un sfat....

Pe scurt,ai mei parinti nu s-au inteles niciodata si,desi nu au divortat ,locuiesc separat.tata s-a mutat cu o alta cu care traia de mult tp,mama s-a ocupat de intretinerea noastra(eu si fratele).mama mi-a facut o casa fff frumoasa,in localitatea in care este casa parintesca,deci in localitateas in care locuiesc in case diferite si mama si tata si fratele.initial am fost fericita de ce mi se oferea,chiar fara acte,dar sotului meu ii displace ideea de a merge la noua mea casa.locuim aproape,dar in oras,la apartament.nu-l pot convinge sa agreeze ideea de a petrece timp acolo.Eu acum sunt f ocupata cu cresterea fiului nostru(1 an) si nu am energia necesara sa mai conduc 40 min dus-intors pana acolo.mama nu si-a refacut viata,lucreaza,locuieste cu fratele meu necasatorit. Efoarte suparata si imi reproseaza mereu ca nu mergem la tara! As vrea sa fie ok,sa fie alaturi de mine si sa ma inteleaga ca acum am o familie,un sot si un baietel superb si solicitant,pe care-l cresc singura pt ca am vrut sa simt ce inseamna sa fii mama din toate pctele de vedere si am acumulat ca si alte mamici multe nopti de nesomn...Cu mama am o relatie rece de ceva tp.E genul care iti reproseaza cd iti da ceva sau cel putin te face sa constientizezi ca-i datorezi ceva cd te ajuta financiar.Cu sotul meu se intelege ok,dar si el imi subliniaza ca mama este autoritara si nu-i place sa amestece in deciziile noastre.Eu zic ca e si din vina meseriei de invatatoare.Ca si concluzie,chiar astazi,am primit reprosurile de rigoare prin telefon-ca mi-a facut si nu apreciez,ca vrea sa se mandreasca si ea ca mergem pe-acolo.I-am zis sa vina ea la noi sa iesim impreuna cu copilul,dar a refuzat,pe motiv ca are treaba prin curte,dar dc mergem acolo,inceteaza treaba.Orgolii deci! CE SA FAC? Sunt epuizata din cza nesomnului,am avut ameteli zilele trecute si stare de voma din aceeasi cauza si nu stiu cum sa mai gestionez situatia. Dati-mi un sfat,ce ati face in locul meu? Am o casnicie frumoasa,un bebelus deosebit si planuri de viitor,dar imi umbresc realizarile supararea mamei care se simte singura.....si reprosurile interminabile. Multumesc!
garbo188355
Postat pe 13 Aprilie 2013 15:02


parerea me este ca e greu de dat un sfat ! e o chestie strict personala si oricine ti-ar da un sfat, o sa-ti spuna eventual cum a rezolvat el/ea... daca a rezolvat ! dar asta nu se potriveste de obicei. eu zic sa va sfatuiti intre voi, tu si sotul. de o asa mama am avut si eu parte, dar la mine s-a rezolvat cand am plecat din tzara. nu asta a fost morivul, dar s-a rezolvat pe loc ! si eu in nici un caz nu te-as sfatui sa faci ca mine. chiar daca asta mi-a adus fericirea. problema ta e o problema universala... insa nu toate mamele sunt asa. nici vorba. dar va urez succes !
barboneli
Postat pe 13 Aprilie 2013 16:04
mai fata, mai bine te-ai mai odihni putin, ca oricum nu schimbi tu lumea sau lucrurile! lasa-le sa se rezolve de la sine!

mamei tale ii poti explica ca ea a avut viata ei si si-a trait-o asa cum a putut, acum e randul tau sa-ti traiesti viata ta, si ar face bine sa nu se supere si sa nu incerce sa fie egoista, ci sa aiba intelegere in privinta ta si a familiei tale!
heartbit
Postat pe 13 Aprilie 2013 17:59


Bit... n-o sa inteleaga, la mama ma refer !!! cunosc cazuri asemanatoare din secolul XVIII... din carti, filme si cazul lui strabunica-mea... !
barboneli
Postat pe 13 Aprilie 2013 20:35
E foarte greu daca nu chiar imposibil sa multumesti in acelasi timp pe toata lumea ta...Sfatul meu e sa ai grija de tine, sa te odihnesti si sa te linistesti. O inteleg si pe mama ta , asa si-a inteles rostul vietii dar din pacate nu are dreptate si nici dreptul sa va tulbure viata de familie. Acum familia ta sunt sotul si copilul. Parintii gresesc prea mult cand nu se opresc atunci si acolo cand si unde trebuie...
Luna_in_capricorn
Postat pe 13 Aprilie 2013 22:08
Ia-o usurel! Incearca sa stai de vorba cu mama ta asacum stai de vorba cu o prietena.
Mergi la tara , ia-o in masina, mergeti la oras la cumparaturi si invit-o la restaurant (ca sa jucati pe teren neutru) si acolo stati de vorba (nu va outeti certa acolo)
Roag-o sa te asculte si spune-i ce ai pe suflet, ascult-o si tu pe ea si incearca sa gasesti o cale de mijloc.
Sunt sigura ca vei reusi. Bafta!!!!!
adeline
Postat pe 20 Aprilie 2013 22:11
De la: adeline, la data 2013-04-20 22:11:52Ia-o usurel! Incearca sa stai de vorba cu mama ta asacum stai de vorba cu o prietena.
Mergi la tara , ia-o in masina, mergeti la oras la cumparaturi si invit-o la restaurant (ca sa jucati pe teren neutru) si acolo stati de vorba (nu va outeti certa acolo)
Roag-o sa te asculte si spune-i ce ai pe suflet, ascult-o si tu pe ea si incearca sa gasesti o cale de mijloc.
Sunt sigura ca vei reusi. Bafta!!!!!

Bun sfat i-ai dat Adeline!! Bravo!
E unicul mod de a face pace cu mama ta!Urmeaza-l!
elisabeta_boia
Postat pe 20 Aprilie 2013 22:47
Elisabeta, nicaieri nu este pace in paradis. In toate familiile se isca tot felul de neintelegeri, de situatii pe care trebuie sa le rezolvi;
ce rezolvi daca iti intorci spatele catre cea care te-a crescut? ce rezovi cu sparare si nervi? Nimic!
totul are rezolvare pe lumea asta, daca exista comunicare
adeline
Postat pe 21 Aprilie 2013 19:34

355, sa-ti traiasca bebe!

nesomnul, asta-i una di cauzele care nu-ti da posibilitatea sa gestionezi situatia, sa comunici mai bine(nu mai mult) si sa separi anumite stari create de mama.
Practic,gandesti, esti prinsa intre a da multa atentie copilului,care ii prioritar in mom. de fata si dorintele mamei de-a comunica mai mult cu ea.Oboseala isi spune cuvantul si cand esti suprasolicitata si de mama,se aduna tot mai multa.Eu cred ca problema ii la tine si trebuie sa faci un tratament revigorant, sa te intremezi,sa separi atributiile de dorinte in mintea ta si sa dai prioritate in comunicare celor care nu te obosesc, epuizeaza psihic si fizic.
A nu se intelege cumva, ca mamei sa nu-i dai atentia cuvenita, doar vezi ce/cat te oboseste comunicarea cu ea si accepta sau refuza anumite conversatii pana iesi din starea asta.

Vezi si singura ca nu faceti decat sa va enervati si sa va respingeti apoi.Ca sa mentii orice relatie
de comunicare pe linia de plutire cu cei din jur, trebuie sa ai tu (mai intai) capacitatea/ puterea de intelegere, calmitatea si dorinta de-a comunica,altfel, nu "merge"

Succes si numai bine!
Fss_ssu
Postat pe 21 Aprilie 2013 20:08


bun sfat, suparare!
cri_cat
Postat pe 24 Aprilie 2013 12:36

Ei, nu, zau ? pi bune?

flacarico ...arati bine!
Fss_ssu
Postat pe 24 Aprilie 2013 13:04
zici tu?
am aceleasi flacari :D
sau ai vazut "desene" cu mine? ;)
cri_cat
Postat pe 24 Aprilie 2013 13:09

:D

curioaso!
.....lasa, mai bine ramai aprinsa;))
Numa' bine!:)
Fss_ssu
Postat pe 24 Aprilie 2013 13:23
:D

numai bine si tie! :)
cri_cat
Postat pe 24 Aprilie 2013 13:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna! Fetele bune ajung in Rai, fetele rele ajung unde vor ele;))sau ..Virgina sau nu? 9 De la: Delyaa 9 Mai 2010 16:50
Sa ii spun sau sa tac? Iubirea asta-i tare complicata... 178 De la: garbo200051 4 Aprilie 2011 17:33
intamplare sau destin 24 De la: blanca 23 Septembrie 2009 21:10
Buna .. 10 De la: garbo_386312 31 Octombrie 2013 12:20
INSURATOAREA SI MARITISUL SE FAC INTRE 18 SI 25 DE ANI 30 De la: ingerasulluptator 13 Ianuarie 2012 22:35
Setari Cookie-uri