al doilea copil

Salut,fetelor!
Stiu ca s-au mai deschis subiecte pe tema asta,dar vreau sa vorbesc cu voi despre cazul meu particular:am 31de ani si un baietel de 18 luni.Sunt in concediu pentru cresterea copilului si imi doresc inca un copilas.Nu stiu ce prevede legea in cazul in care raman acum insarcinata,cum trebuie sa procedez cu primirea indemnizatiei pentru al doilea copil.Sotul meu are insa unele retineri de ordin financiar,desi si el isi doreste un al doilea copil foarte mult.Eu insa nu stiu daca trebuie sa mai astept,avand in vedere ca imi doresc ca puiutii mei sa fie apropiati de varsta,luand in calcul si varsta mea (nu mai am 20!).Sunt mamici in aceeasi situatie?V-a fost greu sa mai cresteti un copil cu 800 pe luna?(atat voi primi si la aldoilea,salariul fiind f mic).Poti intra din concediu pentru primul copil in medical(am unele probleme cu sanatatea care m-au tinut in concediu si la prima sarcina)si apoi in concediu pentru al doilea copil?
lara_kidz
Postat pe 25 Ianuarie 2009 15:01
Buna lara , vreau sa-ti spun ca nu e greu cu doi copii atata timp cat te mai ajuta cineva , de regula mama , sora , o prietena .
Eu nu am avut parte de ajutor, de aceea pe fetita am dat-o la cresa ca sa pot sa-l cresc pe cel mic.
Totul depinde de tine , cat de hotarata esti , caci solutii pentru a-i creste cu siguranta se gasesc.
Eu iti spun ca se poate si nu uita bebelusii sunt cei mai scumpi .
IRINUSKA
Postat pe 30 Ianuarie 2009 12:40
Multumesc,IRINUSKA!Da,pentru mine nimic din ceea ce am facut nu e la fel de important ca si venirea pe lume a baietelului meu.Si cred ca pentru nimeni nu ezista realizare mai mare.Merg zilele astea la doctor sa vad ce ma sfatuieste.
Ajutor am de la mama,care nu este foarte in forma,dar ma ajuta cat poate.Sa-ti traiasca copilasii si sa te bucuri de ei!Te tin la curent!
lara_kidz
Postat pe 30 Ianuarie 2009 15:50
buna eu sunt silvia am vaz cam tarziu topicul dar nu pot sa ma abtin sa-ti raspund.am doi baietei primul silviu are 3 ani si 4 luni iar cel mic alex are 9 luni jumate deci am ramas ansarcinata cu al 2-lea pana sa anplineasca primul doi ani.m-am dus la servici an prima zi de cand mi s-a terminat indemnizatia de crestere copil adica cand a anplinit silviu 2 ani am mai mers 4 luni la servici si am ramas an prenatal cam asta e povestea mea,totul e sa-ti doresti si pe bebe 2 ca toate vin de la sine,sotul meu e plecat an germania si ma descurc singura cam greu cei drept dar nu ma plang pt ca fac totul din dragoste pt ei ca si oricare mamica.cam asta e povestea mea sper ca nu v-am plictisit dar sper ca v-ati facut o idee despre cum e viata cu doi copilasi sanatate multa
silviatatu
Postat pe 11 Aprilie 2009 00:41
Multumesc,Silvia!Intre timp,s-au intamplat mai multe,asa ca nu stiu exact ce sa fac.Am mai scris in alt topic ca mi s-a oferit un post mai bun,asa ca daca bebe vine acum luna asta(sper din tot sufletul!)nu mai merg deloc la serviciu,intru in medical dupa indemnizatie ,apoi prenatal,etc.Dar daca nu....amanam un timp(1 an poate 2)pentru a putea sa capat experienta pe postul respectiv.Imi este teama insa ca fertilitatea scade cu trecerea anilor si nu as vrea sa ramana baietelul meu singur.Imi mai doresc si ca distanta dintre ei sa nu fie asa de mare,sa nu imi pierd rabdarea cu trecerea anilor si disponibilitatea pentru joaca si sa nu fiu o mama prea in varsta.In plus am o afectiune cronica ce se agraveaza in timp,asa ca la un moment dat e posibil sa mi se interzica sa duc o noua sarcina.De asta imi doresc enorm sa se intample acum !
lara_kidz
Postat pe 11 Aprilie 2009 22:58
intre bebeii mei este diferenta de 2
ani si 7 luni
silviatatu
Postat pe 12 Aprilie 2009 11:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mamicilor...am gasit gradinita de vis 72 De la: bebe_oriana 27 Iulie 2017 22:07
sora vitrega 6 De la: anaROBERT 9 Mai 2011 00:03
Este cineva cu intoleranta la gluten ? 9 De la: silviu_m74 29 Martie 2010 22:52
Copii supraponderali 44 De la: office_salinasusesi_ro 20 Martie 2010 08:46
AJUTATI-MA CU HAINUTE PT BEBE 3 De la: kidz003631 9 Septembrie 2009 22:20
Setari Cookie-uri