Educatia copilului

BUna! as dori si eu cateva carti in fformatul pdf despre educatia copilului.Daca ma poate ajuta cineva i-as fi vesnic recunoscatoareMultumesc

"Copii sunt din Rai" a lui John Gray
Ce le spunem copiilor" - Francoise Dolto,
Psihanaliza si copilul", tot Francoise Dolto
Cum se formeaza copiii nostri"; Dorothy Law Nolte si Rachel Harris
"Putem creste copii buni intr-o lume negativa!" de Zig Ziglar
"Psihologia varstelor-Tincai Cretu
"Psihologia copilului" de Jean Piaget
"Cum sa vorbim copiilor daca vrem sa ne asculte si cum sa-i ascultam pentru ca ei sa ne vorbeasca ", Adele Faber si Elaine Mazlish - Editura Teora.
"Cele cinci limbaje de iubire ale copiilor" de Gary Chapman si Ross Campbell
Ana Savin - "Totul se intampla inainte de sase ani. Psihologia copilului"
2) Kay Kuzma - "Ascultarea de bunavoie"
3) Irina Petrea - "Si tu poti fi Supernanny. Cum sa-ti cresti bine copilul."

Adresa lyzuka_86@yahoo.com
garbo_3069
Postat pe 12 Mai 2012 10:27
Draga mea,

Eu am crescut gemenisi n-am avut nevoie e toate cartile acelea.
Ai senzatia ca poti creste un copil dupa carte?!
WOOOW! Fiecare copil are personalitatea si temperamentul lui, iar tu crezi ca o sa-ti educi copilul cu cartea in mana?
Te-ai gandit ca acolo in carte se descrie un caz carenu poate fi aplicat asupra copilului tau?!
Ai idee cine scrie aceste carti? Eu n-am nimic cu nimeni dar majoritatea sunt scrise de pocaiti sin-au nicio relevanta aceste carti decat daca vrei sa cresti dobitoci!
adeline
Postat pe 28 Mai 2012 16:24
cu primu copil in primele 4 luni e un pic mai greu apoi totul vine de la sine daca l iubesti.imbracal cand ti e frig dezbraca l cand ti e cald.eu din instinct am crescut 3.
crissdiana
Postat pe 31 Mai 2012 20:33
pai educatia copiilor o faci prin faptul ca tu ca mama si sotul tau sa fii exemple pozitive pt copii...
Pt ca daca copii vad la parintii lor ca vorbesc cu ura pe ceilalti oameni si lor le da o teorie pe care ei nu o asculta...
Cred ca educatia cea mai potrivita pt copiii este ca parintii lor sa fie niste exemple pt ei..Spre exemplu ati putea voi sa cititi carti pt contruirea caracterului vostru,pt ca copiii vor copia gandirea si comportamentul vostru..
Spre exemplu va recomand niste carti foarte bune De Ellen White...Minte,caracter,personalitate//
poti invata multe lucruri contructive care te vor ajuta sa iti educi copii..Dumnezeu sa iti ajute
ingerasulluptator
Postat pe 31 Mai 2012 20:47
mie mi-a fost foarte frica de partea asta...e simplu sa cresti FIZIC un copil - vb. cuiva mai sus, ii dai mincare cind ii e foame, il imbrci cind ii e frig, il dezbraci cind ii e cald. Si la intrebari cum ii raspunzi? Cum te duce si pe tine capul... evident. Si daca nu te duce bine? Ce vina are copilul, sa preia toate experientele care ti-au distorsionat tie perceptia, in timp?

quasaria
Postat pe 31 Mai 2012 21:04
dap copilu de unde sa stie ce nu-i ghine bre?...ii copil si preia prostia daca asta iese din doxa lu' ma-sa si ta-su....copilu ii copil, ce vede/ aude ....aia zice ca-i ghine sa faca.....
ete na!
Fss_ssu
Postat pe 31 Mai 2012 22:22
pai aia ziceam si eu, ca saracu' copil nu stie, asa ca e mai bine sa se asigure onor parintii ca au informatii corecte si o perspectiva corecta - chiar daca trebe sa citeasca nspe biblioteci pt asta.
Faptul ca "stiu eu mai bine" ti se aplica tie ca individ, tu faci, tu tragi - cind e vorba de copil mai bine te documentezi.
quasaria
Postat pe 1 Iunie 2012 02:14
Cartea Irinei Petrea cred ca este cea mai indicata.
Dupa cum am spus am baieti gemeni adolescenti.
Unul faceparte dintre cei supradotati (cu un IQ la ceruri) iar celalat este un copil absolut normal cu un IQ peste medie, dar un copil normal.
Diferenta intre ei s-au vazut de mici. "Normalul" nu stia sa citeasca la 4 ani, nu retinea cum trebuie sa citesci ora la ceas, nu pierdea multa vreme cu coloratul sau alte activitati similare, iesea afara sa se joace.
"Geniul" stia literele mari de tipar , cunostea ceasul, era interesat de intensitatea sunetului pe care-l emite casalotul ...si altele.
Pe scurt , cand aveau 4 ani si cateva luni m-am dus cu ei la un psiholog renumit in psihologia copiilor si asa am aflat ca unul este "normal" si celalat "geniu" si m-a sfatuit cum trebuie sa procedez in atfel de cazuri.
Si mai pe scurt "geniul" nu a cunoscut note de 9 pana la liceu, a terminat gimnaziul cu 10 , iar la liceu are maximum 3 medii de 9 intr-un semestru , este olimpic la 4 materii. Nu il obliga nimeni, spune ca nu depune efort ca sa faca asta.
"Normalul" m-a obisnuit cu gama de note de la 2 la 10! Acum este in pragul corigentei la o materie.
Crede cineva ca astfel de copii se cresc la fel? se cresc usor? se aplica aceeasi metoda? NU!
Si nu m-ar fi ajutat niciuna dintre cartile de mai sus (IrinaPetrea nu era la moda atunci si nu am citit inca ce a scris doar am vazut-o pe la TV).
Am primit sfaturi de la psiholog si teoretic am stiut cum sa procedez cu ei de mici dar cand pui in practica este cumplit, dar cu perseverenta reusesti.
Cine crede ca-si creste copiii cu cartile in mana....wow! nu este usor absolut deloc.


Succes doamnelor!


P.S. Sa tineti cont ca in afara de Irina Petrea scriitorii din alte tari dau sfaturi mamelor care stau acasa full time, pentru ca la ei femeile aleg sa nu lucreze daca au copii (sau lucreaza part time , sau lucreaza acasa)



adeline
Postat pe 1 Iunie 2012 15:54
De la: adeline, la data 2012-06-01 15:54:02Cartea Irinei Petrea cred ca este cea mai indicata.
Dupa cum am spus am baieti gemeni adolescenti.
Unul faceparte dintre cei supradotati (cu un IQ la ceruri) iar celalat este un copil absolut normal cu un IQ peste medie, dar un copil normal.
Diferenta intre ei s-au vazut de mici. "Normalul" nu stia sa citeasca la 4 ani, nu retinea cum trebuie sa citesci ora la ceas, nu pierdea multa vreme cu coloratul sau alte activitati similare, iesea afara sa se joace.
"Geniul" stia literele mari de tipar , cunostea ceasul, era interesat de intensitatea sunetului pe care-l emite casalotul ...si altele.
Pe scurt , cand aveau 4 ani si cateva luni m-am dus cu ei la un psiholog renumit in psihologia copiilor si asa am aflat ca unul este "normal" si celalat "geniu" si m-a sfatuit cum trebuie sa procedez in atfel de cazuri.
Si mai pe scurt "geniul" nu a cunoscut note de 9 pana la liceu, a terminat gimnaziul cu 10 , iar la liceu are maximum 3 medii de 9 intr-un semestru , este olimpic la 4 materii. Nu il obliga nimeni, spune ca nu depune efort ca sa faca asta.
"Normalul" m-a obisnuit cu gama de note de la 2 la 10! Acum este in pragul corigentei la o materie.
Crede cineva ca astfel de copii se cresc la fel? se cresc usor? se aplica aceeasi metoda? NU!
Si nu m-ar fi ajutat niciuna dintre cartile de mai sus (IrinaPetrea nu era la moda atunci si nu am citit inca ce a scris doar am vazut-o pe la TV).
Am primit sfaturi de la psiholog si teoretic am stiut cum sa procedez cu ei de mici dar cand pui in practica este cumplit, dar cu perseverenta reusesti.
Cine crede ca-si creste copiii cu cartile in mana....wow! nu este usor absolut deloc.


Succes doamnelor!


P.S. Sa tineti cont ca in afara de Irina Petrea scriitorii din alte tari dau sfaturi mamelor care stau acasa full time, pentru ca la ei femeile aleg sa nu lucreze daca au copii (sau lucreaza part time , sau lucreaza acasa)




diferentele*
adeline
Postat pe 1 Iunie 2012 15:54
adeline, de curiozitate te intreb, n-ai intimpinat dificulati cu cel supradotat?
De obicei sint copii dificili.... e dificil sa gestionezi relatia cu ei.
quasaria
Postat pe 1 Iunie 2012 16:06
De la: quasaria, la data 2012-05-31 21:04:09mie mi-a fost foarte frica de partea asta...e simplu sa cresti FIZIC un copil - vb. cuiva mai sus, ii dai mincare cind ii e foame, il imbrci cind ii e frig, il dezbraci cind ii e cald. Si la intrebari cum ii raspunzi? Cum te duce si pe tine capul... evident. Si daca nu te duce bine? Ce vina are copilul, sa preia toate experientele care ti-au distorsionat tie perceptia, in timp?

.nu... nu e simplu sa cresti fizic un copil.Cand ai 20 de ani si nu esti indrumat un pic iei totul instinctiv,precum animalele.si sunt animale mult mai educate decat uni copii.sunt mandra de copii mei.fata are 5ani iar baiatul 3 dar mie nu-mi este rusine sa merg cu ei: p strada ,intr un magazin,intr un parc,in vizita,etc.pe cel mic la doi ani si 2 luni la acceptat dna la "gradi"nu pt ca este destept ci pt ca a fost singurul din clasa care a spus multumesc{multi dintre copii mari uita}.nu le pot oferi tot ceea ce vor dar......nu tipa nu "bat"din picior ca"vor ceva anume",nu fac scenele care pe care le fac uni copii cand vor jucaria celuilalt.poate suna ciudat dar tin cont de parerile lor si luam decizii impreuna pt ca sunt "persoane si au personatitate".
crissdiana
Postat pe 1 Iunie 2012 22:45
nu suna ciudat. Bineinteles ca sint persoane si au personalitatea lor distincta.
quasaria
Postat pe 1 Iunie 2012 23:27
daaa si personalitatea asta distincta ,nu-i model de la parintii lor?
altfel cum sa spuna copilu "multumemesc doamna" daca tu ca mama nu-l educi?
Crezi ca daca sta 5 ore la gradi....si ii vede pe alti copii ca nu zice nica ,ca-s ciufuti si se mai scalambaie...
in fata celorlalti copii, al tau nu vede, nu receptioneaza /ractioneaza?....cel putin cand vine acasa de la gradi. sa-l intrebi tu daca n-o facut la fel ...si sa nu-i f. o mama de bataie ....ca ii copil si trebuie luat cu ghinisoru....asa ma lua pe mine mam' cand eu faceam ca ceilalti copii...si acuma, nu mai fac X_X...da voi?
Fss_ssu
Postat pe 2 Iunie 2012 10:08
nu neaparat. Copilul poate avea preferinte proprii si dorinte proprii, nu neaparat pe ale parintilor: ala e un om nou, un alt om, nu un robotel care o imita pe mama-sa sau pe tat-su. Bineinteles ca preia din comportament, doar de la parinti invata sa interactioneze, dar in timp incepe sa dezvolte caracteristici proprii.
quasaria
Postat pe 2 Iunie 2012 10:35
normal ca in timp dezvolta caracteristici proprii, isi contureaza "mica"personalitate si iti da tie ca parinte de gandit ce trebuie sa faci cu el in viitor: cum sa-l indrumi, sa il calauzesti spre a ii intregi talentele,inclinatiile si ...atunci munca pe mama si tat-su! ....ca deja creste si parcurge o noua etapa....mai ales ca ia permanent contact cu" noul".Dar ce se fac copii care nu au sprijin de la parinti lor si sunt in imposibilitatea de-a se raporta la cerintele sc. X nivelul de cultura comportamentala fata de ceilalti copii?...X_X :)
Fss_ssu
Postat pe 2 Iunie 2012 10:46
cresc cum pot si se mai cizeleaza ca adulti. Am vazut si din astia, si chiar erau adulti foarte reusiti. Cred ca rolul parintilor in viata unui om e supraevaluat, totusi... Da, din copilarie ramai cu urme adinci, dar viata nu se limiteaza la primii 10-15 ani, din contra.
quasaria
Postat pe 2 Iunie 2012 10:54
"rolul parintelui in v. u. o. ii supraevoluat"? nu te contrazic findca am vazut si eu "N" cazuri insa...trebuie sa fie asa pt . a, avea fiecare p. de unde/cat alege spre a oferi copilului "macar ceva" ...tot functie de perceptia / IQ -ul parintelui in paralel cu evolutia vietii. ....ca doar nu ne intoarcem in evul mediu....fine.:) Ce-i ce sunt marcati de evenimente dif. in copilarie...vor fi marcati oricum chiar daca nu se face vizibil(marcaju) pana la 15 ani, cu siguranta din "samanta" ramane urme si mai spre majorat/batranete tot se manifesta "ceva"....dar mai sunt si cazuri de exceptie / cu noroc si sanse multiple spre a se dispersa de suferinte si sa nu mai faca parte din viata lor....(zic eu)

Fss_ssu
Postat pe 2 Iunie 2012 11:34
sa nu mai faca parte e putin probabil, nu "dispare" pur si simplu: dar exista posibilitatea sa o foloseasca in mod constructiv, nu distructiv. Sint sceptica in a cataloga evenimentele ca pur "pozitive","negative": daca m-a pupat mama pe frunte ma ajuta, daca mi-a tras o bataie ma incurca atunci cind oi avea eu 50 de ani. E un mod simplist de a privi problema. Si, poate, in realitate e chiar invers: poate experientele negative ne ajuta sa evoluam mai mult decit cele pozitive care ne trag inapoi in zona de confort... E interpretabil.
quasaria
Postat pe 2 Iunie 2012 11:37
De la: quasaria, la data 2012-06-01 16:06:20adeline, de curiozitate te intreb, n-ai intimpinat dificulati cu cel supradotat?
De obicei sint copii dificili.... e dificil sa gestionezi relatia cu ei.


ba da;
1. nu este asa sociabil ca celalat , devine sociabil daca-i convine mediul; cand au intrat la liceu el a suferit cel mai tare separarea de fratele lui, desi sunt in acelasi liceu dar la clase diferite; primii prieteni si i-a facut la clasa fratelui sau si apoi dupa primul semestru la el in clasa )
2. avea obiceiul sa-si faca un singur prieten cand era mic si daca il dezamagea suferea, prin clasa a VIII a a inceput sa-si faca mai multi prieteni. Fratele lui stia (si stie) tot ce misca in scoala.
Se ajuta unul pe altul si au grija unul de altul, am lucrat mult la aspectul acesta si se lasa cu pedepse daca se parau sau faceau ceva unul impotriva celuilalt.
3. De mici i-am scos "in lume" , teatru , circ, cu multi ani in urma au fost la "copiii spun lucruri trasnite" , au fost la karate, baschet, volei. Si in general am iesit la multe activitati culturale.

N-am spus niciodata ca mi-a fost usor sau ca imi este, crede-ma ca nu am timp sa ma plictisesc..... cred ca nici in viitor nu va fi usor....daca nu se vor intelege nurorile?! =))))))

Inteleg ca tu ai numai o fetita si este inca mica, oricum vei vedea ce evolutie spectaculoasa va fi de la o perioada la alta.
adeline
Postat pe 2 Iunie 2012 17:03
ms, da, o sa vad...:-) A mea e inca mica. O sa vad ce surprize imi rezerva...

Succes cu flacaii in continuare... si cu nurorile, cind o fi sa lucrezi si la cum se inteleg ele, chiar ca o sa te distrezi.
quasaria
Postat pe 2 Iunie 2012 17:13
De la: suparatu_, la data 2012-06-02 10:08:58daaa si personalitatea asta distincta ,nu-i model de la parintii lor?
altfel cum sa spuna copilu "multumemesc doamna" daca tu ca mama nu-l educi?
Crezi ca daca sta 5 ore la gradi....si ii vede pe alti copii ca nu zice nica ,ca-s ciufuti si se mai scalambaie...
in fata celorlalti copii, al tau nu vede, nu receptioneaza /ractioneaza?....cel putin cand vine acasa de la gradi. sa-l intrebi tu daca n-o facut la fel ...si sa nu-i f. o mama de bataie ....ca ii copil si trebuie luat cu ghinisoru....asa ma lua pe mine mam' cand eu faceam ca ceilalti copii...si acuma, nu mai fac X_X...da voi?
apropo de o mama de bataie.primul meu copil l am iubit ca pe achi din cap dar am corectat o exact cum ma corecta mama mea p mine...........cu bataie........care se spune ca e rupta din rai.ei uite: imi pare atat de rau de 'corectiile aplicate"dar nu i pot trimite in rai regretele mele,......... in schimb mi se rupe mie sufletu. si uite asa am invatat sa mi respect copii.daca tot sunt la capitolul asta sa va spun in cateva cuv povestioara ei.O banala durere de cap sa transformat in 2 luni de chin in care p cuv meu le a suportata cu stoicism datorita unei doamne doctor "PSIHOLOG PT COPII' care ia pus un diagnostic de zile mari GELOZIE fata de sora cea mica.si credeti ma o iubea enorm.Atata timp cat iti iubesti copilul totul vine de la sine.recunosc ca fac traznai ca doar nu sunt dresati.........pedeapsa aplicata nu mai vorbesc cu vinovatul.Sa aveti copii sanatosi si frumosi.
crissdiana
Postat pe 2 Iunie 2012 22:08

imi pare rau...
quasaria
Postat pe 2 Iunie 2012 22:36
:O :O :(
Axl_R
Postat pe 2 Iunie 2012 22:42
:( crissdiana, si mie imi pare rau , sincer....:(

asta zaceam io ...pe copil nu tre sa-l bati daca face pozne...o gresit ii copil ....ce, noi cand eram ca ei nu faceam toate nazbatiile?.....eu le inversam ghetutele la copii cand eram la gradi....
le furam perna s-o bagam sub cearceaf la mine, le furam desertu si ii spunem lu' mam' si a doua zi venea cu kg din ce furam :)....ca sa dau la copii si mancam si eu mai multe....dulciuri in special....necajeam fetele,valeu....da si ele pe mine...ce?...una ,o tras de mine ca mi--o rupt maneca la camasa odata...s-o venit m-am la sc. sa vada ce" razbel" fac si io zas doamna ca am 10 la purtare....

Fss_ssu
Postat pe 2 Iunie 2012 23:23
Ma bucur sa vad ca parintii mai rup tiparele educatiei traditionale romanesti , o admir pe Quasaria pt raspunsurile date , este minunat sa te informezi pe orice cale despre educatie si sa te gandesti dinainte la probleme nu in momentul la care le apar.
Toate cartile sant valoroase in felul lor, fiecare are grupul sau specific de cititori si se poate invata ceva si de la cei care nu ne plac ( o lectie de predat si copiilor, ei cum sa invete la scoala ceva ce nu le place sau nu le place autorul daca si noi facem la fel)
Judecati cu inima cand este vorba de copii
carmen46
Postat pe 3 Iunie 2012 00:38
De la: quasaria, la data 2012-06-02 17:13:26ms, da, o sa vad...:-) A mea e inca mica. O sa vad ce surprize imi rezerva...

Succes cu flacaii in continuare... si cu nurorile, cind o fi sa lucrezi si la cum se inteleg ele, chiar ca o sa te distrezi.


multumesc mult!

si tie multa rabdare si mult noroc cu fetita.

Pentru cea care a deschis topicul, la vremea respectiva am citit si eu cateva carti! Si cautand o anumita carte am ajuns la un stand de carti si culmea cea care vindea era o cunostinta a mamei mele; are 4 copii (sotul ei a murit cand fata cea mare avea 16 ani iar cel mic avea 6 ani); la momentul intalnirii cea marea avea 22 de ani (mai mica cu 2 ani ca mine) , deci trecusera 6 ani peste ei si femeia aceea reusise sa-i ridice singura pe copii, cea mare era la facultate, toti erau la scoala; cand m-a intrebat pentru ce-mi trebuie, m-a ascultat si nu mi-a dat cartea;

succes!

adeline
Postat pe 3 Iunie 2012 23:24
mama mea avea o vorba "numa* mama sa nu fii".cea mai grea meserie,fara concedii sau plati compensatorii.ptru bunici or exista carti?
crissdiana
Postat pe 4 Iunie 2012 11:23
Si cand devii expert esti deja somer
carmen46
Postat pe 4 Iunie 2012 20:02
incearca pe Scrib sau FilesTube
carmen46
Postat pe 4 Iunie 2012 20:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sprijinul tau, conteaza ! 1 De la: creatza 10 Ianuarie 2009 00:05
BONA BABY SITTER 1 De la: marimari1301 23 Iulie 2010 18:06
gradinita particulara 11 De la: office_salinasusesi_ro 19 Februarie 2010 15:22
VREAU SA FIU BONA 24 De la: elodia 4 August 2010 11:12
Cum mananca noaptea bebe? 32 De la: aliadi 19 Decembrie 2009 15:48
Setari Cookie-uri