mai credeti in suflete pereche?



ahaaa... inteleg ! adica cum ar fi hamuda... ! ca pana acum, n-a venit altcineva sa ma ajute... ! dar mi-a placut explicatia. e interesanta. chiar daca mai sunt si alte variante la chestia asta cu sufletele pereche... !
barboneli
Postat pe 12 August 2013 21:38
Si eu mai cred inca in aceasta teorie, si chiar daca nu dureaza o viata au o mare importanta in evolutia noastra! Uneori ne sunt doar buni prieteni dar legatura formata este foarte puternica!S-a scris mult pe aceasta tema si se va mai scrie desigur . Este insa cu totul aparte legatura formata si nu se aseamana cu nimic altceva !
garbo_19362
Postat pe 12 August 2013 21:51
De la: barboneli, la data 2013-08-12 21:38:44

ahaaa... inteleg ! adica cum ar fi hamuda... ! ca pana acum, n-a venit altcineva sa ma ajute... ! dar mi-a placut explicatia. e interesanta. chiar daca mai sunt si alte variante la chestia asta cu sufletele pereche... !



pai, Li. nu-ti explic eu mereu lucruri diverse?

pina iti gasesti raspunsurile
vivacedonna
Postat pe 12 August 2013 22:32
De la: garbo_13283, la data 2013-08-12 21:51:53Si eu mai cred inca in aceasta teorie, si chiar daca nu dureaza o viata au o mare importanta in evolutia noastra! Uneori ne sunt doar buni prieteni dar legatura formata este foarte puternica!S-a scris mult pe aceasta tema si se va mai scrie desigur . Este insa cu totul aparte legatura formata si nu se aseamana cu nimic altceva !


exact, este o legatura foarte intensa, te simti atrasa imediat de persoana respectiva si nu ai s-o uiti niciodata. ai impresia ca o cunosti de cind lumea.
vivacedonna
Postat pe 12 August 2013 22:35
De la: garbo010448, la data 2013-08-04 13:06:19dragilor, nu am mai intrat in ultima vreme des pe site, poate s-au mai deschis topicuri pe aceasta tema...

As fi vrut sa va intreb daca in efervescenta vietii cotidiene mai credeti in suflete pereche, in iubiri care dureaza o viata sau mai mult (vezi Catherine si Heathcliff, :) da, stiu ca e doar un roman, si nici macar cu happy end) sau credeti ca in mod fals consideram ca suflet pereche o persoana care e potrivita pentru noi la un anumit moment din timp, eventual si din spatiu??

Din experienta voastra, cate suflete pereche poti avea intr-o viata? :)


Intrebare superflua; pai daca-s pereche, nu pot fi decat doua, logic.

Personal nu cred in suflete pereche, dar cred ca pentru fiecare exista o persoana care reprezinta optiunea ideala. Din pacate majoritatea o ignora.
Din fericire exista si alte optiuni de la cea mai buna a doua optiune, pana la cea mai proasta; exista persoane ce nu se opresc din cautare pana nu se capatuiesc cu variana cea mai proasta.
charmelen
Postat pe 14 August 2013 21:58
Smile! :D tocmai ai pus punctu' pi I-ul ala bezmetic(de la "credeti")
Sara! zau ca exista suflete....
Fss_ssu
Postat pe 14 August 2013 22:05
De la: vivacedonna, la data 2013-08-12 19:43:07pai, Barbo, daca imi aduc bine aminte noi am filozofat un pic pe tema asta.
da, sunt suflete pereche, si uneori le gasim foarte tirziu in viata. putem avea impresia ca este cel de linga noi , dar de fapt nu este...
atunci cind iti gasesti sufletul pereche nu e neapratat sa-ti fie iubit/a, sau nevasta. poate fi si un prieten.
si te gaseste el (sufletul pereche) pe tine atunci cind te astepti mai putin.
si nu, nu-ti ramine vesnic. vine doar intr-o anume perioada a vietii tale cind ai cea mai mare n
evoie de el.




buna tuturor! sunt de acord cu tine Dona si nu o zic de coplezenta sau sa ma bag in seama chiar cred ca asa este cum ai spus si tu ! cu sinceritate G
garbo_19362
Postat pe 14 August 2013 22:08


da viva si da 283... voi spuneti frumos ce spuneti... dar asta e poezie ! eu nu cred ca asa e in viata de toate zilele. daca doi oameni se intalnesc si se plac de la inceput... asta nu neaparat inseamna ca sunt suflete pereche. eu nu ma impac cu aceasta expresie. doua suflete nu pot deveni pereche... doi oameni da ! nu sufletul lui unul il place pe sufletul lui celalalt... in poezii merge... ci cei doi oameni, viitori prieteni, iubiti, perechi in casatorie sau in orice fel de relatie.... ! un suflet... si aici am un un handicap, nu cred in suflet ca ceva care hotaraste.... nu vede, nu aude nu pipaie si nu gusta... sufletul e ceva nu cineva... sufletul e conglomeratia de tot ce simte omul... cand iubeste, mananca, asculta muzica, cand e fericit sau nu !!! nu el simte. sunt alti perceptori in creierul uman sau in corpul omenesc. ptr. prescurtare, ii zice suflet... ! el nu intra in om si nu-l paraseste cand moare. si nici nu cantareste 21 grame, asa cum a incerca cineva sa-mi ezplice ! n-are "masa" n-are grame ! sufletul nu are memorie. sufletul e o vorba ! am suflet nu ca sa am viata, am viate ca sa am suflet... ! sufletul meu nu pleaca la altcineva si nu vine de la cineva. asta e o utopie.... ! si daca vrea cineva sa ma impushte ptr. ce am zis... el o sa ma omoare pe mine si nu sufletul... ! NU TREGETI IN PICIOARE, NEPRICEPUTILOR... ci direct in inima !!!
barboneli
Postat pe 15 August 2013 15:30

Eu cred numa' in imperechere cat timp am fluturi....

Viva, "legatura ceia stransa" ti sufoca si ori te face -as
ori starneste fluturasi....da tot dispaRe pana la urma....ii limitata
si ce ramane pina ce "moartea ....." ii cu Alzheimer si nu-i ghini....:(

Cu prietenul pereche, faci si faci mult mai multe ca stie sa asculte dar nu-l poti numi decat
suflet pere(T)e sau zid...sau cum vrei dar nu pereche
Fss_ssu
Postat pe 15 August 2013 17:41
aici e vorba despre ceva ce nu poate intelege multa lume,
adica reincarnare, karma, etc...

supi... normal ca e mult peste capacitatea ta de a intelege astfel de lucruri...
moartea nu ne poate opri sufletul de a ne regasi in alta viata... schimbam doar corpul.
dar nu stau sa-ti povestesc acum,..
e prea complicat pentru tine
vivacedonna
Postat pe 15 August 2013 20:57
si pentru mine, hamuda... ! "moartea nu ne poate opri sufletul de a ne regasi in alta viata... schimbam doar corpul." la ce bun. "manevra" asta ? si de ce numai la noi "oamenii" ni se intampla..., ca doar nu suntem singurii care avem suflet. insa noi, putem sa citim tot felul de teorii, din pacate pe care nu le putem combate ca nu sunt dovezi... si... si mai pacat ca, nu o poate explica nimeni la modul logic. pe langa alte minuni pe care le poate face omul... in a intelege, crea, inventa... etc. mie asta mi se pare o pata !!! un tip... cam vistora si credul in tot felul de teorii... imi explica o data (inainte de a bea berea... cum ca, exista telepatie si intre frunzele arborilor si al plantelor !!! care sunt inca vi ! ei bine... nici dupa 3 beri, tot n-am reusit sa-l conving ca vorbeste prostii... ! el, era prea convins ca asa e !!!
barboneli
Postat pe 15 August 2013 22:05
De la: barboneli, la data 2013-08-15 22:05:27si pentru mine, hamuda... ! "moartea nu ne poate opri sufletul de a ne regasi in alta viata... schimbam doar corpul." la ce bun. "manevra" asta ? si de ce numai la noi "oamenii" ni se intampla..., ca doar nu suntem singurii care avem suflet. insa noi, putem sa citim tot felul de teorii, din pacate pe care nu le putem combate ca nu sunt dovezi... si... si mai pacat ca, nu o poate explica nimeni la modul logic. pe langa alte minuni pe care le poate face omul... in a intelege, crea, inventa... etc. mie asta mi se pare o pata !!! un tip... cam vistora si credul in tot felul de teorii... imi explica o data (inainte de a bea berea... cum ca, exista telepatie si intre frunzele arborilor si al plantelor !!! care sunt inca vi ! ei bine... nici dupa 3 beri, tot n-am reusit sa-l conving ca vorbeste prostii... ! el, era prea convins ca asa e !!!




pai acum citeva zile cind ti-am scris, chiar ai spus ca te gindeai sa-mi scri si tu...
asta e telepatia, cind facem niste lucruri in acelasi timp.
mai vrei alta demonstratie?
vivacedonna
Postat pe 15 August 2013 22:33


nu ! uneori eu le zic coincidentze... ! dar, nu compara totusi, telepatia intre oameni, cu cea dintre frunze... !!!
barboneli
Postat pe 15 August 2013 22:37
De la: barboneli, la data 2013-08-15 22:37:18

nu ! uneori eu le zic coincidentze... ! dar, nu compara totusi, telepatia intre oameni, cu cea dintre frunze... !!!


Li, in viata nu exista coincidente.
totul se intimpla dintr-un motiv anume.
ca noi ajungem sa descoperim care este motivul asta e alta parte, inseamna ca ne-am invatat lectiile de la viata atunci cind ne gasim raspunsurile.
dar nu toti sunt in stare sa-si gaseasca raspunsurile. unii nici nu le cauta, dar aceia nici nu-si invata lectiile.
fiecare avem cite ceva de invatat. daca nu invatam continuu nu evoluam.
vivacedonna
Postat pe 15 August 2013 22:41
De la: vivacedonna, la data 2013-08-15 20:57:40aici e vorba despre ceva ce nu poate intelege multa lume,
adica reincarnare, karma, etc...

supi... normal ca e mult peste capacitatea ta de a intelege astfel de lucruri...
moartea nu ne poate opri sufletul de a ne regasi in alta viata... schimbam doar corpul.
dar nu stau sa-ti povestesc acum,..
e prea complicat pentru tine



Zau!
stiu ca sunt prost dar fac sex.....
lasa, iti explic al'data:(
NB!

Viva, sa nu te schimbi in "iepuroaica", ti rog fr. sau te-ai...

Fss_ssu
Postat pe 15 August 2013 23:46
De la: suparatu_, la data 2013-08-15 23:46:31
De la: vivacedonna, la data 2013-08-15 20:57:40aici e vorba despre ceva ce nu poate intelege multa lume,
adica reincarnare, karma, etc...

supi... normal ca e mult peste capacitatea ta de a intelege astfel de lucruri...
moartea nu ne poate opri sufletul de a ne regasi in alta viata... schimbam doar corpul.
dar nu stau sa-ti povestesc acum,..
e prea complicat pentru tine



Zau!
stiu ca sunt prost dar fac sex.....
lasa, iti explic al'data:(
NB!

Viva, sa nu te schimbi in "iepuroaica", ti rog fr. sau te-ai...




supi, orice prost face sex
eu iepuroaica? in nici un caz.
vivacedonna
Postat pe 16 August 2013 00:54
Am gasit sufletul meu pereche,si cred in iubirea pe toata viata,deocamdata.
daniilia
Postat pe 16 August 2013 22:34
Sufletul pereche e acel suflet ce raspunde si raspunzi in acelasi fel-acceasi emotie
Da ,am intalnit 2 astfel de suflete...dar nu dureaza pentru ca mintea e dusmanul sufletelor nematurizate-neinitiate-le fura
mariany
Postat pe 17 August 2013 18:48
Si ce folos ca te reintalnesti in alta viata-cu un alt mental indus de alte tipuri de dorinte.Daca nu exista curajul de AICI si ACUM-restul e desartaciune
mariany
Postat pe 17 August 2013 18:50

Ta_na_na_nam!
...sinfonia a v a...
bate la usa.....
;))
Fss_ssu
Postat pe 17 August 2013 20:53
De la: mariany, la data 2013-08-17 18:50:04Si ce folos ca te reintalnesti in alta viata-cu un alt mental indus de alte tipuri de dorinte.Daca nu exista curajul de AICI si ACUM-restul e desartaciune




si conjuncturile in care apar sunt vinovate, nu numai mintea noastra.
in cazul iubirilor, da e complicat. le spunem iubiri interzise, pt ca deja suntem casatoriti iar ei apar atit de tirziu... dar oricum nu ne ramin sufletele goale dupa ce s-a terminat.
esti totusi implinit ca ai intilnit pe cine a trebuit la momentul respectiv. si nu suferi dupa persoana respectiva, ai doar dor de ea...
vivacedonna
Postat pe 18 August 2013 21:02
Mariany, mă doare capu' când te citesc.
Axl_R
Postat pe 18 August 2013 21:06
De la: mariany, la data 2013-08-17 18:50:04Si ce folos ca te reintalnesti in alta viata-cu un alt mental indus de alte tipuri de dorinte.Daca nu exista curajul de AICI si ACUM-restul e desartaciune



si da, trebuie sa ai curaul sa traiesti acea nebunie....
vivacedonna
Postat pe 18 August 2013 23:13
'' curajul''
vivacedonna
Postat pe 19 August 2013 20:53
De la: garbo010448, la data 2013-08-04 13:06:19dragilor, nu am mai intrat in ultima vreme des pe site, poate s-au mai deschis topicuri pe aceasta tema...

As fi vrut sa va intreb daca in efervescenta vietii cotidiene mai credeti in suflete pereche, in iubiri care dureaza o viata sau mai mult (vezi Catherine si Heathcliff, :) da, stiu ca e doar un roman, si nici macar cu happy end) sau credeti ca in mod fals consideram ca suflet pereche o persoana care e potrivita pentru noi la un anumit moment din timp, eventual si din spatiu??

Din experienta voastra, cate suflete pereche poti avea intr-o viata? :)
Salut!Eu cred ca exista suflete pereche,am avut un timp cand nu am crezut asta pana cand a aparut actualul meu sot si o sa fim impreuna pentru totdeauna pentru ca iubirea noastra este puternica.L-am cunoscut la mare si tare ma bucur ca am intalnit un om deosebit,el este cetatean danez si am inceput relatia cu calm si rabdare lucrul acesta a contat mult eu am fost exact ca si Cenusareasa si am fost salvata,iubita si respectata de cel care mi-a devenit sot,un print bun care a avut rabdare cu mine,urmatoarea implinire va fi un copil(in cazul meu ).Dumnezeu a vegheat asupra mea!
garbo_11426
Postat pe 21 August 2013 00:15
cine n-a citit "adam si eva" a lui rebreanu??? il las corijent!
on: da, cred in sufletele pereche si pot sa spun cu certitudine ca al meu a fost mama, singurul om cu care m-am inteles doar din priviri, fara sa fie nevoie de cuvinte!
miss_darine
Postat pe 21 August 2013 09:22


ok, Doamna Profesoara... eu sunt unul din clienti la corijenta ! corijentza... doare ? daca nu, ma voluntariez... ! despre Adam si Eva: "Este un roman profund spiritual, în care Erosul transcende Thanatosul."...
culmea... tocmai pe Liviu R. sa nu-l citesc, eu care ma numesc Liviu... ! rusinica mie ! e... aici se vorbea de "suflete pereche"... mama e unica, deci totul se opreste la un suflet pereche... ! ce facem cu celelalte, daca or fi ? eu tot nu inteleg si nu cred in suflete pereche ! deci... de doua ori corijent ! se poate ?
barboneli
Postat pe 21 August 2013 10:25
De la: barboneli, la data 2013-08-21 10:25:07

ok, Doamna Profesoara... eu sunt unul din clienti la corijenta ! corijentza... doare ? daca nu, ma voluntariez... ! despre Adam si Eva: "Este un roman profund spiritual, în care Erosul transcende Thanatosul."...
culmea... tocmai pe Liviu R. sa nu-l citesc, eu care ma numesc Liviu... ! rusinica mie ! e... aici se vorbea de "suflete pereche"... mama e unica, deci totul se opreste la un suflet pereche... ! ce facem cu celelalte, daca or fi ? eu tot nu inteleg si nu cred in suflete pereche ! deci... de doua ori corijent ! se poate ?

doare la corazon
barbo,in momentul in care vei simti ca te-ai apropiat de-un suflet pereche, atunci v-a veni si intelegerea si credinta!
ps. si io's mama, da' cu fi-miu duc f multe batalii, mai ceva ca'n "300"
miss_darine
Postat pe 21 August 2013 10:47
va veni*...

Corijenţă. :)

Trandafar, mi-e dor!
Axl_R
Postat pe 21 August 2013 10:56
De la: Axl_R, la data 2013-08-21 10:56:09va veni*...

Corijenţă. :)

Trandafar, mi-e dor!

am vazut si eu da' nu e boton de reeditare
de-acu' o sa adaug un later edit!
miss_darine
Postat pe 21 August 2013 11:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
va rog dati-mi si mie un sfat:( 7 De la: garbo056362 9 August 2010 19:13
Un pic de ajutor..ceva sfaturi 14 De la: daniilia 16 Ianuarie 2011 09:15
cum poti ajuta un om sa isi revina dupa o cadere .....care a trait o dezamagire si a considearat ca viata nu exista si nici motiv pt a trai 8 De la: betty37 21 Aprilie 2011 22:57
Roman....pribeag prin lume. 8 De la: Luna_in_capricorn 27 Septembrie 2010 09:53
teama 41 De la: reyya 29 Martie 2010 16:55
Setari Cookie-uri