dieta cu banane

jale cu voi..numai banane aveti in cap....ca si mn dealtfel
feminista
Postat pe 9 Septembrie 2012 20:34
De la: feminista, la data 2012-09-09 20:34:35 jale cu voi..numai banane aveti in cap....ca si mn dealtfel
feminista
Postat pe 9 Septembrie 2012 20:35
De la: daniilia, la data 2012-09-07 00:38:22 pare buna ideea.
eu acum fac cura de zumba,dansurile alea spaniole,de pe youtube...
30 minute zilnic,si da rezultate,nu numai ca slabesc,dac corpul pare modelat,frumos,atletic,si dispozitia este sus,multe ore dupa gimnastica.....
stai incaltata cu un fel de picioroange?
caleidoscop
Postat pe 9 Septembrie 2012 21:24
Am incercat aceasta dieta in urma cu un an ,dar pe langa dieta faceam si abdomene. In prima saptamana am reusit sa dau jos 6kg dar imi aparusera si vergeturi din cauza asta. In decursul unei luni am reusit sa dau jos 14kg. Vara asta am incercat sa tin iar dieta insa nu si-a mai facut efectul.
garbo097309
Postat pe 11 Septembrie 2012 03:39
De la: caleidoscop, la data 2012-09-09 21:24:35
De la: daniilia, la data 2012-09-07 00:38:22 pare buna ideea.
eu acum fac cura de zumba,dansurile alea spaniole,de pe youtube...
30 minute zilnic,si da rezultate,nu numai ca slabesc,dac corpul pare modelat,frumos,atletic,si dispozitia este sus,multe ore dupa gimnastica.....
stai incaltata cu un fel de picioroange?


ce spui tu acolo este kangoo jumps; zumba este un dans (sunt dansuri pe ritm alert) care iti solicita fiecare muschi din cap pana-n picioare
adeline
Postat pe 13 Septembrie 2012 16:52
salut, lady!...ai dreptate .....multumesc pentru lamuriri...incercam sa inteleg altceva insa tu...draguta, mai mereu.....
caleidoscop
Postat pe 13 Septembrie 2012 19:35
Dieta cu banane? Nu cred c, va funcționa...Uite aici. Haha http://www.youtube.com/watch?v=AqHPQcd4hA4 Și eu vreau așa!
ramona_florea
Postat pe 8 Octombrie 2012 18:43
Asta functioneaza numai daca esti vedeta
Rotty
Postat pe 8 Octombrie 2012 19:25
Interesant este faptul ca, se propune aceasta dieta tocmai cand FAO a anuntat oficial ca datorita unei ciuperci aparute in culturile mondiale de banane care afecteaza bananierul la radacina, piata acestora va fi afectata in modul cel mai serios! Situatie care, este atent urmarita si se incearca stoparea raspandirii acestei ciuperci care decimeaza mii de hectare de culturi. Faptul comentat va duce desigur in tara noastra la disparitia de pe piata a acestui fruct si mai ales a scumpiriii acestuia in mod considerabil.
Acum lasand la o parte aceste aspecte si referindu-ne strict la beneficiile acestei cure, o vad extrem de utila in aceast sezon, dupa ce iarna si-a luat talpașița. Au cca. 90 de calorii pe 100 gr. produs, sunt dulci, pline de nutrienti si usor de luat la pachet pentru o gustare sanatoasa. Poti sa le adaugi intr-o multime de preparate: salate de fructe, piureuri de fructe, prajituri sau sucuri naturale. Asa ca, in ciuda a ceea ce se spune si anume ca ingrasa, sunt minunate si in diete. Problema cred ca este insa sa o consumi ca si aliment si nu dupa ce ai mancat 3 portii de mancarica.
O singura banana pe zi iti aduce 400 mg de potasiu, adica 11% din necesarul zilnic. Potasiul este esential pentru buna functionare a muschilor, a inimii si a sistemului nervos. Si tot datorita continutului ridicat de potasiu, bananele au un efect benefic asupra rinichilor si oaselor. Cantitatea de potasiu din dieta zilnica te ajuta sa previi aparitia pietrelor la rinichi si reduce pierderea calciului din organism.
Ca sa nu mai spun ca ridica nivelul de serotonina asa ca te si binedispune oferindu-ti sansa sa iei totul mai putin in serios si sa te bucuri de clipe placute!Bananele contin triptofan, un aminoacid important pe care creierul il foloseste impreuna cu magneziul si vitamina B6 pentru a produce serotonina. Aceasta are un efect calmant asupra creierului si actioneaza ca un sedativ usor. Bananele sunt usor tolerate de sistemul digestiv si sunt o sursa buna de fibre naturale. O banana contine 16% din doza zilnica recomandata de fibre pentru un adult. Pentru ca sunt usor de digerat bananele sunt printre primele fructe incluse in dieta bebelusilor, mai ales a celor care au probleme digestive sau care se recupereaza in urma unor probleme gastrointestinale.
Asa ca, da-mi voie sa iti transmit ca sunt sanse sigure pentru o dieta care sa furnizeze organismului un plus de confort dar eu una as aplica dieta in asa fel incat, timp de o saptamana as consuma strict doar acest fruct care are si propietatea de a te face sa te simti satul.
Mult succes






garbo080596
Postat pe 13 Aprilie 2014 07:20
eu mananc cate 2 banane in fiecare dimineata!

Sanatate curata!
pitiTa_
Postat pe 13 Aprilie 2014 11:22
Cu brânză de vacă, aşa-i?
Axl_R
Postat pe 13 Aprilie 2014 11:29
NU! Asa (poate) se mananca pe la voi.
Branza "de vaca" proaspata, o mananc numai vara, (nu ca dieta) :sml-tongue0023

:
pitiTa_
Postat pe 13 Aprilie 2014 11:55
Ei, de unde? Ţăranii mâncă, pită cu prune.
Axl_R
Postat pe 13 Aprilie 2014 11:59
is bune si pita cu prune, daca mai spargi si-o ceapa alaturi, mai pui si-o maslina, sa vezi ce merge.
Nu fac diferenta intre orasean si taran, bag la "ghiozdan" ca sa-mi "mearga" mintea si sa-mi turruie gura;)).... urmarind metabolismul.
pitiTa_
Postat pe 13 Aprilie 2014 12:07
"... duce desigur in tara noastra la disparitia de pe piata a acestui fruct si mai ales a scumpiriii acestuia in mod considerabil."

intai dispare si apoi se scumpeste ?


" Ca sa nu mai spun ca ridica nivelul de serotonina asa ca te si binedispune oferindu-ti sansa sa iei totul mai putin in serios si sa te bucuri de clipe placute! "

Na ? vedeti de ce sunt io asa distrata ? Pap banane la greu.

Rotty
Postat pe 13 Aprilie 2014 15:33
De la: letitia1, la data 2012-08-21 08:58:32a incercat cineva aceasta dieta?daca da,ce rezultate ati avut?
nu am gasit pe forum topic cu aceasta cura.cred ca o voi incerca si eu...astept parerile voastre
Dieta cu banane te ajut� s� scapi de kilograme

1. Diminea�a, la micul dejun, trebuie s� consumi o banan� (cel mult dou�) �i s� bei un pahar cu ap� cald�, sus�ine Sumiko Watanabe, creatoarea acestei diete.

2. La masa de pr�nz �i la cin� se poate m�nca normal : sup�, ciorb�, gr�tar din carne de pui sau de pe�te, evit�ndu-se excesele.

3. Cina trebuie servit� p�n� la ora 20.

4. Dulciurile �i desertul pot fi �nlocuite cu banane, f�r� s� se fac� excese.

5. Somnul este un factor esen�ial; de aceea, cine urmeaz� cura trebuie s� se culce seara devreme, �nainte de miezul nop�ii.

6. Apa trebuie consumat� �ntre mese, doar atunci c�nd apare senza�ia de sete.

7. Cura trebuie urmat� cel pu�in 14 zile.
interzis alcoolul,lactatele,dulciurile,cafeaua dimineata...
garbo243957
Postat pe 15 Aprilie 2014 17:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cura cu oua de prepelita 12 De la: garbo263104 29 Februarie 2012 21:20
dieta 8 De la: garbo166660 9 Noiembrie 2011 11:06
feminitate-ce intelegem prin ea 2 De la: garbo055472 3 Februarie 2010 11:19
UN OUTLET LA INDEMANA ORICUI 1 De la: bellamy 5 Ianuarie 2011 09:20
probleme digestive 7 De la: garbo_453036 18 Mai 2017 14:23
Setari Cookie-uri