Probleme in familie din cauza bunicii

De la: lllorena, la data 2014-04-28 06:19:48vai dragilor nu sti-ti a aparut o noua metoda de a escroca pe cineva de bani, te ademenesc intr-o relatie de dragoste ia tot ce poate lua si te lasa cu buza umflata si cu buzunarele goale. sint vizate indeosebi persoanele in varsta .


Nu şti-M.
Axl_R
Postat pe 28 Aprilie 2014 17:55
Asadar, bunica, crede ea, s-a indragostit. Intr-atat incat a uitat si de bun simt, si de morala, de tot. Iar nepoata ei adolescenta este bulversata. Asa cum bunica are dreptul sa fie indragostita, tot la fel si nepoata are dreptul sa fie ranita, mahnita, revoltata.
Daca bunica ar fi dat dovada de onestitate, verticalitate si respect fata de partenerul ei de viata de pana atunci, ar fi lamurit mai intai situatia ei matrimoniala cu bunicul, scutindu-l de umilinta de a fi incornorat, si si-ar fi vazut de noua viata cu celalalt.
Dar bunica profita de lipsa sotului de acasa ca sa-l aduca pe celalalt in casa comuna si in prezenta nepoatei, se lasa surprinsa in ipostaze indecente.
Nepoata este suparata pe bunica nu doar ca i-a distrus lumea sigura de pana atunci, ca se simte tradata de cea pe care o iubea probabil cel mai mult, ci pt ca bunica a fost incorecta fata de bunicul, se poarta inadecvat varstei, cazand in penibil. Nu mai spun ca fata duce si rusinea reactiei celorlalti din jur, rude, cunostinte, vecini. Pt ca aici nu e New-York sau Paris, iar la 18 ani nu ai atata putere si detasare incat sa nu-ti pese. Sigur ca va fi nevoita sa accepte ca asta e realitatea si nu depinde de ea rezolvarea situatiei, ca trebuie sa-i fie alaturi bunicului, care sufera cel mai mult in situatia asta. Si tare ma tem, la cat de "inflacarata" e bunica, ca va fi nevoita sa o consoleze si pe ea, nu dupa mult timp.
bucura
Postat pe 28 Aprilie 2014 19:19


ohoo.. buna seara bucura si ceilalti parteneri de claca... !!!
vad draga bucura ca ai sosit de la munte cu un bronz frumos pe ce-ai lasat descoperit si cu ceva energie sanatoasa... !!! bravo ! vroiam sa-ti ofer si un pupic... dar parca nu se cade sa fac asta tocmai la topicul asta... ! acuma... eu nu prea cred ca subiectul topicului si rolul nostru ar fi sa criticam "analizand" pe bunica indragostita ! noi nu cunoastem care e situatia in familia respectiva... am citit doar ce scrie nepoate de 18 ani, care, din punctul ei de vedere poate are dreptate. dar eu nu sunt nepotul lui bunica ei... asa ca ma abtin sa o critic sau s-o aprob pe bunica. si hai sa mai repet care a fost intrebarea fetei: "As dori sa stiu cum trebuie sa procedez...s-o inteleg ca il iubeste pe barbatul ala si ca vrea sa se mute cu el si sa o sustin sau sa nu mai vorbesc cu ea ?" eu, mai nepriceput find, i-am spus sa nu procedeze nici asa si nici asa, ci sa o lase in pace pe bunica, dar sa se ocupe de bunicul ! de care, fie vorba intre noi, nu stiu nimic despre el ! nici macar cu care echipa de fotbal din campionat tine... cea ce mi-ar fi folosit foarte mult in ai ghici caracterul si inaltimea ! si poate... suparata, frustata, ingrijorata... etc. nepoate exagereaza pe undeva ! de aia, ca sa nu-l supar pe bunul D-zeu. care a spus intr-o sedinta ca nu e voie sa critici pe cineva... eu nu critic nici pe bunica, nici pe bunicul, nici pe nepoate si nici pe postasul care cred ca e barbatul din poveste !

barboneli
Postat pe 28 Aprilie 2014 21:28
wow, ce drama cumplita si fara de rezolvare s-a abatut asupra diafanei fiinte care este nepoata
nu inteleg, ce e cu stupoarea asta legata de relatia bunicii? ce e asa big deal?
si pana la urma, care e problema ta cu cine se vede si daca se vede cu cineva? nu ti se pare ca merita si ea, macar acum, in ultimii ani sa faca fix ce vrea fara sa nu ii fie dat peste ochi cu "datoria"?
si-a crescut copiii, chiar si nepotii, cred ca atat merita si ea
iar problemele adultilor, sunt ale adultilor, nu ale plozilor
nu prea esti tu in masura sa-i spui ce sa faca, sau ce e corect si ce nu. nu te afecteaza si nu ar trebui sa te afecteze ce face bunica, pentru ca nu ar trebui sa fie problema ta
iar daca esti atat de preocupata de..astea...poate ar fi mai dragut si mai constructiv sa te ingrijesti de bunicul tau, fara sa o condamni pe ea pentru ce face, pentru ca... iubirea mai si trece....nu o poti obliga sa il iubeasca
si nici nu o poti face vinovata pentru asta!
Amor_Aeternus
Postat pe 29 Aprilie 2014 00:39
pe mine ma amuza topicul asta.
Chiar ma amuza.
In primul rind, pentru ca imi dau seama cum poti sa cresti gresit un plod intransigent, pentru care nu exista decit el/ea insusi si nevoile sale stringente. Printre altele, nevoia de un model. Iar modelul trebuie sa faca foarte bine sa se sacrifice si sa moara cocotzat pe piedestal, pentru ca obligatia de a fi "modelul" predefinit transcede drepturile sale umane de a iubi sau de a fi fericit. Si toata lumea aplauda...
Societatea medievala.

Probabil in anul de gratie 2014 ar fi trebuit totusi sa intelegem ca o femeie e femeie inainte de a fi mama sau a fi bunica, si rolurile trebuie imbinate in mod fericit, nu anulate - iar in al doilea rind, cind "iubesti" pe cineva, iti pasa daca ala moare lent facindu-ti pe plac. Dar, desigur, un adolescent razgaiat va mai parcurge multe serpentine pina sa ajunga la a privi dincolo de propria epiderma... Un bebelus CERE. Nu stie sa faca altceva. Zbiara si pretinde. Si nu conteaza ce se intimpla in jur, cit timp nevoile sale sint indeplinite. Ideea pina la ce virsta ne mentinem copiii dpdv psihologic in stadiul de bebelusi.

Din faptul ca "vrea sa se mute" inteleg ca bunica a avut discutia de rigoare cu bunicul, deci nu mimeaza vreo casnicie fericita. Nu trebuie sa fii o bestie sa te desparti de cineva. Pur si simplu nu mai iubesti, e o chestiune care nu depinde de tine, si cel mai fair lucru e sa spui, si sa iti faci bagajele, si sa pleci. Nedrept e sa ramai si sa faci viata amara tuturor, inclusiv tie... Daca tie personal nu ti-e bine intr-o relatie, chestia asta ii va afecta pe toti. Si pentru ce atitea vieti distruse? De dragul de a mima complezenta?
quasaria
Postat pe 29 Aprilie 2014 03:14
De la: barboneli, la data 2014-04-28 21:28:41

ohoo.. buna seara bucura si ceilalti parteneri de claca... !!!
vad draga bucura ca ai sosit de la munte cu un bronz frumos pe ce-ai lasat descoperit si cu ceva energie sanatoasa... !!! bravo ! vroiam sa-ti ofer si un pupic... dar parca nu se cade sa fac asta tocmai la topicul asta... ! acuma... eu nu prea cred ca subiectul topicului si rolul nostru ar fi sa criticam "analizand" pe bunica indragostita ! noi nu cunoastem care e situatia in familia respectiva... am citit doar ce scrie nepoate de 18 ani, care, din punctul ei de vedere poate are dreptate. dar eu nu sunt nepotul lui bunica ei... asa ca ma abtin sa o critic sau s-o aprob pe bunica. si hai sa mai repet care a fost intrebarea fetei: "As dori sa stiu cum trebuie sa procedez...s-o inteleg ca il iubeste pe barbatul ala si ca vrea sa se mute cu el si sa o sustin sau sa nu mai vorbesc cu ea ?" eu, mai nepriceput find, i-am spus sa nu procedeze nici asa si nici asa, ci sa o lase in pace pe bunica, dar sa se ocupe de bunicul ! de care, fie vorba intre noi, nu stiu nimic despre el ! nici macar cu care echipa de fotbal din campionat tine... cea ce mi-ar fi folosit foarte mult in ai ghici caracterul si inaltimea ! si poate... suparata, frustata, ingrijorata... etc. nepoate exagereaza pe undeva ! de aia, ca sa nu-l supar pe bunul D-zeu. care a spus intr-o sedinta ca nu e voie sa critici pe cineva... eu nu critic nici pe bunica, nici pe bunicul, nici pe nepoate si nici pe postasul care cred ca e barbatul din poveste !


Barbo, am inteles perfect pozitia ta. Si am inteles si de ce ma tragi delicat de ureche. Sigur ca noi nu stim care este situatia exacta in familia respectiva si se poate ca nepoata sa exagereze pe ici, pe colo, dar in acelasi timp tin cont si de faptul ca adolescentii se deschid cel mai bine in situatii in care identitatea reala nu este cunoscuta - si nu numai ei. In concluzie, nu cred ca minte. Iar cea care ne-a cerut ajutorul este nepoata. Si eu incerc sa inteleg lucrurile din punctul ei de vedere. Cum am spus, bunica este libera sa faca ce vrea si se pare ca exact asa face. Dar ca a venit cu celalalt barbat in casa sotului actual si a fost vazuta de nepoata intr-o postura indecenta, inseamna ca s-a discreditat singura. Nepoata are dreptul la propriile reactii. Si ea nu se poate minti ca nu a vazut, ca nu a inteles, ca nu este afectata, daca asa simte.. Ce-i cerem noi, sa inchida ochii, sa se faca ca nu intelege nimic ? Dar noi, adulti fiind, putem face asta? Si citind ce a scris dar si printre randuri, este evidenta starea ei de spirit. Adolescentii au nevoie de modele si vor avea si peste 1000 de ani. Nu stim nimic de mama, dar faptul ca a crescut-o bunica ne spune ca fie nu o are, fie n-a putut-o creste. Oriunde in lumea asta, adolescentii au aceleasi nevoi si aceleasi probleme. Daca am fi mai dispusi sa-i ascultam si sa-i intelegem, ar fi o lume mai mai normala si mai frumoasa cea in care traim. Pur si simplu, nepoata are nevoie sa fie cineva de partea ei, sa o inteleaga si sa-i explice cate ceva despre viata si oameni, care da, chiar cei dragi fiind, ne pot dezamagi. Atunci de ce suntem atat de rautaciosi cu nepoata?
bucura
Postat pe 29 Aprilie 2014 10:28
Dar chiar mai ....De ce sunteti rai cu nepoata ? Io nu zic nimic pana nu aflu cu ce echipa de fotbal tine bunicul.
Rotty
Postat pe 29 Aprilie 2014 11:12


eu nu sunt rautacios, nici cu nepoata si nici cu bunica. nici vorba. cum spunea cineva mai sus, chestia asta cu bunica e o chestie obisnuita, nu e nici big deal si nici big vale... ! se intampla in atatea case si in atatea locuri, chiar si in emisfera sudica ! si eu nu te-am tras de ureche... ti-am admirat-o doar cat e de frumoasa... ! si tocmai a nu stiu exact si chiar daca as sti, ce se intampla pe acolo, tot n-as judeca pe nimeni. din felul in care am fost educat si prin ce am intalnit in microcosmosul meu, nu prea am avut de a face cu chestii din astea si mi-e greu sa inteleg. si nici nu prea imi vine sa cred ca scena cu bunica si acel barbat, s-a petrecut chiar asa cum au vazut ochisorii ei de 18 ani. sunt fete de 18 ani care ar fi inteles altfel lucrirle si altele si mai putin. dar cum am spus, poate o fi venit un domn in casa, in vizita, nu stiu de ce, imi inchipui ca are si el casa sau macar bani de hotel, daca tot vroia sa aiba o scena intima cu bunica ! nu, n-am ce sa ma amestec in povestea fetei, indiferent de cat e de adevarata sau nu. eu i-am sapuns la intrebarea ei, asa cum m-a dus mintea. ca nu m-o fi dus bine... asta e, alta n-am ! la minte ma refer.
barboneli
Postat pe 29 Aprilie 2014 11:17


Rottycell... da sa te tzuc...
barboneli
Postat pe 29 Aprilie 2014 11:19
Tuca-ma ca iote stau. Da iute , ca ma duc sa fac poza la cal.
Rotty
Postat pe 29 Aprilie 2014 11:34


ok, fa multe si de aproape ! portret adica. si sa faca cineva cu tine pe cal... ! te rog !
barboneli
Postat pe 29 Aprilie 2014 11:36
Adica in cadere de pe cal ai vrut sa zici. Recunosc , n-am curaj...
Rotty
Postat pe 29 Aprilie 2014 11:41


... nu, nu asta am vrut sa zic ! emoticonul nu-i pentru tine ci pentru garbo ci reclama aia lor care sare si in mijlocul scrisului... !!! asta deja e obraznicie de mahala ! eu nu intri pe garbo ca sa fugaresc X-urile alea ca sa se inchida reclama. vor sa primeasca bani pentru reclame... ? ok, sa le puna sub fusta cuiva, nu direct in mijlocul paginii... !
adica vrei sa spui ca iti plac caii si tie frica sa te sui pe el ? ok, se mai intampla, dar daca e blsnd si te ajuta cineva, se poate. adica acum ai ocazia... sa faci poze cu si pe cal ! totul e sa nu faci ca ala care vroia sa se suie pe elefant !!! ti minte, nu ?... calul nu e elefant, cred ca ai observat deja... ?
barboneli
Postat pe 29 Aprilie 2014 12:11
De la: Rotty, la data 2014-04-29 11:41:45 Adica in cadere de pe cal ai vrut sa zici. Recunosc , n-am curaj...


da. daca vrei premiu pentru poza cea mai frumoasa pe prima jumatate a anului... suie-te pe cal cu aparatul in mana si lasa-te sa cazi de pe el (vezi sa fie ceva paie pe acolo...) si ti apasat declansatorul tot timpul sa faca 3-5 poze... din cadere ! ca alea care le-am postat la poze ! cerem pe el 1 mil. de euro !
barboneli
Postat pe 29 Aprilie 2014 12:14
Prefer sa fiu intreaga , decat sa-mi fac poze in cadere. Nu imi e frica , dar calul nu e folosit pentru calarie , asa ca nu stiu ce o sa zica daca vreau sa ma urc calare. Vrei sa ma critice ? Tocmai pe mine mare iubitoare de animale ?
Rotty
Postat pe 29 Aprilie 2014 12:21


nu. nu vreau ! nu mai vreau sa aud cuvantul "criticat"... nu pe tine, nu pe nepoata, nu pe bunica... !!! dar fac pariu ca, calul n-o sa zica nimic daca incerci sa te sui pe el sau ea... ! doar o sa se scuture.... lasa... stai pe o banca si fa poze doar !
barboneli
Postat pe 29 Aprilie 2014 12:28
Eu cred ca relatia voastra nu are nici o legatura cu viata ei intima.E chestie de respect,sa nu te amesteci in viata intima a parintilor,si a bunicilor.Nu esti barbatul ei,ca sa reactionezi asa.E treaba ei ce face cu viata ei sexuala,numai a ei.
Ce poti face acum,este sa consolezi pe bunicul,si sa ii spui sa astepte,pentru ca e chestie de timp ca ea sa se intoarca la el.
Bineinteles ca trebuie sa vorbesti cu ea.Tie ti-ar place sa se amestece in relatia ta cu iubitul tau,sa zica ca nu este de acord,ca,nu e baiat bun de tine,ca nu veti reusi ,si sa nu mai vorbesca cu tine,din cauza asta?
Relatia ta cu bunica ta,nu are nici o legatura cu viata ei intima...chiar daca ai vazut momente intime ale ei.Bunica ta este bunica pentru tine,dar este si femeie pentru altcineva,asa cum si mamele sunt si femei.
Mama mea a divortat de tata,si a ales sa traiasca cu altcineva,si eu am respectat viata ei intima,chiar daca nu mi-a convenit.Va ramane mama mea,indiferent cu cine va trai.Nu pot decat sa imi dau cu parerea,fara sa o presez,fara sa ma amestec.trebuie sa respect faptul ca e si femeie,nu e numai mama mea.
daniilia
Postat pe 19 Mai 2014 03:45
Asa e dragostea de cand lumea,nerusinata si imorala,si indecenta....sa se scoata o lege noua,ca bunicii nu mai au dreptul sa se indragosteasca,ca e imoral,si sa fie pedepsiti conform legii! ha-ha!
daniilia
Postat pe 19 Mai 2014 03:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
solidaritate in familie 13 De la: sora_ilsi 24 Mai 2010 19:15
Secretul casniciei perfecte 532 De la: sophia 2 Iunie 2010 14:12
Daruri de sarbatori copiilor 20 De la: elisabeta_boia 28 Ianuarie 2013 16:43
Dr. Ruxandra Dumitrescu- ginecolog 2 De la: iasomia 24 Iunie 2011 21:28
Suntem fini. Ce cumparam pentru nasi de Craciun si Revelion? 3 De la: si_totusi 26 Decembrie 2008 19:40
Setari Cookie-uri