Relatia sotul meu-mama soacra ;))

De la: quasaria, la data 2013-04-15 15:07:32ei bine an... aici sint multe aspecte. O soacra inteligenta se detaseaza singura, nu e cazul sa o scuipe nimeni. Pentru ca iti cresti copilul sa fie independent de tine, sa isi creasca si el copii la rindul lui... nu ii poti canibaliza viata. Nu e corect.
Faptul ca ia o pisi pe care tu nu o suporti - ghinion. Problema e ca, in ghinionul asta, depinde totusi cum iti joci cartile.
Da, probabil voi fi la rindul meu soacra - mama de fata, e drept - insa singura situatie in care m-as baga ar fi o relatie abuziva, cind l-as cotonogi eu insami pe aia de ar vedea stele verzi daca s-ar atinge de copilul meu. Altfel... nu cred ca intr-adevar nu mi-as gasi nimic de facut decit sa stau sa pindesc pe la usa lor.
E drept ca nici nu le-as construi case si nici nu le-as da bani. Daca fie-mea nu e in stare sa isi castige o paine, atunci sa vina inapoi acasa si i-o dau eu. Dar nu il tin si pe poutzoulica pe masa si casa, in nici un caz. Iar daca as avea baiat sint convinsa ca as gindi la fel: pe pisi o vrei, pe pisi o iei, si spala-te baiatule linistit cu ea pe cap, ca eu pot sa imi vad de excursii si tabieturi la batrinete fara sa ma enervez cu ea. De intretinut, o intretii tu, ca nu eu mi-am luat -o.


Corect!


Si eu o sa fiu soacra (mare) ca deh, sunt mama de baieti.
Eu i-am strunit putin pe baietii mei, in sensul ca nu pica nimic din cer.
Quasaria stii zicala : "cand copilul cere de mancare invata-l sa pescuiasca ...."
Le-am aratat ca pentru tot ce ai trebuie sa muncesti in viata asta (daca vrei sa traiesti liber si linistit) ; nici eu nu o sa tin la usa mea pe niciun din ei , cu atat mai mult daca vine cu vreo "pisi cu bobul de mazare" , eu nu stau sa-i intretin pe ei si nici ei pe mine;
Fiecare din voi stiti cum este in viata, daca stii cat de cat sa alegi poti sa o scoti la capat.
Eu nu voi declara razboi niciodata nurorilor mele, insa daca vreuna dintre "Pyzzdy" daca va dori razboi o sa incheiem un armistitiu nu pentru ca m-as topi dupa "pyzzdy" dar vreau ca baietii mei sa aibe o viata linistita.
Ei vor hotara daca vor sa imbatraneasca cu "pizzdy number one" sau cauta alta!!!
..................................

pentru fetele de pe aici care se plang de soacre si care le adreseaza tot felul de cuvinte, este evident ca au numai fumuri in cap si cu fumul din zare vor ramane.
Sa va mai spun ceva, tatal copiilor mei (fostul meu sot) nu mai este pe lumea asta de ceva vreme, dar relatia mea cu soacra nu s-a deteriorat, eu cu soacra mea am pastrat relatia si in perioada de dupa divort.
In urma cu doua saptamani am fost cu baietii pe la ea, iar la telefon putem vorbi si de "shpe" ori pe zi, daca este nevoie.


adeline
Postat pe 15 Aprilie 2013 17:43
deci...1.intotdeauna mi am respectat soacra si nu am purtat niciodata vreun razboi cu ea,desi trb sa fac lucru asta de nenumarate ori
2.incerc sa evit discutiile despre ea cat mai mult cu sotul meu,doar ca se intampla sa se stranga foarte multe lucruri care ma deranjeaza in legatura cu ce face si ce vb incat -paharul- ala se varsa si sunt nevoita sa port o data la cv timp o discutie cu sotul meu in legatura cu lucrul acesta,doar ca el cum am mai spus ii ia apararea de fiecare data si nu prea e normal sa nu vada cel putin intr o anume situatie ca vina o poarta ea.
3.vb si eu cu ea,despre casa,copil etc doar ca ei ii place mai mult sa l streseze pe fiso si sa vb cu el.adica cu mn vb 5 min iar cu el 20 de min,deci,ce poti sa intelegi dn asta?
4.nu am ce sfaturi sa ii cer in legatura cu copilul deoarece e paralela la treaba asta,adica ma ref ca nah a uitat femeia cum e sa cresti un copil de 2 ani de exemplu
5.eu imi doresc foarte mult sa lucrez,insa desi copilul a implinit 2 ani recent si as putea sa fac lucrul asta cat mai repede,nu pot dn cauza facultatii pe care trb sa o termin si trb sa pregatesc licenta.consider ca e suficient ca am grija de cel mic,fac mancare,etc -tot ce e necesar de facut intr o casa-,in plus ma ocup si de facultate si ma descurc suficient de bine.
6.nu cred ca intr o familie sotul trb sa datoreze sotiei cv si invers,asta in materie de bani.contribuim aman2 fiecare in masura in care putem si cand putem.
7.evident ca o sa vina si momentul sa contribui si eu cu cv la cheltuielile casei etc si o sa fiu foarte multumita ca voi face lucrul asta.Mentionez ca in decursul la astia 2 ani am primit aceea indemnizatie de 8 milioane asa ca nu am fost chiar numai o femeie intretinuta.in plus nu sunt genul care sa moara umbland prin magazine,cumparandu si nu stiu cate hoale,farduri etc.
8.nu tin socoteala la banii nimanui.tin socoteala la banii care ii aduce sotul meu pt ca sunt ai NOSTRI,nu doar ai lui! imi imaginez destul de bine cat de greu se fac banii,stai linistita.in plus nu am fost lasata sa mi gasesc un job part time!
9.nu provin din nici o familie saraca,dc asa consideri tu,ca ai zis ca am venit cu chilotii in mana si te rog nu ma jigni ca nu ma cunosti.am avut o familie care mi a oferit atat cat a putut si am fost foarte multumita intotdeauna cu cat au putut sa imi ofere.in schimb sotul meu a fost rasfatatul mamei care a are de 15 ani posibilitati materiale care aici in tara nu le poti avea si de aia nu intelege situatia financiara a parintilor mei.adica mi se pare ridicol sa compari un salariu de 2000 de euro cu unul de 2000 RON.in plus mama mea sta cu cel mic cand am nevoie,soacra mea doar suna si intreaba ce face.e o mare diferenta!
10.nu sunt genul de persoana respingatoare.sunt foarte iubitoare cu sotul meu!
garbo_girl
Postat pe 15 Aprilie 2013 22:16
De la: quasaria, la data 2013-04-14 12:26:28mie mi se pare ca atitudinea e gata, i-am facut un copil inseamna ca pot sa stau sa ma scarpin in cour in timp ce el munceste si ma-sa ne cumpara teren de casa, ba plateste si gardul (si probabil o sa plateasca si restul) - dar tupeu, are totusi nesimtirea sa vb cu fiu-sau la telefon! Chestia asta o deranjeaza maxim pe printesa. Adica pina la urma de ce n-ar putea soacra-sa sa le faca o casa si sa le vopseasca gardul si fara sa ii deranjeze cu telefoane?!
Ce m-a mai amuzat a fost descrierea lui barbatu-sau: cum ca are el asa, un hobby bizar de vrea " sa creasca". Adica sa evolueze. Asa, un defect al omului. Si defectul asta fiind, probabil, tot deranjant.
Trezeste-te pisi ...
Nu de altceva, dar ai un copil mic! Si mori dreak de foame cu el cu tot daca nu te dai jos de pe norisorii aia roz ai tai.


in primul rand nu ma cunosti si nu stii ce fel de persoana sunt ca sa vb asa la adresa mea.
1.el a venit foarte hotarat ca vrea sa si intemeieze o familie cu mine si ca vrea un copil,deci nu am ramas gravida ca asa au vrut muschii mei sau am lasat sa se intample doar ca sa l prind pe el in vreo plasa cu copilul asta.
2.dc nu au habar nu vb,in legatura cu ceea ce inseamna sa cresti un copil.daca stai acasa cu un copil nu inseamna ca te scarpini unde ai zis tu.in in plus nu imi face nimeni de mancare nu imi face nimeni curat nu se duce nimeni la facultate in locul meu etc.asa ca nu stau degeaba!
3.nu am zis ca nu are voie sa vb la telefon,doar ca exagereaza cu atata vb la telefon.mi se pare normal sa sune sa intrebe de noi ce facem ce am mai facut etc si noi la randul nostru sa o intrebam acelasi lucru.ai inteles gresit tu!
4.el munceste maxim 2 zile pe saptamana la salon,deci nu iti imagina ca bietul de el moare muncind.
5.nu mi se pare deloc deranjant jobul lui.m am obisnuit foarte repede si in plus am increderea necesara.si da,m am referit ca este genul de om ambitios nu inca o data aberatia care ai zis o tu si ce ai inteles gresit
6.nu sunt nici pisi ,nici printesa si cu atat mai putin pt tine
7.nu mor de foame nici fara el nici fara soacra mea.am si eu parinti!
garbo_girl
Postat pe 15 Aprilie 2013 23:05
De la: sierra_ig, la data 2013-04-14 06:29:16Mai copii... voi vorbiti mult si fara rost. Referitor la topic, zii sotului tau sa puna piciorul in prag. Sa lase fusta mamii si sa se tina de tine ca nu doarme cu ea in pat.

PS: domnu' Jorj, complexul lui Oedip il au barbatii tampiti. Cand m-a prins maica-mea cu gagica acasa mi-a spus ca aici nu-i bordel. Si i-am explicat in amanunt si termeni care chiar mi-au facut cinste ca daca se mai baga in treaba mea terminam cumetria. Familia unui barbat adult incepe de la nevasta, copii si apoi mama si restul.

Mi-a fost dat,in sfarsit,sa vad si eu un barbat cu toate tiglele pe casa.BRAVO,MARE SEF!!!!
zuzica_2000
Postat pe 15 Aprilie 2013 23:07
mai fato, de ce ai mai scris pe forum? doar asa de "flori de mar"?
- te contrazici in postaile tale
- sincer dupa cate ai scris pe aici dai dovada de imaturitate si cred ca este foarte usor de prezis viitorul fara sa fii "mama omida"

Sa mai intri pe forum si sa ne scrii cu cine o sa stea el in casa aceea pe care o construieste.....
adeline
Postat pe 15 Aprilie 2013 23:14
De la: an, la data 2013-04-15 14:48:54 multumesc ca mai exista si astfel de mesaje. De ce oare nu pot fetele astea care au nevoie de soti,(dar se pare ca numai de o parte din ei ... ) sa ii rupa de trecutul lor,le urasc pe soacre ca si cum soacra nu inseamna mama in primul rand.
Rusine sa va fie tuturor care aveti impresia ca le stiti pe toate.Nici o MAMA pe pamant nu vrea sa fie data la o parte si sa fie scuipata ca un gunoi. Iti cresti copilul cu atata dragoste,speri ca va face pasul bun in viata,prietenii lui te accepta dar VEZI doamne printesa nora nu suporta.Nu va ganditi nenorocitelor ca veti fi si voi soacre si nu mame in curand?


deci soacra mea a avut o casnicie foarte scurta.cauza spune ea este soacra ei,care s a bagat intre ea si sotul ei si sotul ei a stat dupa fusta mamei lui tot timpul de aia nu au putut trai ei fericiti.socrul meu spune ca nu a putut sa stea langa o femeie ca ea,care te aducea la disperare,ca era un stres si ca vorbea foarte mult.
e o mare diferenta intre o soacra care are un sot langa ea si trebuie sa se ocupe si de el si de o soacra divortata sau vaduva.
daca mai era socrul meu langa ea nu cred ca mai stata atat de mult in spatele sotului meu.dar fiind singura si avand de cat un copil e logic ca il streseaza pe ala care il are.si eu o sa fiu soacra la randul meu si crede ma ca stiind prin ce am trecut eu cu gura soacra mi nu am de gand sa intervin in relatia fiului meu.e evident ca suni sa intrebi ce faci,cum esti si asa mai departe dar asta nu inseamna ca trb sa stii non stop cu ce face fiul tau si mai ales cand are o familie ,cand e capul familiei si cand trb sa fie el cel care ia decizii,nu altii in locul lui. in plus ca sa intelegi mai bn iti mai scot in evidenta niste lucruri care mie nu mi se par normale.dc tie ti se pare normal sa permiti fiului tau la varsta de 25 de ani sa stea doar in chiloti in fata ta si mai ales si cand el urmeaza sa se insoare,nu ti se pare ca e o lipsa de respect fata de mn dn partea la amandoi? sau ti se pare normal ca soacra mea sa imi zica mie ca e geloasa pe mine?e evident si de ce e geloasa ,nu? nu pot sa stau sa insirui aici toate nemultumirile mele.am cerut niste parari.asta nu inseamna ca trb sa jigniti in mesajele pe care le trimiteti.e de ajuns sa va spuneti parerea dc vreti dc nu o cer special nimanui.as putea sa jignesc si eu dar atata timp cat nu stiu cui ma adresez si ce fel de persoana esti nu imi permit.
garbo_girl
Postat pe 15 Aprilie 2013 23:21
De la: garbo_girl, la data 2013-04-15 23:21:38
De la: an, la data 2013-04-15 14:48:54 multumesc ca mai exista si astfel de mesaje. De ce oare nu pot fetele astea care au nevoie de soti,(dar se pare ca numai de o parte din ei ... ) sa ii rupa de trecutul lor,le urasc pe soacre ca si cum soacra nu inseamna mama in primul rand.
Rusine sa va fie tuturor care aveti impresia ca le stiti pe toate.Nici o MAMA pe pamant nu vrea sa fie data la o parte si sa fie scuipata ca un gunoi. Iti cresti copilul cu atata dragoste,speri ca va face pasul bun in viata,prietenii lui te accepta dar VEZI doamne printesa nora nu suporta.Nu va ganditi nenorocitelor ca veti fi si voi soacre si nu mame in curand?


deci soacra mea a avut o casnicie foarte scurta.cauza spune ea este soacra ei,care s a bagat intre ea si sotul ei si sotul ei a stat dupa fusta mamei lui tot timpul de aia nu au putut trai ei fericiti.socrul meu spune ca nu a putut sa stea langa o femeie ca ea,care te aducea la disperare,ca era un stres si ca vorbea foarte mult.
e o mare diferenta intre o soacra care are un sot langa ea si trebuie sa se ocupe si de el si de o soacra divortata sau vaduva.
daca mai era socrul meu langa ea nu cred ca mai stata atat de mult in spatele sotului meu.dar fiind singura si avand de cat un copil e logic ca il streseaza pe ala care il are.si eu o sa fiu soacra la randul meu si crede ma ca stiind prin ce am trecut eu cu gura soacra mi nu am de gand sa intervin in relatia fiului meu.e evident ca suni sa intrebi ce faci,cum esti si asa mai departe dar asta nu inseamna ca trb sa stii non stop cu ce face fiul tau si mai ales cand are o familie ,cand e capul familiei si cand trb sa fie el cel care ia decizii,nu altii in locul lui. in plus ca sa intelegi mai bn iti mai scot in evidenta niste lucruri care mie nu mi se par normale.dc tie ti se pare normal sa permiti fiului tau la varsta de 25 de ani sa stea doar in chiloti in fata ta si mai ales si cand el urmeaza sa se insoare,nu ti se pare ca e o lipsa de respect fata de mn dn partea la amandoi? sau ti se pare normal ca soacra mea sa imi zica mie ca e geloasa pe mine?e evident si de ce e geloasa ,nu? nu pot sa stau sa insirui aici toate nemultumirile mele.am cerut niste parari.asta nu inseamna ca trb sa jigniti in mesajele pe care le trimiteti.e de ajuns sa va spuneti parerea dc vreti dc nu o cer special nimanui.as putea sa jignesc si eu dar atata timp cat nu stiu cui ma adresez si ce fel de persoana esti nu imi permit.


decat*
garbo_girl
Postat pe 15 Aprilie 2013 23:23
De la: adeline, la data 2013-04-15 23:14:42mai fato, de ce ai mai scris pe forum? doar asa de "flori de mar"?
- te contrazici in postaile tale
- sincer dupa cate ai scris pe aici dai dovada de imaturitate si cred ca este foarte usor de prezis viitorul fara sa fii "mama omida"

Sa mai intri pe forum si sa ne scrii cu cine o sa stea el in casa aceea pe care o construieste.....



e problema mea daca vreau sa scriu pe forum si sa cer niste pareri,daca esti contra nu ma intereseaza.
si dc tot zici ca ma contrazic zi mi si unde,nu?
garbo_girl
Postat pe 18 Aprilie 2013 11:03
deci eu ma refer strict la diferenta intre o MAMA si o SOACRA.cand esti mama ai cu totul alte atributii fata de situatia cand ajungi soacra si numai ai aceleasi cuvinte de spus la adresa fiului,respectiv ficei tale.ca de aia se numeste FAMILIE : sot,sotie si copii.aici mama are alt statut.nu pot sa includ eu pe mama mea sau mama lui in familia mea.asta vreau sa fie clar.e normal sa mai porti cate o discutie sa respecti si asa mai departe dar asta nu inseamna ca trb sa devi un stres. oricum problema aici e clar soacra mea.sotul meu este foarte linistit pana sa sune ea,cand devine agitat nervos ganditor etc.adica insista cu niste telefoane aiurea in care ii repeta aceleasi lucruri de 100 de ori pe zi.ideea e ca trb sa vb cu ea si cu asta basta!
garbo_girl
Postat pe 18 Aprilie 2013 11:08
Nu tu sau ea trebuie sa regleze situatia.Ea este la o varsta la care din propriul imbold si din felul ei de a fi(mama closca si fara alt adult asupra careia sa-si reverse excesul de dorinta de control pe care il poseda) nu se va schimba.Tu esti suficient de matura sa stii ce-ti doresti pentru tine si familia ta.
Eu cred ca sotul tau este singura si reala problema.
Ii convine sursa aceea de bani si accepta compromisul de a se lasa condus si controlat de mamica cu exces de autoritate asupra lui.Plus ca el nu are nimic de pierdut la ,,afacere,,chiar daca va construi casa pe banii si pe numele mamei....
Intrebarea este daca ar accepta sa se desprinda de sursa aceea de venit ( pe care de altfel o plateste din greu cu pierderea independentei psihice) pentru o reala maturizare emotionala alaturi de tine.
Asta ai tu de disecat --cat este el de capabil sa taie haturile cu care mamitica il struneste....
Da, ai spus ca a venit in tara pentru tine,dar se vede treaba ca manipularea prin invinovatire si-a facut efectul de la distanta ,sau poate el este fff interesat material de banii mamei sale ,mai presus de sentimentele pt tine.El a plecat de langa mama dar sta tot cu mama...
Citeste o carte din editura Trei-,,Plecarea de acasa,,-si da-i-o si lui sa o citeasca...

Ai face bine sa discuti cu el despre faptul ca te deranjeaza sa-l vezi atat de dependent de dorintele si gusturile unei femei dintr-o alta generatie, ca te uimeste ca nu doreste sa aibe el haturile decizionale in mana,ca te indurereaza faptul ca este sub papucul ei ----starneste-i orgoliul de mascul ----dar mai presus de toate accentueaza faptul ca TU iti doresti sa fiti impreuna voi doi in decizii,nu el cu ea, si asta o poti face dupa ce stii sigur ca TU esti in inima lui,nu ea. Poti verifica asta, cu atuu-rile noastre de femei... cu intuitie,cu echilibru,cu dragalasenii si multa multa dragoste....

Iar daca nu reactioneaza pozitiv, inseamna ca ai pierdut batalia--in sufletul lui valoreaza mai mult o casa sau mama...
Abia atunci poti reevalua situatia
Deci, vorbeste cinstit cu el ce astepti de la el pentru familia VOASTRA.Inteleg ca nu te intereseaza aceste aspecte materiale,accentueaza asta ,spune-i ca esti gata sa pleci cu el de la zero,numai pentru a-l avea pentru tine si copil,spune-i ca asta este cel mai important pentru voi. EL...doar EL,fara mama-sa...fara banii ei,fara controlul ei....
Succes!!
garbo_5053
Postat pe 18 Aprilie 2013 15:07
auzi pisi, stiu foarte bine - si majoritatea femeilor stiu - ce inseamna sa ai grija de un copil, de oriciti ani ar avea el, si sa iti speli si kilotzii. Nu e chiar asa mare deranj cum sustii tu, de nu mai ai timp de nimic altceva si trebuie sa te intretina careva. Cind ti-am spus ca esti o loseritza care habar n-are pe ce lume e, ti-am spus-o exact din motivul asta: devii un om independent care poate emite pretentii cind esti capabila sa te intretii, pe tine si plozii pe care ai binevoit sa ii faci! Pina atunci, da cu matura, spala pe jos, si ciocul mic. Banii nu sint niciodata AI VOSTRI: sint ai lui, cind el il castiga: si sint AI LUI mai ales cind ii are de la ma-sa! Femeia aia, care "habar n-are sa creasca copii" l-a crescut pe ala de iti aduce tie piinea la gura acum. Si tot femeia aia va construieste o casa in loc sa isi vada de batrinete, desi nu e obligata sa o faca: tu ce pana mea esti in stare sa construiesti? Poti sa cumperi macar o caramida din banii TAI? Nu. Dar ai marete virtuti ca esti "familia lui". Adica - cu ce contribui tu, ca "familie"? Aia 8 milioane sint ai copilului, tuta, nu AI TAI. Nu reprezinta "contributia ta"! Si n-ar trebui "sa fii multumita" sa contribui, ar trebui sa intelegi ca ai obligatia asta! Esti adulta, nu e nimeni obligat sa iti dea nimic -tie iti dau altii sa maninci si te imbraca altii! A, si daca nu ar fi ei "ai si tu parinti", ca parca asa ziceai - deci daca nu iti da vreun fraier, sau ma-sa fraierului, poa' sa iti dea mamica, ca ultima varianta!
Ar trebui castrate fiintele astea parazit... se mai si inmultesc dreak.
quasaria
Postat pe 18 Aprilie 2013 15:19
Adeline! Quasaria!
Baietii isi vot iubi totdeauna mamele..intai si-ntai! Nu e de loc greu sa le iubesca si inteleaga si..nurorile!!
Si DA!! Intr-o casnicie ..amandoi partenerii TREBUIE sa conrtibuie cu ceva ..venit-cat de mic..dat ..venit sa fie! Altfel..cel ce un munceste este un intretinut si trebuie sa se ..supuna celui ce tine casa! Fara nici un repros!
Daca nu stii sa multumesti pt. confortul casei si al bunastarii asigurate de mama sotului si de sot...macar..TACI!!
elisabeta_boia
Postat pe 19 Aprilie 2013 09:39
cred ca esti luat deja, norocoasa
garbo089128
Postat pe 21 Aprilie 2013 10:26
Oameni buni,pe ce planeta traim aici?Si daca ai faci casa fiului trebuie musai sa ai iei locul nurorii in fata fiului tau?Si daca faci acest gest,adica sa le faci casa,....nu le faci la amindoi?Daca aceea casa prezinta instabilitate cuplului de ce nu se ia atitudine in acest sens inca din faza de temelie? De ce trebuie sa se faca dupa ce sa pus acoperisul?Dragele mele invatati sa taiati raul inca de la radacina nu lasati sa prinda floare ca,dupa ce se usuca va cadea.Nimeni nu este de vina pentru ca noua insine nu ne convine ceva,viata e scurta si alta numai avem,invatati sa va traiti viata voastra nu pe a celorlalti daca simtiti ca,nu va caracterizeaza si nu va face fericite ,abandonati totul inca din faza incipienta pentru ca,a trai ca,cindva, totul o sa fie bine si se va schimba e doar vise,nu va imbatati cu vise pentru ca in momentul cind o sa va treziti la realitate totul o sa fie prea tirziu ,pastrati o anumita distanta intre voi si realitatea cotidiana si veti vedea cit de benefica va fi aceasta distanta.Fiti rationale 90%si emotionale 10%,.............si veti primi vice versa.
garbo_14304
Postat pe 18 Iunie 2013 11:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce nu poate sa ma mai iubeasca 210 De la: garbo017014 2 Iulie 2011 11:26
Teama relatiei la distanta 51 De la: kinga444 21 Noiembrie 2009 01:23
inselatul 9 De la: tutankhamon 2 Noiembrie 2009 14:01
Cum stim cand am intrecut limita? 23 De la: garbo_1502 23 Aprilie 2012 17:12
frate impreuna cu sora!!! 57 De la: garbo_10760 11 Februarie 2013 15:01
Setari Cookie-uri