Rau de masina

Vreau sa plec in concediu la mare cu sotul si fetita mea in varsta de 5 ani si vom merge cu masina. Nu stiu ce sa fac, deoarece cea mica are rau de masina, imi puteti recomanda niste medicamente pe care sa i le administrez inainte de a pleca la drum? Multumesc frumos!
garbo_379203
Postat pe 19 Iulie 2013 11:18
Da, emetin. Sunt niste capsule galbene. Le gasesti si la plafar, acum, intreaba, sigur, daca-s ok si pentru copii.
magdabeauty
Postat pe 19 Iulie 2013 11:30
De la: magdabeauty, la data 2013-07-19 11:30:57Da, emetin. Sunt niste capsule galbene. Le gasesti si la plafar, acum, intreaba, sigur, daca-s ok si pentru copii.


Asa este, Emetin, sunt din pante si sunt ok pentru copii. Noua ne-a recomandat pediatra pentru cand copilul pleca cu autocarul in excursie la gradi.
Astridutzu
Postat pe 19 Iulie 2013 16:34
buna si copii mei aveau rau de masina dar isi reveneau repede, intreaba la farmacie ce au mai bun pt copii . una din cauze era problema care fetita mea o avea la ochi =astigmatism iar la baiat din nastere avea canalul care duce la fiere foarte ingust . deci cind va faceti ceva timp verificat-i starea de sanatate! o vacanta cit mai placuta ! atentie si la regimul alimentar+ igiena ! cu prietenie !
garbo_19362
Postat pe 23 Iulie 2013 14:02
vad ca cineva spune ca emetin este din plante... nu stiu, dar o cred pe cuvant .... e de preferat pentru copii ceva din plante, ceva cat mai putin chimic...
un alt remediu este o felita de lamaie cu zahar... se poate administra atat inainte de plecare cat si pe parcurs.
in afara de aportul de vitamina C si acidul citric, taie si starile de voma lamaia! ... doar ca trebuie sa fii cu grija si cand is cand, mai ales daca o vezi ca devine palida, sa ii mai administrezi o feliuta de lamaie!
(nu stiu cat e de lung drumul tau pana la mare, pentru ca nu stiu de unde pleci... dar un maxim de doua - trei feliute de lamaie, ar trebui sa fie suficiente...)
heartbit
Postat pe 23 Iulie 2013 23:54
Unul dintre baietii mei a avut rau de masina , acum merge fara probleme pentru ca o farmacista mi-a recomandat ce trebuia.
Vezi ca in farmacie exista un medicament homeopat pe nume COCCULIN facut de firma BOIRON (parca asta e firma producatoare) oricum numele medicamentului este cel scris.

A mers baiatul in tabere si excursii in tara si in afara tarii si la alte activitati scolare si nu a mai avut probleme.
De cateva zile ne-am intors dintr-un circuit destul de mare (am fost in 7 tari ) fara sa aibe vreo problema insa are grija sa rontaie pastilele asa cum i s-a spus, scrie si in prospect.
Succes!
adeline
Postat pe 31 Iulie 2013 23:50
Asta nu e baiatul care se muta in State....Nu ? Adeline ???
Rotty
Postat pe 1 August 2013 00:03
De la: Rotty, la data 2013-08-01 00:03:14 Asta nu e baiatul care se muta in State....Nu ? Adeline ???


da Rotty, el este!!! de fapt ne mutam toti acolo; la sfarsitul lui august plecam;
dupa cum vezi raul de masina nu l-a imiedicat sa invete si sa fie printre primii; menionez ca nu are rau de avion
adeline
Postat pe 1 August 2013 23:26
De la: adeline, la data 2013-07-31 23:50:27Unul dintre baietii mei a avut rau de masina , acum merge fara probleme pentru ca o farmacista mi-a recomandat ce trebuia.
Vezi ca in farmacie exista un medicament homeopat pe nume COCCULIN facut de firma BOIRON (parca asta e firma producatoare) oricum numele medicamentului este cel scris.

A mers baiatul in tabere si excursii in tara si in afara tarii si la alte activitati scolare si nu a mai avut probleme.
De cateva zile ne-am intors dintr-un circuit destul de mare (am fost in 7 tari ) fara sa aibe vreo problema insa are grija sa rontaie pastilele asa cum i s-a spus, scrie si in prospect.
Succes!


COCCULINE - uitasem un E
adeline
Postat pe 1 August 2013 23:27
De la: adeline, la data 2013-08-01 23:26:19
De la: Rotty, la data 2013-08-01 00:03:14 Asta nu e baiatul care se muta in State....Nu ? Adeline ???


da Rotty, el este!!! de fapt ne mutam toti acolo; la sfarsitul lui august plecam;
dupa cum vezi raul de masina nu l-a imiedicat sa invete si sa fie printre primii; menionez ca nu are rau de avion



Mult succes baiatului , si toate cele bune pentru voi toti. Sa ne mai zici cate o vorbulitza si de acolo din departari
Rotty
Postat pe 2 August 2013 06:45
De la: Rotty, la data 2013-08-02 06:45:41
De la: adeline, la data 2013-08-01 23:26:19
De la: Rotty, la data 2013-08-01 00:03:14 Asta nu e baiatul care se muta in State....Nu ? Adeline ???


da Rotty, el este!!! de fapt ne mutam toti acolo; la sfarsitul lui august plecam;
dupa cum vezi raul de masina nu l-a imiedicat sa invete si sa fie printre primii; menionez ca nu are rau de avion



Mult succes baiatului , si toate cele bune pentru voi toti. Sa ne mai zici cate o vorbulitza si de acolo din departari


Multumim!

Normal ca o sa va zic, indata ce ne aranjam
adeline
Postat pe 3 August 2013 00:53
Emetin este 100% din plante.
garbo273075
Postat pe 3 August 2013 09:05
De la: garbo273075, la data 2013-08-03 09:05:09Emetin este 100% din plante.


si MATRAGUNA este planta!!!!!!
adeline
Postat pe 8 August 2013 22:13
Da , dar de la matraguna te treci cu totul
Rotty
Postat pe 8 August 2013 22:27
important e ca scapi si de raul de masina totodata!
heartbit
Postat pe 8 August 2013 23:13


ei... nu fi rau !!! optez ptr. lamaie si putin zahar. raul de masina poate veni de la mai multe cauze... nu multe, doar 143 ! ori mirosul de benzina, maica-mea avea cu ea o sticlutza cu Chanel 5... asta-i placea ei.... ! de la claustofobie (rar), viteza si de la zdruncinaturi... ! cam atat cred. daca i se face greatza de la mirosul de motorina sau benzina... sa verifice taticul daca nu intra putin gaze in masina. sub usa din spate, indiferent daca masina e brek, limuzina sau cupe... ! nu indopati copilul cu medicamente. apropo... masina este automata ? nu, nu ca asta conteaza, doar am vrut sa stiu.... !
barboneli
Postat pe 8 August 2013 23:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
OUA DE PREPELITA?? 3 De la: adiviscan 9 Aprilie 2009 13:08
Un animalut de companie! 130 De la: garbo_378458 30 Iulie 2013 21:05
problema degetelor 2 De la: tatusilvia 30 Septembrie 2009 17:08
mamicilor...am gasit gradinita de vis 72 De la: bebe_oriana 27 Iulie 2017 22:07
ENTEROCOLITA VIRALA 24 De la: office_salinasusesi_ro 1 Ianuarie 2010 20:05
Setari Cookie-uri