ce rol au bunici in viata unui copil.....!?

ma mandresc .....am avut o copilarie frumoasa,am fost crescuta de bunici din partea mamai si m au iubit enorm acceptandu mi toate traznaile posibile.........si am facut destule.dilema mea ar fi urmatoarea:copii mei au avut parte de bunici foarte putin timp .. .........acum striga mamaie,tataie dupa oameni invarsta. pot eu suplini lipsa lor?
crissdiana
Postat pe 31 Mai 2012 20:59
striga "mamaie si tataie" nu neaparat pentru ca exista o "lipsa" ci pentru ca au o reprezentare pozitiva a bunicilor, atit cit i-au avut, si le sint dragi oamenii in virsta - ceea ce e foarte bine.
Daca fie-mea strica "pisi" dupa fiecare matza, inseamna ca tb. sa suplinesc lipsa unei pisici?

Copiii au absoluta nevoie de parinti, aici incep dramele - au nevoie de un model feminin si unul masculin. Nu neaparat de bunici, nu de frati/surori/matusi, etc.
quasaria
Postat pe 31 Mai 2012 21:09
Da-mi voie sa te contrazic quasaria
Eu am avut parte si de model masculin si de cel feminin - modele perfecte in educatia mea, insa, BUNICUL mi-a fost icoana. Copiii nu cauta modele de urmat ci tandrete, suflete care sa le inteleaga inteligenta, sentimentele si visele. Parintii le pot oferi totul dar cand exista (sau a existat in viata lor) si un bunic perfect sa stii ca da....au nevoie mai apoi de suplinirea acestuia.
Eu sunt bunica si sa stii ca incerc sa dau nepotelului meu tot ceea ce am primit si am invatat - paradoxal - nu de la parinti ci de la dragul meu bunic.
Isis45
Postat pe 10 Iunie 2012 12:04
De la: Hertrich_Emiliana_1, la data 2012-06-10 12:04:58 Da-mi voie sa te contrazic quasaria
Eu am avut parte si de model masculin si de cel feminin - modele perfecte in educatia mea, insa, BUNICUL mi-a fost icoana. Copiii nu cauta modele de urmat ci tandrete, suflete care sa le inteleaga inteligenta, sentimentele si visele. Parintii le pot oferi totul dar cand exista (sau a existat in viata lor) si un bunic perfect sa stii ca da....au nevoie mai apoi de suplinirea acestuia.
Eu sunt bunica si sa stii ca incerc sa dau nepotelului meu tot ceea ce am primit si am invatat - paradoxal - nu de la parinti ci de la dragul meu bunic.


CORECT !
angin
Postat pe 10 Iunie 2012 12:20
De la: crissdiana, la data 2012-05-31 20:59:54ma mandresc .....am avut o copilarie frumoasa,am fost crescuta de bunici din partea mamai si m au iubit enorm acceptandu mi toate traznaile posibile.........si am facut destule.dilema mea ar fi urmatoarea:copii mei au avut parte de bunici foarte putin timp .. .........acum striga mamaie,tataie dupa oameni invarsta. pot eu suplini lipsa lor?



M-am gandit mult la ceea ce ai scris fiindca subiectul e dureros. Aveam doar 14 ani atunci cand mi-am pierdut bunicul si intregul meu univers a fost spulberat.
Referitor la ideea ta de a suplini bunicii - NU POTI! In schimb, (nu stiu daca acolo exista asa ceva) te poti imprieteni cu o pereche de batranei dulci si simpatici, care iubesc copiii, dupa care cei mici pot spune linistiti "mamaie" si "tataie". Batranii sunt mereu un tezaur de informatii si sentimente de care orice copil are nevoie. Da sansa asta copiilor!
Isis45
Postat pe 11 Iunie 2012 10:48
De la: crissdiana, la data 2012-05-31 20:59:54ma mandresc .....am avut o copilarie frumoasa,am fost crescuta de bunici din partea mamai si m au iubit enorm acceptandu mi toate traznaile posibile.........si am facut destule.dilema mea ar fi urmatoarea:copii mei au avut parte de bunici foarte putin timp .. .........acum striga mamaie,tataie dupa oameni invarsta. pot eu suplini lipsa lor?


fa asa cum simti tu ca trebuie sa faci, judecand si dupa reactiile copiilor!
fara bunici traisc destui copii, mai rau este fara parinti;
....si tine minte ce ti-a spus quassaria, copiii cauta modele at cat masculine cat si feminine!
bineinteles ca exista bunici si.... bunici!
adeline
Postat pe 11 Iunie 2012 16:41
Emiliana, posibil sa ai dreptate. DACA a exista o persoana speciala, foarte importanta pentru ei, ii vor simti acut lipsa. Prin "modele" nu ma refer neaparat la parinti, si nu ma refer neaparat la modele cognitive: dezvoltarea afectiva este chiar mai importanta.... In evolutia feral children , de ex (copii crescuti fara companie umana) nu partea cognitiva e irecuperabila, ci cea afectiva.
quasaria
Postat pe 11 Iunie 2012 16:46
totusi, de ce tu ca mama vrei sa suplinesti bunicii?
sau ti se pare greu statutul de mama si ti se pare mai usor cel de bunica?
priveste-te in oglinda. uita-te in buletin, vezi cati ani ai, priveste in certificatele de nastere al copiilor tai si vezi la rubtica mama ce scrie! mai cugeta putin si daca te regasesti la rubrica mama, atunci ocupa-te de copii ca o mama.
mama ar trebui sa le fie cea mai buna prietena.
bunicii au si ei un rol important, prin intelepciunea cu care ar trebui sa vina in ajutor sau cu rabdarea pe care uneori parintii nu o au, dar daca ei nu mai exista, nu incerca sa-si suplinesti tu. ia in serios rolul de Mama si du-l pana la capat!
heartbit
Postat pe 11 Iunie 2012 16:52
De la: crissdiana, la data 2012-05-31 20:59:54ma mandresc .....am avut o copilarie frumoasa,am fost crescuta de bunici din partea mamai si m au iubit enorm acceptandu mi toate traznaile posibile.........si am facut destule.dilema mea ar fi urmatoarea:copii mei au avut parte de bunici foarte putin timp .. .........acum striga mamaie,tataie dupa oameni invarsta. pot eu suplini lipsa lor?


http://www.youtube.com/watch?v=vHJPk2p8Xzk&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 19 Iunie 2012 17:41
exact...rolul MAMEI este esential. Ceilalti sint optionali. E bine sa fie - dar, daca nu sint, nu e nici o tragedie. In situatia in care mama nu are suficienta disponibilitate, copilul se va atasa de altcineva...dar tot ca sa compenseze relatia cu mama.
quasaria
Postat pe 19 Iunie 2012 17:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iaurtul pt bebe 74 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 17:09
vreau job bona Constanta 8 De la: garbo164563 5 August 2010 14:43
caderea parului 7 De la: sisimare 28 Ianuarie 2009 07:57
Vaccin bebe 1 an 6 De la: pinicuta 4 Septembrie 2009 20:08
ghid practic pentru cresterea copilului pana la 5 ani 653 De la: a1_23 18 Februarie 2016 13:27
Setari Cookie-uri