astept un raspuns!

Buna fetelor!
Am si eu o intrebare cine ma poate ajuta cu un raspuns?
Lucrez de 3luni si pana ar trebui sa nasc as avea 7luni lucrate la locul de munca as putea beneficia de indemnizatie pentru copil?
Am mai lucrat 2 ani jumate la alta interprindere si intre locurile astea 2 de munca am intrerupere de 3 luni de zile!
garbo_461948
Postat pe 13 Ianuarie 2017 13:34
Din nefericire raspunsul este...

...CATEGORIC NU !


Ca sa poti beneficia de indemnizatia de 2(doi) ani pt. copil trebuie sa ai, conform legislatiei din domeniu in vigoare, MINIM 12 luni lucrate in continuu, fara pauza.
Chiar si o zi sau chiar o singura ora nemotivata, nepontata sau nejustificata legal in vreun fel duce la PIERDEREA dreptului la indemnizatiei!!!

Singura ta salvare sta insa in tatal copilului, adica in ... sotzul tau!
Cu conditia sa fiti casatoriti legal.
Sau daca nu, atunci trebuie musai sa fie declarat de el pe numele sau si dovedit ca este in mod real/biologic al vostru amindurora, nu numai al tau.
Daca el are 12 luni lucrate neintrerupt in ultimul an, atunci beneficiaza el de concediul de doi ani si indemnizatia pt. cresterea copilului.
Asa ca sint si barbatii buni la ceva, uneori, nu-i asa?...


Acu', fara sa intentionez sa te critic, da' nu crezi ca o viitoare mama RESPONSABILA ar fi trebuit ca mai inainte de a ramine insarcinata sa se informeze temeinic ca sa stie sa procedeze in cunostintza de cauza?!?...

Sarcina este f.avansata, iar daca puneai intrebarea asta macar cu 3 luni in urma, te-as fi sfatuit - sorry, fetelor! - sa faci intrerupere de sarcina!
Chiar in scopul - meschin si imoral! - de a ajunge sa ai si tu minim 12 luni de activitate continua...
garbo101426
Postat pe 13 Ianuarie 2017 14:09
asa ar fi fost normal , dar daca s/a intamplat ce pot face? nici nu m.am gandit la intrerupere de sarcina ! am intrebat am crezut ca pot plati ceva din urma sa am un an de zile cand trebuie sa nasc!
garbo_461948
Postat pe 13 Ianuarie 2017 14:40
Camil5y8
Postat pe 13 Ianuarie 2017 14:44
De la: Camil5y8, la data 2017-01-13 14:44:20Ei, hai, intrerupere de sarcina, pe motivul asta?

Si asa sunt multi cum sunt, sa nu dam idei si sa ne impovaram cu pacatele si necazurile altora.




Iar esti offtopic si duci discutia intr-o cu totul alta directie!


Poti sa-i dai fetei mai multe sfaturi COMPETENTE de cit i-am dat eu mai sus?!?


Te pricepi?...


Hai s-auzim, ca doar de 'reactii' sterile, no offence, da' e satula mama...

garbo101426
Postat pe 13 Ianuarie 2017 14:57
"Sfaturile" competente si le ia informandu-se legislativ asupra situatiei, nu pe forum.

Sau asa trebuia!
Camil5y8
Postat pe 13 Ianuarie 2017 15:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Petreceri Aniversare! @ www.petrecereadincutie.ro 1 De la: Marcellino 12 Februarie 2010 02:34
sindromul steven johnson 5 De la: floriberaru28 24 Februarie 2009 21:41
Vreau un sfat.. Va rog.. 11 De la: rommy_me 1 Iulie 2011 14:29
HAINE NOI IMPORT BEBELUSI 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:36
Cat v-ati luat concediu de maternitate? 28 De la: cory_emy 18 Martie 2010 19:27
Setari Cookie-uri