A-s dori sa-mi gasesc jumatatea??



842, cand scrii: "ne vom ignora..." asta inseamna ca e valabil pentru amandoua (plus noi oriunde am aparea...) ! Nu e fer ca tu sa nu ne ignorezi pe noi dar tu sa ne ceri noua sau in cazul asta, lui Tommy ! Academician, neacademician... ai face bine sa ne ignori....si poate iti face si tie bine. La ficat de ex. !
barboneli
Postat pe 8 Ianuarie 2016 12:14
mai ales ca tu ai "competenta" pe toate topicele
pinkrainbow
Postat pe 8 Ianuarie 2016 12:41
Măi, uite câte jumătăţi îs aici, alege!
Că nici una nu-i întreagă la cap. Biztoş.

Ştiţi cu cămeşa? Eiii, ştie cine trăbă.
Axl_R
Postat pe 8 Ianuarie 2016 12:53


Ei... nici chiar asa, "pe toate topicele" este exagerat ! Am unul unde sunt omniprezent, cred ca asa se spune... si inca 4-5 unde intru numai daca e ceva interesant sau de facut misto... ! Mai radem si noi, nu ? Dar tu razi si intepi ca un scorpion pe cine nu trebuie...
barboneli
Postat pe 8 Ianuarie 2016 12:54
De la: Axl_R, la data 2016-01-08 12:53:53Măi, uite câte jumătăţi îs aici, alege!
Că nici una nu-i întreagă la cap. Biztoş.

Ştiţi cu cămeşa? Eiii, ştie cine trăbă.


vorbeste in limba romana, si fara virgula intre subiect si predicat!
pinkrainbow
Postat pe 8 Ianuarie 2016 13:58
No, fain ai zis mai Axl_R.
Amu ca sa poti bunghi, musai sa mai iesi in lume, sa te mai preumbli si prin Ardeal o ţâră, nu sa glamujdesti ca hăbăucul la calculator dind lectii de limba romana si gramatica de pe dormeza.
Tommy_Boy
Postat pe 8 Ianuarie 2016 15:01
ia uite mangafaua cum nu i se potriveau academismele invatate ca papagalul sa se dea mare la "birau".......
pinkrainbow
Postat pe 8 Ianuarie 2016 15:39
BIRĂU s. v. cap, căpetenie, comandant, conducător, mai-mare, primar, șef, vătaf. – Din magh. biró.

Mai incearca
Tommy_Boy
Postat pe 8 Ianuarie 2016 17:09
n-ai vazut ghilimelele?
ce te-ai face fara dex, mot-a-mot...

hai, PA

pinkrainbow
Postat pe 8 Ianuarie 2016 17:48
În august am avut două oltence la noi.
Eu cu colega vb în graiul dulce de la noi.
Una dintre ele: Mai vb și pe românește, să înțelegem și noi!

Pe un comentariu așa ocoș, nu dau o porodică stricată.

Axl_R
Postat pe 8 Ianuarie 2016 19:37
De la: Tommy_Boy, la data 2016-01-08 17:09:57BIRĂU s. v. cap, căpetenie, comandant, conducător, mai-mare, primar, șef, vătaf. – Din magh. biró.

Mai incearca


Birău cu birou...
Bine că mai sunt și ghilimele.
Axl_R
Postat pe 8 Ianuarie 2016 20:06
Pai asa se intimpla cind dictionarele sint cih.

Ghilimelele se folosesc pt:
1. Marcarea unui citat.
2. Marcarea titlului unei opere scrise.
3. Pentru a ilustra vorbirea directa intr-un text.
4. Folosirea ironica a unui cuvint sau sintagma cu conditia ca acestea sa existe.
Adica daca scriu destept intelesul este cel general dar daca scriu „destept” se schimba calimera.
Cuvintul birau are intelesul dat de dex altul nu exista adica birau=birou.
Dar ca sa fie impacata si multumita admit si „birau” = birou ca nu sintem nici la scoala, nici la facultatea de Litere si nici la Drept unde la admitere se dau cuvinte din DEX pt. a fi explicate.
Si vorba lui Fluturas „mi se rupe profund” daca unii stilcesc limba romana (dupa ce dau lectii de gramatica) numai pt. ca vocabularul nu-i ajuta.
Tommy_Boy
Postat pe 8 Ianuarie 2016 20:44
pinkrainbow
Postat pe 8 Ianuarie 2016 20:54
De la: Axl_R, la data 2016-01-08 20:06:39
De la: Tommy_Boy, la data 2016-01-08 17:09:57BIRĂU s. v. cap, căpetenie, comandant, conducător, mai-mare, primar, șef, vătaf. – Din magh. biró.

Mai incearca


Birău cu birou...
Bine că mai sunt și ghilimele.


tot vorbesti tu neaos, da' si corect gramatical si mai ales, singura.
pinkrainbow
Postat pe 8 Ianuarie 2016 20:55
De la: Tommy_Boy, la data 2016-01-08 20:44:26Pai asa se intimpla cind dictionarele sint cih.

Ghilimelele se folosesc pt:
1. Marcarea unui citat.
2. Marcarea titlului unei opere scrise.
3. Pentru a ilustra vorbirea directa intr-un text.
4. Folosirea ironica a unui cuvint sau sintagma cu conditia ca acestea sa existe.
Adica daca scriu destept intelesul este cel general dar daca scriu „destept” se schimba calimera.
Cuvintul birau are intelesul dat de dex altul nu exista adica birau=birou.
Dar ca sa fie impacata si multumita admit si „birau” = birou ca nu sintem nici la scoala, nici la facultatea de Litere si nici la Drept unde la admitere se dau cuvinte din DEX pt. a fi explicate.
Si vorba lui Fluturas „mi se rupe profund” daca unii stilcesc limba romana (dupa ce dau lectii de gramatica) numai pt. ca vocabularul nu-i ajuta.


birau era pt. a sublinia nivelul de cultura al necuvantatoarei ... bine ca ai invatat sa citesti "dupa net"... daca nu ti-a placut scoala la timp, macar la 40 sa te dai doctor.... in cautari lexicale
pinkrainbow
Postat pe 8 Ianuarie 2016 21:01

OK, acum te recunosc. Nu te-ai mai chinuit sa-ti imbogatesti aiurea vocabularul. Ai revenit la sintagmele uzuale, comune si copiilor care inca nu au descoperit dictionarele pt. ca abia au inceput sa scrie si sa citeasca.

"Birau" nu a facut decit sa sublinieze altceva, nicidecum ce ai dorit tu, din pacate pt tine.
Asa ca mai "usor cu pianu' pe scari" apropo de lectiile de gramatica date altora.

Alivoar!
(chiar exista termenul si a fost folosit de mari scriitori)
Tommy_Boy
Postat pe 8 Ianuarie 2016 21:19
de, scoala se face la timp. cunostintele elementare le dobandesti din generala, liceu.

Nu cauti la 40 sensul de baza al cuvintelor.


Lectii de gramatica n-am dat, a fost o observatie. Las pe MBA-isti sa o faca
pinkrainbow
Postat pe 8 Ianuarie 2016 21:30
" Draga mea" (apropo de folosirea corecta a ghilimelelor) tu nu l-ai cautat niciodata (sensul cuvintelor). Ai ramas tributara limbajului de gradinita unde picii se necajesc unii pe altii facindu-se prosti, idioti, timpiti e.t.c.
Nu e rusine sa inveti nici la 60 de ani.
Oricum eu mai am destul pina la 40 asa ca nu ma rusinez deloc sa invat in continuare. Numai prostii sustin ca le stiu pe toate.
Si acum chiar pa.
Am alte lucruri mult mai interesante de facut decit sa "dialoghez" cu tine.
Tommy_Boy
Postat pe 8 Ianuarie 2016 21:41
Nanaidecâtsăpuisemneleundetrăbășisăciteșticumvbiosgsămărepetcăpeuntopicaivbdouăzilesolo?
Iațimedicamenteleșilaculcare!
Axl_R
Postat pe 8 Ianuarie 2016 21:42
Axl_R ai fost trasnet. Nu mi-ar fi trecut asa ceva prin minte.
Bravo
Jos palaria.
O seara buna.
Tommy_Boy
Postat pe 8 Ianuarie 2016 21:49
De la: Tommy_Boy, la data 2016-01-08 21:41:25" Draga mea" (apropo de folosirea corecta a ghilimelelor) tu nu l-ai cautat niciodata (sensul cuvintelor). Ai ramas tributara limbajului de gradinita unde picii se necajesc unii pe altii facindu-se prosti, idioti, timpiti e.t.c.
Nu e rusine sa inveti nici la 60 de ani.
Oricum eu mai am destul pina la 40 asa ca nu ma rusinez deloc sa invat in continuare. Numai prostii sustin ca le stiu pe toate.
Si acum chiar pa.
Am alte lucruri mult mai interesante de facut decit sa "dialoghez" cu tine.


succes la rasfoit dex-ul, atentie mai ales la poze... mai ai timp, cateva zile


pinkrainbow
Postat pe 8 Ianuarie 2016 21:56
De la: Axl_R, la data 2016-01-08 21:42:03Nanaidecâtsăpuisemneleundetrăbășisăciteșticumvbiosgsămărepetcăpeuntopicaivbdouăzilesolo?
Iațimedicamenteleșilaculcare!


Pai de ce nu spui de la inceput asa

Delirul poate fi trecut pe fisa clinica.
pinkrainbow
Postat pe 8 Ianuarie 2016 22:02
Ca si lipsa umorului.
Ce viata trista trebuie sa ai, mereu incruntata, pe picior de cearta si intr-o vesnica ratoiala cu tot mapamondu' care nu-ti recunoaste valoarea.
Brrrr!
Naspa rau de tot.
Tommy_Boy
Postat pe 8 Ianuarie 2016 22:08
Ce valoare, tanti? Eu ii dau cu diplomele si academia?
Chiar nu sesizezi caterinca
Neagra ca noaptea si tot mai "adanca".
pinkrainbow
Postat pe 8 Ianuarie 2016 22:20
"Scumpici", tu te-ai legat de diploma mea, eu nu am facut caz de ea, nici macar nu am pomenit ca o am, am pomenit doar de diplomele si MBA-urile colegilor (intr-o anumita comjunctura)tu ai extrapolat totul. Eu nu m-am laudat ca nu e frumos.
Oricum nu cred ca e rusinos sa detii o diploma academica.
Vad ca te deranjeaza teribil.
Nu sint singura persoana din tara cu diploma universitara asa ca probabil am atins o coarda sensibila.
Un examen de admitere ratat cumva? (asta daca ai luat BAC-ul).
Nu-i nimic, trece.
Te poti pune cu burta pe carte (asa cum am facut si eu) si poti face nu una ci 2 facultati.
Am vazut oameni care au facut facultatea si la 50 de ani. Nu-i bai, daca e vointa se poate.
DAR, si aici chiar e un DAR mare, ca sa termini o facultate trebue sa citesti f. mult, chiar si din dictionare, ceea ce cred ca nu-ti prea vine la indemina ca pt. tine dictionarele sint ceva rusinos care trebuie ocolit cu grija.


Tommy_Boy
Postat pe 8 Ianuarie 2016 22:36
pinkrainbow
Postat pe 8 Ianuarie 2016 22:44
Uite la ea, s-o simțit și o luat cămeșa.
Iar acum se scarpină.
Scaiu'
Vezi ce bine e!

Tommy, nu pricepe, nu poate.
Nu are argumente, jignește.
Un număr oarecare, atât.
Axl_R
Postat pe 9 Ianuarie 2016 09:22
Buna dimineata Axl!

Si eu am fost un numar la inceput dar nu am jignit pe nimeni.
Ca are ce are cu mine pot intelege.
Nu i-am cazut bine la pipoţica, dar toate comentariile ei sint profund rautacioase. E ca si cum ar fi strins in ea toate frustrarile lumii si a aparut pe aici ca sa refuleze.
Trist, foarte trist sa fii atit de incrincenat in viata si sa te descarci pe niste oameni total necunoscuti.
Chiar imi inspira mila uneori si nu numai ea. Sa fii ocolit de toti (cu o mica exceptie) si tu totusi sa insisti normal ca naste frustrari.
Oricum revin la hotarirea mea de a ignora tot ce este de ignorat. E mult mai sanatos.



Tommy_Boy
Postat pe 9 Ianuarie 2016 10:43


Doaaamne ce simpatice sunteti atunci cand va "ignorati"... poti sa aprinzi o tigara de la scanteile care sar in jur... ! Ma intreb de ce grad o fi cutremurul provocat atunci cand nu va "ignorati"... ??? In fine... daca tot am intrat pe campul de lupta... as vrea si eu sa intreb de ce 842 si nu numai ea, au asa o repulsie, dispret, fata de cei care invata, se corecteaza, dupa acest Dex.Ro ?

"succes la rasfoit dex-ul, atentie mai ales la poze."

Eu o fac cu placere, de ex. Nu mi-e rusine sa-l folosesc si nu vad de ce nu ar face-o toti. Am invatat cu totii, mai putin 842 poate... inca de mici copii din Abecedar, pe urma din alte manale de invatat, ce e rau sa inveti si din Dex. ???
barboneli
Postat pe 9 Ianuarie 2016 12:25
De la: Tommy_Boy, la data 2016-01-09 10:43:15Buna dimineata Axl!

Si eu am fost un numar la inceput dar nu am jignit pe nimeni.
Ca are ce are cu mine pot intelege.
Nu i-am cazut bine la pipoţica, dar toate comentariile ei sint profund rautacioase. E ca si cum ar fi strins in ea toate frustrarile lumii si a aparut pe aici ca sa refuleze.
Trist, foarte trist sa fii atit de incrincenat in viata si sa te descarci pe niste oameni total necunoscuti.
Chiar imi inspira mila uneori si nu numai ea. Sa fii ocolit de toti (cu o mica exceptie) si tu totusi sa insisti normal ca naste frustrari.
Oricum revin la hotarirea mea de a ignora tot ce este de ignorat. E mult mai sanatos.





ce sa am cu tine, ca nu te cunosc... pur si simplu imi starneste rasul ce postezi .
pinkrainbow
Postat pe 9 Ianuarie 2016 12:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fata blonda cu ochi albastri 30 De la: casperphantom 28 Noiembrie 2010 08:55
Cum ar trebui sa ma comport? 28 De la: LadyLove 6 Iunie 2016 19:10
Ajutati-ma sa castig un concuirs...plzzzz !!! 1 De la: dana92 24 Iulie 2009 01:29
ce poti face cand un prieten nu vrea sa mai vorbeasca cu tine ? 9 De la: garbo005849 5 August 2009 11:41
o fata ne atentioneaza....!!! 339 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:27
Setari Cookie-uri