Despre o relatie veche de prietenie-sfaturi

Probabil ca sunt unul dintre putinii barbati care au cont aici, sper sa gasesc ceva raspunsuri din partea femeilor care se pot pune eventual in pielea personajului..
Asadar am o amica de acum aproape 12 ani, ne stim din facultate. Eu am placut-o de la inceput, insa timid fiind nu am spus nimic atunci, asa ca am devenit amici, sau ma rog, asa se vedea din exterior. Pe parcurs ea a avut cateva relatii, eu la fel (insa mai putine). Ea are mai multa experienta ca mine, a avut mai multi parteneri.
Amicitia noastra a fost cumva iesita din comun, ne vedeam destul de des, mai ales in timpul facultatii, si faceam o gramada de lucruri impreuna. Pentru o persoana care nu ne cunostea, am fi putut parea mai mult decat prieteni, ca sa zic asa.
Au fost si cateva perioade in care nu ne-am vazut, ne-am mai si ciondanit, in fine, povestea e prea detaliata ca sa o pot scrie toata aici.
Acum cativa ani din senin mi-a spus ca m-a placut cu multi ani in urma, cand abia ne cunoscusem; eu am ramas socat, nu am putut decat sa zambesc pe moment, o spusese lejer, ca fapt divers sa zicem.. Dupa aceasta intalnire m-am hotarat sa ii spun tot, chiar daca amandoi eram intr-o relatie la momentul respectiv. Asa am simtit, probabil ca dupa atatia ani de tacere nu am mai rezistat si am facut exact asa: i-am spus intr-o seara absolut tot. Mi-a luat cam 30 min sa povestesc, iar raspunsul ei a fost: vreau sa ma saruti. A urmat o perioada de cateva luni de tatonari, insa din cauza relatiilor in care eram implicati nu am reusit sa ducem la capat momentul..
La vreun an dupa ea a iesit din relatia ei si am mai avut cateva episoade sporadice. Eu eram insa inca prins intr-o relatie care scartaia, si din care din mai multe motive imi era si foarte greu sa ies. Intr-un final, de aproape jumatate de an suntem amandoi singuri insa, se intampla destul de des sa ne ciondanim, adesea din nimicuri. I-am spus din nou ce simt dar de data asta raspunsul a fost: mi-e teama de ideea de a fi impreuna, ne certam prea des.
Recunosc ca asta ma sperie si pe mine, dar de cele mai multe ori ne si impacam la fel de repede.
Practic eu imi doresc o relatie si in conditiile astea, iar pe ea o sperie. Momentan suntem doar prieteni, ne vedem destul de des si facem lucruri impreuna, ea stie ce simt si ce vreau.
Am momente cand imi spun ca nu are rost, ca flacarile care au fost intre noi nu o sa se reaprinda, si alte dati cand imi spun ca poate trebuie sa mai am rabdare. Amandoi am iesit nu de foarte mult timp din niste relatii care probabil au niste urmari care pun piedici pe care nu le realizam inca.
Amandoi suntem persoane comunicative (poate ea o idee mai mult) extrovertite si cu simtul umorului. Daca ar fi sa descriem familia perfecta probabil ca textul fiecaruia ar arata cam la fel.
Ma gandesc zilnic la cele 2 variante: sa o las balta sau sa continui.
Daca ma decid sa o las balta ar insemna sa devenim un fel de amici de ocazie, ceea ce ne-ar fi dificil, fiind obisnuiti sa ne auzim practic zilnic. Plus ca avem si grup de prieteni comuni si ar fi aiurea ca brusc sa "rarim" activitatea ca sa zic asa.
Ea e genul care tine la prietenie, s-ar simti tradata daca eu i-as spune "stii ce, vreau sa avem o relatie de prietenie sporadica si banala".
Varianta a doua ma sperie un pic pentru ca am uneori, cum am mai spus, impresia ca jaru nu o sa se mai aprinda. Si ca o sa treaca iar nu stiu cat timp in care o sa fim chipurile doar amici, timp in care eu o sa tanjesc dupa ceva mai mult.
Eu nu pot sa ies sa caut pe altcineva, din motive evidente, si imi imaginez ca si ei ii este sau i-ar fi greu sa intre intr-o relatie de teama ca m-ar face sa sufar, moment in care as intoarce spatele si as pleca, ceea ce nu isi doreste oricum.
Din ce am povestit se vede ca ea inca nu stie ce simte sau cat simte pentru mine, a si recunoscut de altfel. A spus ca e nevoie de timp, si ca e mai bine sa lasam lucrurile sa mearga de la sine, fara sa discutam prea des problema unei posibile relatii.
Am incercat sa fiu cat mai succint, pentru ca sunt multe detalii de adaugat, as putea sa scriu pana dimineata ..
Un prieten caruia i-am povestit mi-a spus ca e prima oara in viata lui cand nu stie ce sfat sa dea :)
Sper ca nu v-am plictisit,
O seara/zi buna!
garbo_409127
Postat pe 31 Ianuarie 2015 02:29
nu m-am plictisit deloc,e o poveste frumoasa,si de iubire si de prietenie,si nu stiu nici eu ce sfat sa dau....cum e mai bine,sa ramai cu indoiala,ce ar fi fost,cum ar fi fost,sau sa incerci,orice ar iesi?
daniilia
Postat pe 7 Februarie 2015 04:06
Pana la partea in care si ea ti-a spus ca te place m-am regasit in pielea ei. In cazul meu niciodata nu am putut simi mai mult decat cea mai sincera prietenie, tipul respectiv imi este ca un frate.
Si de asta cred ca ea ezita: isi pune problema daca merita sa riste o prietenie pt posibilitatea unei relatii. Pt ca daca relatia nu merge, probabil nu veti mai putea sa va priviti ca inainte. Depinde si ce inseamna acele ,,episoade sporadice".
Da, momentan nici unul dintre voi nu stie incotro s-o apuce, insa inteleg ca femeie de ce a spus ca are nevoie de timp. Tu, ca barbat, simti nevoia sa actionezi cumva. Iti recomand sa nu schimbi nimic: ramaneti prieteni ca pana acum si nu forta nota cu o posibila relatie.
Intuitia imi spune ca e mai bine totusi sa nu iti faci sperante. Daca nu v-ati sincronizat la momentul potrivit e cam greu sa dai timpul inapoi si sa apucati pe alta cale.
Intrebarea e: tu ai fi dispus sa pierzi relatia de prietenie pe care o ai acum cu ea?
Abellona
Postat pe 7 Februarie 2015 17:11
Uite doua linkuri , sunt mai mult pentru fete, dar ajuta si articolele astea sa te ghidezi cumva pentru o decizie viitoare : http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/17852/10-elemente-ale-unui-suflet-pereche.html
http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/17814/20-de-indicii-ca-ti-ai-gasit-sufletul-pereche.html
In rest : comunicare - compromis - consens !
ScotyAnna
Postat pe 8 Februarie 2015 06:51
Nu ai impresia ca te irosesti? Trece viata pe langa voi,iar voi chiar nu intelegeti ce clipe minunate pierdeti. E adevarat ca nimeni nu-ti poate da un sfat concret si de succes real,insa trebuie sa te maturizezi si sa intelegi ce vrei de fapt de la viata.
garbo281402
Postat pe 8 Februarie 2015 10:03
Din punctul meu de vedere lucrurile ar sta cam asa : trebuie sa luati o decizie la un moment dat deoarece in momentul in care in cadrul unei relatii de amicitie unul dintre parteneri vrea mai mult (in sensul ca sentimentele pe care le dobandeste sunt sentimente de iubit/iubita) acea amicitie deja va fi compromisa . cel mai corect fata de voi este sa luati o decizie in sensul ca fie veti fi impreuna fie amictia se va termina, pentru ca intotudeauna partenerul "indragostit", in acest caz tu , va avea o alta viziune asupra celuilalt si asupra relatiei, va avea mereu sperante si asteptari care risca sa nu se manifeste si atunci va fi foarte dureros. Pe parcurs aceasta relatie neimplinita va deveni doar o relatie de amicitie toxica deoarece undeva va fi o problema de sinceritate (exemplu: tu o placi si o vrei in calitate de iubita, ea nu vrea ata, insa ca sa nu o pierzi va trebui sa iti pui o masca si sa ascunzi fata de ea gesturile care ar reliefa sentimentele tale reale pt ea. ) Mai mult decat atat daca ea se va cupla la un moment dat , vei fi afectat si relatia se va raci oricum din cauza asta .
Daca as fi in locul tau eu as proceda asa : as intreba-o daca se simte atrasa de mine sincer si daca si ea are acele sentimente pt mine . (pana acum am inteles ca ar avea) bun. Motivul pt care nu putem fi impreuna ? Din nou am inteles ca argumentul este faptul ca va certati des in ultimul timp. Perfect. Atunci hai sa aflam cauza acestor certuri si sa le rezolvam. Daca cauza este una concreta lucrati la ea, daca este una banala (gen ai intarziat 5 minute si m-am ofticat pe asta) atunci nici macar nu este de luat in considerare , lucrurile astea se intampla oricum in orice relatie.
Discutati despre asta, discutati sincer , ascultati-va si ajungeti la un consens . Daca ea in continuare gaseste motive pentru care nu vrea sa fiti impreuna , atunci inseamna ca toate motivele astea sunt pentru a acoperi faptul ca pe fond nu se simte atrasa de tine la modul ala si nu vede in tine un iubit. Acest lucru trebuie sa il intelegi si sa-l respecti, deoarece asta tine de natura fiecaruia, nu este ceva ce putem hotari sau ne impune in mod voluntar. Insa lucrurile asa se rezolva : discutand sincer si deschis . Mult Noroc !
garbo_393368
Postat pe 8 Februarie 2015 10:47
Am trecut prin asa ceva si nu mi-a fost usor sa iau o decizie fiindca prietenia ce ne lega era foarte puternica si imi era teama sa nu sufere inutil. In final a trebuit sa pun capat situatiei si i-am spus ca nu pot sa imi imaginez ca suntem iubiti ci vreau sa pastrez frumusetea acelei prietenii. Nu i-a cazut bine, dar am ramas prieteni pana in ziua de azi chiar daca au trecut multi ani de atunci. Prin urmare, daca pana acum nu ai reusit sa o cuceresti, pur si simplu renunta la ideea asta si bucura-te de o prietenie reusita. Uneori o prietenie sincera valoreaza mai mult decat alte relatii. Din ce ai scris, se pare ca ea a incercat sa isi schimbe sentimentele fata de tine si nu a reusit, fiindca in continuare tu esti pentru ea ca un frate, exact cum ai fost si pana acum. Daca vei forta nota nu vei face altceva decat sa o indepartezi. Cred ca ar fi bine sa te orientezi catre o alta fata si sa incerci sa te "vindeci" de sentimentele ce le ai vis-a-vis de ea. Cand vei gasi pe altcineva apreciaz-o pentru calitatile ei si nu pentru asemanarea cu prietena ta. Inconstient vei face comparatii (asta e motivul pentru care celelalte relatii ale tale au esuat: iti doresti ca iubita ta sa fie copie fidela dupa prietena ta dar asta nu se poate), dar daca vei lasa frustrarea sa puna stapanire pe tine ai sa suferi inutil si vei pierde toate momentele fericite pe care le-ai putea trai. Intr-un cuvant reorienteaza-te.
angel_forever
Postat pe 12 Februarie 2015 17:44
De la: garbo_409127, la data 2015-01-31 02:29:36Probabil ca sunt unul dintre putinii barbati care au cont aici, sper sa gasesc ceva raspunsuri din partea femeilor care se pot pune eventual in pielea personajului..
Asadar am o amica de acum aproape 12 ani, ne stim din facultate.
O seara/zi buna!


Ce vîrstă ai tu şi ce vîrstă are ea ?
VasileDinNuc
Postat pe 13 Februarie 2015 02:41
Banuiesc ca nu-i mare diferenta Vasile , daca au fost colegi de facultate. Sau mai stii ?
Rotty
Postat pe 13 Februarie 2015 08:32
393368- parca, sfat corect
o vorba din btrani, lungeste doamne boala ca de murit, mori sigur.
daca a fost iubire reciproca reala, e vie si functioneaza tot timpul.
dar gandeste-te omul e un animal social, nu poate fi singur, tot timpul i-ai fost alaturi, i-ai oferit sprijin, conteaza mai ales ca a avut relatii dezastruoase, ea tb sa vada
-simte ceva real pt tine sau isi doreste alt gen de om pe care nu l-a intalnit iar tu ii dai doar confortul, siguranta de care are nevoie dar in rest nimic - atunci e clar daca da ca nu poate fi vb de o relatie reala, veti suferi amandoi, cu nervi si iritare, ea ca nu poate sa iti ofere si o va calca rau pe bataturi, nu ca e rea, tu ca nu iti ofera, de aici certuti cu diferite motivatii, oricum nu realul si la un moment dat se varupe legatura in dusmanie reciproca.
-tu tb sa vezi dc o iubesti real si nu e doar fructul care ti se interzice si cu cat e mai interzis cu atat tanjesti, alt aspect al rel tale nereusite e ca tanjesti dupa ea, nimeni nu va fi ca ea pt ca toti diferim dar o sa iti pierzi asa si tot rostul si poate alte sanse. Dragostea nu inseamna ce vrem noi, inseamna ce vor amandoi, cu amendamentul ca amandoi tb sa stiti bine ce vreti si simtiti, nu doar sa vreti fiecare ce vrea el sau ea, ca nu este iubire, e un chin.
-noi oamenii ne indragostim relativ usor, fara sa fim rationali un pic, suntem egoisti deopotriva si facem mizerie cu viata noastra, ne supunem cu incaptanre nevoilor noastre, nu a iubi real, ne trezim intr-o relatie ca nu mai merge, reprosuri, scandaluri, mahala, pt ca unii ne trezim si spunem, m-a dezamagit, nu e ce am crezut ca e, nu am nimic in comun, nu imi place dar am familie si copil, ce fac, raman si inghit sau ma despart. Deci solutia sta in alegerile noastre dar dragoste cu forta nu merge, cum nu merge azi cu unul, maine cu altul si nu ajungi la nimic
Barbat sau femeie, tb sa te maturizezi, sa stii ce vrei tu, ce simti tu si apoi sa alegi dar numai in consens.
Oamenii forteaza nota si rau de tot in asa zisul moral dar nu e moral, e doar folosirea moralului in scopuri egoiste. Sunt insa si cupluri mature.
Stai de vorba cu ea, analizeaza-i vorbele si comportamentul, fii prieten adevarat si impartial, fii cald si fa in asa fel incat sa se lamureasca ea, sa se deschida sa iti spuna real ce simte fara teama ca va pierde umarul de restriste ca poate, nu e sigura asta reprezinti si nu isi permite sa te piarda. Intelegeti-va reciproc fara egoisme, fara reprosuri si decideti, asa puteti sa ramaneti si prieteni dar puteti sa va construiti si drumul real, eliberati de temeri, egoisme-altfel ramaneti incurcati in starea de indecizie.
oamenii sunt foarte dependenti si stapaniti de propriile nevoi mai presus de orice si se saboteaza si pe ei insisi datorita lor.
Sfaturi pot fi multe dar tu esti raspunzator si unicul decident, in functie de cat de clara iti e mintea si sufletul. nu uita tu vei stii cel mai bine ce simti, ce vrei, nu poate nimeni obliga cum sa traiasca fiecare - tb sa respectam liberul arbitru.
garbo200651
Postat pe 14 Februarie 2015 13:35
probabil pentru ea nu prea exista atractie, si cam asta a testat cind ti-a zis sa o saruti: daca e acea chimie intre voi. Si nu cred ca pentru ea e, daca de atunci si pina acum a ramas oarecum nehotarita.
Chestia asta, cu chimia, nu are nici o legatura cu prietenia sau cu cit sinteti de apropiati voi ca oameni: e strict biologica. Si de multe ori e exact ce face diferenta intre o prietenie si un cuplu.
quasaria
Postat pe 20 Februarie 2015 21:27
Salut, in primul rand amandoi aveti multe frici si retinerii, ceea ce va impiedica sa traiti ceea ce va doriti fiecare.
Este important pentru fiecare sa stie ce vrea de la o relatie si sa spuneti lucrurilor pe nume.
RETINETI CA O RELATIE ESTE O RELATIE DE DEZVOLTARE SI TREZIRE SPIRITUALA,IN CARE AMANDOI SE AJUTA SI SE SUSTIN, relatia nu este o arena de concurenta sau lupta.
IUBESTE_TE SI VEI IUBI !
garbo_385246
Postat pe 21 Februarie 2015 06:47
Viata e scurta , traieste momentul. Nu pierde nici o clipa.
Se pare ca ai pierdut multe ,,clipe" si tu si ea.
Fi barbat si ,, ia taurul de coarne ". Daca iese ceva BRAVO daca nu renunta si nu mai pierde timpul asa cum am mai spus VIATA E SCURTA.
garbo_406787
Postat pe 21 Februarie 2015 07:58
Pare simplu... Incerc sa imi explic ideea cat mai simplu
Diferenta intre spirit si realitate...
Cum vad eu lucrurile... Daca in spirit esti legat de cineva , esti destinat cuiva ... In realitate oricum faci lucrurile esti tot in urma acelei persoane. E nevoie de curaj sa incerci sa te arunci intr-o situatie dar daca vrei raspunsuri pt a afla de se intampla anumite lucrurile iti asumi responsabilitatea si vei incerca Din mijlocul situatiei sa analizezi in Mod detasat in profundul tau raspunsurile
garbo_400382
Postat pe 21 Februarie 2015 09:47
Nu iti mai face atatea probleme. Pentru ca nu trebuie. Nu mai despica firul.Daca nu incerci iti va parea rau mai tarziu.Incearca si vezi ce iese.Dar din inima cu tot sufletul.Nu piezi nimic! Dimpotriva! Iti doresc succes! Si...indrazneste!
garbo_389372
Postat pe 21 Februarie 2015 11:46
Aveti curajul de a gasi cauzele reale ce treneaza relatia voastra si sa tineti cont ca intr-o zi , tineretea va trece,si o sa va para rau .Mai dati-va o sansa si poate ca totul va iesi bine !!!
garbo167060
Postat pe 21 Februarie 2015 11:54
eu zic sa încercați sa aveți o relație... Cunosc o poveste asemănătoare in care au rămas doar întrebări fără răspunsuri, sentimente si un viitor imposibil pt ca au avut curaj sa vorbească despre sentimentele lor cand fiecare avea deja o familie...sunteți liberi si fără obligații, nu aveți nimic de pierdut, prietenia dintre voi exista pr ca exista iubirea dintre voi...părerea mea
crissa_ella
Postat pe 21 Februarie 2015 13:02
offf... barbatii... chiar nu ai incredere in tine ? de ce crezi ca va fi rau? traieste viata in doi!
lllorena
Postat pe 21 Februarie 2015 17:39
De la: quasaria, la data 2015-02-20 21:27:18probabil pentru ea nu prea exista atractie, si cam asta a testat cind ti-a zis sa o saruti: daca e acea chimie intre voi. Si nu cred ca pentru ea e, daca de atunci si pina acum a ramas oarecum nehotarita.
Chestia asta, cu chimia, nu are nici o legatura cu prietenia sau cu cit sinteti de apropiati voi ca oameni: e strict biologica. Si de multe ori e exact ce face diferenta intre o prietenie si un cuplu.


Ahaaaaaaa.....

Deci, dacă există chimie există cuplul, dacă nu există chimie nu există cuplu. Şi ce bine este că aţi punctat esenţa chimiei : este strict biologică.

Cu alte cuvinte, toţi oamenii, deşi sunt înzestraţi cu raţiune, aleg partenerul instinctual, strict pe baza chimiei. Interesantă bază pentru alegerea partenerului.....şi atît de săracă şi de limitată, pentru că.....nu contează nimic altceva decît asta....

Apoi, ne mai mirăm de ce există atîtea divorţuri sau nepotriviri.... cum dispare chimia, îndată dispare şi partenerul pentru cel căruia i-a dispărut chimia.... Oare chiar aşa ar trebui să fie ?!? Alegere doar pe baza unui criteriu biologic ? Hmmmmm.....
VasileDinNuc
Postat pe 21 Februarie 2015 18:50
Logic ! Se termina chimia si biologia , incepe istoria.
Rotty
Postat pe 22 Februarie 2015 08:34
Sfaturile pot fi mai multe, dar am impresia că trebuie luat în calcul un cumul de concluzii din sfaturile posibile. Trebuie să pui mâna pe rană, trebuie să-ți înțelegi nu doar dorințele și posibilitățile de exprimare, dar și rezultetele neconvingătoare ale demersurilor tale, față de felul în care vei fi înțeles. Până nu discutați doar voi toate aspectele relației posibile, nu sunt șanse să vă evaluați corect. Dacă apreciezi că merită să crezi în puterea convingerii, parcurge etapa descrisă în varianta în care se poate. Când este dragoste nu există ”poate”. Vei afla și ar fi bine să afli după atâta timp, dacă mergi pe un drum bun sau dacă mai merită să mergi pe acel drum.
garbo_407689
Postat pe 22 Februarie 2015 10:29
Servus
Nu stiu ce sa iti spun,dar din cate ai vazut si tu,nu esti singurul barbat pe acest site.
Cat despre postarea pe care ai postat-o aici.....eu iti sugerez sa iti traiesti viata,mai precis..."traieste-ti clipa"
Nu stii cand o sa te mai intalnesti cu o persoana atat de bine cunoscuta cat si atat de bine sa te cunoasca.
o zi buna.
SchELeT
Postat pe 22 Februarie 2015 19:09
Un sfat ?...cam greu de dat... femeii, barbatii....suntem diferiti cu conceptii care mai de care diferite. Totul este sa faci ce iti dicteaza atat inima cat si constiinta. Dar o prietenie de lunga durata intre o femeie si un barbat nu va rezista, atunci cand se fac confesiunii intr-o astfel de prietenie, exista riscul de-a gasi in celalalt (prieten) pe acel cineva care l-ai asteptat toata viata si de aici incepe chinul. Cum sa faci sa ai mai mult, vrei mai mult, il vrei pe el/ea. Iti spun din propria experienta, dupa o prietenie cu un barbat fiind casatorita si el insurat. Atentie!!!!.... cand zic prietenie doar asta a fost. Dupa ce nici unul dintre noi nu a mai fost casatorit, am avut o relatie, probabil fara sa ne dam seama ne-am indragostit si a urmat invitabilul. Sincer, a fost ca un foc de paie care apoi a ars mocnit pana s-a stins. Nu ma intreba de ce, nu am un raspuns. Dar chiar daca acum discutam mai rar ( fiecare si-a refacut viata) a ramas aceea urma de prietenie, nimic mai mult. Iar daca ma intrebi, nu regret nimic. Daca va fi sa fie se va intampla. Nimic nu este intamplator.
fortuna
Postat pe 23 Februarie 2015 14:29
De la: garbo_406787, la data 2015-02-21 07:58:57Viata e scurta , traieste momentul. Nu pierde nici o clipa.
Se pare ca ai pierdut multe ,,clipe" si tu si ea.
Fi barbat si ,, ia taurul de coarne ". Daca iese ceva BRAVO daca nu renunta si nu mai pierde timpul asa cum am mai spus VIATA E SCURTA.


CORECT RASPUNS !
garbo-12900-
Postat pe 25 Februarie 2015 07:56
exact Vasile. Oamenii isi aleg partenerul si pe baza chimiei - si, daca nu o fac, atunci ar trebui sa o faca. Pentru ca inainte de a fi cetatean onorabil esti barbat - sau femeie - iar daca ignori aspectul asta nu ramai altceva decit o carcasa dormind spate in spate cu alta carcasa. Oricit a vrea sa pretindem ca atractia e direct proportionala cu merite, diplome, premii, finante sau statut social, nu e. Poti sa nu fii atras fizic un om care "tick all boxes" si sa te atraga altul care are mai multe defecte decit accepti. Nu sustine nimeni ca DOAR chimia mentine o relatie. Ce sustin este ca fara chimie relatia sau se termina, sau e doar un compromis fortat in care nimeni nu e fericit.
quasaria
Postat pe 25 Februarie 2015 11:40
Un singur fapt sa nu uiti rel.care ATi avuto inaintea ei blokeaza mult rel.in care vrei sa intri acum cu ea ,sunt multe intrebari si multe neclaritati in mintea ei de genul de ce nu MIA spus mai devreme ce simte pentru mine ,de ce acum se intoarce la mine,etc etc .Vreau sati spun un singur lucru poti sa astepti Putin mai mult ça ea sa décida ce vra sa faca cu tine ,te-à iubit te iubeste si te va iubi mereu Dar acum lasai timpul necesar sa décida ça acum e orgoliul ei Putin in joc ,si are dreptate ça tu trebuea sa ii spui mai de mult ce simti pentru ea inainte ça ia sa aiba o relatie asa erati pe un drum mai bun .Sa nu uiti un lucru certurile izbutesc si din amintiri neplacute e normal ,ea nuti va spune dece nu iai spus mai devreme Dar in sufletul ei e o suferinta profunda Dar si in sufletul tau e la fel trebue sa iti ceri iertare ça nu iai spus ce simti mai devreme si totul se va skimba cum nici nuti imaginezi
garbo_12639
Postat pe 28 Februarie 2015 05:36
Nu stiu cum a evoluat relatia voastra intre timp, dar este posibil sa va fie de ajutor clarificarea sentimentelor. Din descrierea ta, sentimentele voastre sunt incarcate de ambiguitate si confuzie, o tatonare de ambele parti, prelungita prea mult.
Daca doriti cu adevarat amandoi o relatie intima
, o abordare sincera si directa asupra problemei ar fi de un real ajutor.
Stefania_Gatlan_1
Postat pe 1 Martie 2015 08:24
intrebarea ti-o poti pune tie insuti,,,cam ce-ai vrea de la viata??? vrei sa traiesti din amintiri cu cativa-cateva-fosti ,foste,.............eventual comparatii cu ei...............de ciondaneli,,nu mai zic.........parerea mea e.....lasa-o balta si cauta o relatie Noua care va avea noi baze de pornire in viata......si daca Il mai implici si pe Dumnezeu in viata ta sa sti ca chiar vei fii fericit
garbo_409465
Postat pe 1 Martie 2015 14:00
Dragilor, l-ati zapacit pe bietul om. Daca ei i s-ar fi "aprins calcaiele" dupa el n-ar fi ezitat sa ii atraga atentia in vreun fel in atata timp. Faptul ca nu a facut-o dovedeste clar ca asta nu s-a intamplat ci in sufletul ei e doar o prietenie sincera. Vorbesc din postura unei persoane care a trecut pe acolo.
angel_forever
Postat pe 5 Martie 2015 10:53
foarte frumos
andreea_ioana_anghelescu
Postat pe 12 Martie 2015 15:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
gandire 25 De la: andrutza448 17 Aprilie 2011 03:36
prieteni,colegi de munca? 21 De la: fecioara2012 17 Aprilie 2012 15:40
am rezolvat problema cu iubitul meu 23 De la: pantera_neagra 14 Septembrie 2009 06:58
:P 13 De la: tutankhamon 1 Februarie 2010 00:12
chiar suntem o tara de hoti, criminali si violatori? 172 De la: gianiblue 22 Noiembrie 2009 09:56
Setari Cookie-uri