Impreuna..dar despartiti

Motivul pentru care scriu aici este pentru ca nu am pe nimeni sa ma asculte si pentru ca doresc sa stiu ca nu sunt singura pe lume in aceasta situatie si ca unii chiar au supravietuit. AM o relatie de 3 ani la care nu pot renunta desi e departe de a ma face fericita .Stiu ca veti spune ...si de ce mai stai ???Nici eu nu stiu sa raspund la aceasta intrebare dar cu siguranta daca ar exista o pastila a uitarii as lua-o pe nerasuflate . Momentan locuim in tari diferite de 3 luni..dar teoretic suntem inca impreuna. Motivul pentru care locuim in tari diferite ? Pentru ca el a decis sa ramana acolo ..promitandu-mi ca se va intoarce aici si nici eu nu ma pot intoarce acolo caci aparent el nu mai vrea sa ma intorc ,,motivand sub diferite aspecte. Sunt incoerenta ..stiu . Am decis de foarte multe ori sfarsitul acestei relatii..dupa principiul ...sa vii aici nu vrei ..sa ma intorc acolo iar nu vrei..deci ce pot face mai mult ..insa dupa perioade de liniste de cel mult 2 zile ma cauta spunandu-mi ca ma iubeste , ca nu vrea sa traiasca fara mine dar ca tb sa am rabdare.Dupa ce ma inmoaie cu declaratii de dragoste vesnica..incepe sa ma trateze iar cu indiferenta.Poate o percep eu ca indiferenta ..in incapatanarea mea de a continua acest chin insa pare ca mereu are ceva ma important de facut decat sa ma onoreze cu prezenta lui..fie si virtuala Nu sunt sufocanta ..din contra prefer sa nu mai stiu nimic de el decat sa ma simt a 5a roata la caruta. Ma ingrozeste gandul ca isi va gasi alt "obiect de interes" si momentan stau si astept sa ia o decizie ..caci acum ma gasesc fara job, fara prieteni fara nimic., Ce jalnic suna..desi vreau sa cred ca nu sunt asa de jalnica..Ati fost vreodata in aceasta situatie sau una asemanatoare?
garbo_398244
Postat pe 4 Martie 2014 15:58
Chiar dacă situaţia e/a fost la fel, fiecare relaţie e altfel.
Boala lungă, ştii unde duce.
Axl_R
Postat pe 4 Martie 2014 16:22
Distanta face bn,crede-ma!Intareste IMUNITATEA !!!Daca exista iubire adevarata,rezista si dragostea la distanta.Bafta!
vickybeaty
Postat pe 4 Martie 2014 17:15
Mie mi se pare ca este in faza terminala aceasta relatie. Nu ca ar fi ceva rau in sit. in care ambii ati decis sa va indreptati spre platonic, dar in contextul asta nu se mai poate numi iubire. Promisiunea nu costa cand rezutatul este nefericirea, sau poate ca da?!
pitiTa_
Postat pe 4 Martie 2014 19:33
Da...si eu cred ca este un lung cancer in faza terminala.Dar cum sa ma comport cand toate gesturile lui arata ca il doare in fundulet si ca nu e dispus nici la minimm de efort de a continua aceasta asa-zisa relatie ..dar cand iau decizia de a termina ..se comporta ca si cum ma iubeste si imi zice ca nu accepta aceasta despartire si ca el va lupta in continuare pt noi..ma face sa ma gandesc daca nu cumva eu nu vad tot ce face el pt noi , sau ca sunt eu defecta, ca cer prea mult, ca ar tb sa accept asa ..Cum i-am zis si lui ...am impresia ca ma iubeste fix o zi , cea in care decid sa ne despartim...apoi se intoarce linistit la viata lui.Nu stiu...spuneti-mi de la ce comportamentul asta ...daca nu ma iubesti de ce nu accepti nici despartirea ...
garbo_398244
Postat pe 4 Martie 2014 20:42
se pare ca nu prea 'l doare, dpmdv, cred ca ori are un scop bine pazit de-a se comporta astfel ori este inconstient de faptul ca pierderea de timp, nervii si toate starile negative provocate nu duc la nimic bun. Daca specificai varsta pe care o ai tu si el, puteam sa-mi dau seama mai bine."Viata lui"? si din viata asta a lui cum iti da tie voie sa faci parte, ce rol joci tu in ea si care sunt intentiile
serioase la care se rezuma in afara de nervi, suferinta, timp pierdut
etc....negative?Ai stat sa reflectezi?
pitiTa_
Postat pe 5 Martie 2014 00:44
244 , dar tu esti marioneta lui ? Tu nu ai vointa proprie ? Nu ai punctul tau de vedere pe care sa ti-l impui ?
Rotty
Postat pe 5 Martie 2014 07:33


il are, Rotty... il are ! fiecare dintre noi are un punct de vedere, o vointa sau mai stiu eu ce. problema ca e altceva care o impiedica sa ia o hotarare definitiva... si fata a dat de inteles ca ii e greu s-o faca. teoretic, chestia asta se intampla la toti oamenii care sunt atinsi de boala asta numita iubire. unii au anticorpi deja altii incearca dar nu reusesc... si uite asa, avem noi material de citit. pe mine m-a deranjat un pic fraza asta: "acum ma gasesc fara job, fara prieteni fara nimic"... ! fara nimic asta mai mult. si da, probabil ca au mai trecut si altii prin situatia ta sau ca a ta... si cum a spus inca cineva, mai sus, nu inseamna ca se potriveste si la tine solutia lor. dar tu nu e bine sa crezi si sa spui ca n-ai nimic ! ai. ai darul primit si e viata ta. stiu, suna poate pompos si eu am zis asa cand am auzit ca mi se spune asta, dar asa e ! eu, noi, ce putem sa-ti spunem ? lasa-l, uita-l, scoate-l din inima sau de unde l-ai pastrat... dar tu esti acum si ranita si slabita, e greu sa faci ce ti s-ar spune. tu respiri inca speranta si chiar daca are aroma de amagire, tie ti se pare parfum. mie personal nu-mi place comportarea lui. habar n-am nici cum il cheama, dar deja nu-mi place de el. nu-i inteleg comportarea numai pentru ca eu sunt altfel de om si eu nu as fi facut asa. dar asta nu inseamna nimic pentru tine. doar sa incerci sa te lupti cu sentimentul tau pentru el, sa incerci si poate reusesti sa nu-ti mai faci sperante... si sa ai grija de viata ta. cautandu-ti de lucru, luand legatura cu cineva drag dintre cei dragi pe care ii sti.. pe scurt, la cat stiu eu de tine, mai mult nu am ce sa spun. ma refer la date de locatie, meserie, stare civila, etajul la care locuiesti... etc. ! in tine sta rezolvarea situatiei tale neplacute, tu ai toate datele, incearca sa faci ceva, nu sa plangi mereu. doar seara cateva minute. ajunge ! mai ne povestesti si noua cum inaintezi, dar nu ce tot bate el capul acolo, ca eu cel putin nu vreau sa-l ascult ! se joaca cu tine si asta e impresia pe care mi-a facut-o. da, asa sunt eu, fac multe greseli de ortografie, dar pun pariu ca se poate citi. am spus citii... nu si intelege !!! succes !

barboneli
Postat pe 5 Martie 2014 08:06
trei luni nu e o perioada foarte lunga, probabil ar trebui sa astepti sa vezi ce se intimpla.
quasaria
Postat pe 5 Martie 2014 08:33
"il are, Rotty... il are ! fiecare dintre noi are un punct de vedere, o vointa sau mai stiu eu ce. problema ca e altceva care o impiedica sa ia o hotarare definitiva... si fata a dat de inteles ca ii e greu s-o faca. teoretic, chestia asta se intampla la toti oamenii care sunt atinsi de boala asta numita iubire."

Iubire , iubire Barbo , dar si aia se stinge atunci cand vezi ca nu se merita. Dupa parerea mea iubirea include si respectul reciproc , iar el se pare ca nu o respecta deloc , din moment ce face ceea ce face.

Rotty
Postat pe 5 Martie 2014 08:35


ok, se stinge, de acord, dar la ea inca arde... ! de aia e si nehotarata. era bine daca iubirea se stingea cu un pahar cu apa, dar sti ca nu e asa. ea simte ca e ceva de genul ce zici si tu, dar uite ca tipul o joaca perfid si ea cu speranta, il mai crede o zi... ! in tot cazul, numai de ea depinde ce sa faca, sfaturile nu ajuta.
barboneli
Postat pe 5 Martie 2014 09:24
Depinde si de varsta ta dar si a lui.
garbo_389372
Postat pe 5 Martie 2014 11:02
De la: barboneli, la data 2014-03-05 09:24:30

ok, se stinge, de acord, dar la ea inca arde... ! de aia e si nehotarata. era bine daca iubirea se stingea cu un pahar cu apa, dar sti ca nu e asa. ea simte ca e ceva de genul ce zici si tu, dar uite ca tipul o joaca perfid si ea cu speranta, il mai crede o zi... ! in tot cazul, numai de ea depinde ce sa faca, sfaturile nu ajuta.



Corect.
Rotty
Postat pe 5 Martie 2014 11:28
Scriai mai devreme ca nu ai prieteni.De ce?
garbo_389372
Postat pe 5 Martie 2014 11:46
Eu am 29 si el 33..deci nu mai suntem la varsta la care sa ne jucam de-a iubirea adolescentina cu mutre si capricii. Prieteni nu mai am din 2 motive...pentru ca majoritatea erau prieteni comuni cu fostul meu prieten ..si din necesitatea de a ma rupe definitiv de el am rupt-o si cu ei...si pentru ca eu in ultimii 2 ani jumatate am trait in afara tarii si cei pe care i-am lasat in urma au deja familiile lor cu copii, cu probleme, nu le mai arde de iesit ..in cel mai bun caz ne auzim la un telefon sau prin vreun mesaj.In conceptia mea ...eu am lasat toata viata mea in urma sa fiu cu el ...dar el cand s-a gasit in aceasi situatie nu m-a ales pee mine ...ci a ales siguranta si continuitatea vietii lui fara schimbari majore.Adica..mi-a promis ca va veni el sa locuiasca aici si din motive pe care le inteleg partial nu a facut-o...Am hotarat apoi ca ma voi intoarce eu la el...dar acum se pare ca nici asta nu mai e posibil din alte motive pe care mi le insira in fiecare zi, imi zice sa am rabdare pana cand ...si cand se ajunge la pana cand ...apare un nou pana cand...si tot asa. Eu as putea sa inteleg orice ..insa nu pot intelege nepasarea aceasta (poate o interpretez eu ca nepasare pentru ca mi se zice ca sunt exagerata), telefoanele inchise cu orele pe motiv ca doarme (lucreaza de noapte) dar si cand se trezeste uita sa si-l deschida.Motivul pentru care ma comport ca proasta universului este ca am nevoie de certitudini..am nevoie sa se termine aceasta asa zisa relatie ca sa stiu ca de acum incolo sunt pe cont propriu si iau decizii fara sa ma intereseze de el ..sau sa-mi arate ca intradevar vrea sa fie cu mine ..El nu face nici una nici alta ...si eu ma intreb periodic daca nu cumva gresesc eu ..caci poate motivele astea chiar exista si eu ca dobitoaca dau cu piciorul fara sa ma sinchisesc sa inteleg comportamentul lui.
garbo_398244
Postat pe 5 Martie 2014 13:17
244 , pai daca tot ai timp la dispozitie , fa-i o surpriza si da o fuga pana la el. Nu esti curioasa sa vezi cum ar reactiona sa te vada in fata usii ? Poate ca atunci te vei lamuri ce-i de facut mai departe.
Seara frumoasa sa ai.
Rotty
Postat pe 5 Martie 2014 17:47
Atat timp cat nu comunicati deschis, sincer si fara suspiciuni, inseamna ca nu mai este nimic de discutat. Sunteti destul de maturi pt. a spune lucrurilor pe nume si sa cautati o solutie rezolvabila de ambele parti, nu pe tine "sa te omoare incertitudinea" si el sa ramana tot la stadiul de promisiuni neonorate.Cu siguranta ai sentimente puternice fata de el din mom. ce "te framanti" atat, dar trebuie sa fii mai transanta in astfel de situatii deoarece viata "ne" ofera griji, probleme mult mai serioase la care sa te poti gandi si pt. care merita sa lupti.

Parere: In sit. in care nu reusesti sa obtii clar dovezi din ceea ce promite, merita sa-i intorci spatele si sa-ti vezi de viata, fara alte explicatii sau procese de constiinta. Viata nu se termina cu el mai ales cand nici n-a inceput.
pitiTa_
Postat pe 5 Martie 2014 18:09


nu stiu, dar eu n-as zice sa faca asta, adica ce spune Rotty... ! poate sa aiba ea o surpriza si mai mare si si mai neplacuta. n-are ce sa caute la el, daca din discutile lor, reiese ca el nu vrea. ok, e legitim din partea lui sa nu mai vrea sa stea impreuna cu ea, acolo aici, nu conteaza, se mai intampla chestii din astea sa nu se mai iubeasca unul pe celalalt, dar ce nu-mi place, nici mie adica, ca lui 244 sigur nu... este jocul asta murdar dupa parerea mea, a lui ! ori e rautate multa in el ori e tampit, scuzati de cuvantul rautate... daca el crede ca 244 nu intelege ca ceva nu e ok la el !!! pacat insa ca fata mai are speranta, parte din ea hranita de miciunile lui... "ai rabdare"... parte de inca flacaruia aia de iubire ! asta e joc murdar dupa conceptia mea. la mine la shatra nu se permitea asa ceva si eu am fost educat sa am respect la oameni, mai ales la o persoana pe care ai iubit-o ! asa ca fata singura si trista... lasa-l in plata domnului daca exista asa ceva si intrerupe cu el, ACUM ! vrajei ti-a vandut pana acum, vrajeli o sa-ti vanda si de acum incolo, ca alta marfa, nu are ! asa cred eu. tu poate sti ceva motive de-ale lui pe care tu "partial" le intelegi... dar eu nu stiu de ele. nu raspunzi la telefon. nu-i dai telefon ! ai scris mai sus ceva: "eu am lasat toata viata mea in urma sa fiu cu el"... frumoasa fraza dar neadevarata !!! toata viata e un cuvant mare, dar ce ai lasat tu in urma e numai o particica din ea. ai toata viata inainte, n-o pierde asteptand "in curand"-ul lui !!! asta inseamna sa ti-o risipesti asteptand cai verzi pe pereti... ! 29 de ani... !!! auzi la ea, si-a lasat toata viata ei in urma... !!! nu chiar asa dramatic, ai trait si clipe placute si fericite poate, dar s-a terminat. esti tanara, adica mai simplu sa-ti explic e ca: ai putin timp in urma dar ai mult timp inainte !!! lasa-te de goangele lui si incepe sa-ti refaci viata. stiu, nu se face batand din palme, dar se poate. adica tu si asa cam vroiai sa te desparti de el... asa ca ia-o pe cararea asta si vezi unde ajungi. poti sa ajungi intr-un loc minunat... n-ai de unde sa sti, daca nu incerci ! hai... curaj !

barboneli
Postat pe 5 Martie 2014 18:21
Multumesc Barbonelli, Rotty, PitiTA si tuturor celor care si-au gasit timp sa scrie ceva. Asa e Rotty..nu ma pot infiinta la el la usa tocmai pentru ca mi-e ingrozitor de frica de ce voi descoperi si nici nu doresc sa ma bag pe gatul nimanui..dupa principiul daca nu ma vrei..eu nu-ti daram usa, nu te sun, nu te caut...dar trebuie SA-MI SPUI asta ..sus si tare ...direct si fara ocolisuri..tocmai pentru ca am incercat sa comunic ..l-am rugat sa fie sincer ca nu se supara nimeni, nu fac scene, nu te blestem, nu iti fac viata imposibila. Dar el de fiecare data neaga si imi spune ca el ma iubeste si nu renunta . CUm poti cu cuvinte sa spui ceva si prin modul in care te comporti altceva. ceva imi scapa..dar nu inteleg de ce nu poate fi neagra sau alba ..Aseara l-am sunat ...dupa ce a binevoit sa-si deschida telefonul si i-am zis sa nu ma mai caute si sa considere ca ii fac un favor, caci fac eu ceea ce el nu e in stare ..termin acest chin...mi-am inchis eu telefonul , conturile de socializare ...dar o mica portita i-am lasat ..in caz ca se decide sa ma caute sa-mi spuna ca e un dobitoc si ca ceva se va schimba ..Dobitoaca sunt eu cred..Multumesc Barboneli pentru cuvintele frumoase si incurajatoare...
garbo_398244
Postat pe 5 Martie 2014 20:08
Era o idee , ca sa te scape de incertitudinea in care erai. .
Rotty
Postat pe 5 Martie 2014 20:12
Multumesc Rotty e o idee buna .pentru cineva care are mai mult curaj ca mine :)
garbo_398244
Postat pe 5 Martie 2014 20:21
Si ceea ce ai facut tu , tot un act de curaj e.
Rotty
Postat pe 5 Martie 2014 20:31
Ai facut foarte bine, ai mult curaj! Poate ca faptul ca ai pus punct o sa-l faca sa se gandeasa la tine si altfel, sa te aprecieze, si sa te caute. Faptul ca nu mai esti disponibila este foarte bine, poate ca era obisnuit sa te auda si sa te vada cand isi dorea ! Oricum daca te cauta trebuie sa vina cu imbunatatiri....Pentru ca esti de apreciat!
garbo_389372
Postat pe 6 Martie 2014 10:37
Multumesc tuturor..chiar va multumesc !!!
garbo_398244
Postat pe 6 Martie 2014 12:20


nu ai pentru ce... chiar ! sau poate da, in caz ca se rezolva problema in favoarea ta ! esti o fata buna cu mult bun simt si a faost placut sa discutam pe aici ! iti multumesc tie ca mi-ai dat ocazia sa ajut. succes... si nu uita: viata ta e inainte si merita sa o petreci cu cineva care te merita.... !
barboneli
Postat pe 6 Martie 2014 12:34
uite care e problema... sinteti impreuna de trei ani, sinteti in tari diferite de trei luni (e martie - deci probabil de prin decembrie?) si tu monitorizezi de fiecare data cind are telefonul inchis.... N-ai job, familie, prieteni sau alte preocupari decit sa urmaresti in fiecare clipa ce face. El s-ar putea sa aiba. Si nu ma refer la alta femeie - ma refer la o viata normala in care dormi, maninci, bei o bere cu prietenii, sau ai de lucru. E vorba de cit de obsesiv e fiecare in relatia asta.... Unii oameni au nevoie de mai mult spatiu, altii au nevoie de mai multe confirmari si reasigurari, mai ales la distanta. Poate pentru el distanta asta chiar nu e mare brinza, poate nici perioada de timp care a trecut nu e mare brinza, poate pur si simplu timpul lui trece altfel decit pentru tine. Si nu, mutatul in alte tari nu se face chiar in doua zile. S-ar putea chiar sa existe motive obiective sa ai rabdare.

Iar in ce priveste "lasatul vietii" - e relativ neclar cum de ti-ai lasat viata pentru el din moment ce el e in alta parte oricum.
Ca sa sumarizez, s-ar putea sa vezi drame unde nu sint. Detaseaza-te un pic. Detasarea n-a omorit pe nimeni, niciodata.
quasaria
Postat pe 6 Martie 2014 12:43
Multumesc Barboneli ! Multumesc Quasaria ..mai ales pentru ca aceste cuvinte ale tale par iesite din gura lui ..si daca unul zice ca esti beat ..te indoiesti..dar daca zic doi ..inseamna ca te duci sa te culci..este posibil sa fac o drama tocmai pentru ca ma concentrez prea tare asupra lui si nu ar trebui..si tocmai acest lucru il face sa fie si atat de sigur pe el . Insa in opinia mea si el beneficiaza de mult timp liber ..are perioade in care are si 6 zile libere la rand ..pt ca munceste 12 ore 4 nopti/saptamana ..apoi libere o gramada..de multe ori si o saptamana intreaga. in care e la fel de nedisponibil...si da..este posibil ca el sa vada acest lucru ca o normalitate dar o persoana indragostita parca se comporta altfel ...Oricum apreciez cuvintele tale tocmai pentru ca imi dau de gandit ca poate sunt eu defecta si vad totul din prisma incapatanarii mele
Motivul pentru care am zis ca am lasat ceva in urma este pentru ca acum 2 ani jumate mi-am lasat jobul, familia , prietenii pentru a locui cu el in alta tara ..caci la momentul respectiv era unicul mod de a fi cu el si desi am avut mari indoieli ..am ales cu inima ..nu cu mintea...A fost alegerea mea..stiu ca nu e ok sa reprosez acest lucru ..insa recunosc ca am ramas cu un gust amar caci el nu a putut face acelasi lucru pt mine ...
garbo_398244
Postat pe 6 Martie 2014 16:43
aha! Tocmai ai pus punctul pe I 244!"nu a putut face acelasi lucru pt. mine" Stai, "nu te duce la culcare" si nici o a treia sau a cin'spea parere nu trebuie sa te convinga mai mult decat tu pe tine.
Esti bine?
La programul pe care zici ca-l lucreaza cu lipsa ta totala(la coasta lui) cred ca omul este
abstinent sexual, nu mai face fata nici sa gandeasca coerent, iar tu, cu mintea odihnita il judeci gresit la sute de km. distanta, pai, ii frumos?
pitiTa_
Postat pe 6 Martie 2014 18:24
Si iata-te intoarsa de unde ai plecat, adica derutata ca la inceputul topicului. In caz ca-ti mai arunci ochisorii pe aici, uite inca o parere, care nu e diferita de a altora, doar incerc sa pun un accent.
Dupa cum vezi, te chinuiesti, te indoiesti de tine si de dreapta ta judecata, ti-a scazut stima de tine, cam esti in pragul depresiei. Si asta pt ca, asa cum a spus si Barbo, baiatul ala se joaca cu sentimentele tale. Si ii convine asa pt ca nu e un tip vertical, si nici nu-i pasa ce simti tu, de binele tau. Poate esti mai nerabdatoare, mai dornica sa ti se dea atentie, dar asta n-are nici o legatura cu felul lui mitocanesc de (nu) a-ti raspunde, de a nu transa lucrurile pt a te ajuta sa scapi de incertitudini. Daca te-ar iubi, ar intelege cat rau iti face toata situatia asta, si ar lamuri-o pt binele tau. Din iubire. Intuitia ta te ghideaza bine, dar trebuie sa ai si putere sa faci ce trebuie. Te imbratisez.
bucura
Postat pe 15 Martie 2014 09:48
244, iti inteleg perfect si pct. tau de vedere - intr-un fel, ma recunosc in el. Daca detest ceva pe lumea asta , detest sa astept. Mi se pare o porcarie. Mi se pare ca ucizi un timp care nu se mai intoarce, iar rezervele de timp ale nimanui nu sint infinite. Daca avem vreun capital important, acesta e tocmai timpul.
Si pentru ca detest sa astept, prefer sa nu fiu in situatia asta. Si sa nu astept. Nimic. Sa imi vad de treaba, sa gasesc lucruri colaterale care sa ma intereseze suficient de mult, si sa cred ce spune omul cu care sint in loc sa scotocesc acul in carul cu fin - poate il gasesc....
Daca nu vroia sa mai fie cu tine, probabil iti spunea la un moment dat ca nu mai vrea. Sau va spune la un moment dat ca nu mai vrea. Are vreun sens sa ii fortezi decizia sau sa traiesti un cosmar intre timp? Schimba outcome-ul cu ceva?
Iesi mai castigata decit daca ai face din asta o perioada buna a vietii tale - te-ai trezi dimineata si ai pleca la shopping, la vizitat muzee, la concerte, la dans, la spa, sau pur si simplu te-ai plimba prin parc si ai admira lebedele?
Incearca sa fii fericita tu cu tine.
Amplasezi o responsabilitate nedrept de mare pe umerii altcuiva - altcuiva care, in fond, e un om liber. Echilibrul tau n-ar trebui sa stea la el. Asta nu inseamna a iubi.
quasaria
Postat pe 15 Martie 2014 12:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Calcata in picioare.. descurajata...cum ma ridic? 207 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:16
despartire din cauza banilor... 44 De la: blonda_no1 12 Ianuarie 2011 15:15
Oare cati dintre noi stiu cine sunt, pentru ce traiesc si sunt multumiti de ceea ce lasa in urma lor? 218 De la: garbo027119 4 Decembrie 2009 22:14
cum este posibil... 113 De la: dor72 21 Aprilie 2011 08:45
parerea voastra 10 De la: garbo_5723 13 August 2012 13:43
Setari Cookie-uri