Impreuna..dar despartiti

Tine intotdeauna cont de un lucru: nimeni nu-i mai important decat tine insati. Ceilalti: prieteni, iubiti, sant persoane care vin si pleaca. Nu putem constrange pe nimeni sa faca parte din viata noastra. Eu inteleg ca exista sentimente, dar oricat ai fi de tentata, nu il mai cauta pe acest tip ca apoi sa iti alimentezi starea de framantare in care te afli. Lasa-l pe el sa te caute, iar daca nu o face, e cazul sa pui punct relatiei. Ai putea de exemplu sa te intorci in tara in care ai fost, sa lucrezi, sa iti faci viata ta. Nu ii arata ca stai, il astepti si suferi, pentru ca barbatilor le place mult acest lucru, simt ca au controlul. Aici fiecare isi spune parerea mai partinitor de o parte sau de alta, tu trebuie sa cauti seninatatea sufletului tau, decizia sta la tine. Iti doresc toate cele bune. Paula
panflute
Postat pe 16 Martie 2014 11:12
Buna,
Nu stiu ce sa-ti raspund la problema ta dar as vrea sa ti spun si povestea mea.
Acum multi ani, cred ca vreo 8-9, am inceput o relatie cu un baiat (primul din viata mea) eram de un an impreuna cand el a decis sa plece in strainatate la parinti. Ne-am vazut apoi din nou dupa 7 luni timp in care nu ma interesa nimic in afara de el, declaratii peste declaratii, scrisori peste scrisori, iubire mare. Toata lumea spunea ca nu are cum sa mearga o relatie la distanta, dar evident nu am crezut? Ce stiu ei la urma urmei ma gandeam eu, ba chiar imi imaginau ca nu au simtit niciodata asa o dragoste ( naiva, stiu:)) ).
Am fost in total 5 ani impreuna, deci 4 ani am avut o relatie la distanta ( ne vedeam vara si de sarbatori ca mergeam la el).
Primii doi ani au mers, apoi am inceput sa cunosc alti baieti si l-am inselat pentru ca 9 luni pe an sa nu te vezi e foarte mult timp, plus ca nu am mai avut alt prieten pana la el niciodata si imi dau seama acum ca nu avea cum sa mearga. Am ajuns de la an la an sa simt din ce in ce mai putine sentimente pentru el pana cand s-a rupt de tot.
Acum nu spun ca asta o sa ti se intample, 3 luni de cand nu v-ati vazut nu e atat de mult timp, dar daca situatia se prelungeste parerea mea este ca nu o sa mearga si dupa multe suferinte o sa se termine.
Poate sunt oameni care au relatii la distanta si merg, nu stiu dar parerea mea este ca ochii care nu se vad chiar se uita, poate nu la inceput...
Asa ca vorbeste cu el, fii hotarata, fii decisa. Atata timp cat tu il lasi sa aleaga soarta voastra cred nici nu o sa ia o decizie.Cu cat aratam barbatilor ca suntem dependenti de ei cu atat mai puternici se cred.
Medeea19
Postat pe 16 Martie 2014 22:21
IUBÍRE ~i f. 1) v. A IUBI și A SE IUBI. 2) Sentiment de afecțiune față de o persoană de sex opus; dragoste; amor. 3) Atașament sufletesc (simpatie, prietenie, afecțiune) puternic față de cineva sau ceva.

iubirea nu inseamna sa lasi pe cineva sa profite de emotiile tale..

cand un barbat iti cere daca ma iubesti faci aia..asta este un santaj emotional..
iubirea inseamna a darui si a primi..
nu inseamna ca iubesti pe cineva atunci cand il lasi sa profite emotional de tine,,atunci cand iubesti pe cineva cu adevarat lupti ca sa il aduci pe drumul cel bun bineinteles prin propriul exemplu care este cel mai important
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 17 Martie 2014 21:45
Nu stiu de ce ai dependenta asta emotionala de el mai ales ca e destul de departe de tn. Tu esti femeie, ai nevoie de spatiul tau, de intimitatea ta, de prieteni si de multe alte lucruri care sa te faca sa simti ca traiesti. Pe de alta parte, sunt persoane care asa simt ca traiesc, suferind de ceva, poate asa iti place. Nu cred ca merita timpul, sentimentele si atentia ta. Cred ca isi iubeste mult mai mult libertatea decat pe tn. Nu esti femeia care l-a pus pe jar incat sa renunte la toate pt tn. Si e cazul sa incepi sa accepti asta si sa te concentrezi pe altceva. Iubirea lui pt tn?... Hmmm, sa fim seriosi, ai singura raspunsul la intrebarea asta. Nu esti la varsta la care sa faci inca compromisuri cu/pt un barbat care nu-ti ofera nimic. Cu siguranta ai multe de oferit unui barbat care sa te merite. Lasa-l sa-si traiasca viata asa cum vrea.... Razbuna-te pe el privandu-l de toata dragostea si atentia ta. Cineva o sa aiba grija si de el :))))))). Bafta!
oana4me
Postat pe 19 Martie 2014 15:42
stai linistita, in univers exista proaste mult mai proaste. Si poate ca ar fi bine sa nu il mai suspectezi. Ai încredere in tine ca sa ai incredere in el. Ai răbdare si lasa,i timp, daca il iubeşti cu adevărat.
garbo276816
Postat pe 22 Martie 2014 09:09
intr-o situatie oarecum asemanatoare sunt si eu, desi diferenta de varsta dintre noi e cam mare, insa nu cred ca are relevanta.
ai putea sa mai astepti totusi, 3 luni nu e mult. Eu l-am asteptat un an si imi invoca si el motive si vesnicul "curand", "inca putin", ca lupta pentru noi si alte de-astea..., evident ca un an de zile asa....incepeam sa ma indoiesc de sanatatea mea mintala; la fel ca tine, ma simteam ca o proasta.
asta nu inseamna ca trebuie sa-l astepti un an, spun doar ca 3 luni nu e chiar atat de mult.
si cum spunea si Rotty, o vizita surpriza ar fi ceva interesant...
Amor_Aeternus
Postat pe 23 Martie 2014 01:29
De la: garbo_398244, la data 2014-03-06 16:43:23Multumesc Barboneli ! Multumesc Quasaria ..mai ales pentru ca aceste cuvinte ale tale par iesite din gura lui ..si daca unul zice ca esti beat ..te indoiesti..dar daca zic doi ..inseamna ca te duci sa te culci..este posibil sa fac o drama tocmai pentru ca ma concentrez prea tare asupra lui si nu ar trebui..si tocmai acest lucru il face sa fie si atat de sigur pe el . Insa in opinia mea si el beneficiaza de mult timp liber ..are perioade in care are si 6 zile libere la rand ..pt ca munceste 12 ore 4 nopti/saptamana ..apoi libere o gramada..de multe ori si o saptamana intreaga. in care e la fel de nedisponibil...si da..este posibil ca el sa vada acest lucru ca o normalitate dar o persoana indragostita parca se comporta altfel ...Oricum apreciez cuvintele tale tocmai pentru ca imi dau de gandit ca poate sunt eu defecta si vad totul din prisma incapatanarii mele
Motivul pentru care am zis ca am lasat ceva in urma este pentru ca acum 2 ani jumate mi-am lasat jobul, familia , prietenii pentru a locui cu el in alta tara ..caci la momentul respectiv era unicul mod de a fi cu el si desi am avut mari indoieli ..am ales cu inima ..nu cu mintea...A fost alegerea mea..stiu ca nu e ok sa reprosez acest lucru ..insa recunosc ca am ramas cu un gust amar caci el nu a putut face acelasi lucru pt mine ...


chiar daca are zile libere, cu siguranta se resimte dupa zilele de munca, are nevoie de odihna si poate isi inchide tel chiar si cand ar putea vorbi cu tine pentru ca deja stie ce ii vei spune. Poate intr-un fel s-a cam saturat sa te asigure si reasigure, iar asta tu o poti percepe ca fiind indiferenta. Asta nu inseamna ca nu e indragostit, ci poate e doar altfel decat esti tu, reactioneaza si simte diferit, se manifesta diferit.
poate tu chiar te concentrezi prea mult pe el, neavand un job sau ceva care sa te tina ocupata, ceva care sa te solicite si sa te oboseasca putin
Amor_Aeternus
Postat pe 23 Martie 2014 01:40
as vrea sa vb mai mult poate imi raspunzi pe mailul meu
si eu sunt in aceeasi situatie
lbogatu
Postat pe 23 Martie 2014 06:14
foarte adevarat...si eu am trcut exact prin asa ceva....dar si eu credeam ca am ramas singura fara prieteni fara sustinerea celor dragi....dar era gresit ...toti imi erau alaturi dar eu nu puteam sau nu vroiam sa vad asta.....puterea de a depasi ...asa zisul..greu...am gasito in mine...deci doar tu poti sa spui ..GATA... si viata merge inainte....dar trebuie sa iti impui tu acest lucru....nimeni nu te poate sfatui cum etse mai bine....noi...iti putem da in cel mai fericit caz....pareri...restul depinde doar de tine......sentimentele sunt su nu ..sunt ...nu se pot inventa...Capul sus traieste-ti viata cit mai frumos....si gindestete ca ai multe ...in primulr rind sa te bucuri ca esti sanatoasa........Iti doresc tot binele din lume.
zenovica
Postat pe 23 Martie 2014 08:30
Si eu sunt in aceeasi situatie poate imi raspunzi in privat
garbo264122
Postat pe 23 Martie 2014 09:48
cred ca te cam tine de rezerva...poate are deja pe altcineva de care nu e sigur, si pana e....te tine si pe tine legata...nu-l lasa sa-ti faca asta. El se va afisa la un moment dat cu "actuala" si tu vei suferi ca un caine. Eu asa am patit...si mi-a parut rau ca am fost slaba si l-am crezut si i-am mai si gasit motivatie ptr felul cum se comporta. Apoi, deodata, mi-a zis ca a intalnit pe altcineva si ghici cine a avut sufletul distrus?Pune-i capat si cauta pe cineva demn de iubirea ta si care e dispus sa fie cu tine aici, in tara.
garbo_3903
Postat pe 24 Martie 2014 13:13
Perfect raspuns .
auroraaurora
Postat pe 24 Martie 2014 13:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sarutul dulce al razbunarii..... 158 De la: garbo_387286 14 Octombrie 2016 17:02
CADOU CARE ALINA SUFERINTA...... 5 De la: pussy_busy 25 Decembrie 2009 20:53
buna 3 De la: garbo_414110 8 Martie 2019 02:39
VREAU UN SFAT PENTRU A FI IMPREUNA 2 De la: cricat 4 Noiembrie 2010 22:16
Viata dupa divort 336 De la: liaiedera 25 Martie 2010 17:26
Setari Cookie-uri