asa incat cred ca pot sa ma hazardez sa dau si eu o idee, ca sfat ar fi prea mult spus.
In primul rand, nu trebuie sa facem o obsesie din greutatea proprie; totusi, pentru sanatate si pastrarea mobilitatii, o jumatate de ora de mers pe jos, in fiecare zi, indiferent de vreme, ar fi destul. Si nu e greu, fiindca e mersul normal, nu alergare, nu exercitii complicate.
In ce priveste animalele de companie, sunt dragute, pot fi amuzante, dar inseamna multa responsabilitate si, mai ales, restrictii: daca vrei sa pleci in excursie, sau intr-o vizita mai lunga (adica mai mult de o zi, doua), nu ai alta solutie decat sa-l iei cu tine....Pensiunile pentru animale sunt scumpe. Deci, inseamna "sa-ti iei stapan", asa ca nu recomand.
Pentru trecerea timpului, poate organizeaza cineva in localitate cursuri pentru adulti; de orice, de la pictura la croitorie, nu conteaza daca ai talent sau nu, important e sa ai ceva de facut si mai si socializezi, complet fara obligatii: stai cele 2 ore, vorbesti cat vrei si spui cat vrei despre tine, apoi pleci si nu ai vreo obligatie sa inviti pe cineva acasa la cafea....eventual iesi cu "colegii/colegele" la o cafea /suc/bere, in oras, dupa curs....
In rest, eu as citi....eventual de la biblioteca judeteana, ca in vremurile astea, cartile sunt destul de scumpe....
M-am lungit, scuze, dar oricum, era vorba de trecut timpul, nu?
Numai bine!
mariv_bv
Postat pe 18 Decembrie 2016 10:04
Eu ma misc 12 ore pe zi, sau noapte, plus drumul pana la munca, tot plinuta sunt.
Varsta, hormonii...
Zumba nu-i o solutie pt toata lumea. Mai ales dupa o anumita varsta.

In rest eu nu m-as plictisi. Natura, aer curat, plante med. O carte...
Companie? Cea mai buna, eu. Dupa un timp ai nevoie si de liniste. Eu asa simt.
Axl_R
Postat pe 18 Decembrie 2016 13:50
Buna,
Si eu sunt pensionara, dar mi-am continuat activitatea. Si este ok.
Am si un animalut, o pisica...si este f f bine, ma asteapta la usa, ma intampina cu o mangaiere.
Trebuie sa iubesti animalutele si viata iti va fi mult mai frumoasa, aSA ESTE AI OBLIGATII FATA DE ACESTE FIINTE NECUVANTATOARE, DAR SUNT ATAT DE IUBITOARE.
TE MAI ASTEPT LA CONVERSATIE.
dimitriu
Postat pe 18 Decembrie 2016 16:34
De la: mariv_bv, la data 2016-12-18 10:04:07Buna ziua,
Eu mai am vreo 3-4 ani pana la pensie, asa incat cred ca pot sa ma hazardez sa dau si eu o idee, ca sfat ar fi prea mult spus.
In primul rand, nu trebuie sa facem o obsesie din greutatea proprie; totusi, pentru sanatate si pastrarea mobilitatii, o jumatate de ora de mers pe jos, in fiecare zi, indiferent de vreme, ar fi destul. Si nu e greu, fiindca e mersul normal, nu alergare, nu exercitii complicate.
In ce priveste animalele de companie, sunt dragute, pot fi amuzante, dar inseamna multa responsabilitate si, mai ales, restrictii: daca vrei sa pleci in excursie, sau intr-o vizita mai lunga (adica mai mult de o zi, doua), nu ai alta solutie decat sa-l iei cu tine....Pensiunile pentru animale sunt scumpe. Deci, inseamna "sa-ti iei stapan", asa ca nu recomand.
Pentru trecerea timpului, poate organizeaza cineva in localitate cursuri pentru adulti; de orice, de la pictura la croitorie, nu conteaza daca ai talent sau nu, important e sa ai ceva de facut si mai si socializezi, complet fara obligatii: stai cele 2 ore, vorbesti cat vrei si spui cat vrei despre tine, apoi pleci si nu ai vreo obligatie sa inviti pe cineva acasa la cafea....eventual iesi cu "colegii/colegele" la o cafea /suc/bere, in oras, dupa curs....
In rest, eu as citi....eventual de la biblioteca judeteana, ca in vremurile astea, cartile sunt destul de scumpe....
M-am lungit, scuze, dar oricum, era vorba de trecut timpul, nu?
Numai bine!


Mulțumesc
Maria802
Postat pe 18 Decembrie 2016 19:04
Buna seara!
Cred ca depinde de firea fiecaruia cum abordeaza situatia. Si eu am iesit la pensie acum 1 an si lucrez in continuare. Dar, am si gradina si caini si pisici...Nu m-as plictisi nici acasa. Nici mie nu-mi place sa stau la o cafea cu vecinele, prefer sa citesc sau sa navighez pe net(ca acum). Am si cunostinte pensionare care stau la bloc. Si da, bat magazinele sau privesc televizorul toata ziua! Totul e sa nu te blazezi. Orice motiv e bun sa iesi din casa. Avem nevoie de miscare fizica.

Iti urez sarbatori fericite!

Mariana
duranmarianari
Postat pe 18 Decembrie 2016 19:08
Draga mea,fa-ti cont pe facebook si n-ai sa te mai plictisesti.
florentinamanofu
Postat pe 18 Decembrie 2016 19:57
BUna draga pensionara!!!
Daca vrei in timpul liber sa te recreezi si fizic si financiar , si sa grija de sanatate -- iti recomand un lucru exceptional -- ...daca te intereseaza scrie-mi in privat..... sa ai o zi minunata
kuruciuliana@yahoo.com
garbo133204
Postat pe 19 Decembrie 2016 09:00
Buna,
eu am catel si trei pisicute ,toate sterilizare, am avut si papagali micuti, Perusi. Stau tot la bloc, dar sincer catel nu mi-asi mai lua niciodata indifernt de talie si al meu este micut ,dar foarte multe obligatii iti asumi.
si foarte multe cheltuieli, vaccinari, deparazitare, mancare tuns, daca este necesar, baita... si altele. Si plus ca va trebui sa te trezesti in fiecare dimineata sa il scoti afara la plimbaren indiferent de vremea de afara.
Acum in februarie implineste 15 ani , nu mai vede, nu mai aude , este un chin si pentru el si pentru mine. Imi este foarte mila de el dar nu am ce sa fac. Unele persoane imi spun sa-l eutanasiez, dar nu pot, m-am atasat de el si ma doare sufletul sa fac asa ceva.
Eu una , din punctul meu de vedere nu te sfatuiesc sa iti iei catel.
Asta e parerea mea , hotararea va apartine
garbo388688
Postat pe 19 Decembrie 2016 12:32
De la: florentinamanofu, la data 2016-12-18 19:57:47Draga mea,fa-ti cont pe facebook si n-ai sa te mai plictisesti.




sigur
garbo_460561
Postat pe 19 Decembrie 2016 14:29
"Si plus ca va trebui sa te trezesti in fiecare dimineata sa il scoti afara la plimbaren indiferent de vremea de afara. "

Si uite asa iti mentii sanatatea si ramai in "forma". ...Sau crezi ca-i mai bine sa stai langa cuptor si sa coci prajituri pe care sa le infuleci din plictiseala ?
Rotty
Postat pe 20 Decembrie 2016 07:12
Si mai ales ca dimineata nu inseamna musai la 6.
802 fiind pensionara isi poate alege o ora mai umana.

Fb e un paleativ nu o solutie. Pina la urma simti nevoia unui om in carne si oase cu care sa stai de vorba, pe care sa- poti privi in ochi sa rizi cu el face to face nu prin intermediul emoticoanelor.
Tommy_Boy
Postat pe 20 Decembrie 2016 10:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
imi este greu sa-mi vad mama 10 De la: garbo_1474 13 Mai 2012 18:02
sangerari an timpul actului sexual 2 De la: Celleste_ 30 Decembrie 2010 14:52
As vrea niste sfaturi 13 De la: garbo_12988 30 Noiembrie 2015 09:03
displazia de sold 1 De la: florys_delly 25 Iulie 2010 11:42
Iubire de mama? 33 De la: Andreeaa244 13 Martie 2016 02:02
Setari Cookie-uri