incurca pronumele "eu" si "tu"

BUna! Baietelul meu de 2 ani incurca pronumele. De exemplu spune "tu vrei apa" in loc de "eu vreau apa", "pui mana pe burtica ta" in loc de "pune mana pe burtica mea". Le suceste in asemenea hal, incat doar eu imi dau seama ce vrea cu adevarat. Culmea e ca daca il pun sa zica corect, stie cum ar trebui sa zica, doar ca nu vrea. In rest vorbeste foarte bine si clar, pronunta corect. V-ati confruntat cu ceva asemanator? E normal? Mergem la terapeut? II batem pana zice corect? glumesc, dar oricum ma ingrijoreaza asta, poate aveti idei!
racovus
Postat pe 6 Mai 2010 13:28
la doi ani sa fi fericita ca stie sa-ti ceara apa
tu iti bati capul ca el incurca pronumele...esti crezi???mi-e mila de el cand o fi la scoala daca ai pretenti din astea de pe acuma (glumesc...nu-l bate te roggggg_)
alinakatt
Postat pe 6 Mai 2010 13:31
este niormal. si al meu zice "te joc cu tine" in loc de "ma joc cu tine", sunt in etapa in care invata sa vorbeasca. tu cand inveti o limba noua stii de la inceput sa vorbesti corect? o sa se obisnuiasca. vorbeste mult cu el, corecteaza-l cu dragoste si va invata
pinicuta
Postat pe 6 Mai 2010 13:39
incurcatura lor e ca ei aud zicandu-li-se "te joci" , si ei ce sa inteleaga decat ca "te" joaca (de ca si cum "te" ar fi parte din verb si nu se declina). sau cand zici "acum vino TU", el intelege ca el este TU, deci cand se refera la el zice TU (am vazut copii care ziceau TU, TU (adica acum sa mearga EI, ei erau TU)

dar nu-ti face griji, se obisnuiesc si invata sa vorbeasca corect, crede-ma
pinicuta
Postat pe 6 Mai 2010 13:45
pinicuta acum la doi ani treaba mamei este sa vorbeasca mult cu el sa-i explice si o banala cana de lapte ce inseamana si cand vede ca-i pregatit sa receptioneze cat mai multa informatie trece la corectare ca sa nu bulverseze copilul daca il ia din prima cu NU se spun asa....percepe ca ce zice el nu e bine si il stopeaza.....vine de la sine si partea pronumelui
alinakatt
Postat pe 6 Mai 2010 13:52
pai de asta ziceam ca sa il corcteze cu dragoste : daca el zice "te joc cu tine" ea sa zica: da, TU TE joci cu mine, EU MA joc cu tine... (ceva de genul), calm, bland, cu dragoste, pe un ton normal, si el va intelege ca de fapt se zice "EU MA JOC CU TINE si nu altfel...desigur nu imediat, dar cu timpul va invata
pinicuta
Postat pe 6 Mai 2010 13:54
sau sa ii spuna multe povesti cu dialoguri. in care cutare personaj sa zica " MA doare burtica", si ea sa ii explic copilului ca pe X IL doar4e burtica si sa il intrebe pe copil:pe tine TE doare burtica?

ceva de genul...
pinicuta
Postat pe 6 Mai 2010 13:56
phew, mi-ati luat o piatra de pe inima fetelor! deci sa nu-l bat..si eu care de abia asteptam sa se trezeasca ca sa incep! Ma cam speriasem ca in rest vorbeste bine, il intelege toata lumea, dar cand zice "vrei apa" lumea zice ca nu vrea :)). Si am mai citit si niste prostii pe net cum ca asta e semn de autism (bine, printre multe altele) si toti sunt in strainatate cu "speech therapist", de zici ca au innebunit! In fine, eu ii tot spun cum e corect, dar finut ca nu-i place sa fie corectat, doar zic eu cum e corect dupa ce greseste sau il intreb din priviri si isi da seama. Povesti citim de ma doare gura si de vorbit la fel si imi povesteste multe, dar toate le face "tu", "eu" nu face nimic. "eu" inca doarme. A, si mai zice "vrei sa dormi in patul meu" adica "vreau sa dorm in patul tau" ; noroc ca e mic. Bine ca nu sunt singura care isi pune problema asta. Daca ziceti ca e ok, inseamna ca trece! Multam pt. raspunsuri!
racovus
Postat pe 6 Mai 2010 14:36
pai da, pentru ca probabil v-a auzit zicandu-i :"vrei sa dormi in patul meu" si el vrea. vrea .."sa dormi in patul meu"

nu te alarma. mai asteapta. autistii nu vorbesc clar la 2 ani, de fapt nu prea vorbesc deloc si nu te poti intelege cu ei, de asta sunt autisti ca nu percep corect lumea asta...
nu-ti face ganduri aiurea unde nu e cazul (sunt sigura ca ai sa gasesti alte chestiuni mai reale asupra carora sa te concentrezi: dintisori, maselute, meniuri, gradinite etc)...
pinicuta
Postat pe 6 Mai 2010 14:38
cine doamne iartama ti-a bagat prostiile alea in cap???auzi la aia copilu autist data viitoare cand vine cu chestii de genul asta scoate-i afara din casa si vezi-ti de treaba ta...autist vai de mama lor
alinakatt
Postat pe 7 Mai 2010 09:32
da pinicuta asa e, parca nu ar fi destule probleme oricum cu micutii ca se ne mai agitam din nimicuri! Dar ca mama te tot intrebi: "oare e ok micutul?". mai ales cand ai "bucuria" unei nasteri cu forceps. Cred ca o sa fie la facultate si eu tot o sa-mi fac probleme "oare e ok ?" etc. Pana acum s-a dezvoltat bine, sa mi-l tina Dumnezeu tot asa! Dar e bine sa mai auzi si de la altii, nu-ti mai faci ganduri degeaba!
racovus
Postat pe 7 Mai 2010 13:56
merci de "revolta" alinakatt, stiu ca e bine intentionata. Adevarul e ca mi-a zis o mamica "binevoitoare" in parc. Ca ea are 3 copii si n-a auzit de asa ceva; dar ca are ea o nepoata autista cu aceeasi problema. Daca dai cautari pe net, te inspaimanti. Dar am invatat demult sa nu mai cred toate prostiile. Si oricum in parc ma duc sa ma ma joc cu baietelul si ca sa se joace cu ceilalti copii, nu sa mi-l trantesc in nisip si sa stau sa-mi toarne baliverne mame cu copii "mai destepti", "mai frumosi", "mai modesti". Dar cand le vezi asa convinse si cu "stiu eu ce zic" te gandesti "daca e asa?". Merita intrebat. Mai bine sa par crezi , decat sa-mi para rau!
racovus
Postat pe 7 Mai 2010 14:03
nu te condamna nimeni, stai linistita, evident fiecare mamica are momentele sale de dubii. dar cel mai bine este sa nu iti compari copilul cu altii (intotdeuna vor exista"mai frumosi", "mai destepti", "mai nu stiu cum"):copilul tau e al tau si este special pt asta (stii ca fiecare cioara isi lauda puiul nu? cred ca mamica aceea a 3 copii voia si ea sa se dea interesanta cu cele 3 genii ale sale)

)

autismul e o boala grava si grea (dar care culmea, si ea are tratament): am vazut la TV un caz -un copilas de 6 ani- (se strangeau fonduri pt mama, ca sa poata continua terapia cu copilasul), si sincer copilul ala era in mod evident diferit de ceilalti: nu statea locului, se uita tot timpul aiurea, mormaia tot timpul, vorbea foarte greu si nu intelegeai mai nimic din ce spunea, iar asta dupa luni de tratament 8 ore pe zi. cica la inceput nu raspundea nici la propriul nume, nu avea nici un fel de reactie. deci ca incurca EU cu TU (in conditiile in care tu vorbind cu el sunt convinsa 100% ca folosesti aproape exclusiv pronumele TU si fffff rar EU, sau ma insel?)..asta nu e autism iubita. stai linistita si bucura-te de copilul tau si de inteligenta sa si multumeste-i lui dumnezeu ca ti l-a dat asa cum este el (destept si frumos, si sanatos)
pinicuta
Postat pe 7 Mai 2010 16:12
a, si ..mamici "binevoitoare" o sa fie tot timpul: ba una care vrea sa ii dea ciocolata cand tu esti total in contra, ba una care sa ii dea biscuiti cand el are mainile murdare de noroi, ba una care sa iti sopuna ca e prea gras sau prea slab sau ca de ce nu faci ca ea cutare lucru...

mai bine s-ar preocupa fiecare de propriul copil
pinicuta
Postat pe 7 Mai 2010 16:14
sfat prietenesc din partea mea unul singur iti dau
copilul tau e unic,va fi cel mai frumos si cel mai destept dintre totii copii ce sunt pe lumea asta...asta o gandim toate nu doar una bucata mama iar cand se mai trezeste vreo desteapta care sufera sa fie pe primul loc cu plodul ei si saliveaza la vreun premiu spune-i sa-si vada de treaba si sa-si studieze propriul copil nu al alteia.
eu i-as spune ca al meu musca cand nu-i convine ceva macar asa de amuzament...atunci sa vezi ce profil iti face
auzi mah..ce bazaconii ii debiteaza aleia capul...te minunezi nu alta

alinakatt
Postat pe 8 Mai 2010 16:03
Da, cam aveti dreptate cu mamicile "binevoitoare".Nu prea m-am lovit de realitatea asta, pentru ca pana acum petreceam timp doar noi doi. De cand il duc in parc, fiecare are o parere despre ce ii trebuie copilului alteia. Imi vine si sa rad. Si de comparat, nu-l compar ca fiecare individ si fiecare copil e diferit. Dar e rau cand incep altii sa ti-l compare. Eu nu prea mi-as da cu parerea de copilul alteia, decat daca as fi intrebata. Si oricum, rar stiu strainii ce nu stie o mama. Azi a zis "vreau sa conduc". M-am bucurat asa de tare, ca l-am lasat sa conduca. Cu masina oprita, normal Deci? E baiatul meu destept? Ce mai!
racovus
Postat pe 10 Mai 2010 14:26
vezi, mami, s-a trezit si EU: EU vreau sa conduc
pinicuta
Postat pe 10 Mai 2010 14:32
racovus ai mare dreptate cand spui ca iti faci griji. Si eu ma intreb zilnic daca fetita mea e ok. Si cand mai vezi pe la TV cazuri din astea te apuca groaza. Di culmea e ca toate bolile apar dupa 1 an,1 an jumate. Si atunci tu ca si mama stai si te intrebi :oare copilul meu e ok? Si te apuci sa cauti pe net despre boli, simptome si alte cele ca sa descoperi din timp. Si ajungi paranoia si poate stresezi copilul la urma urmei.
Pitu
Postat pe 10 Mai 2010 14:41
Buna, va rog mult ajutati-ma cu un vot pentru bebelusul meu - participam la un concurs foto. Multumeeeesc!

http://www.verze.ro/Concurs-foto/Concurs-Copilul-meu-este-cel-mai-haios-2010/Bebei-haiosi-0-3-ani/Boierul-casei_1-681.html

hot_coffee
Postat pe 11 Mai 2010 12:46
Copiii la varsta asta invata de la mama sau persoana care il ingrijeste sa vorbeasca.Te aude cum spui si uneori pronunta asa pentru a se auzi singur.Pana pe la 3 ani (uneori si ceva) nu e constient ca el e unic ci se considera parte a lumii din jurul lui.Abia la 3 ani se "separa" si isi spune EU.Sunt multi copii care pana la varsta asta se numesc cu prenumele de ex."Adi vrea apa" desi vorbeste despre el.Nu cred ca e o problema la varsta asta...
Sanatate si pupici,
Felicia R
feliciaraduca
Postat pe 13 Mai 2010 19:28
Buna fetelor!
Am baiat de 6 ani si fetita de 8 luni.
Baiatul a vorbit corect de la inceput. M-am adresat corect, ca unui adult. Nu am spus "baietelul mananca" ci "mananci". In modul acesta s-au adresat si cei din jurul lui (bunici, prieteni, ...). Cand gresea il corectam cu calm. Ii explicam orice greseala. Am intampinat si rezistenta din partea lui. Am folosit si un ton mai ridicat.
Am norocul ca ne crestem copiii fara bunici aproape. La recompense si pedepse parintii sunt de acord mereu.
anisoarasandu
Postat pe 17 Mai 2010 11:13
neatzaaaaaa ...fetelor bbei vostri cam pe la ce varsta au inceput sa vorbeasca?n i facem luna asta 10 luni si nu zicem nimic ..doar vorbim pe limba noastra cat e ziua de lunga.de inteles intelege cand vorbesc cu ea...raspunde cand o strig pe nume si mai purtam discutii filosofice de multe orin in special cand schimbam pampersu k sa stam cuminte 2 min k altfel si eu vb cu ea si ea imi raspunde pe limba ei..dar nici un semn pana acum de mama tata etc....eu ii zic toata ziua MAMA TATA si ea se uita la mn si rade vorba mamei mele rade de mn k nu are chef sa mi zica mama ....ideea e ca eu am vb ff greu pe la 2ani jumate 3..de ii bagasem in sperieti pe ai mei.....este cazul sa mi fac problme?k toata lumea imi zice aa are 10 luni si nu vb??? dc???si m a cam pus pe ganduri..la voi cum a fost?
carter
Postat pe 17 Mai 2010 13:14
doamne iarta-ma, ce ai vrea sa vorbeasca la 10 luni?sa dea citate din shakespeare? (mai ales cand tu zici ca ai vorbit tarziu - pai ea pe cine sa mosteneasca? stai linistita nu te mai alarma degeaba)
pinicuta
Postat pe 17 Mai 2010 13:24
eu abia astept sa o aud k zice MAMA nu mai am rabdare ..glumesc.....faza e k eu st cam "panicata" din fire ms ptr rasp pupici
carter
Postat pe 17 Mai 2010 13:30
cum zice si pinicuta...ce ai vrea sa vb? bebelina mea are 11 luni si la fel vb pe limba ei ...a mea zice mama,tata (mama zice doar knd e suparata,somnoroasa)
knd era mai mica zicea mai mult dar akum mai rar...ai rabdare putin...si o sa vezi k o sa si vb....chiar si citate din shakespeare...sau alt scriitor sau filofoz (depinde kre i place)....
eu_mino
Postat pe 17 Mai 2010 13:33
da, asa facea al meu:cand era in toane bune, bucuros, fericit, se simtea bine: zice tatatatatatatatatata, cand era suparat, il durea ceva, ii era foame sete sau avea ceva pe suflet zicea mamamamamamamamama (vezi bine, tata era bun la vreme buna si mama la vreme rea )

apoi a inceput treptat sa zica bucati de cuvinte:la un an si 4 luni zicea go=zgomot de pilda, c=caine, p=paine, apoi treptat cai=caine si pai=paine etcetera. acum are 2 ani si 8 luni si vorbeste dar nu perfect (are si cuvinte pe care le stalceste si chiar si cuvinte pe care inca nu le-am deslusit, dar in mare reuseste sa se faca inteles chiar si de straini)

RABDARE, draga mea, RABDARE, si MULTA CONVERSATIE (la noi intrarea in colectivitate a facut MINUNI)
pinicuta
Postat pe 17 Mai 2010 13:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut urgent partener de dans sportiv clasa Neoficial/H/E din Bucuresti 1 De la: 4ever_dance 12 Aprilie 2011 09:17
tratament pentru keratoza pilara 27 De la: office_salinasusesi_ro 4 Mai 2010 16:35
dermatita atopica 65 De la: sdanutza 22 August 2012 14:40
cine cauta bona pentru vacanta?????? 5 De la: Sonia 29 Iulie 2009 11:02
Centru de limbi straine pentru copii Timisoara 2 De la: kidz008266 23 Mai 2010 16:53
Setari Cookie-uri