tuse enervanta!

Buna tuturor!
De cand cu vremea asta friguroasa si schimbatoare, am racit (evident). Dar in afara de clasicul nas infundat si nelipsita durere in gat, anul asta am primit bonus si o tuse expectoranta care ma enerveaza cumplit! Am incercat cu miere, cu ceai, cu diverse siropuri din plante...niciun rezultat! Stiti cumva vreo solutie eficienta?
garbo_9918
Postat pe 10 Decembrie 2012 15:29



maiiii... solutia simpla ar fi sa nu mai tusesti si atunci nu te mai enervezi... ! tuse "expectoranta... apare de obicei dupa ce ai tratat tusea cu... ceva, eu nu stiu ce pastile ai tu pe acolo...! ca sa-ti treaca tusea, mai sunt metode "babaesti" ca: sirop de tuse, ceai de ceapa si codeina... daca asa se cheama si la tine.n-ar fi rau sa faci si o vizita la medic... sa-ti verifice plamanii sau sa te trimita la o radiografie, la plamani... evident ! tusea e tuse, enervanta adevarat... dar daca ai inceput sa expectorezi... inseamna ca e pe sfarsite si plamanii isi curatza bronhile !!! exista si pastile "expectorante"... care se iau special sa treaca mai repede... curatirea ! sanatate iti doresc... poate la anul faci si vaccin contra gripei... si aia creaza tuse !
barboneli
Postat pe 10 Decembrie 2012 16:02
Ceai din coaja de ceapa rosie. Avec miere & lemon.
Axl_R
Postat pe 10 Decembrie 2012 16:47
Si io am tusit enervant rau....Tusea a trecut,dar au ramas nervii...
Rotty
Postat pe 10 Decembrie 2012 16:51


aha... si tu incepi... ? pai simplu.... deschizi si tu un topic cu: "am nervi enervanti"... si vedem si noi ce solutii apar sa-ti treaca !!!
barboneli
Postat pe 10 Decembrie 2012 17:14
Nuuuuu...ca pe mine nu ma tine mult. Seman cu o ploaie de vara Tun si fulger,iar dupa 10 minute e senin
Rotty
Postat pe 10 Decembrie 2012 17:31
http://www.youtube.com/watch?v=NUh0i7tJpTk A la Paris...

Iti intra apa in cizme si iese pe nas...
Ai batiste?
Axl_R
Postat pe 10 Decembrie 2012 17:31
Am si jaca....
Rotty
Postat pe 10 Decembrie 2012 17:37
Ai avut...
Axl_R
Postat pe 10 Decembrie 2012 17:38
Ioooooi...I aia din tomberon ? ...Si mai si razi...
Rotty
Postat pe 10 Decembrie 2012 17:39
Am di ce...
Axl_R
Postat pe 10 Decembrie 2012 17:40
De la: Rotty, la data 2012-12-10 17:31:28Nuuuuu...ca pe mine nu ma tine mult. Seman cu o ploaie de vara Tun si fulger,iar dupa 10 minute e senin



aha... imi placi asa ! dar acum te intreb: ce e aia ploaie de vara ? ca la noi nu exista asa ceva niciodata.... !!!! din aprilie pana in noiembrie... nu ploua de loc... !!!!! poate vi pe aici si ne aduci tu o ploaie de vara..... !!!! de 35 de ani n-am vazut asa "o fata".... !!!!!
barboneli
Postat pe 11 Decembrie 2012 10:50
da, mesteca ginger (radacina de ghimbir, cruda). Taie bucati mici si mesteca - ca guma de mestecat.
Trece imediat. Ma rog... "imediat" adica a doua zi, in cel mai rau caz a treia.
Mai exista varianta ghimbir+miere+lamaie.... dar prima e mai eficienta, totusi, dupa parerea mea.
quasaria
Postat pe 11 Decembrie 2012 13:41
Barbo,sunt sigura ca iti mai amintesti de pe vremea cand era in Ro.

Q....dar are gust rau sa-l rozi asa....
Rotty
Postat pe 11 Decembrie 2012 14:17
mie imi place
quasaria
Postat pe 12 Decembrie 2012 09:16
Capaceala de miere sau produsul "Mucosolvan",dupa preferinte!!!
The_rock_flower
Postat pe 12 Decembrie 2012 09:19
Va multumesc pentru raspunsuri.
Am descoperit intre timp solutia. Mi-a zis o priietena ca raceala cu tuse se trateaza pentru ambele in primul rand, nu e suficient sa tratezi doar raceala ca sa treaca tusea...
Asa ca mi-a recomandat un medicament foarte bun dupa parerea mea...mai ales ca si-a facut efectul foarte bine! Sunt niste pastile efervescente (ceea ce m-a incantat si mai mult, ca m-am saturat sa inghit pastile) care se numesc Fluimucil 600. Mi-a trecut tusea...si intre timp si raceala de tot!
garbo_9918
Postat pe 13 Decembrie 2012 16:16
Fumezi? Oricum pentru a scapa de tuse trebuie sa mergi la medic, sa faci un exudat faringian pentru a putea primi un tratament tintit pe cauza. Altfel se poate croniciza. Numai bine iti doresc.
emilia_constantin
Postat pe 15 Decembrie 2012 08:37
eu 15 ani cit am fumat si trei pachete pe zi n-am avut nici o pb. si dupa ce m-am lasat am tusit sase luni...asa ca...
quasaria
Postat pe 15 Decembrie 2012 11:21
o vizita la medic!
garbo017506
Postat pe 15 Decembrie 2012 18:40
Na, de aia nu m las io de Q, s nu tuesc.
Axl_R
Postat pe 15 Decembrie 2012 18:44
Face cinste cu o cafea ? ....Medicul....
Rotty
Postat pe 15 Decembrie 2012 18:45
nici eu nu m-as fi lasat, da' aici nu se fumeaza nicaieri in pana mea - nici macar in casa proprie, ca cica tb sa ai smoke alarm! Si cind gasesti un loc de fumat prapadit, e o atmosfera de zici ca esti la alcoolicii anonimi! Plus cite 200, 200,200 dolari amenda daca fumezi pe strada...
Asa ca m-am saturat sa simt TOT timpul ca as fuma o tigara si nu pot.Mi-am luat d'alea electronice si stau cu ele ca bebelusii cu suzeta.
quasaria
Postat pe 15 Decembrie 2012 23:34
Si aici se zvonea ca se va interzice fumatul peste tot,dar s-a cam revoltat lumea la faza cu interdictia in propria locuinta. Si pe buna dreptate. E casa mea,terenul meu,sanatatea mea. Eu nu comentez cand platesc,nimeni nu comenteaza ce sa fac in propria casa. Pe strada inca e permis.....
Rotty
Postat pe 16 Decembrie 2012 08:48
mda, pe de alta parte daca iti baga autoritatile in fatza riscul de incendiu, pt ca na, e zona izolata de coasta, te gindesti daca preferi sa te faci barbeque sau sa iti montezi senzori...
Iar eu oricum cea mai mare parte a timpului nu stau acasa, si nevoia de a fuma o tigara e mai pregnanta in cursul zilei decit seara. Nu m-ar fi ajutat prea mult.
quasaria
Postat pe 16 Decembrie 2012 08:57
Bine ca s-au inventat chestiile alea electronice Am avut si eu, dar i-am dat-o fiului meu ca i se parea distractiva.
Rotty
Postat pe 16 Decembrie 2012 09:04
am gustat si eu ghimbir, dar cred ca am fost cam lacom si am muscat o bucata cam maricica... era cam cat doua boabe de porumb.... si sa vezi minune...
nu aveam nici o tuse la vremea aia si de aia nu avea ce sa-mi treaca, dar cand a inceput sa ma usture limba si gura si sa-mi dea lacrimile... nu mai nimeream furtunul cu apa...
era cat pe ce sa chem pompierii... militia..., salvarea ... (nu glumesc deloc!)
si totusi recunosc ca aroma era placuta...

cat priveste interdictia fumatului, nu le-au ajuns taxele peste taxe puse, acum vor sa-l faca prohibit! eh, alte interese, alte mijmasuri... pana la urma o sa interzica si consumul de benzina si de motorina... o sa circulam toti cu talpa si cu bicicleta cu roti de lemn...
caruta e poluanta, ca face calul mizerie...
ferice de chinezi ca inca se mai plimba cu ricsha...
oricu eu astept cu nerabdare sa interzica astia si respiratul in locurile publice!
nu mai dureaza mult!
respirand emitem bioxid de carbon, ceea ce inseamna poluarea mediului ambiant... asa ca... trebuie interzis!

decat sa interzici fumatul, oare nu e mai bine sa nu se mai cultive tutun? iar in locul lui sa se cultive porumb, grau, orz, ovaz, orez, ceapa, cartofi si alte legume si fructe?
sunt sute de mi de hectare sau poate cateva milioane... care stau necultivate si altele tot asa de multe cultivate cu tutun...
ca sa nu mai aiba problemele astea... pur si simplu cultiva altceva in locul tutunului...
dar... vezi... apoi nu se mai fac banii aia asa frumosi din taxa pe viciu si din dependenta fumatorilor... si din interdictia fumatului in diverse locuri...
eh... totul e cu schepsis
heartbit
Postat pe 16 Decembrie 2012 11:38
mda... e un joc murdar. Am lucrat... in "industria" asta, un timp.
Cam banii care sint investiti in "interdictia" fumatului sint investiti si in marirea - chimica - a dependentei fraierului. Ca sa se lase din ce in ce mai greu - deci sa plateasca din ce in ce mai mult. Ajungi la taxe exorbitante in paralel cu imposibilitatea - indusa - de a renunta. E un cerc vicios. Sclav...
Stie cineva diferenta in compozitia tigarii dintre tigara de acum 10 ani si cea de acum? Si nu spun la intimplare "10 ani". Intre timp toata lumea zbiara ca sa ne ajute sa ne lasam. No bs? :-))
E teatru. Dar cu teatrul sint obisnuita. Ce m-a deranjat a fost disconfortul meu - continuu - cind nu pot sa fumez.
quasaria
Postat pe 16 Decembrie 2012 12:07
Consuma miere, multe citrice, ceaiuri caldute ( ceai de tei).
BlogulIdeiDelicioase
Postat pe 16 Decembrie 2012 17:40
buna,
imi pare rau pentru tine.daca te intereseaza un leac naturist care sa te scape de neplacerile sezonului rece contacteaza-ma pe :mityaev_mironela@yahoo.com
garbo_5659
Postat pe 17 Decembrie 2012 10:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum am scapat de insomnii si alte afectiuni prin terapia cu jad 2 De la: garbo_406163 2 Octombrie 2014 17:02
depresia-anxioasa 3 De la: deceflor 18 Mai 2009 12:54
oftalmologie 4 De la: amiruta82 20 August 2009 15:28
Corectarea miopiei 4 De la: tomaioana 21 Iulie 2011 15:36
Durere anala 1 De la: garbo_495614 24 Decembrie 2018 14:18
Setari Cookie-uri