Iubiri interzise.!!

Niciodata nu vom invata.......ca sa raspund la intrebarea ta retorica.....
Apoi daca iubirea este interzisa...e bine sa ramana asa...adica interzisa....si noi sa iubim numai ce ne este permis...
garbo204823
Postat pe 10 August 2013 12:16
Invatam sa iubim si sa traim si din greseli citeodata,da din gelozie poti face nebunii,dar cand te trezesti din aceasta stare cu gust amar,o iei pe drumul cel drept,spre iubire si incerci sa-l intelegi si pe celalalt de ce s-a aruncat intr-o alta relatie si viceversa de ce te-ai aruncat tu...poti sa sa-i spui cum vrei ca el este un porc si ea o curva....dar nu este chiar asa...pur si simplu incerci sa vezi daca poti trai si cu altcineva,daca poti sa-l uiti sau s-o uiti pe cel pe care il iubesti sau o iubesti...oricum te intorci la el sau el se intoarce la ea,pe care o iubeste...asta-i legea firii de pe vremea romanilor...in fond aceasta-i si realitatea in care traim in zilele noastre...
garbo162553
Postat pe 10 August 2013 12:41
Minunat articol..!!! Cutremurator de adevarat si trist..tot ce s-a scris...!!! Invatam in scoala..de toate si la fel de repede uitam,dar cum sa cladim relatii..frumoase,decente..pe viata..nu invatam.!!! Nici nu-i de mirare..cand tinerilor in loc sa li se vorbeasca despre iubirea care trebuie sa stea la baza sexului..li se dau doar prezervative..si-i directioneaza automat catre acesta...fara nici un fel de implicatie emotionala...ceea ce duce in timp la nefericiri,depresii..si chiar sinucideri..!!! Atata timp..cat nu constientizezi..cat de greu se constrieste o casa..nu stii nici s-o pretuiesti,caci totul,dar absolut totul se cladeste prin munca sacrificii..si iubire..!!! Cei..lipsiti de disponobilitatea de a-si crea propriile valori morale..se vor prinde in propria lor capcana,mai devreme sau mai tarziu..!!! Multumim.!!!
garbo115329_camy
Postat pe 10 August 2013 12:47
Nu sunt de accord cu tine daac noi Romania suntem infideli ce mai putem spune de nemtoaice sau unguroaice si ex pot continua suntem oameni liberi in gandire si simntire viata e unica si trebuie traita mai cu perdelutza dar sa nu ne mintim singuri ca ne este bine asa cum facem noi ca popor.....In rest dam pe ea ca nu e slanina sa se termine success baieti si fete viata e frumoasa
garbo117801
Postat pe 10 August 2013 13:07


Mamăăă, căldura-i de vină! S-o trezit lumea să filo...
Axl_R
Postat pe 10 August 2013 13:09


uffff... cu toti invataceii, sau cum se scrie... astia... care ne invata cum sa "invatam" sa iubim si ce.... ! am mai spus eu o data ca, ca sa iubesti ceva... indiferent ce, pe cineva, viatza, frumusetile naturii... etc. nu trebuie sa inveti ! nu la scoala si nu la facultate. "cand o sa invatam sa iubim...." intreba cineva ? ca sa iubesti ceva, nu trebuie lectii anume, iubesti ce-ti place si ce-ti actioneaza reactile chimice de la creier. eu un proces complex acolo la cutiutza... care face ca omul sa iubeasca ceva sau pe cineva. parerea mea. daca si cand am iubit pe cineva sau ceva... n-a trebuit sa ma invete nimeni. pe bune... ! am iubit... si gata. e asa de simplu... ! chestia asta cu "iubiri interzise"... mi-e neclara de tot. aaa... poate s-a gandit cineva la Romeo si Julieta... dar ptr. ei, iubirea nu era interzisa. societatea sau familile interzicea asta... nu ca iubirea e interzisa ! si despre ce vorbiti voi de infedilitate... nu face iubirea sa fie interzisa ! iubirea e un sentiment... sa zicem ca neuronul 57 da un impuls electric neuronului 69... apare reactia chimica si gata... ! iubirea apare ! ca ptr. societate e, considerata infedilitate... asta e altceva. iubirea nu poti s-o opresti. poti sa te opresti pe tine, nu sa iubesti... ci sa ti cont de urmari, in cazul ca esti casatorit/a... ca nu e bine ptr. copii... ca ce-o sa zica lumea... etc., etc, dar nu poti sa opresti iubirea... ! asta da, inteleg ca e o problema. dar e ceva personal. nici loialitatea nu se invata. ea poate sa existe, rar, la unele persoane... ! ca in cazul meu si a sotiei mele... de ex. cel putin pana acuma ! nu stiu daca am fost clar... aici am uneori lipsuri mari.... !!!!
barboneli
Postat pe 10 August 2013 13:49
PerfectStranger crezi ca numai la romani exista infidelitate?
ea exista peste tot de cand lumea....
adeline
Postat pe 10 August 2013 15:34
din pacate, nu poti sa "inveti" sentimente. Poti sa le ai sau sa nu le ai, sau le poti avea la o intensitate mai puternica sau mima la nivel caragielesc. Ultima varianta e cam ce se intimpla cu pisi lesinate si papitoii zilelor noastre. Si asta nu pentru ca nu vor sau nu stiu, ci pentru ca pur si simplu NU POT sa simta mai mult de atit sau altfel, sa traiasca mai mult de atit sau altfel. Astea le sint limitele. Povestile astea ieftine sint tot ce poate cuprinde sufletelul lor.
Fiinte inferioare? Da, probabil... Are vreun sens sa te straduiesti sa inveti gaina sa fie vultur? Nu cred....
quasaria
Postat pe 10 August 2013 15:56
eu zic sa nu confundam ,,open mind" cu bataia de joc. Sunt doua chestii diverse. daca tu ai o problema (asta se vede clar), nu trebuie sa generalizezi. Relatia de cuplu este frumoasa cand se bazeaza pe sinceritate. Iar, in ceea ce ma priveste, cand lucrurile nu mai merg, se poate incerca o remediere insa cand vezi ca nu mai e nimic de facut, fiecare pe strada lui. viata este doar una si nimeni nu ti-o da inapoi. Asa ca.......................numai bine
pirania_1960
Postat pe 10 August 2013 16:01
"open mind" nu inseamna slitz deschis la pantaloni. Se traduce altfel...
Personal, putin imi pasa daca el e infidel sau nu. Ce ma intereseaza e daca doreste sa fie. Pentru ca, daca doreste, e evident ca e rupta conexiunea sufleteasca dintre noi si atunci faptul ca la concret are loc fenomenul de copulare sau nu... e o chestie absolut irelevanta. Ca nu a vrut doamna, ca nu a avut el curaj, ca nu s-a potrivit programul - ce important are, pina la urma?. Important e ca sperantele lui si visele lui si modul in care percepe fericirea personala nu pe mine ma includ, si atunci cale batuta. Daca nu sint femeia din sufletul lui, femeia din patul lui chiar nu tin sa fiu.
Iar apropo de ce zicea cineva inainte... ca inseli "ca sa vezi daca uiti"...pardon. Asta o fi valabil cind esti la stadiul experimental de a baga degetele in priza sa vezi ce se intimpla.
quasaria
Postat pe 10 August 2013 16:34
Eu am inteles foarte bine ce ai vrut sa spui prin acest mesaj. Ai foarte mare dreptate. Lucrurile sunt asa cum le-ai descris. Cu 25-30 de ani in urma nu exista asa ceva, sau daca exista se facea fara sa stie nimeni. Atunci pe primul loc era MORALITATEA PERSOANEI. Pentru a ocupa o functie de serviciu, pentru a avea un post de raspundere, partea MORALA era punctul cel mai important. Daca din punct de vedere MORAL nu erai corespunzator, perdiai functia pe care o ocupai. Si in acei ani toti, toti tineau la functia pe care o aveau. S-a vrut DEMOCRATIE, acum avem DEMOCRATIE. IUBIREA e moarta, nu mai exista, exista numai interese. Stiti cum se spune"interesul poarta fesul". Poate mai sunt si tineri care au fost educati de parinti sa respecta familia, sa respecte sotia, dar putini sunt cei care au inteles ceva din aceste sfaturi. Azi suntem liberi sa facem ce vrem, sa ne culcam cu cine vrem si cand vream. Important e ca BARBATUL LA 50 DE ANI sa se CASATOREASCA, cu o fata DE 20 DE ANI. Aici el este foarte superior, pentru ca are o nevasta tanara iar ea........ depinde ce strada "tangentiala" alege. E simpul sa-si spui parerea unul care are 30-40 de ani. Dar parerea celor mai vechi e mai valabila. Atunci, pe vremea mea, iubirea era adevarata, durabila, nimeni nu se gandea la divort, pentru ca DIVORTUL era o bulina neagra pentru toti. Azi, ce sa mai vorbim, AZI.. suntem indragostiti pana la stele, MAINE ne casatorim, si....POIMAINE...divotam, pentru ca ne-am indragostit de altul(a)... Asta nu e familie, nu e viata,.....asta e "passa tempo", iar cele care sufera mai mult sunt femeile. Numai ca suferintele vin tot de la femei. Daca o femeie nu s-ar uita dupa sotul alteia, stiti cum se zice "daca pisica nu da din coada, motanul nu merge dupa ea", nu s-ar intampla atatea nenorociri si n-ar fi atata suferinta. Sper ca ati inteles ceve din acest mesaj.
Va urez mult noroc si fericire la toti.
Floricapop
Postat pe 10 August 2013 16:54
Mă duc să dau din coadă! Am deja o bulină neagră.
Axl_R
Postat pe 10 August 2013 16:59
De la: quasaria, la data 2013-08-10 15:56:13din pacate, nu poti sa "inveti" sentimente. Poti sa le ai sau sa nu le ai, sau le poti avea la o intensitate mai puternica sau mima la nivel caragielesc. Ultima varianta e cam ce se intimpla cu pisi lesinate si papitoii zilelor noastre. Si asta nu pentru ca nu vor sau nu stiu, ci pentru ca pur si simplu NU POT sa simta mai mult de atit sau altfel, sa traiasca mai mult de atit sau altfel. Astea le sint limitele. Povestile astea ieftine sint tot ce poate cuprinde sufletelul lor.
Fiinte inferioare? Da, probabil... Are vreun sens sa te straduiesti sa inveti gaina sa fie vultur? Nu cred....


probabil ca n-are sens, dar macar poti sa incerci ! ce... pe om nu l-au invatat sa zboare ?
barboneli
Postat pe 10 August 2013 17:16
In aceasta situatie ma simt indreptatit sa raspund celor care imi reprosau mai deuna zi cum in urma unui comentariu asupra unui subiect expus aici, as fi un frustrat, poi dumneata ce faci aici, ca daca analizam mai pe indelete nu exista roman sa nu treaca prin aceste femnomene expuse de mataluta, sa inteleg eu frustratul ca si voi cei nefrustrati sunteti la fel sau... mai mult, frustrati decat mine... wow... ce tare, nici nu stii ce ai cornit aici, nu pot sa citesc comentariile frustratilor sau frustratelor ca ... sau pote sunt uni care nu inteleg ce ai vrut sa scrii, su fac pe prostii sa se dezvinovateasca??? Iti multumesc mult! esti foarte tare si chiar ai expus realiatea, sunt, devin foarte interesat sa vad cine se crede maicuta sau calugar, chiar vreau sa vad ca prea sarisera la gatul meu FRUSTRATII...
garbo088037
Postat pe 10 August 2013 18:25
De la: garbo088037, la data 2013-08-10 18:25:03In aceasta situatie ma simt indreptatit sa raspund celor care imi reprosau mai deuna zi cum, in urma unui comentariu asupra unui subiect expus aici, as fi un frustrat, poi dumneata ce faci aici, ca daca analizam mai pe indelete nu exista roman sa nu treaca prin aceste femnomene expuse de mataluta, sa inteleg eu, frustratul ca si voi cei nefrustrati sunteti la fel sau???... mai mult, frustrati decat mine???... wow... ce tare, nici nu stii ce ai scornit aici, nu pot sa citesc comentariile frustratilor sau frustratelor, ca ... sau poate sunt uni care nu inteleg ce ai vrut sa scrii, sau fac pe prostii, sa se dezvinovateasca??? Iti multumesc mult! esti foarte tare si chiar ai expus realiatea, sunt, devin foarte interesat sa vad cine se crede maicuta sau calugar, chiar vreau sa vad, ca prea sarisera la gatul meu FRUSTRATII...
garbo088037
Postat pe 10 August 2013 18:29

complexa treaba cu "iubiri interzise"si apar muti/e complexati/e.
De altfel cred ca-i mai bine sa simplificam putin exprimarile astea imbarligate si sa ne rezumam la sentimente.
cum ce-s alea?
Alea care le simte Omul (femeia si barbatul int-un cuplu)pe etape daca se poate. Incepand de la aparitia "scateii" si ....pana ia foc na.
Numai bine!
Fss_ssu
Postat pe 10 August 2013 19:27
Doamne , ca m-am pierdut in lectura....Noroc ca rontzai la seminte mai rau ca Margelatu
Rotty
Postat pe 10 August 2013 22:42
nu te cred...
am un curcan in curte "Margelatu", nici nu ai habar cum si cat poate manca seminte...
heartbit
Postat pe 10 August 2013 22:59
Io nu-s curcan....n-am facut scoala de politie Ma refeream la ala originalu`
Rotty
Postat pe 10 August 2013 23:09
37, nu intereseaza dracului pe nimeni ce esti tu "indreptatit" si ce nu - esti capabil sa raspunzi inteligibil la subiect bine, daca nu, ia--ti catrafusele si du-te!!
quasaria
Postat pe 10 August 2013 23:39
De la: ingerasulluptator, la data 2013-08-05 23:52:14
De la: heartbit, la data 2013-08-05 23:36:47ce sa facem si noi!
pai daca la noi nu se discerneaza ca la ea...

da fiecare allege drumul pe care sa mearga..


corect.
Mr_Li
Postat pe 11 August 2013 11:19
De la: quasaria, la data 2013-08-10 16:34:17"open mind" nu inseamna slitz deschis la pantaloni. Se traduce altfel...
Personal, putin imi pasa daca el e infidel sau nu. Ce ma intereseaza e daca doreste sa fie. Pentru ca, daca doreste, e evident ca e rupta conexiunea sufleteasca dintre noi si atunci faptul ca la concret are loc fenomenul de copulare sau nu... e o chestie absolut irelevanta. Ca nu a vrut doamna, ca nu a avut el curaj, ca nu s-a potrivit programul - ce important are, pina la urma?. Important e ca sperantele lui si visele lui si modul in care percepe fericirea personala nu pe mine ma includ, si atunci cale batuta. Daca nu sint femeia din sufletul lui, femeia din patul lui chiar nu tin sa fiu.
Iar apropo de ce zicea cineva inainte... ca inseli "ca sa vezi daca uiti"...pardon. Asta o fi valabil cind esti la stadiul experimental de a baga degetele in priza sa vezi ce se intimpla.



ca bine zici...
Mr_Li
Postat pe 11 August 2013 11:23
Frumos raspuns.
bucura
Postat pe 11 August 2013 16:14

Da, ceee!
M-am balbait oleaca
...lasa, o inteles in felu' ei

Ziua buna, sunt pi luna daca ma cauti.
Fss_ssu
Postat pe 11 August 2013 18:00
Pe luna plina sau pe luna noua ? ......Sa-i zic daca o vaz.
Rotty
Postat pe 11 August 2013 18:10
.....pi a_Ta
stie ea! ;))

ce ai facut bun azi?
Fss_ssu
Postat pe 11 August 2013 18:20
De la: suparatu_, la data 2013-08-11 18:20:14.....pi a_Ta
stie ea! ;))

ce ai facut bun azi?


am spala vasul de wc, am maturat, am facut baie.
garbo_13807
Postat pe 11 August 2013 18:29
Cam asa ceva...

http://www.cityloope.de/images/stories/Partnerseiten/sternenbaeck/angebote/erdbeeraktion/Erdbeer-Sahne-Schnitte.jpg

....da pe aici e interzis , ca asa zice topicu`
Rotty
Postat pe 11 August 2013 18:29
ii interzis cu iombirea nu cu mancatu'

07, ai fost consemnata? asa-ti trebi daca nu le faci la timp;))
Fss_ssu
Postat pe 11 August 2013 18:54
si daca iombesti mancarea ?
Rotty
Postat pe 11 August 2013 19:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
no comment 39 De la: quasaria 1 Martie 2010 00:39
fata de topicul "persoana potrivita o cunoastem mult prea tarziu" 4 De la: garbo225639 14 Decembrie 2011 20:16
barbatii nu au fost facuti monogami! 233 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:59
De ce doare atat de mult tradarea? 42 De la: roby_cado 29 Martie 2011 21:45
TOPIK ANTI-FLORINUCA(irinuca24/florinel_c76/garbo...119....etc) 36 De la: Anouk 12 Ianuarie 2010 17:48
Setari Cookie-uri