Casatoria dintre un barbat musulman si o femeie crestina

As avea si eu o intrebare pentru cei care stiu cate ceva despre acest subiect sau pentru cei care au intalnit astfel de situatii. Este adevarat ca un barbat se poate casatori cu o femeie crestina fara ca aceasta sa se converteasca la religia islamica? Sub ce conditii? Cunoasteti un exemplu concret?
DAO
Postat pe 6 Decembrie 2009 15:50
da rau ti-o mai tremurat mana aia pe mouse...ti-e frica sa nu te prinda musulmanul pe siteuri interzise???
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 15:52
mamica dar tu taman un musulman iti gasisi?
Helen29
Postat pe 6 Decembrie 2009 17:47
heleno...dragostea e oarba si nu cunoaste religie
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 17:48
ela dragostea aia de cele mai multe ori nu te loveste asa dintr-o data,ea se dezvolta treptat
eu daca ma intalnesc cu unul si aflu ca e musulman ma duc mamica mancand pamantul.......ramai doar daca poti sa accepti sa fi sclava isaura si eu nu prea pot
Helen29
Postat pe 6 Decembrie 2009 17:56
pai poate fata poate si vrea
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 18:00
ela asta cu topicurile de religie a inceput sa imi provoace alergie

daca tot le arde atat de biserica de ce nu se duc acolo sa afle raspunsuri?
Helen29
Postat pe 6 Decembrie 2009 18:03
poi fata vrea raspunsuri...live
nu teorii
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 18:04
De la: Helen29, la data 2009-12-06 17:47:46mamica dar tu taman un musulman iti gasisi?


daca aista are camile si betrol....
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 18:05
fleurdelis
Postat pe 6 Decembrie 2009 18:06
aha de la betrol se trage iubirea!
pai sa fie atenta ca ala poate sa o si arda!
Helen29
Postat pe 6 Decembrie 2009 18:09
puoiii daca are betrol...are si besti...
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 18:11
pai areee?
fleurdelis
Postat pe 6 Decembrie 2009 18:13
baiii pai si dc are si besti musai k are si broscuti nu??
fleurdelis
Postat pe 6 Decembrie 2009 18:13
are si pasarici mai mari sau mai mici
Helen29
Postat pe 6 Decembrie 2009 18:24
Cam a cata nevasta ai sa fii?
Doara
Postat pe 6 Decembrie 2009 19:58
mai conteaza??
numai pe ea o iubeste
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 20:01
romanul tot roman ramane
yavrum
Postat pe 7 Decembrie 2009 07:32
eladaela
Postat pe 7 Decembrie 2009 07:36
sa completez :orizont limitat
yavrum
Postat pe 7 Decembrie 2009 07:38
e doar parerea ta....si nu ar trebui sa generalizezi
eladaela
Postat pe 7 Decembrie 2009 07:47
Exact! as dori niste rspunsuri live! nu asa din auzite sau teorii, ca teoria o stiu si cu practica e mai greu! vreau sa stiu daca se poate ca ea sa ramana crestina care sunt conditiile. mistourile chiar nu ma intereseaza asa ca abtineti-va!daca as primi un raspuns de la o sotie de musulman as fi salvata! si nu ...numai are alte neveste , vrea doar una, s-au mai schimbat lucrurile si obiceiurile si pe la ei!
DAO
Postat pe 7 Decembrie 2009 16:57
Exact! as dori niste rspunsuri live! nu asa din auzite sau teorii, ca teoria o stiu si cu practica e mai greu! vreau sa stiu daca se poate ca ea sa ramana crestina care sunt conditiile. mistourile chiar nu ma intereseaza asa ca abtineti-va!daca as primi un raspuns de la o sotie de musulman as fi salvata! si nu ...numai are alte neveste , vrea doar una, s-au mai schimbat lucrurile si obiceiurile si pe la ei!
DAO
Postat pe 7 Decembrie 2009 16:57
eu am o verisoara casatorita cu un turc ..iar ea a fost trecuta cu totul in religia lor ..chiar a fost botezata cu un nume nou ...din cate stiu eu ...nu se poate sa ramana in religia ei ...mai ales daca locuieste intr-o tara musulmana
cely
Postat pe 7 Decembrie 2009 17:03
Musulmanii promit multe pana se vad cu sacii in caruta, iar dupa ce-i faci 3-4 copilasi, iti aduce la cunostinta ca-si mai ia 2-3 neveste-ca asa e la ei. Cat sa ramai tu in religia ta-nici pomina de asa ceva ! Am discutat cu un arab si l-am intrebat cum vede el casatoria unei femei cu 3-4 barbati si el a zis ca religia lor permite doar barbatilor sa-si ia mai multe neveste...
anisoaraf
Postat pe 7 Decembrie 2009 20:31
sotia unui musulman e considerata doar un OBIECT - ea este facuta ca sa aiba grija de copii ,de casa si de familia sotului...
asa ca, nu te lasa incantata doar de banii lui, daca esti o buna crestina nu pata religia ta.ramaii ceea ce esti.
sophia1971
Postat pe 7 Decembrie 2009 22:36
vorbiti prostii....depinde numai de musulman si de cat de indoctrinat este......foatul meu sef unde am lucrat, era irakian - musulman din ala inrait....la ora 12, in fiecare zi, se inchidea in birou, isi punea pe jos covorasul si isi scotea pantofii.... ingenunchea la costum si cravata, citea pasajul din coran, se inchina si totul revenea la normal......sotia lui era crestina ortodoxa si era cocheta si eleganta, nu avea nici val in cap si nici pantaloni pe sub fusta.....isi respectau amandoi unul altuia religia si totul era frumos....el s-o dus in pelerinaj la hadji, o venit ras pe cap, ea tinea posturile crestine.....si era o armonie si o bucurie intre ei doi ceva de vis.....dar, repet......depinde tare mult de musulman.....si, poate, daca are membrii familiei pe langa el care sa il indoctrineze cu obiceiurile lor....poate si asta e o chestie importanta.....
tutankhamon
Postat pe 7 Decembrie 2009 23:10
ziua buna
Scurt si la subiect....eu sunt catolica,sotul meu musulman.(fiica noastra catolica)
Suntem fericiti,avem o casnicie frumoasa si...sanatoasa;Nu sunt considerata un ,,obiect"dupa cum spunea Sophia.Ne respectam reciproc,ne iubim si incercam sa ne bucuram de viata asa cum stim noi mai bine.Imi place sa mananc specialitati culinare din tara lui de origine atunci cand le prepara el,iar eu ii fac de cate ori pot sarmale si ciorba de burta
Si ca sa punctez acum la final,el este cel care calca hainele la noi in casa...si le calca chiar bine:-).
dupa cum ,,spunea"si tutankhamon,depinde foarte mult in ce mediu a fost crescut.Nu este o regula ca un barbat musulman sa-si tiranizeze sotia.
chanty
Postat pe 18 Septembrie 2010 09:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cadou! :) [ Criza de timp.si inspiratie] 8 De la: Doara 29 Noiembrie 2010 19:27
Sint casatorita si dupa 9 ani de casnicie mi-am inselat sotul 100 De la: garbo164652 31 Martie 2011 13:56
daca pleaca... 19 De la: Helen29 10 Decembrie 2009 16:43
Cand certurile in familie sunt tot mai dese...Va-ti gandit vreodata la o relatie extraconjugala? 78 De la: garbo166116maryeta 16 Octombrie 2010 20:32
soacre poame acre 4 De la: si_totusi 26 Decembrie 2009 09:42
Setari Cookie-uri