sotie,mama....soacra!

De la: Rotty, la data 2013-06-30 10:24:59Adeline , ai dreptate , am observat si eu asta.
Zi frumoasa




zi fumoasa si tie Rotty
adeline
Postat pe 3 Iulie 2013 00:19
Ce doamne iarta-ma ai inteles? ca sunt acra?,ca soacra ii acra?
anasiana
Postat pe 3 Iulie 2013 04:48
Parinti art trebui ajutati , tolerati cu bune si cu rele binenteles la limitele normale , daca au nevoie cu adevarat nu si daca doar pretind ca ar avea nevoie si de fapt cauta sa-ti impuie acest lucru. Eu am avut o soacra intelegatoare , prea intelegatoare si niste parinti(adoptivi) posesivi , prea posesivi si la vremea respectiva noi nu am inteles si din respect ne-am lasat dirijati. Adevarul este ca ne-au ajutat cu copii , pe noi cat au putut insa cu mari pretentii si apoi au avut o batranete dificila, ni sau dus ani buni cu ingrijirea lor practic am platit dublul ajutorul dat.
Cat priveste soacra , era la 500Km , mergeam de 2,3 sau 4 ori pe an , faceam ce puteam insa dupa ce nu a mai fost am inteles ca ar fi trebuit mult mai mult facut si-mi pare rau. Acum am si eu tot 2 baieti ca soacra si mi se pare ca viitoarele nurori sunt cam ca noi(nurorile soacrei mele) .
Cred ca trebuie sa va apropiati de nora , fara pretentii sa o ajutati sa va inteleaga sa incercati sa ajungeti la nivelul ei. Poate ca este timida, ii este frica de dumneavoastra , daca are un caracter frumos( bine construit) va stii sa-si respecte soacra si s-o ajute la nevoie. Este minimum cerintei, restul( sa va iubeasca ca pe o mama) nu stiu, ar fi prea frumos , daca este respect si intelegere eu zic ca este bine.
campan1maria
Postat pe 6 Iulie 2013 15:01
multumesc pentru opinie, sotul meu isi doreste mult sa incerce sa fie in apropierea copiilor. Poate ai dreptate , nu o fi cea mai bun solutie. Nu stiu, intradevar de ce mamele baietilor sunt de cele mai multe ori privite cu asa mult dispret . Cred ca si fetele sunt educate tot de mame si sunt gresit sfatuite si crescute. Mama mereu imi spunea :vezi tu cand te vei marita o sa ajungi la o soacra care.... si asa eram de stresata de acest fapt. Drept este ca am si avut parte de o soacra parca desprinsa din povestile lui Creanga. Trei nurori si niciuna nu io fost pe plac. A fost o femeie rece, rece care nu a vrut in nici un fel sa se apropie de noi. . Degeaba o vizitam aveam senzatia ca sotul meu a fost luat de la orfelinat. Nici de nepoti nu se arata bucuroasa,apropiata.
Dar acum eu nu as vrea sa patesc la fel, sa fiu considerata o statuie de gheata, dar daca vezi ca te resping si nu vor sa comunice fetele cu tine ce sa faci?
anasiana
Postat pe 12 Iulie 2013 10:40
anasiana
Postat pe 12 Iulie 2013 10:43
Va asteptam cu reduceri de pana la 80% pe site-ul www.haine-casual.ro
Odata cu venirea toamnei v-am pregatit reduceri la toate modele din magazinul nostru online.
Intrati pentru a va face o idee despre preturi, reduceri si varietatea noastra de modele de dama si de barbat
Va asteptam cu drag pe www.haine-casual.ro. Intrati si nu veti regreta. Multumim
garbo_382378
Postat pe 29 August 2013 13:19
Parca ma regasesc in aceasta poveste, la partea cu parintii adoptivi! Sper sa am puterea de a gasi drumul cel bun!
Cat despre doamna autoare a acestui subiect, nu pot decat sa spun ca o admir pentru ca incearca sa se apropie de nora!!!



De la: campan1maria, la data 2013-07-06 15:01:11Parinti art trebui ajutati , tolerati cu bune si cu rele binenteles la limitele normale , daca au nevoie cu adevarat nu si daca doar pretind ca ar avea nevoie si de fapt cauta sa-ti impuie acest lucru. Eu am avut o soacra intelegatoare , prea intelegatoare si niste parinti(adoptivi) posesivi , prea posesivi si la vremea respectiva noi nu am inteles si din respect ne-am lasat dirijati. Adevarul este ca ne-au ajutat cu copii , pe noi cat au putut insa cu mari pretentii si apoi au avut o batranete dificila, ni sau dus ani buni cu ingrijirea lor practic am platit dublul ajutorul dat.
Cat priveste soacra , era la 500Km , mergeam de 2,3 sau 4 ori pe an , faceam ce puteam insa dupa ce nu a mai fost am inteles ca ar fi trebuit mult mai mult facut si-mi pare rau. Acum am si eu tot 2 baieti ca soacra si mi se pare ca viitoarele nurori sunt cam ca noi(nurorile soacrei mele) .
Cred ca trebuie sa va apropiati de nora , fara pretentii sa o ajutati sa va inteleaga sa incercati sa ajungeti la nivelul ei. Poate ca este timida, ii este frica de dumneavoastra , daca are un caracter frumos( bine construit) va stii sa-si respecte soacra si s-o ajute la nevoie. Este minimum cerintei, restul( sa va iubeasca ca pe o mama) nu stiu, ar fi prea frumos , daca este respect si intelegere eu zic ca este bine.
GAMYCO
Postat pe 12 Decembrie 2013 09:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubire de mama? 33 De la: Andreeaa244 13 Martie 2016 02:02
Cumnati si socrii 18 De la: garbo_13899 14 Iunie 2013 16:16
el capricorn eu balanta?este vreo sansa? 4 De la: garbo005402 21 Iunie 2009 16:10
Iubitul meu le povesteste prietenilor sai viata noastra intima... 68 De la: Vlad_Emil_Oz_1 26 Noiembrie 2015 06:59
Cum sa il fac sa inteleaga ca am nevoie si de familie? 77 De la: garbo055472 13 Decembrie 2009 07:48
Setari Cookie-uri