Sinuciderea -curaj sau lasitate ???


mai, s-o fi gandit "astia" la incinerare...dar nu poate generaliza
cre'ca, o dat foc la multi si nu o ars,o scos si fum de nu se mai oprea si s-o lasat pagubasi.....

e, da ci sa faca cu fortza di munca manuala?....vantu' il foloseste la multe altele si cum mai mananc eu coliva si colac, daca nu ai mormant,ha?...ti duci pi mare si ocean,nu ajunge concediu?....no' s-o gandit ei ghine....
Fss_ssu
Postat pe 13 Iulie 2012 14:45
eu n-am cum sa stau prea mult intr-un loc asa ca nu s-au gindit bine. Faci plaja ce faci, da' te mai si plictisesti...
Ala chiar ar fi un concediu lung si plicticos...
quasaria
Postat pe 13 Iulie 2012 14:50
viata este deasupra a orice,dar cand o mama a luptat cu o puma ca sa aiba cei trei copiii ai ei timpul necesar sa fuga,sa se salveze,si sa cheme ajutore,asta nu este sinucidere.....este sacrificiu,si pana si un animal face asta pentru a apara puiul;,pentru ca viata este mai presus decat orice.
sinucidere inseamna sa iti iei viata pentru tine,pentru ca tu nu mai poti suporta.sa te distrugi pe tine,complet.
si este gresit,pentru ca disperarea este un pacat,o ratacire.
un contabil pe vremea lui ceausescu s-a sinucis,pentru ca avea o gaura de milioane si a doua zi s-a descoperit ca a fost o greseala.....fata lui a fost prietena mea.
nu avem mintea limpede la disperare,si luam decizii nasparlii.
nu am facut noi viata,nu am creat-o noi,ca sa avem si dreptul sa o distrugem.
daniilia
Postat pe 14 Iulie 2012 06:50
De la: garbo213546, la data 2012-07-09 10:55:22ai mare dreptate in ceeace spui,chiar daca ai reprodus partial pe altcineva.Nu cred ca trebuie dat importanta la cei care ne critica daca avem o alta opinie,chiar si o reiterare a altora/plagiat.Este la moda acest cuvant pe care multi nu il inteleg dar il despica.
...........................................................
Scuzele mele,dar................. nu am *plagiat*pe nimeni in aceasta postare!Era parerea mea proprie pentru ca in familia mea am avut o drama si cand am scris acele randuri nu m am gandit decat la cine s a sinucis , ce a facut si unde a fost inmormantat!Nu va comentez postarile si nici nu va adresez cuvinte ironice!Faceti si voi la fel!Respctati va userii!Eu nu va jignesc , nu va critic asa ca faceti la fel!Eu nu am nevoie sa *copiez* pe nimeni!Dumnezeu mi a dat minte destula, sa pot gandi si scrie din mintea mea, nu dupa ce scrie alcineva!Eu nici n am citit ceea ce a ti scris,i pt. ca unii, o faceti doar de dragul de a va baga in seama!Eu scriu poezii ,scriu proza ,scriu mult la reviste fac bani mereu si n am nevoie de plagiat de la nimeni! Multumesc.
Jojolin
Postat pe 15 Iulie 2012 10:01
apropo de subiectul topicului...:

"Prin anii 1800, dac cineva ncerca s se sinucida i nu reuea, era pedepsit cu moartea... !!!"

barboneli
Postat pe 23 Iulie 2012 12:25
era ajutat, nu pedepsit....
quasaria
Postat pe 23 Iulie 2012 12:42
corect... !!!
barboneli
Postat pe 23 Iulie 2012 14:05
De la: barboneli, la data 2012-07-23 12:25:23apropo de subiectul topicului...:

"Prin anii 1800, dac cineva ncerca s se sinucida i nu reuea, era pedepsit cu moartea... !!!"


De unde le ..iei??
elisabeta_boia
Postat pe 23 Iulie 2012 20:00
stii tu... !!!
barboneli
Postat pe 23 Iulie 2012 23:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DORESC SA 3 De la: Laura_M 22 Decembrie 2010 16:06
DUO TOPIC 923 De la: garbo_499154 8 Aprilie 2019 13:17
astenia de primavara cum va afecteaza 6 De la: zambila 24 Martie 2010 11:22
fata gemeni si baiatul capricorn 1 De la: garbo174522 21 Noiembrie 2010 19:40
Ce parere aveti cu demostratiile...Oare daca va cadea guvernul? Oare ce hot va urca la conducere? 75 De la: ingerasulluptator 19 Ianuarie 2012 13:47
Setari Cookie-uri