Dependenta de ..Pepsi!

Buna,am o problema de ceva timp si incepe sa ma ingrijoreze.Sunt dependenta de pepsi si nu gasesc nici o solutie sa renunt la acest viciu.Sunt constienta ca imi provoaca mult rau,dar totusi nu ma pot abtine daca nu imi iau "doza "zilnica;devin agitata ,irascibila si foarte stresata.Sincer am incercat si alte alternative de suc..dar in zadar.Este singurul viciu si poate cel mai grav,ce imi provoaca o groaza de afectiunii.Oare ce as putea sa fac?Un sfat va rog.Multumesc(scuzati eventualele greseli )
And0
Postat pe 26 August 2012 16:07
Banuiesc ca e la fel ca la orice alta ,,dependenta''. Trebuie foarte multa ambitie si rabdare. Ar trebui sa reduci cantitatea zilnica de suc. Azi renunti la un pahar, maine la doua . Gandeste-te ca iti nenorocesti ficatul.
GHEISA_
Postat pe 26 August 2012 16:17
Gheisa da-mi voie sa te completez , ar putea chiar inlocui Pepsi normal cu cel fara cofeina si sa urmeze calea propusa de tine. Am un vecin in situatia asta. A ajuns la medic cu probleme serioase.
Rotty
Postat pe 26 August 2012 16:24
crede'ma ca am redus de la 2-3 sticle pe zi ma limitez la o sticla sau o doza ..dar stiu ca nu e de ajuns..
And0
Postat pe 26 August 2012 16:30
De la: Rotty, la data 2012-08-26 16:24:09Gheisa da-mi voie sa te completez , ar putea chiar inlocui Pepsi normal cu cel fara cofeina si sa urmeze calea propusa de tine. Am un vecin in situatia asta. A ajuns la medic cu probleme serioase.



Nu doar cofeina e nociva, ci chiar extractul din care se face bautura Pepsi. Acel colorant maro se obtine din frunzele unui arbore, nu imi aduc aminte acum numele lui. Am vazut un reportaj pe Discovery .....acele frunze sunt folosite si la obtinerea COCAINEI .
GHEISA_
Postat pe 26 August 2012 16:31
Pai esti pe drumul cel bun Acum inlociueste Pepsi cu alt suc (natural de preferinta) ...sau cu ceai ca e si mai sanatos .
Rotty
Postat pe 26 August 2012 16:33
De la: GHEISA_, la data 2012-08-26 16:31:22
De la: Rotty, la data 2012-08-26 16:24:09Gheisa da-mi voie sa te completez , ar putea chiar inlocui Pepsi normal cu cel fara cofeina si sa urmeze calea propusa de tine. Am un vecin in situatia asta. A ajuns la medic cu probleme serioase.



Nu doar cofeina e nociva, ci chiar extractul din care se face bautura Pepsi. Acel colorant maro se obtine din frunzele unui arbore, nu imi aduc aminte acum numele lui. Am vazut un reportaj pe Discovery .....acele frunze sunt folosite si la obtinerea COCAINEI .

Stiu draga mea dar ma defeream la un prim pas. Auzi ca fata a renuntat binisor...
Rotty
Postat pe 26 August 2012 16:34
Am incercat cu alte sucuri ,dar raman cu starile de agitatie si de irascibilitate...si asa prefer sa beau pepsi ca sa imi treaca
And0
Postat pe 26 August 2012 16:35
Ai putea inlocui Pepsi cu cafea. Are acelasi efect dar mult mai sanatos.
Nu inteleg cum pot unii ajunge la astfel de dependente :(

Si eu beau Pepsi...dar maxim o doza pe saptamana.
pandora2010
Postat pe 31 August 2012 13:13
ii dai o putere prea mare,nu uita:exista apa.
muta-ti gandul,eventual indragosteste-te...
iasomia
Postat pe 31 August 2012 21:13
Fenomenul de dependenta sau adictie,este foarte greu de stapanit,la fel de greu ca orice dependenta de altfel.Nu exista solutii miraculoase ,este vorba despre vointa si credinta in tine,daca nu renunti rapid, urmarile pot fi ireversibile pentru organism,prin urmare ai nevoie de toata vointa.O sa iti fie greu cateva zile, dupa care vei reusi incetul cu incetul, sa nu mai simti nevoia sa bei pepsi.Toti oamenii sunt dependenti de cate ceva ,fara sa isi dea seama, dar nu atat de periculos ca substantele din bauturile tip cola/pepsi.Pentru ca ti-ai dat seama ca ai o problema ,cu siguranta ca o vei rezolva pana la urma,succes.
garbo265966
Postat pe 31 August 2012 22:01
Incearca sa suporti starile astea de agitatie si irascibilitate, oricum nu pot dura o eternitate...dureaza cateva zile doar si scad in intensitate treptat...
Luna_in_capricorn
Postat pe 31 August 2012 22:06
Cand simti ca nu mai poti.....bea o palinca
Rotty
Postat pe 31 August 2012 22:11
Ideea cu palinca poate fi salvatoare...da' daca da in dependenta de alcool?
Luna_in_capricorn
Postat pe 31 August 2012 22:13
Deschide un topic si ne intreaba ce sa faca sa scape de....alcool ...Pai nu ?
Rotty
Postat pe 31 August 2012 22:19
De la: And0, la data 2012-08-26 16:07:35Buna,am o problema de ceva timp si incepe sa ma ingrijoreze.Sunt dependenta de pepsi si nu gasesc nici o solutie sa renunt la acest viciu.Sunt constienta ca imi provoaca mult rau,dar totusi nu ma pot abtine daca nu imi iau "doza "zilnica;devin agitata ,irascibila si foarte stresata.Sincer am incercat si alte alternative de suc..dar in zadar.Este singurul viciu si poate cel mai grav,ce imi provoaca o groaza de afectiunii.Oare ce as putea sa fac?Un sfat va rog.Multumesc(scuzati eventualele greseli )
Si eu sunt la fel de dependenta de Pepsi..dar mi am zis ca si de as depasi-o..suma viciilor ramane constanta...cine stie de ce ma apuc dupa aia:))Acum na...si doctorii de la spitalul unde lucrez tot Pepsi beau!
tany
Postat pe 1 Septembrie 2012 12:50
nu e f usor dar daca vrei poti mai multa ambitie si va fi ok
emilya
Postat pe 2 Septembrie 2012 03:04
Mai fetelor...daca nu va pasa de sanatate,macar ganditi-va la aspectul fizic Poate asa reusiti sa aveti o motivatie...
Rotty
Postat pe 2 Septembrie 2012 07:59
TREBUIE SA-TI DOMINI MENTALUL CA SI LA DEPENDENTA DE MANCARE, AMANDOUA DUC LA IMBOLNAVIREA ORGANISMULUI.
Daca vrei cu adevarat poti, asa spun si fumatorii, mergi la un psiholog si vei reusi mai repede, o sedinta poate face minuni. De banii pe carei dai pe PEPSI mai bine iti ei haine si vei fi mai sexy
garbo273075
Postat pe 2 Septembrie 2012 08:47
Pepsi, cola... iti creeaza o stare de agitatie. Poate e cofeina cea de care ai nevoie. Incearca dimineata sa bei o cafea si muulta apa. Sau limonada prospata facuta de tine. Chestia cu dependenta este doar la tine in cap. Daca s'ar retrage acum de pe piata marca pepsi, ai muri? Cu siguranta NU.
b727ana
Postat pe 2 Septembrie 2012 13:00
incearca sa il schimbi cu berea,nimic mai bun ca o bere rece
venizigoldplated
Postat pe 2 Septembrie 2012 16:38
De la: b727ana, la data 2012-09-02 13:00:55Pepsi, cola... iti creeaza o stare de agitatie. Poate e cofeina cea de care ai nevoie. Incearca dimineata sa bei o cafea si muulta apa. Sau limonada prospata facuta de tine. Chestia cu dependenta este doar la tine in cap. Daca s'ar retrage acum de pe piata marca pepsi, ai muri? Cu siguranta NU.
caleidoscop
Postat pe 2 Septembrie 2012 18:02
da' de ce sa riste....
ca nu i-am auzit pa astia de la Pepsi sa vrea sa inchida afacerea....

dependenta e mai mult in capul tau....
ia fa-ti tu de lucru, sa nu ai timp sa te gandesti la "doza"...
si , cand iti amintesti, intamplator sau nu, bea o gura de apa...sau o sticla...nu alerga la suc...
eu as zice ca e benefic sa renunti la orice tip de suc...doar apa...sau, ceai...

nu-ti recomand palinca daca nu ai experienta...te ucide de la primul pahar
mai ales de asta de 50 de grade
dor72_
Postat pe 2 Septembrie 2012 18:16
Se poate scapa de aceasta dependenta.
Constientizezi efectele vizibile pe care le are acest drog asupra ta. Cofeina din pepsi afecteaza productia de insulina si adrenalina. Cand nu se mai consuma acest suc, apare agitatia, oboseala, durerile de cap, senzatia de sete, nevoia de acid, de rece.....starea de criza.
Pentru a atenua aceste efecte, in cura de dezintoxicare, este bine a se continua consumarea sucului, insa in doze din ce in ce mai mici, pana la eliminarea totala din consum.
Atentie: daca apare modificare gustului (senzatia de gust metalic) se va incerca a nu se consuma deloc pepsi pana cand aceasta senzatie dispare. Insa cantatea de suc ce se va consuma dupa, va fi de max 2 cutii pe zi, urmand ca in urmatoarea luna sa se ajunga la o cutie pe zi, apoi o cutie la doua zile, apoi la 3 zile, una pe sapt si tot asa.......
Succes mult!

PS
Eu asa am procedat si acum nu mai simt nevoia de pepsi.
Insa ma lupt cu kg castigate dupa acest consum...
In curand voi reusi si in aceasta lupta.
TABRY
Postat pe 4 Septembrie 2012 11:44
e chestie de obisnuinta organismului.
daca tai pepsi,cu timpul si starile neplacute vor trece.
in o luna cel mult,apoi esti libera.
cat de mult vrei sa fii libera?
exista tehnici de rspiratie,si ganduri,care produc relaxare,si apoi si maajul aduce relaxare.
ia o crema si maseaza-ti usor fata,gatul,mainile.
si respira lent,concentreaza-te asupra respiratiei,si gandeste-te la ceva foarte frumos,din prezent sau trecut.
fara efort sustinut,nu obtinem nimic in viata asta,asa ca straduieste-te pana reusesti,oricat timp ti-ar lua.
repeta-ti seara,dau orice pentru sanatatea mea,ea e mai presus de orice obicei nesanatos.
daniilia
Postat pe 7 Septembrie 2012 00:15
repet,(ca doar sunt o batranica care a scapat de multe dependentze la viata ei), o chestie de genu' asta,minora,o dependenta de pepsi in cazul de fata,are fix puterea pe care i-o da mintea voastra.

la altele da,chinul e mai mare...
de ex ma uit in jurul meu ,sora,cumnata ...nu se pot lasa de fumat,isi dau pensiile pe tutun,mi se pare asa o porcarie, 35 de ani de munca (si asa sunt platiti sub orice critica!),35 de ani de munca dati pe tutun...



tabry

succes.
iasomia
Postat pe 7 Septembrie 2012 09:40
De la: venizigoldplated, la data 2012-09-02 16:38:40incearca sa il schimbi cu berea,nimic mai bun ca o bere rece


Si berea creeaza dependenta...
Luna_in_capricorn
Postat pe 7 Septembrie 2012 10:46
iaso, gandesc ca la baza dependentelor astora (de tutun, de cafea, de pepsi, de cola, de dulciuri, de ciocolata, de etc) sta un minus afectiv, o carenta, un gol, o absenta...pentru ca altfel nu se explica...Si eu fumez, am reluat mizeria asta dupa 7 ani de abstinenta senina, ma apuca toate starile vis-a-vis de..., zi de zi. Mi-e rusine, mi-e sila, ma dispretuiesc dar...alerg la tigara...
Luna_in_capricorn
Postat pe 7 Septembrie 2012 10:51
luna

uite ca nu m-am gandit la minusul asta afectiv pana acu',probabil e un inlocuitor...

eu cand ma zbateam (in ultima luna,ca a durat vreo trei) sa ma las,cumparam pachetul de tigari din care luam fix o tigare pt cafea,si restul la ghena ,pt ca nu-i asa ispita era mare,si un minut daca l-as mai fi pastrat...
a! un timp am dat pachetul altora,pana cand mi-am dat seama ca ma complic.

abia dupa ce am dat o luna de zile o gramada de bani pt o singura tigare pe zi ,am reusit...
in fine,intelegi tu..
iasomia
Postat pe 7 Septembrie 2012 11:31
De la: And0, la data 2012-08-26 16:07:35Buna,am o problema de ceva timp si incepe sa ma ingrijoreze.Sunt dependenta de pepsi si nu gasesc nici o solutie sa renunt la acest viciu.Sunt constienta ca imi provoaca mult rau,dar totusi nu ma pot abtine daca nu imi iau "doza "zilnica;devin agitata ,irascibila si foarte stresata.Sincer am incercat si alte alternative de suc..dar in zadar.Este singurul viciu si poate cel mai grav,ce imi provoaca o groaza de afectiunii.Oare ce as putea sa fac?Un sfat va rog.Multumesc(scuzati eventualele greseli )


De apa ai auzit?
Cred ca stii care este efectul bauturilor carbogazoase asupra dintilor...asta in cazul in care iti place sa zimbesti.
Ciresica
Postat pe 17 Septembrie 2012 01:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sa ne ajutam ! 2 De la: eu_geminy 15 Octombrie 2010 00:43
arsuri suparatoare - ajutor! 34 De la: garbo_406291 14 Noiembrie 2016 21:09
Ce inseamna pocainta? Teofil Paraian 8 De la: luptatoareacurajoasa 20 Iunie 2010 16:35
Carti despre dieta 1 De la: alexpopa 26 Aprilie 2010 17:37
Despre regimul de echilibrare energetica 3 De la: garbo196393 19 Iulie 2012 05:11
Setari Cookie-uri