manifest pentru dragoste

Daca e adevarata e neconditionata . Clar din punctul meu de vedere , dar foarte greu de atins
lik
Postat pe 30 Septembrie 2012 11:04
De la: fortuna, la data 2012-09-30 09:46:31
SI TE URASC....SI TE IUBESC...

Si te urasc si te iubesc
Si nu mai stiu ce e cu mine
Caci tot ce vreau tot ce-mi doresc
Eu nu gasesc decat la tine

Si te urasc ca esti departe
Ca sufletul mi-l lasi pustiu
Ca dorul ce ti-l port ma arde
Si unde esti,ce faci nu stiu

Si te iubesc cand ma alinti
Cu vorbe dulci soapte fierbinti
Cand tandru tu imi atingi fata
Si-n suflet imi aduci speranta

Si te urasc cand zile-intregi
Eu stau si plang de dorul tau
Si te urasc ca nu-intelegi
Ca vreau sa fii numai al meu

Si te iubesc cand stau si plang
De dorul tau cand ma topesc
Esti viata mea,esti inger sfant
Si te urasc si te iubesc

Si te urasc ca esti asa departe
Ca noaptea fara tine-i rece
C-o lume-ntreaga ne desparte
Si te urasc si-apoi imi trece

Si te iubesc cand imi zambesti
Cand ma iubesti si ma doresti
Si-apoi ma lasi si te urasc
Pentru ca prea mult te iubesc




Frumoasa poezia. Iubirea are aceasta dualitate: euforia implinirii ei si ura cand nu e marturisita.
garbo_4047
Postat pe 30 Septembrie 2012 20:59

Ce-ai vrea sa fac?

Sa te-ncrustez intr-un sonet,
lasandu-te posteritatii,
cu cel mai dulce epitet
sa te rasfat in restul vietii?

Sa te pictez suras de Monalisa,
izvor de patimi, sursa de ispite,
in galben pal, culoare de caisa,
sa-ti pun pe buze doruri ne-mplinite?

O, nu, tertipuri prea perfide!
Nici o tristete nu ma curma,
ramai ca umbra, cea din urma!

Candva, tarziu te vor cuprinde
pareri de rau.Dar timpul, daca vrei sa stii,
ne vestejeste, ca frunzele tarzii.
garbo_4047
Postat pe 30 Septembrie 2012 21:07
De la: zuzu63, la data 2012-09-29 19:51:46Si cand ai gasit-o dar iti este interzisa ce faci? Iubesti. Pangi razand si razi plangand.


nu stiu daca exista vreun remediu de anihilare a "simtomelor"...vor ramane sechele, asta e clar. iubirea nu seamana una cu alta, cum nici noi nu suntem asemanatori... suntem cu trairi si simtaminte diferite... de vina e si experienta vasta...altfel nu ar fi mai existat comparatia.
garbo-mira
Postat pe 30 Septembrie 2012 23:02
De la: zuzu63, la data 2012-09-29 19:51:46Si cand ai gasit-o dar iti este interzisa ce faci? Iubesti. Pangi razand si razi plangand.


PANGI..PANGI...,PANGI !!!!!!!!!!!!
garbo_5862
Postat pe 30 Septembrie 2012 23:23
Opusul iubirii nu este ura. Dovedit si de ceea ce ai scris tu. Opusul iubirii este ignoranta, indiferenta.
zuzu63
Postat pe 1 Octombrie 2012 20:12
da spaima?
Eugenia_
Postat pe 1 Octombrie 2012 20:18
De la: quasaria, la data 2012-09-30 10:50:48postarea asta pentru ce pledeaza? Pentru iubire neconditionata? Exista si alt tip de iubire? Restul sint tranzactii, cu mimarea unor sentimente... atit.
Iubirea neconditionata inseamna ca nu urmareste interese perverse si ascunse..Dar asta nu inseamna ca iubirea neconditionata nu asteapta recunostinta si tot iubire neconditionata....Iubirea neconditionata asteapta recunostinta si tot iubire neconditionata
ingerasulluptator
Postat pe 1 Octombrie 2012 21:28
Iubirea neconditionata inseamna ca nu urmareste interese perverse si ascunse..Dar asta nu inseamna ca iubirea neconditionata nu asteapta recunostinta si tot iubire neconditionata....Iubirea neconditionata asteapta recunostinta si tot iubire neconditionata
ingerasulluptator
Postat pe 1 Octombrie 2012 21:30
De la: garbo_4047, la data 2012-09-30 20:59:09
De la: fortuna, la data 2012-09-30 09:46:31
SI TE URASC....SI TE IUBESC...

Si te urasc si te iubesc
Si nu mai stiu ce e cu mine
Caci tot ce vreau tot ce-mi doresc
Eu nu gasesc decat la tine

Si te urasc ca esti departe
Ca sufletul mi-l lasi pustiu
Ca dorul ce ti-l port ma arde
Si unde esti,ce faci nu stiu

Si te iubesc cand ma alinti
Cu vorbe dulci soapte fierbinti
Cand tandru tu imi atingi fata
Si-n suflet imi aduci speranta

Si te urasc cand zile-intregi
Eu stau si plang de dorul tau
Si te urasc ca nu-intelegi
Ca vreau sa fii numai al meu

Si te iubesc cand stau si plang
De dorul tau cand ma topesc
Esti viata mea,esti inger sfant
Si te urasc si te iubesc

Si te urasc ca esti asa departe
Ca noaptea fara tine-i rece
C-o lume-ntreaga ne desparte
Si te urasc si-apoi imi trece

Si te iubesc cand imi zambesti
Cand ma iubesti si ma doresti
Si-apoi ma lasi si te urasc
Pentru ca prea mult te iubesc




Frumoasa poezia. Iubirea are aceasta dualitate: euforia implinirii ei si ura cand nu e marturisita.

Si parca rostul vietii nu-l mai inteleg
Cand pana si iubirea-i interzisa.
Eu am crezut ca-i parte din al ei intreg
Si am lasat a sufletului usa larg deschisa.
zuzu63
Postat pe 4 Octombrie 2012 19:07
Interesanta incheiere a poeziei Si te urasc........ imi place.
Numai ca, "usa sufletului larg deschisa"..este numai pentru "ea", sau mai este loc si pentru altcineva?
fortuna
Postat pe 6 Octombrie 2012 15:07
De la: fortuna, la data 2012-10-06 15:07:40Interesanta incheiere a poeziei Si te urasc........ imi place.
Numai ca, "usa sufletului larg deschisa"..este numai pentru "ea", sau mai este loc si pentru altcineva?

Evident ca este numai pentru ea. Am mai spus intr-un post anterior ca nu cred ca ne aflam pe un site de matrimoniale.
zuzu63
Postat pe 7 Octombrie 2012 18:55
De la: zuzu63, la data 2012-09-22 19:49:47In zilele noastre, intalnim tot mai des, aproape in fiecare zi, aproape la fiecare pas, acele laturi hidoase ale personalitatii unor oameni care, in numele unor interese meschine numai de ei stiute sau numai cu gandul la binele lor, nu fac altceva decat sa provoace suferinta celor din jur si mai ales persoanei pe care, declarativ, o iubesc. Acestea ne fac sa simtim ca traim intr-o lume urata.

Daca vrei o altfel de lume, daca esti altfel, daca vrei si poti sa daruiesti dragoste neconditionata iti lansez un indemn: fa-o tot timpul. Daruieste dragostea ta si fa-o cu sinceritate. Cant-o in versuri sau pe note, deseneaz-o sau picteaz-o, numai daruieste-ti dragostea. Iubeste! Sau, pur si simplu, zambeste celor din jur. Nu cere si nu astepta sa iti zambeasca imediat sau sa te iubeasca de a doua zi. Iti va zambi si te va iubi atunci cand va intelege ca mesajul tau e sincer. Astfel, tu vei fi fericit, cel ce primeste dragostea ta va fi fericit, iar lumea va deveni mai buna.

Vrei si tu sa contribui la o lume mai buna?

Eu cred ca un barbat adevarat,nu dela solduri,toata viata este indragostit de ceva ,de cineva,altfel nu simte ca traieste
http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=whD_y1802P8
VOIAJOR
Postat pe 8 Octombrie 2012 18:02
Solduri, pffff!
Axl_R
Postat pe 8 Octombrie 2012 18:05
De la: VOIAJOR, la data 2012-10-08 18:02:29
De la: zuzu63, la data 2012-09-22 19:49:47In zilele noastre, intalnim tot mai des, aproape in fiecare zi, aproape la fiecare pas, acele laturi hidoase ale personalitatii unor oameni care, in numele unor interese meschine numai de ei stiute sau numai cu gandul la binele lor, nu fac altceva decat sa provoace suferinta celor din jur si mai ales persoanei pe care, declarativ, o iubesc. Acestea ne fac sa simtim ca traim intr-o lume urata.

Daca vrei o altfel de lume, daca esti altfel, daca vrei si poti sa daruiesti dragoste neconditionata iti lansez un indemn: fa-o tot timpul. Daruieste dragostea ta si fa-o cu sinceritate. Cant-o in versuri sau pe note, deseneaz-o sau picteaz-o, numai daruieste-ti dragostea. Iubeste! Sau, pur si simplu, zambeste celor din jur. Nu cere si nu astepta sa iti zambeasca imediat sau sa te iubeasca de a doua zi. Iti va zambi si te va iubi atunci cand va intelege ca mesajul tau e sincer. Astfel, tu vei fi fericit, cel ce primeste dragostea ta va fi fericit, iar lumea va deveni mai buna.

Vrei si tu sa contribui la o lume mai buna?

Eu cred ca un barbat adevarat,nu dela solduri,toata viata este indragostit de ceva ,de cineva,altfel nu simte ca traieste
http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=whD_y1802P8


Ce inseamna "barbat adevarat, nu de la solduri"? Poti detalia? Poate ai dreptate si ...reusesc si eu sa ma opresc din ras! Merci!
zuzu63
Postat pe 8 Octombrie 2012 19:30
E adevarat .Un zambet nu costa nimic dar poate insemna foarte mult.
garbo278827
Postat pe 11 Octombrie 2012 11:01
De la: garbo278827, la data 2012-10-11 11:01:25E adevarat .Un zambet nu costa nimic dar poate insemna foarte mult.

Si chiar daca ar "costa" ceva, mai important este ceea ce ai transmis. "Doar un zambet".
zuzu63
Postat pe 11 Octombrie 2012 20:57
De la: zuzu63, la data 2012-10-08 19:30:01
De la: VOIAJOR, la data 2012-10-08 18:02:29
De la: zuzu63, la data 2012-09-22 19:49:47In zilele noastre, intalnim tot mai des, aproape in fiecare zi, aproape la fiecare pas, acele laturi hidoase ale personalitatii unor oameni care, in numele unor interese meschine numai de ei stiute sau numai cu gandul la binele lor, nu fac altceva decat sa provoace suferinta celor din jur si mai ales persoanei pe care, declarativ, o iubesc. Acestea ne fac sa simtim ca traim intr-o lume urata.

Daca vrei o altfel de lume, daca esti altfel, daca vrei si poti sa daruiesti dragoste neconditionata iti lansez un indemn: fa-o tot timpul. Daruieste dragostea ta si fa-o cu sinceritate. Cant-o in versuri sau pe note, deseneaz-o sau picteaz-o, numai daruieste-ti dragostea. Iubeste! Sau, pur si simplu, zambeste celor din jur. Nu cere si nu astepta sa iti zambeasca imediat sau sa te iubeasca de a doua zi. Iti va zambi si te va iubi atunci cand va intelege ca mesajul tau e sincer. Astfel, tu vei fi fericit, cel ce primeste dragostea ta va fi fericit, iar lumea va deveni mai buna.

Vrei si tu sa contribui la o lume mai buna?

Eu cred ca un barbat adevarat,nu dela solduri,toata viata este indragostit de ceva ,de cineva,altfel nu simte ca traieste
http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=whD_y1802P8


Ce inseamna "barbat adevarat, nu de la solduri"? Poti detalia? Poate ai dreptate si ...reusesc si eu sa ma opresc din ras! Merci!






Adica ....de la solduri in jos este indragostit de ce ceva ....sau cineva
nazdravana
Postat pe 12 Octombrie 2012 16:22
Axl_R
Postat pe 12 Octombrie 2012 16:25
De la: nazdravana, la data 2012-10-12 16:22:04
De la: zuzu63, la data 2012-10-08 19:30:01
De la: VOIAJOR, la data 2012-10-08 18:02:29
De la: zuzu63, la data 2012-09-22 19:49:47In zilele noastre, intalnim tot mai des, aproape in fiecare zi, aproape la fiecare pas, acele laturi hidoase ale personalitatii unor oameni care, in numele unor interese meschine numai de ei stiute sau numai cu gandul la binele lor, nu fac altceva decat sa provoace suferinta celor din jur si mai ales persoanei pe care, declarativ, o iubesc. Acestea ne fac sa simtim ca traim intr-o lume urata.

Daca vrei o altfel de lume, daca esti altfel, daca vrei si poti sa daruiesti dragoste neconditionata iti lansez un indemn: fa-o tot timpul. Daruieste dragostea ta si fa-o cu sinceritate. Cant-o in versuri sau pe note, deseneaz-o sau picteaz-o, numai daruieste-ti dragostea. Iubeste! Sau, pur si simplu, zambeste celor din jur. Nu cere si nu astepta sa iti zambeasca imediat sau sa te iubeasca de a doua zi. Iti va zambi si te va iubi atunci cand va intelege ca mesajul tau e sincer. Astfel, tu vei fi fericit, cel ce primeste dragostea ta va fi fericit, iar lumea va deveni mai buna.

Vrei si tu sa contribui la o lume mai buna?

Eu cred ca un barbat adevarat,nu dela solduri,toata viata este indragostit de ceva ,de cineva,altfel nu simte ca traieste
http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=whD_y1802P8


Ce inseamna "barbat adevarat, nu de la solduri"? Poti detalia? Poate ai dreptate si ...reusesc si eu sa ma opresc din ras! Merci!






Adica ....de la solduri in jos este indragostit de ce ceva ....sau cineva

Ce e si cu diacriticile astea! Ce o zice omu` si ce inteleg eu! Cred ca de aceea nu mi-a raspuns.
zuzu63
Postat pe 12 Octombrie 2012 18:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AM PROCEDAT CORECT? 59 De la: Ioana007 20 Februarie 2009 16:08
Intrebare 4 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 13:01
sunt un baiat si am si eu o problema kre ma poate ajuta cu niste sfaturi????? 9 De la: pik_nik 31 Octombrie 2009 08:34
Sa continui...sau sa pun punct? 36 De la: luc70 3 Mai 2009 21:51
Vand rochie de mireasa 28 De la: yanyacharberet 24 Iulie 2009 09:39
Setari Cookie-uri