Relatia de cuplu;de la un inceput mirific catre o continuare montona si anosta.

De la: ingerasulluptator, la data 2012-12-05 12:41:43pai da sa stii sa toata lumea doreste familie pt ca nu pot sa stea singuri,au nevoie de afectiune,atentie.Numai ca afectiunea intre oameni dureaza foarte putin daca nu este pura si nu vine dintro constiinta curata..Stii un om care nu are credinta si face lucruri rele are doar ganduri rele si minte dezordonata influentabila fara principii si te poate rani..
Nu zic nu este rau sa te casatoresti sa ai o familie dar trebuie ca barbatul si femeia sa se casatoreasca atunci cand sunt copti la minte ca sa poata darui unuia altuia ceea ce omul are nevoie,,Afectiune.atentie,intelegere

dar pt ca sa te poti casatori trebuie sa fii copt la minte trebuie sa ai ganduri curate si o constiinta curata...Numai ca la oameni nu iti poti deschide inima larga pt ca ei se pot schimba,,depinde de principii,,cat de ambitios este omul in a a avea o constiinta curata..Pt ca oamenii au alte interese egoiste de a face bani de pe spinarea la altii si nu sunt corecti si umani...si asta ii impedica sa aiba ganduri bune,,,si au ganduri viclene,diabolice..la inceput sunt buni,,pana iti gasesc slabiciuni apoi te exploateaza ca sa te faca sa cedezi...
daca te rogi cu constiinta curata intelegi tot ceea se intampla in jurul tau,interesele oamenilor...

Stiu a fii realist este dur,,pt ca realitatea este dura...Dar mai bine realist decat visator ca toata lumea sa se foloseasca de tine in scopurile sale egoiste.Cel mai bine sa fii independent
ingerasulluptator
Postat pe 5 Decembrie 2012 12:43
si apoi daca doresti sa castigi bani,nu poti zice ca este impur daca doresti sa i castigi pe cai cinstite sa faci lucrurile sa iti fie si tie bine si la altul sa fii corect,sa nu umbi sa te inbogatesti de pe spinarea la altii...si muncind impreuna cu ei si nici sa nu ii lasi te fure dar nici tu sa nu umbi sa te imbogatesti din munca altuia..Si sa iti bati capul ca sa iti rezolvi problemele nu sa astepi ca altii sa iti rezolve problemele..Pt ca multi cauta sa si rezolve poblemele prin altii,,,si nu isi fat capul sa si le rezolve,da oamenii iti pot sfaturi dar fiecare trebuie sa isi bata capul sa isi rezolve problemele...Sa nu faci rau,,sa inveti de bine pe cine te invata de rau si Dumnezeu te va calauzi..Stii de multe ori tre sa ne umilim inimile ca sa nu ne razbunam si sa invatam de bine pe cine ne invata de rau,,pt ca doar asa se castiga painea spirituala...
Pt ca asa cum trebuie sa muncim pt painea materiala,asa trebuie a muncim si pt painea spirituala...

omul are nevoie de amandoua..

sa muncesti sa castigi painea spirituala ca sa poti dobandi liniste sufleteasca si ganduri curate

si sa muncesti sa castigi painea materiala ca sa te poti intretine
ingerasulluptator
Postat pe 5 Decembrie 2012 12:44
On topic:
Nu are cum sa fie cum spui tu, decat daca de la bun inceput nu a fost iubire!
LLisa
Postat pe 5 Decembrie 2012 19:17
De la: garbo_9402, la data 2012-11-16 20:25:27Exista o explicatie competenta pentru acest fenomen?Dragostea este un soi de miraj?


Posibil. Lucrul cel mai pertinent pe care l-am citit despre dragoste, este ca ar fi fost inventata de evrei ca sa nu mai cheltuiasca banii cu femeile atunci cand aveau chef de sex.
charmelen
Postat pe 6 Decembrie 2012 00:32
De la: heartbit, la data 2012-11-16 23:20:25Rotty, nu conteaza cati ani are, ideea e ca nascandu-se in secolul vitezei, e greu sa mai poata pastra o relatie pe termen indelungat!
garbo_9957
Postat pe 7 Decembrie 2012 16:14
garbo_9957
Postat pe 7 Decembrie 2012 16:43
da da 90/100 doresc sa se casatoreasca ,dar cit la 100 din ei dupa oarecita experienta de casatorie mai pot intretine ceea ce au inceput inpreuna,si atunci n-e intrebam ce doreste omul stie sa caute si are rabdare sas gaseasca ce doreste, de aceea multi traiesc in dezamagiri in dragostea oferita de acel partener confundam dorinta secxuala cu dorinta de atractie de caractere ,de alfel omul e in continua schimbare ,n-e lasam condusi de placerea de moment care e momeal care ne duce in neintelegerea reala a ce suntem si ce vrem cu adevarat
garbo_9957
Postat pe 7 Decembrie 2012 16:54
pai barbatii se casatoresc si suporta o femeie pt ca sa aiba o servitoare pe gratis..Nu spune el la femeie ca este dezordonat si nu o ajuta...Ca doar el de asta s-a casatorit si si-a luat nevasta...Pt ca oamenii nu isi pierd timpul unii cu altii daca nu au profit egoist.
dar asa sunt oamenii...
ce prietenii se leaga sincere fara sa aiba interese egoiste
oamenii nu sisi pierd timpul unii cu altii pe gratis

eu nu ma refer doar la romania,,hai ca sa zicem ca sunt saraci si au salarii mici asa ca mai umbla cu smecherala..
Dar toti oamenii sunt asa,,barbatii nemti orice rasa..chiar daca au bani ei totusi nu isis pierd timpul degeaba daca nu au castig egoist

femeile sunt pacalite de barbati ca daca simt atractie sexuala aceea se numeste iubire...Pt ca barbatii zic ca femeile nu trebuie sa gandeasca ci sa creada ce zic barbatii..pt ca asa invata biserica pe femei sa fie supusa barbatilor excroci.de aceea este si femeia asa proasta pt ca asa o invata barbatii...cu cat este mai proasta si nu gandeste femeia cu atat este mai usor sa profiti de pe urma ei.;

si barbatii numesc dorinta sexuala,,iubire

iubirea nu cred ca exista ci exista doar interese egoiste
ingerasulluptator
Postat pe 8 Decembrie 2012 23:52
Dragostea, iubirea sunt sentimente pe care le simti foarte intens la inceputul unei relatii in perioada de indragostire. Pe parcurs pasiune se estopmeaza, si faca loc unei alt fel de iubiri, iubirea matura. Daca partenerii isi dau seama ca nu pot simti tot timpul pasiunea de la inceputul relatiei si inteleg ca iubirea matura poate fi mult mai frumoasa, atunci relatia are sanse sa reziste. De fapt asta inseamna maturitatea, Cei care se astepta ca tot timpul sa existe flacara de la inceputul unei relatii, traiesc in infantilitate si nu vor fi capabili sa isi mentina o relatie foarte mult timp.
www.relatiidecuplu.com
garbo_8857
Postat pe 9 Decembrie 2012 16:05
Eu cred foarte mult in potrivire, in afinitate, mai putin-mult mai putin-in indragostiri...
Luna_in_capricorn
Postat pe 11 Decembrie 2012 12:03
eu sint din aia care "traieste in infantilitate" pt ca a fost aceeasi pasiune vreo 12 ani. Nu ca in prima zi - mai mult ca in prima zi, deci n-am cum sa imi spun ca asa ceva nu SE exista...

sau poate 12 ani nu e "mentinere mult timp" cine stie.
quasaria
Postat pe 11 Decembrie 2012 13:35
POi atunci, di ce nu ai "pastrat iubirea"? ....ca sa nu-ti para rau ....ti-ai atins scopu, ai copilu' si BOAF un shut.....ieeeeeeee! ;)

Io zic: cu cat ii mai "mirific" inceputul unei relatii, X o conduci cu multa curiozitate spre a o consuma RAPID, X o lasi mai "moale" si cauti sa-ti cunosti juma'tea si sa dureze cat mai mult chiar si 12 ian ;)....da ce stiu eu?! sunt abia la al optulea....
Mai! cum crezi tu ca vazand mereu acelas peisaj nu te plictisesti??
daca nu faci "imbunatatiri", nu improvizezi, nu faci compromisuri.....di unde atata vechime la "mirificu" cela'

.....POi, tati sunt inventii., Irinok, zace ghini cum ca........ STOP!

Zi cum va doriti!
Fss_ssu
Postat pe 13 Decembrie 2012 11:31
je? Eu as fi pastrat-o, da' era gashka cam prea mare.... Asta e, je's premium quality si nu functionez decit in exclusivitate!
Si "scopu' " la fel!
quasaria
Postat pe 13 Decembrie 2012 12:22

Da bun, nu-i rau.....da daca ti s-o stricat "jucaria" si nu se mai poate repara, tzapi in gura mare si te dai cu couru' di pamant pana simti ca ti doare????
Laaasa, du-te si ia-ti alta!.....se mai gasesc "jucarii" la fel...;)...si chestia cu "exclusivitate" nu-i cam egoista?.....sa nu iti vina vre-o idee geniala cum ca numai yu o poti face.....

,.....da di ce nu l-ai tras di maneca si sa-i mai fi oferit o sansa, schimbai "decoru"( ramanea numa' coru') si scapai si de gasca, na....... Fine....nu te :( pi mini m-o
:( lalaiala din 12 ian......


Fss_ssu
Postat pe 13 Decembrie 2012 12:35
cre' ca ma confunzi.
quasaria
Postat pe 13 Decembrie 2012 12:50
mai ca repidi mai constati matali....

De la un inceput"mirific" pana la......SF. anost, nu trece cuplu' si prin confuzii?? vrei sa zaci?? Haidi bre si povestile se termina cu monotonie....sa-i spui lu' mutu cum ca cuplurile traiesc numa'n realitate......

Daca nu simti cum iti creste.... dopamina si nu straluce ochii, inseamna ca nu ai fost indragostita....

Fss_ssu
Postat pe 13 Decembrie 2012 19:48
Degeaba ne invartim in jurul cozii. Pentru ca doi oameni sanatosi la minte sa fie in stare sa convietuiasca impreuna au nevoie de comunicare. Am mai spus-o si cu alte ocazii, oamenii care nu comunica au toate sansele sa o ia fiecare pe drumul lui. Inceputul mirific nu e decat chibritul care aprinde focul. Dar depinde de fiecare din cei doi sa consolideze ce au inceput, altfel focul se va stinge, se va instala rutina, va disparea atractia si totul se va termina. Continuarea anosta e doar expresia egoismului celui care doar asteapta sa primesca ce e mai bun fara a oferi nimic sau prea putin in schimb. Desigur, nu e bine doar sa oferi si sa nu primesti nimic in schimb, dar in zilele noastre fiecare incearca sa se foloseasca de altul pentru a se simti implinit. O relatie e cu doua sensuri nu cu sens unic. Asta nu inteleg oamenii.
angel_forever
Postat pe 5 Februarie 2015 21:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatia indiferent de varsa..ea 34 el 61 156 De la: nicoleta_79_12 29 Noiembrie 2015 19:48
am mintit... 86 De la: iustina21 13 Iulie 2013 17:13
frate impreuna cu sora!!! 57 De la: garbo_10760 11 Februarie 2013 15:01
cedez sala nunta 1 De la: ralu_ad 26 Aprilie 2012 11:21
de ce nu pot sa fiu mai degajata fata de el?? 43 De la: kyra 23 August 2009 11:56
Setari Cookie-uri