despartire

educatia n-are absolut nici o legatura aici. Din nefericire, Hipocrate nu te prea invata cum sa tratezi un intors spatele cu gratie. Nu cred ca e obsesie, nu cred ca e iubire: cred ca e chestiune de orgoliu si reactia unui plod rasfatat, care considera ca "daca e bolnav" mamica trebe sa ii dea atentie. Probabil de asta nu poti sa accepti ca nu, nu i-a pasat ca esti in spital. Sanatatea ta nu e tranzactionabila versus afectiune. Asta e...
Poate e momentul sa cresti mare. Si sa intelegi ca tot ce ai pe lumea asta esti TU - ne nastem singuri si murim singuri. Restul - obiecte sau oameni, sint doar anexe pe termen lung. Anexe care ne pot ajuta la un moment dar sa ne simtim mai importanti, mai puternici, sa ne indeplinim niste nevoi, sa suplineasca ce ar trebui sa gasim in sufletul propriu si nu gasim, deci pot parea de neinlocuit - dar raman, la sfarsitul zilei, tot anexe.
quasaria
Postat pe 1 Decembrie 2012 02:56
Ca sa te vindeci trebuie sa citesti toate topicurile in care a trimis comentarii Q ('quasaria'). Pare uneori rece dar ...pentru mine interventiile ei sunt de mare valoare.Q multumim ca iti dedici timp pentru forum-ul asta. TE IUBESC!!
Parerea mea la problema baiatului ...este ca a sufocat-o cu dependenta lui si uneori cu "recomandarile" lui. Fata a ajuns in colaps si vrea liniste. A sufocat-o si nu mai poate progresa, nu mai poate face nimic pentru ea ...de cele mai multe ori "iubirea in exces" este una bolnava si parjoleste. In fapt nu este iubire este doar o dependenta de unele calitati ale persoanei cu care a convietuit ..cand traiesti in lumea ta si ai tangente cu celalalt ...dar celalalt nu conteaza ... il rogi sa se descalte si sa intre in lumea ta.
Altfel, daca fata a observat ca nu corespunde aspiratiilor ei ...trebuie lasata in pace pentru ca nu este nimic de rezolvat. Baiatul trebuie sa se calmeze, incercarea lui a fost o mare prostie si o dovada de slabiciune, sa se ocupe de el - reconstructie fizica si mentala - de construirea unei cariere ...si apoi sa se gandeasca la o relatie stabila bazata pe intelegere reciproca, aspiratii si resurse comune.
Eu am avut o deceptie dupa 24 de ani, o casnicie cu multe sincope - timp de 6 luni ma gandeam la ea permanent, ma sufocam, ma durea capul, nu dormeam noaptea (a propos, de unde avea baiatul Xanas?!), ma rugam la Dumnezeu sa mi-o scoata din cap .. Sufletul se vindeca greu!! ...vezi catastrofa la care du drogurile... cand aud voci in cap ..
Asa cum se manifesta baiatul sunt foarte multi adolescenti si tineri (pentru ca au disparut valorile adevarate pentru oameni) - fetele sunt atrase material si sexaual sau cele cu capul pe umeri sunt atrase de cei care le confirma sperantele pentru stabilitate in cuplu si progres in cariera (sunt cele mai putine bazate, care sunt "crescute" pe o educatie echilibrata in familie).
Daca este rabdator, echilibrat si va iubi cu adevarat - fata cu care va imparti sentimentele il va aprecia, respecta si ..iubirea se construieste. Dragostea poate veni ca o furtuna si poate crea sentimentul de iubire ...max. 5 ani. Daca terenul este secatuit ...nu se mai cultiva nimic ...nu mai da roade.
Q sa ma ierti ca sunt uneori incoerent si ma exprim in fraze lungi - obositor.
Garbo_081917
Postat pe 1 Decembrie 2012 11:22
despartirile sunt deosebit de dureroase,dar.........trebuie sa depasim iesirea din minti!!!!! viata e un dar pe care trebuie sa il pretuim ......roooooogggg!
88888888
Postat pe 2 Decembrie 2012 16:08
cam asa ceva.....si atunci ?? sa fii puternic ,fii singur? poti oare?
88888888
Postat pe 2 Decembrie 2012 16:11
De ce nu ?
Rotty
Postat pe 2 Decembrie 2012 16:16
Gandeste-te ca Dumnezeu ti-a transmis un semna ca SA TE SCAPE DE EA!!!
Vindeca-te fizic si apoi sufleteste! Nu te mai uita inapoi si reinventeaza-te! Daca te-a iubit va reveni dar, asteapta-te ca nimic sa nu mai fie ca la inceput!
Cineva trebuie cu duritate dar si cu tact sa te faca sa intelegi ca nu astfel se iese dintr-o relatie toxica ci ...infruntand - o! Ce ar fi ca toti, dupa o deziluzie sa ne luam viata??? MATURIZEAZA-TE si REINVENTEAZA-TE!
Indiferent cat de greu iti va fi - nu accepta mila si nici compasiunea generata de ideea ca, s-ar putea sa mai incerci si cine stie...?
Dumnezeu nu isi distruge creatia dar, o pune la incercare! Ia-ti viata in maini si nu te mai lasa prada nefericirii! Sa inteleg ca daca ai fi avut un copilas si nu ai fi avut ce sa ii dai sa manance, te-ai fi spanzurat?
Baiete nimeni nu merita un asemenea sacrificiu decat daca nu cumva este o relatie de tip Karmic din care nu te poate salva nimeni pana ce nu se arde ca o lumanare pana la capat!!
Deci despre ce vorbim in final? Despre asumarea propriei vieti cu orice chip!
Dumnezeu cu tine!
garbo080596
Postat pe 9 Decembrie 2012 17:10
ma,tu esti muiere ,proasta?femei sunt pe toate drumurile,asta nu te merita.Nu ceda,nu capitula.
Constanta_Tudorache_1
Postat pe 11 Decembrie 2012 09:48
Buna din nou..a trecut ceva timp decand nu am mai scris..am fost ocupat cu cateva domnisoare..dar nu prea a mers..tot la fosta ma gandesc..ce as face nu o pot scoate din minte..
Ultima intamplare..de ieri..pun mana pe tel si ma decid sa dau un mesaj: suna ceva de genul,, vreau sa te uit, am cunoscut pe altcineva si..m-am satturat sa ma milogesc de tine.." asta dupa 3 saptamani in care nu am dat nici un semn de viata..nu a durat 2 minute si a raspuns..ne-am pus deacord sa ne intalnim la o cafea..
O astept, punctuala totul a fost ok..in cafenea eu, am incercat sa ma port distant fata de ea da ce credeti am putut?..nu! am inceput sa ma uit insistent la ea, ii zambeam, ea la fel...gesturi de tandreturi..alea alea..chiar nu ma asteptam sa ma srute, sa ma imbratiseze...si sa planga wtf?

Isi amintea de noi de momentele trecute, radea, plangea..am zis stai ca nu e in regula si am inceput discutia..despre ce se intampla..a terminat-o gelozia..tot ma intreba cu cine m-am intalnit, daca am facut ceva mai mult..dupa care parca anumit..isi verifica telefonul si observ o poza..cu un tip..nu am spus nimic am incercat sa ma abtin..fara sa spun nimic ma uitam la ea insistent.la care ea,, de ce nu mai spui nimic?''
Si am intrebat ala cine e? ea: nu ca e un tip cu care nu am nici o legatura, ca vorbesc doar pe telefon..am zis stai da ma prostesti asa pe fata? ce draqu suntem copii?La care ea : Tu ai fost si esti in continuare al meu..si nu as putea sa am o relatie cu alt barbat decat cu tine..Ce draqu joaca un rol, se victimizeaza in felul asta? Am incercat sa nu par disperat..ma purtam normal..ca si cum nu imi pasa..am zis: ce draqu vrei sa facem sa ajugem sa avem familii si sa ne lasam sotia/ sotul copii si sa fim impreuna..?Ne mintim siguri..?scene cu plans..m-a analizat din cap pana in picioare la plecare..iar la despartire..am bruscat-o putin si am sarutat-o pasinal si i-am spus Te iubesc!..la care ea: daca imi dai un mesaj sau ma suni eu o sa iti raspund..si cam asa s-a incheiat ziua..

De ce face toate astea si se minte singura daca inca ma iubeste si tine la mine? Multumesc!
garbo_9458
Postat pe 18 Decembrie 2012 04:56
agariciu ala din poza nu reprezinta nimic pt ea..era uda si in chiloti cat a fost cu mine timp..de 2 ore, gelozie, disperare, si-a fi pus poza aia asa doar sa vad eu? sa o urasc..ma intreba ..ma urasti? nu am cum.,, fa ce vrei eu nu renunt la tine" inca nu stie ce vrea..tot imi spunea..daca ar fi sa te schimbi..sa fii cum erai inainte?si nu a mai continuat...bun bun si cu ala cum ramane..si a imceput sa rad..uite ce fata are..tu fata la medicina cu unu plinut si cu chelie..si radea si ea..ce draqu te minti singura?

,,Si..lui ala la ce imi mai faci sperante..ce crezi ca ala te asteapta pe tine marea printeasa..? ,,nu ca nu am de gand sa ma culc cu el doar sa vb la telefon ca oricum nu e din orasul asta" S-a enerva si a schimbat poza de pe telefon in una cu ea ,, asta o stii?", ''ma stii in stare sa fac asa c face toate astea..ceva?, pai tocmai ca nu te stiu asa ce draqu e cu tine?", ''nici eu nu stiu ce vreau...bine si de craciun, pleca acasa cu familia, si eu? pai o sa fim singuri am 2..sigur...

De la dusmani, fugea cand ma vedea nu imi raspunea la mesaje, la telefon, vrea sa fim prieteni...am zis "eu nu am cum sa fiu prieten cu tine..

Ce naiba sa fac cu domnisoara asta mai oameni buni..nu ma caracterizeaza dar..o iau tare, o sechestrez la mine acasa si ii dau la numere pana se plictiseste pana ii vine mintea la loc:))


De ce face toate astea..cu plans ras, saruturi, gesturi romantice..si altea alea cand inainte nici sa ma vada nu vroia...Ce naiba is roata ei de rezerva..cand are ea chef sa se intoarca stie ca eu o voi primi?
garbo_9458
Postat pe 18 Decembrie 2012 05:19
da, exact, roata de rezerva...
burst4x
Postat pe 18 Decembrie 2012 08:12
Revin cu noutati..Dupa 3 luni jumatate de cand suntem despartiti, ne-am mai intalnit de 2-3 ori, am vb la telefon..dar foarte putin.

De curand ma tot suna sub tot felul de pretexte, probabil sa se asigure ca nu am pe altcineva. Si faza este ca ea de la inceput imi tot spunea ,,ultima intalnire, ultimul mesaj, ultima convorbire"..a plans la telefon, a spus ca a picat la un examen, ca se gandeste la mine.

In urma cu cateva zile..ne-am intalnit intamplator pe strada..avea lacrimi in ochi..nu aveam ce sa fac, am strans-o in brate, am sarutat-o si i-am urat succes la examen..dupa ce am ajuns acasa..iar ma suna..sa vada ce fac.

Si tot il intreaba pe fratmiu daca sufar? ce fac eu..

Trec, zile chiar si 2 saptamani fara sa vb macar..dar totusi nu se lasa..probabil ii este frica sa nu ma piarda..indiferenta doare?
garbo_9458
Postat pe 7 Februarie 2013 22:05
nu - doare mindria si faptul ca n-a fost ea "drama vietii tale"...
O intereseaza faptul ca n-ai reactie. Daca ai avea, s-ar hrani cu ea si te-ar arunca la cos. Cu satisfactie: case closed...

Nu stiu daca ar trebui sa iti fie sila sau mila de "personaja" - e tot un fel de a fi dependent de parerea altuia, pina la urma. Unul parazitar, dar nu toate dependentele asa sint?
quasaria
Postat pe 8 Februarie 2013 13:27
De la: garbo_9458, la data 2013-02-07 22:05:36Revin cu noutati..Dupa 3 luni jumatate de cand suntem despartiti, ne-am mai intalnit de 2-3 ori, am vb la telefon..dar foarte putin.

De curand ma tot suna sub tot felul de pretexte, probabil sa se asigure ca nu am pe altcineva. Si faza este ca ea de la inceput imi tot spunea ,,ultima intalnire, ultimul mesaj, ultima convorbire"..a plans la telefon, a spus ca a picat la un examen, ca se gandeste la mine.

In urma cu cateva zile..ne-am intalnit intamplator pe strada..avea lacrimi in ochi..nu aveam ce sa fac, am strans-o in brate, am sarutat-o si i-am urat succes la examen..dupa ce am ajuns acasa..iar ma suna..sa vada ce fac.

Si tot il intreaba pe fratmiu daca sufar? ce fac eu..

Trec, zile chiar si 2 saptamani fara sa vb macar..dar totusi nu se lasa..probabil ii este frica sa nu ma piarda..indiferenta doare?


Chiar mai conteaza, dupa ce ai vrut sa te sinucizi? Incearca sa nu-ti devina obicei chestia asta, la cele mai mici neintelegeri si incepe un drum nou. Chiar exista si incompatibilitate oricata iubire ar fi...
magdabeauty
Postat pe 8 Februarie 2013 13:37
De la: Constanta_Tudorache_1, la data 2012-12-11 09:48:40ma,tu esti muiere ,proasta?femei sunt pe toate drumurile,asta nu te merita.Nu ceda,nu capitula.


si barbatii? barbatii pe unde sunt? la colturi? la crashma? la meci? la femei????
heartbit
Postat pe 8 Februarie 2013 15:50
Sincer mie mi se pare ca tu ai cam sperit-o pe fata aia....spui ca atunci cand ai revazut-o a plans...tu nu te gandesti ca poate ea nu se astepta la un gest necugetat din partea ta? Cea apucaturi is astea? Acum nu ne mai iubeste cineva si ne omoram? Sa fim seriosi...mie mi-e frica de oameni ca tine sincer....ai incercat s-o impresionezi prin gestul tau dar eu cred ca ai speriat-o si daca mai simte ceva ptr tine cred ca e mila....poate ca e timpul sa-ti vezi de viata ta si sa accepti realitatea cu timpul o sa iti fie mai bine...cred ca ai o obsesie pentru respectiva
garbo_11706
Postat pe 28 Februarie 2013 11:53
nu cred ca tu ai iubit-o pe ea ptr ca daca ar fi fost asa nu ai fi incercat sa te sinucizi doar ca s-o traumatizezi pe ea...cat despre ea probabil e sentimentul ala de dupa o relatie cand ai impresia ca celalalt o duce mai bine decat tine....tu atata te agiti cu relatia asta care defapt e pierdere de timp...in locul ei mi-as vedea de drum...e clar ca nu le ai pe toate si acum dupa cate zici o iei ca pe un joc...m-am intalnit, am pupat-o si alte tiganii....in viata trebe sa stii sa si pierzi ptr ca nu toate ies cum vrem noi
garbo_11706
Postat pe 28 Februarie 2013 11:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
lapte praf 6 De la: kidz008208 20 August 2010 12:23
In ziua in care m-am iubit cu adevarat Charles Chaplin 40 De la: Luna_in_capricorn 6 Decembrie 2011 19:39
Chiar este İsus Dumnezeu? 105 De la: Sarikiz 17 Decembrie 2012 10:11
El e penticostal si eu ortodoxa 243 De la: dani_3la 10 Octombrie 2012 08:03
CE PARERE AVETI DESPRE DOMNUL(DOAMNA)PIK-NIK??? 345 De la: garbo066857 6 Noiembrie 2009 09:16
Setari Cookie-uri