Parintii nu ma lasa sa divortez

De la: garbo257922, la data 2015-01-11 08:54:53Parintii tai au nevoie de psiholog: Fiecare din noi suntem unici si nu putem traii dupa tipare impuse de altii .

pinkrainbow
Postat pe 11 Ianuarie 2015 23:34
De la: garbo_4047, la data 2015-01-11 18:44:24Ce-i trebuie chelului? Tichie de mărgaritar.
Deci, să recapitulăm: te-ai căsătorit ' de bună voie şi nesilită de nimeni' ,probabil oficial cu acte in regulă şi la biserică. L-ai convins pe soţul tău că il iubeşti şi drept răsplată ţi-a oferit tot ce ţi-ai dorit, cu mici exceptii.
Când o perioadă ai dat de greu ai uitat: de legătura in tot restul vieţii ...''la bine şi la rău...'' sigur in românia poţi avea o slujbă modestă fără prea multă calificare şi probabil părinţii ştiu ei ce ştiu. Nu cred că l-ai iubit cu adevărat,
şi sincer, să fiu în locul lui nu te-aş mai chema pentru nimic în lume. Aş căuta o româncă, de la ţară, chiar dacă nu este atât de titrată, dar sinceră,
iubitoare, să aprecieze diferenţa de viaţă şi m-aş strădui s-o ridic la demnitatea ei şi importanţa ei de femeie şi de mamă. Am vţzut că sunt multe fluieră vânt care te îndeamnă să-ţi uiţi trecutul. Fă-o dacă asta ţi-e firea şi dorinţa fără prea mult tamtam, la 40 de ani nu mai eşti o şcolăriţă!


Draga, ai fi surprinsa sa afli ca multe fete de la tara sunt nesincere, nespalate lipsite de caracter care aspira la ce nu li se cuvine.
pinkrainbow
Postat pe 11 Ianuarie 2015 23:43
" la 40 de ani nu mai eşti o şcolăriţă! "

40 ? Cand a imbatrinit fata asta asa ? Acum vreo doua zile avea 28.

Rotty
Postat pe 12 Ianuarie 2015 05:43
De la: garbo_842, la data 2015-01-11 23:43:23
De la: garbo_4047, la data 2015-01-11 18:44:24Ce-i trebuie chelului? Tichie de mărgaritar.
Deci, să recapitulăm: te-ai căsătorit ' de bună voie şi nesilită de nimeni' ,probabil oficial cu acte in regulă şi la biserică. L-ai convins pe soţul tău că il iubeşti şi drept răsplată ţi-a oferit tot ce ţi-ai dorit, cu mici exceptii.
Când o perioadă ai dat de greu ai uitat: de legătura in tot restul vieţii ...''la bine şi la rău...'' sigur in românia poţi avea o slujbă modestă fără prea multă calificare şi probabil părinţii ştiu ei ce ştiu. Nu cred că l-ai iubit cu adevărat,
şi sincer, să fiu în locul lui nu te-aş mai chema pentru nimic în lume. Aş căuta o româncă, de la ţară, chiar dacă nu este atât de titrată, dar sinceră,
iubitoare, să aprecieze diferenţa de viaţă şi m-aş strădui s-o ridic la demnitatea ei şi importanţa ei de femeie şi de mamă. Am vţzut că sunt multe fluieră vânt care te îndeamnă să-ţi uiţi trecutul. Fă-o dacă asta ţi-e firea şi dorinţa fără prea mult tamtam, la 40 de ani nu mai eşti o şcolăriţă!


Draga, ai fi surprinsa sa afli ca multe fete de la tara sunt nesincere, nespalate lipsite de caracter care aspira la ce nu li se cuvine.




păi, dragă, cele mai multe de la oraş sunt prespălate şi prin faţă şi prin spate şi aşa devin curate. Au şi ele caracter când agaţă vreun bancher.
Il adoarme nani, nanii şi apoi îi papă banii.
garbo_4047
Postat pe 12 Ianuarie 2015 19:38
Eu nu sunf asa.
eu nu pap si nu vreau sa pap banii la niciun barbat.
dar barbatii sunt smecheri si nu apreciaza ca eu sunt si vreau sa fiu corects si nu vreau sa profit de ei..dar in schimb ei incearca sa profite de mine si sa imi pape banii.
lasa ca multi barbati merita sa iti bati joc dee ei pt ca sunt niste parsivi smecheri si femeile fac concurenta cu ei,care de pe care profits
Ingerasulluptor
Postat pe 12 Ianuarie 2015 20:13
De la: garbo_4047, la data 2015-01-12 19:38:46
De la: garbo_842, la data 2015-01-11 23:43:23
De la: garbo_4047, la data 2015-01-11 18:44:24Ce-i trebuie chelului? Tichie de mărgaritar.
Deci, să recapitulăm: te-ai căsătorit ' de bună voie şi nesilită de nimeni' ,probabil oficial cu acte in regulă şi la biserică. L-ai convins pe soţul tău că il iubeşti şi drept răsplată ţi-a oferit tot ce ţi-ai dorit, cu mici exceptii.
Când o perioadă ai dat de greu ai uitat: de legătura in tot restul vieţii ...''la bine şi la rău...'' sigur in românia poţi avea o slujbă modestă fără prea multă calificare şi probabil părinţii ştiu ei ce ştiu. Nu cred că l-ai iubit cu adevărat,
şi sincer, să fiu în locul lui nu te-aş mai chema pentru nimic în lume. Aş căuta o româncă, de la ţară, chiar dacă nu este atât de titrată, dar sinceră,
iubitoare, să aprecieze diferenţa de viaţă şi m-aş strădui s-o ridic la demnitatea ei şi importanţa ei de femeie şi de mamă. Am vţzut că sunt multe fluieră vânt care te îndeamnă să-ţi uiţi trecutul. Fă-o dacă asta ţi-e firea şi dorinţa fără prea mult tamtam, la 40 de ani nu mai eşti o şcolăriţă!


Draga, ai fi surprinsa sa afli ca multe fete de la tara sunt nesincere, nespalate lipsite de caracter care aspira la ce nu li se cuvine.




păi, dragă, cele mai multe de la oraş sunt prespălate şi prin faţă şi prin spate şi aşa devin curate. Au şi ele caracter când agaţă vreun bancher.
Il adoarme nani, nanii şi apoi îi papă banii.


M-ai facut sa rad 4047 cu il adoarme nani, nani si apoi ii papa banii. Esti poeta???
gavril
Postat pe 12 Ianuarie 2015 20:50
De la: garbo_406810, la data 2015-01-12 20:13:58Eu nu sunf asa.

eu nu pap si nu vreau sa pap banii la niciun barbat.

dar in schimb ei incearca sa profite de mine si sa imi pape banii.


Dar cum eşti tu ?

În alte topice scriai exact contrariul.... Totuşi... ce vrei tu prima dată să papi de la un bărbat....?

Da ? Aşa crezi ? Ai aşa de mulţi bani de vor toţi să ţi-i pape ? Poate vor să te pape pe tine, nu banii tăi.
VasileDinNuc
Postat pe 13 Ianuarie 2015 00:50
Pai sigur ca un barbat care nu este corect nu tine cont daca ai multi bani ,el tii ia pe toti banii tai,pt ca si de pe el altii profita.
cat despre papat pe mine nu are cum,pt ca eu nu ma culc cu barbati care nu vreau ceva serios pt ca nu vreau sa beau pile,sterilet,sau prezervativ.pt ca nu este sigur si nu vreau sa fac avort si nici nuvreau sa raman gravida cu cine stie ce excroc de barbat prost.
de ce nu iau barbatii pile,dar pilele nu te protejeaza se boli.
la cat de curvari sunt barbatii sigur au boli venerice
Ingerasulluptor
Postat pe 13 Ianuarie 2015 10:17
Eu nu vreau sa curat si sa fac mancare duoa un barbat mocca,
pt ca nici barbatii ju fac servicii mocca.eu de de as facemde eu sunt jai fraiera.
eu prieteni ii cinsider diar pe oamenii care ju umbla sa profite de pe urma mea.
Ingerasulluptor
Postat pe 13 Ianuarie 2015 10:21
De la: garbo_406810, la data 2015-01-13 10:21:39Eu nu vreau sa curat si sa fac mancare duoa un barbat mocca,
pt ca nici barbatii nu fac servicii mocca.eu de de as face eu sunt maii fraiera.
eu prieteni ii cinsider diar pe oamenii care nu umbla sa profite de pe urma mea.
Ingerasulluptor
Postat pe 13 Ianuarie 2015 10:23
Las aici vreo 10 tablete de Anghirol, pt o eventuală indigestie!
Axl_R
Postat pe 13 Ianuarie 2015 12:32
Iar eu las niste rudotel pt. 406810, mama,mama, ce mai seaman in cuget simtire si scriere cu ingerasul-cuminte-si ... care bintuia prin topicuri faind subiectul varza.

In rest pt cea care a deschis subiectul, la 28 ani cu o facultate la dosar + un loc de munca trebue sa-ti mai dicteze parintii ce sa faci cu viata ta?
Chiar daca iti urmezi propriul drum asta nu inseamna ca nu-ti respecti parintii.
Dupa modul lor de comportament vis-à-vis de tine eu cred ca ei nu te prea respecta pe tine.
Tommy_Boy
Postat pe 13 Ianuarie 2015 15:57
De la: garbo235853, la data 2015-01-13 15:57:44Iar eu las niste rudotel pt. 406810, mama,mama, ce mai seaman in cuget simtire si scriere cu ingerasul-cuminte-si ... care bintuia prin topicuri faind subiectul varza.

In rest pt cea care a deschis subiectul, la 28 ani cu o facultate la dosar + un loc de munca trebue sa-ti mai dicteze parintii ce sa faci cu viata ta?
Chiar daca iti urmezi propriul drum asta nu inseamna ca nu-ti respecti parintii.
Dupa modul lor de comportament vis-à-vis de tine eu cred ca ei nu te prea respecta pe tine.


rudotel pt tine,cred ca iei de aceea cunosti prospectul.
eu zic sa iei tu in continuare pt ca este potribit pt tine
Ingerasulluptor
Postat pe 13 Ianuarie 2015 17:10
De la: garbo_408271, la data 2015-01-04 14:19:39Am 28 de ani, sunt casatorita cu un cetatean American (mai mare cu 13ani decat mine) din 2009 si am locuit in Elvetia cu el pana in 2012. A aparut in viata mea cand aveam cea mai mare nevoie de un sprijin, mi-a oferit tot ce-a avut, ma iubeste foarte mult, insa eu nu ma pot adapta acolo. la inceput a fost totul bine si frumos, apoi am inceput sa ne distantam, el si-a pierdut jobul si petrecea marea majoritate a timpului cautand altceva. Eu am fost la scoala, am invatat limba pana la nivelul mediu acceptat cat sa-mi gasesc si eu o slujba. Am avut mai multe interviuri insa nu am reusit sa ma angajez. In toti anii aceia in care am stat acolo cu el nu puteam sa raman mai mult de 3 luni. Gandul imi era doar acasa, la familie si prieteni, intotdeauna am avut dificultati in a ma adapta intr-un loc nou, mai ales daca eram singura. La fel s-a intamplat si cand am plecat la facultate. Cat timpam stat cu el ii spuneam tot timpul ca locul meu nu este acolo si ca nu ma pot acomoda. Am intrat in depresie si am inceput sa iau medicamente. Am avut un timp in care plangeam incontinuu si mancam. De iesit nu prea iesem pentru ca nu aveam prieteni si nici banii nu ne dadeau afara din casa. Ne-am mutat intr-un oras mai mare, ne-am luat o pisica, am reluat cursurile de limba, am mers la sala, dar tot nu m-a ajutat. Gandul imi era acasa, tot timpul ma gandeam numai sa plec. Am venit in 2012 acasa, dupa o operatie la un san (fibroadenom), cu gandul sa ma linistesc. O prietena mi-a recomandat un job si am inceput sa lucrez. Acum ma simt foarte bine si linistita acasa la mine, intre prieteni, insa sotul vrea sa ma intorc acolo. Parintii ma obliga sa merg inapoi pe motiv sa nu-l distrug pe el, pe ei si pe mine. Are o situatie financiara foarte buna acum, este un barbat realizat insa eu m-am racit cu totul de el. Mentionez ca in ultimii 2 ani am stat despartiti. Eu nu vreau sa ma intorc pentru ca aici imi este mult mai bine cu mai putin. Ma simt si foarte vinovata ca am acceptat sa ma casatoresc cu el fara sa fiu sigura de acest lucru si ca mi-a oferit tot cat am stat cu el. Nu vreau sa ma mai intorc la o viata cu bani si depresie. Ai mei nu vor sa inteleaga nici in ruptul capului ca eu nu mai simt nimik pentru el sau cum de nu imi era mie bine acolo... Mi-au zis ca alt drum nu exista pentru mine si ca pe aceste trebuie sa merg pentru ca in familia noastra nu exista divorturi. Sotul ma preseaza si eu sa ma intorc in ciuda faptului ca I-am zis ca nu mai simt nimic pentru el, plus ca stie foarte bine cum ma simteam cand era cu el acolo. Nu mai stiu cum sa gestionez aceasta situatie. Parintii nu ma asculta deloc, spun ca ceea ce simt eu sunt doar prostii.


Ma scuzi, dar asteptam trenul si nu am avut timp sa citesc toata povestea. In primul rand nu am inteles, care e intrebarea ? In al doilea rand am inteles ca nu ti-ai gesntionat bine situatia inca de la inceput. La varsta ta, la tot ce stiai despre tine cum ti-e felul si escurile dinainte, nu trebuia sa incepi povestea asta. Dovada, uite cum s-a terminat, un suflet distrus, o ratacitoare care nu-si gaseste locul si niste parinti furiosi si care se amesteca unde nu fierbe oala. Imi pare rau. Nu am citit vreo intrebare la tine dar nici raspuns nu am. Cu stima, acelasi
barboneli
Postat pe 15 Ianuarie 2015 21:42
N-ai nevoie de acceptul lor ca sa divortezi. La virsta ta n-ai nevoie de acceptul lor pentru absolut nimic. Muta-te din casa lor, singura sau cu amorezul cel mai recent, divorteaza, vezi-ti de viata. Desigur, asta implica orice fel de lipsa de suport financiar sau moral din partea lor sau a "sotului" american pe viitor - dar asta e, libertatea are pretul ei! Esti dispusa sa il platesti si sa te descurci copacel pe picioarele tale, bine. Daca nu, traieste in sclavagism in continuare.
Succese!
quasaria
Postat pe 15 Ianuarie 2015 22:32
Buna. draga mea eu am divortat dupa 28 de ani cam din acelasi motiv am stat prinsa in casnicie ,acum sint mai linistita am ramas prieteni ,cred ca am facut bine. Este viata ta tu decizi in mare parte de ia restul sint factori independenti de tine, hotareste si fa cea ce i-ti aduce liniste sufleteasca ,parintii tot ai tai sint doar ca ei gindesc la reactia celorlalti.Fa ce i-ti dicteaza inima ,mai rau decit sa ai sufletul negru si trist nu exista
garbo203322
Postat pe 18 Ianuarie 2015 14:48
Buna

Oriunde traiesti si nu conteaza cu cine ,te poti simti singura.Daca acum esti bine dute pe acest drum mai departe.Inima e linistita,de aici e simtul de siguranta.Indiferent cine ce zice nu asculta,nici in cazul in care e vorba de o casnicie,nici daca parintii nu te mai ajuta.Invata ,lucreaza ,cauta prietenii,care te duc mai departe ,pana devii puternica si treci de simtul de singuratate.

Succes
garbo_3110
Postat pe 18 Ianuarie 2015 15:33
nu ai nevoie de acordul parintilor ca sa divortezi. tu nu ai venit pe lumea asta ca sa traiesti viata parintilor tai sau viata pe care ei o vor pentru tine. tu stii cel mai bine ce este mai bine pentru tine si nimeni altcineva. tu esti singura raspunzatoare pentru binele si bunastarea ta. parintii au mentalitatea lor si tu nu ai cum sa o schimbi. nu ai de ce sa te simti vinovata pentru ca te-ai casatorit cu el. important e ca aceasta casnicie sa fie una buna pentru tine si cata vreme lucrurile nu stau asa nu ai de ce sa iti faci probleme in privinta divortului
eowin5
Postat pe 31 Ianuarie 2015 09:44
s-au scris doua pagini .......... ! pana la urma a divortat sau nu !??
Celtic_Frost
Postat pe 1 Februarie 2015 09:05
Rabdarica , rabdarica...
Neata Cel
Rotty
Postat pe 1 Februarie 2015 09:09
Inca nu am divortat :)) Fac pasi marunti si siguri deocamdata. Ma mult cu job-ul in alt oras, departe de parinti, de la 1 martie... Sotul asteapta permisul de sedere apoi vom divorta. E complicata situatia si in cazul lui pentru ca permisul lui de sedere este bazat pe al meu. Dupa ce divortam s-ar putea sa aiba probleme, sa-l scoata afara din tara si odata cu asta sa-si piarda locul de munca. N-as vrea sa-i cauzez probleme, deaceea il las sa gaseasca o solutie cat mai buna si pentru el. Intre timp vizitez doctorii.. am facut un dezechilibru hormonal si nici cu psihicul nu stau prea bine, deci merg si la psihanalist. O saptamana buna va doresc!
garbo_408271
Postat pe 2 Februarie 2015 11:15
*psihoterapeut
garbo_408271
Postat pe 2 Februarie 2015 11:17
Buna seara!
Nici nu stiu cum sa ma exprim, îmi cer scuze daca greșesc, dar vreau sa va spun ca așa am pățit si eu. Ma căsătorit mama cu unul care a considerat ea ca e bun ca era nepotul unei prietene de-a ei. Mi-a făcut viață un iad, am suferit si nu m-a înțeles niciodată. Si nici acum nu e dezacord sa divorțez, nu pot sa înțeleg ce e in mintea acestor persoane, care ne impun pur si simplu sa stam cu cine nu ne înțelegem. Eu nu am nimic asemănător( ma refer la caracter) cu acest om , nu stiu chiar nu pot înțelege.
Nu va lăsați , in mâinile celor pe care nu ii iubiți, nu merita , viață e doar numai una!
garbo_459988
Postat pe 29 Noiembrie 2016 16:25
bun indemn pentru alte persoane, dar ce faci tu?
tu de ce inca esti in mana celui pe care nu-l iubesti?
viata ta nu e doar una?

e un termen dedicat pentru astfel de indemnuri, sunt sigur ca o sa-l gasesti intr-o buna zi!
heartbit
Postat pe 30 Noiembrie 2016 04:18
studiu de caz!

De la: garbo_408271, la data 2015-01-04 14:19:39Am 28 de ani, sunt casatorita cu un cetatean American (mai mare cu 13ani decat mine) din 2009 si am locuit in Elvetia cu el pana in 2012. A aparut in viata mea cand aveam cea mai mare nevoie de un sprijin, mi-a oferit tot ce-a avut, ma iubeste foarte mult, insa eu nu ma pot adapta acolo. la inceput a fost totul bine si frumos, apoi am inceput sa ne distantam, el si-a pierdut jobul si petrecea marea majoritate a timpului cautand altceva
Gandul imi era doar acasa, la familie si prieteni, intotdeauna am avut dificultati in a ma adapta intr-un loc nou, mai ales daca eram singura.
Gandul imi era acasa, tot timpul ma gandeam numai sa plec. Am venit in 2012 acasa, dupa o operatie la un san (fibroadenom), cu gandul sa ma linistesc.

De la: garbo_408271, la data 2015-01-11 19:11:49Sotul meu este cetatean strain, ateu si prin urmare nu ne-am casatorit la biserica. M-am casatorit cu el in alta tara si acolo a ramas. N-am putut sa inregistrez casatoria aici pentru ca ii trebuia niste acte din tara lui natala pe care nu avea cum sa le aduca.... M-am casatorit cu el pentru ca asa am crezut eu ca e cea mai buna algere pentru mine in momentul acela. Nu puteam sa stau in acea tara daca nu ma casatoream. .... ...


dupa cum suna si titlul, avem aici un Studiu De Caz, chiar daca are aproape 2 ani vechime, pentru ca din cate vad, doamna in cauza, a asteptat sa treaca revelionul cu euforia lui si a venit fuguta cu povestea ei pe 4 ianuarie fix acum un an si ceva, fix!

am vazut multe comentarii, care mai decare mai "pertinente" (chiar ma intrebam citind, oare cu ce-or gandi unii? iar despre altii ma intrebam daca chiar nu le-a mai ramas nici un sfert de neuron, vreo umbra, ceva acolo care sa indice vreo urma de gandire.)

dar sa trecem la subiect!
28 de ani (actualmente aproximativ 30), fata tanara ce sa zic!?
se presupune ca la anii astia, deja ai ceva experienta de viata.
dar la vremea cand si-a cunoscut sotul, femeia din poveste era, din cate se pare, la inceputul iesitului in lume (privind spre influenta si implicarea parintilor ei, descrise pe larg in cateva postari)
dar despre ce ni se povesteste?!
despre o casatorie din interes!
adica, acum nu-l m,ai iubeste, de parca la inceput l-a iubit?!
dragul meu, la inceput nu te iubeam, dar acum te iubesc ca la inceput!!!
cel putin admiram sinceritatea.
- "a aparut in viata mea cand aveam cea mai mare nevoie...!"
- "...ma iubeste..." - deci doar el!
- " ...la inceput a fost totul bine si frumos..." - desigur, era la inceput, pana ti-ai vazut rezolvate acele mari nevoi despre care vorbeai mai sus ... apoi dupa ce ai realizat ca te-ai usurat de nevoile tale si ca acestea nu mai reprezinta nimic pentru tine, a inceput distantarea (asta suna ca zicala aia in care se face vorbire despre faptul ca odata ce te-ai vazut cu sacii in caruta, deja nu iti mai pasa, ti-ai vazut interesele rezolvate, dupa tine potopul...!)
- "...el si-a pierdut jobul si petrecea marea majoritate a timpului cautand altceva..." - o spui de parca era vina lui ca si-a pierdut jobul.
si ce vroiai sa faca, decat sa caute altceva (banuiesc ca acel "cautand altceva" inseamna un alt job, altceva de facut pentru a supravietui si tu si el! - dupa cum ai spus-o suna foarte urat)
oare ce preferai? sa stea si sa planga pe umarul tau, sa te trimita pe tine la munca, ca el si-a pierdut jobul? ai demonstrat ca n-ai fost in stare sa iti rezolvi singura problemele si ca ai avut nevoie de un sprijin si ai spus clar ca n-ai fost in stare sa iti gasesti de lucru in 3 ani acolo (pe motivul neacomodarii...) deci, care era ideea? trebuia sa stea cu tine acasa sa ce? sa ii scoti ochii ca nu se zbate sa gaseasca ceva de facut si sa iesiti din impas?
intr-adevar, diferenta de varsta nu era doar in buletin. ci si in maturitate si mentalitate!
daca nu iti era bine cu el acolo, daca nu te-ai putut aapta acolo, de ce nu ati plecat in alta tara unde sa te simti bine, unde sa te adaptezi? - evident e o intrebare retorica! deja parasisei Romania, daca paraseai si Elvetia, care era problema?

nu ai putut inregistra casatoria in Ro, pentru ca avea el nevoie de acte pe care nu le putea aduce!?
straniu! - era vreun urmarit international? era vreun condamnat care fugea de ispasirea pedepsei, de nu putea sa aduca actele si in Elvetia era ascuns la adapost de bratul lung al legii?
interesant!

- "M-am casatorit cu el pentru ca asa am crezut eu ca e cea mai buna algere pentru mine in momentul acela...."
cu asta ai spus cam totul si despre tine si despre casnicia ta!
clar, ca buna ziua, ca ai facut totul din interes, doar interesul si binele tau, de el nu ti-a pasat absolut deloc si acum te miri de ce ti se intampla?!?
nu te-ai gandit ca intr-o zi iti vine scadenta, ca vine vremea sa platesti pentru ipocrizie, pentru fatarnicie, pentru egoism?
cam asta e rezultatul actiunilor tale!

batuta cu clestele de soba? oho... o nimica toata, mai ales ca nu cred ca era clestele incins...
te vaiti doar de atat?
dar te-ai gandit cat ti-ai batut tu joc de sufletul si sentimentele unui OM? ... unui OM care inca te mai vrea, dupa cate i-ai facut si dupa cum l-ai tratat?!
esti penibila! esti doar o fiinta fara caracter si demnitate, fara coloana vertebrala!
in locul tau n-as fi indraznit sa spun un cuvant din toata povestea asta!

daca mai apari pe aici si ai sa citesti ... tine minte, in viata, mai devrem sau mai tarziu, totul se plateste! chiar si lucrurile care tie ti se par neinsemnate, o nimica toata, totul, absolut totul se plateste... mai devreme sau mai tarziu!
heartbit
Postat pe 30 Noiembrie 2016 05:38
Daaa! Ai mare dreptate, nu trebuie sa mai stau sa aștept, chiar ma simt vinovata si regret ca am lăsat prea mult de la mine, întotdeauna am pus pe primul loc problemele si sentimentele altora!
Nu stiu ori sunt prea sufletista ori sunt prea fraiera!
Dati-va parererea nu ma supăr!
garbo_459988
Postat pe 1 Decembrie 2016 19:10
De la: garbo_459988, la data 2016-11-29 16:25:55Buna seara!
Nici nu stiu cum sa ma exprim, îmi cer scuze daca greșesc, dar vreau sa va spun ca așa am pățit si eu. Ma căsătorit mama cu unul care a considerat ea ca e bun ca era nepotul unei prietene de-a ei. Mi-a făcut viață un iad, am suferit si nu m-a înțeles niciodată. Si nici acum nu e dezacord sa divorțez, nu pot sa înțeleg ce e in mintea acestor persoane, care ne impun pur si simplu sa stam cu cine nu ne înțelegem. Eu nu am nimic asemănător( ma refer la caracter) cu acest om , nu stiu chiar nu pot înțelege.
Nu va lăsați , in mâinile celor pe care nu ii iubiți, nu merita , viață e doar numai una!


Eu nu pot intelege cum "ma casatorit mama". Credeam ca numai la romanii de o anumita etnie casatoriile sint facute de parinti.
Chiar sint curioasa, de ce ai acceptat sa te casatoresti cu un barbat pe care ti l-a impus mama?
Tommy_Boy
Postat pe 2 Decembrie 2016 08:47
Eh Tommy, din pacate la final de secol XX inceput de secol XX!, inca mai sunt familii in Romania (despre alte state nu vreau sa vorbesc) care traiesc dupa principiul dictatorial - "eu te-am facut eu te omor!" cu variatiuni pe tema - eu te-am facut eu te insor/marit etc.
cum sa nu accepte cand parintii sunt atat de hotarati sa isi vada odrasla bine, chiar impotriva vointei odraslei!
cum poate sa nu accepte cand parintii astia "buni" "se gandesc doar la binele copilului si fac totul pentru binele lui", ca doar e copilul lor!
cum poate sa nu accepte, cand cel mai light argument este - ori te mariti cu cine zic eu, ori nu te mai mariti de loc, sau - ori te mariti cu asta, ca e baiat bun etc. ori pleci de la usa mea!
si unde sa mearga, de la usa lor, biata fata, cand ea n-a plecat de acasa decat pana la magazinul de la coltul strazii, cu banii exacti de doua paini, ca nu cumva sa uite sa ia restul si s-o pacaleasca vanzatorul, care numai de inselat clientii e bun!

si as putea continua cu astfel de exemple de argumente pana spre seara, dar ce rost are?
e adevarat ca e utopic si ca e trist, dar din pacate e cat se poate de real!
heartbit
Postat pe 2 Decembrie 2016 09:00
Topicul e trist, viata fetei asteia e si mai trista si cred ca isi merita soarta.
Ce spun parintii, faci pina la o anumita virsta pe urma iti ei un job si viata in propriile miini si iti asumi greselile si reusitele.
Eu eram curioasa sa aflu cum gindeste o asemenea persoana care accepta ca altii sa-i decida viitorul dupa bunul lor plac.
Tommy_Boy
Postat pe 2 Decembrie 2016 09:10

gandeste zici? ce e aia? are voie?
pai daca ea ar gandi, parintii ce rol ar mai avea? ce rost ar mai avea?
parintii, ca de aia sunt parinti, stiu cel mai bine! (si daca ii iau la scuturat, pe acei minunati parinti ai ei, precis si-au ratat vietile, dar isi imagineaza ca sunt in "masura" sa decida vietile altora!
heartbit
Postat pe 2 Decembrie 2016 10:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dragoste sau obisnuinta? 49 De la: garbo_459002 9 Noiembrie 2016 16:42
buna seara 1 De la: maxalina 22 August 2012 20:55
Cum creste un copil fara tata? 12 De la: Blue_Tattoo 14 Ianuarie 2010 09:04
disperata 2 De la: garbo171197 8 Octombrie 2010 23:59
CAUT BARBAT SAU FEMEIE CU BANI MULTII SI ZILE PUTIN,ASTEPT OFERTA 35 De la: tutankhamon 21 Iulie 2009 11:46
Setari Cookie-uri