as avea nevoie de niste sfaturi

Este prima oara cand accesez acest..site.si o fac..pt ca am nevoie de putin ajutor...tatal meu este plecat de 3 ani jumatate in SUA ....asta nu ar fi o problema..pt ca a mai plecat..de multe..ori..Totul a inceput intr-o joi pe 29 ian.2009 cand ma pregateam sa plec la scoala..si deodata..mi s-a intiparit in minte parola de la messenger a lui tata..nu stiam..parola..defapt..o vazusem..acum 8 ani..o singura..data..si el nu stie despre asta...si am intrat..pe mailu..lu tata..si am realizat..ca are pe cineva..adica..era povestita..toata..povestea lor..de cum a inceput si pana in prezent..bineinteles..ca eu atunci..am facut..o criza..si nu m-am dus la scoala....dar nu am zis..nimanui aceasta..situatie..a doua plecam..la munte deci eram scutita de scoala....si crezand ca situatia..nu este destul de avansata mi-am facut un id anonim si i-am scirs..lu tata...in prima faza nu mi-a raspuns..dar apoi..a inceput sa nu ma bag in viata lui personala si chestii din astea>Normal ca tot weekendul gandul mi-a fost..numai acasa..si nu m-am putut bucura de nimic.Candm-am intors...toate mesajele erau..sterse. Dupa o luna destul de plina..deoarece tata s-a mutat in alta..casa..si a trecut printr-o depresie..care nu stiu de ce a fost declansata pt ca mama nu mi-a zis..au reaparut mesaje..,dar pe langa mesajele de amor..au aparut...mesaje in care scria ca este bolnav..ca si-a facut analize dar nu este contagios..eu atunci am reinceput sa-i trimit mesaje anonime..si acum 2 zile si-a schimbat parola.Si asta ca sa nu fie tot se intoarce in vara acasa..Va rog din tot sufletul ajutati-ma..spunete-mi ce as putea sa fac..
lorrainee3
Postat pe 23 Mai 2009 10:42
1. Ce varsta ai tu?
2. Ce sa faci referitor la ce? Sau ce sa faci in ce scop? Ce urmaresti tu sa se intample? Te temi sa nu fie contagioasa totusi boala tatalui tau sau referitor la ce ne ceri sfatul mai exact?
pinicuta
Postat pe 24 Mai 2009 14:13
ma scuzati ca va raspund asa de greu dar am fost prinsa cu tezele am 15 ani....si nu ma intereseaza daca boala e contagioasa..sau..nu..dar el vine acusi in acasa..mama nu stie ca el..a avut o amanta..si ..eu nu stiu daca rezist..sa-l stiu..in casa cu mine...stiind..ca el e cu gandul..la cealalta
lorrainee3
Postat pe 29 Mai 2009 15:23
cred ca singurul in masura sa te ajute efectiv cu ceva este un psiholog, pt ca din punctul meu de vedere nu ai ce sa faci tu ca sa "rezolvi in vreun fel situatia, in orice caz eu nu te sfatuiesc sa zici nimic nici mamei tale (pt ca doar ai rani-o) nici tatalui tau (pt ca nu ai nici dovezi si oricum ce cautai tu in mailurile lui?) . Stiu ca esti dezamagita si te simti ranita ca tatal tau nu este cum credeai tu (si eu am trecut prin asta), dar gandeste-te ca in definitv fiecare isi traieste viata cum vrea, sentimentele nu se pot impune cu forta, deci tu chiart nu vad ce si cum ai putea schimba ... Dar poate un psiholog vede altfel lucrurile, sau macar te poate ajuta sa treci mai usor prin aceste momente ...
pinicuta
Postat pe 29 Mai 2009 15:38
si eu sunt de acord cu pinicuta .acestea sunt niste probleme care trebuiesc rezolvate de ei doi,si daca tatal tau nu a luat hotararea de a-i spune mamei tale inseamna ca totusi nu vrea sa ajunga la divort,poate cauta doar o aventura care nu vqa dura prea mult,ceva de moment,eu zic tu sa stai deoparte si sa nu divulgi nimik mamei tale,nu e un capat de tara poate tatal tau s-a gandit mai bine si va renunta la acea relatie,mama ta nu va sti nimik si gata!sunt multe greutati in viata care abia acum incep si poate pt tine aceasta a fost prima incercare e greu dar sigur se va rezolva intr-un fel,bafta la teze si lasa-i pe parinti sa-si rezolve singuri problemele asa zic eu!tu invata pt scoala si nu te stresa !pupici
silviatatu
Postat pe 29 Mai 2009 16:13
de fapt am dovezi adica am salvat mailurile ...si sincer nu stiu..ce cautam..pe adresa lui dar am simtit ca trebuie sa intru..si m-am gandit si la varianta de a vorbi cu psihologul scolii..dar se termina scoala..luam..vacanta..si nu cred ca mai este..timp.
lorrainee3
Postat pe 30 Mai 2009 02:37
1. cu psihologul de ce nu e timp sa vb? vb acum! cand ai vrea sa vb? vb acum si daca vrei sa vb si mai tz roaga-l sa iti dea un nr de tel ceva, sau intreewaba-l unde l-ai putea gasi pe perioada vacantei, poate are un cabinet ceva, sunt igura ca te va ajuta siu nu-ti va cere bani daca te duci la cabinetul lui. Sau ma rog, vorbeste cu el acum , discutati tot ce ai pe suflet si te vei simti macar mai descarcata...
2. ok, ai emailurile (presupun ca numai textul, adica nu ai oricum cum sa dovedesti ca textul ala chioar a fost postat pe emailul lui, sau poate nu ma pricep eu , sunt prea batrana pt chestii de-astea tehnice). Deci da, ai dovada. Si ce ai sa ii zici lui? "tata uite am dovada, acum pleaca din casa care oricum e a ta", sau ce? Nu ai ce sa ii zici. Ca il iubiti asta stie oricum, iar daca nu stie pana acum nu ai cum sa il convingi abia acuma. Sa dea timpu-napoi evident nu are cum, ce a fost a fost si oricum gandeste-te ca nici tie nu ti-ar fi convenit sa iti "violeze" el intimitatea si sa iti citeasca scrisorile etc, plus ca tu..de cate oric nu ai iesit din cuvantul lui sau nu l-ai suparat fara sa vrei sau fara sa te gandesti ca va afla si se va supara de ce ai facut tu? El era departe, ce a fost a fost acolo, acum el vine sa isi traiasca viata aici (inteleg ca se intoarce de tot, da?), mai mult ca sigur s-a gandit ca nu va va rani pt ca nu credea ca va afla nimeni. Oricum actiunile astea ale lui nu iti erau adresate tie in nici un fel. El ce facea sau nu acolo, era dictat de impulsurile lui de barbat aflat departe de casa, singur, chinuit (nu stii cum se simtea el acolo. Ai fost vreodata departe de casa, atat de departe si de singura ca sa iti dai seama?) Daca chiar vrei sa vb cu el nu-l ocari (pana una-alta e tatal tau si sunt convinsa ca in america s-a dus ca sa iti faca tie un viitor mai bun. El te iubeste, chiar daca te-a dezamagit ), vorbeste-i ca unui om la care tii si de la care ai vrea sa stii ce simte de fapt. Poate pt ca era bolnav voia sa aiba pe cineva acolo pe umarul cui plange. Oricum, ca letie de viitor, cand vei fi casatorita si vei avea copii si tu incearca sa eviti greselile alor tai , mai ales ca acum stii cum afecteaza ele sufletul copiilor. Eu nu stiu cu ce te-as putea ajuta, uite daca vrei pune anunt pe forum ca vrei sa vb cu un psiholog, sunt si mamici psihologi pe forumul nostru, poiate te vor ajuta ele
pinicuta
Postat pe 30 Mai 2009 09:31
violarea intimitatii altei persoane nu face altceva decat sa te raneasca pe tine cel mai mult...
probabil ca tatal tau a avut motivele lui (tu n-ai de unde sa stii ce este intre parintii tai), si daca n-a avut motive, inseamna ca a fost o aventura departe de casa, fara sa doreasca neaparat sa o supere pe mama ta...
barbatii spun multe lucruri "duioase" atunci cand "au nevoie" de o femeie... asta nu inseamna ca si cred ce spun... cred ca e in gena barbatilor sa vrea sa "procreeze" cu mai multe femei...
nu spun ca e ok ce a facut, nimeni nu poate fi de acord cu asa ceva, indiferent daca e femeie sau barbat, dar decat sa o insele pe mama ta cu o prietena de-a ei, mai bine undeva, departe, fara a o pune pe mama ta intr-o situatie jenanta...
cele mai multe femei cand afla de o infidelitate a sotului incheie relatia cu un divort... si eu as face la fel, cu atat mai mult cu cat informatia vine de la copilul meu... esti pregatita sa-ti asumi aceasta responsabilitate?
si de unde stii ca nu s-a terminat? si atunci nu faci mai mult rau?
daca intrebi femeile daca ar vrea sa stie daca sunt inselate de soti, cred ca 99% ti-ar spune ca da... dar cate pot face fata raspunsului afirmativ? eu, una, nu cred ca as face fata... dar n-ai de unde sa stii, chiar despre tine, cum o sa reactionezi, d-apoi sa dai sfaturi altora...
probabil ca un psiholog te-ar ajuta sa-ti dai seama ce simti fata de tatal tau, fata de situatia creata, dar nu te duce daca astepti sa-ti dea el un raspuns la ce trebuie sa faci...
el nu poate decat sa te ajute sa te cunosti mai bine si sa iei singura o decizie...
daca pe undeva prin mesajul meu am lasat impresia ca-ti dau vreun sfat, nu-l lua ca atare, decizia este a ta... ne dam si noi cu parerea, dar nu putem sa ne punem in locul tau...
si nu cred ca o solutie ar fi sa te ratoiesti la tatal tau... daca te intrebi cum poate trai cu constiinta impacata, nu te mai intreba... ca nu e problema ta...
si daca are remuscari, si daca n-are, asta nu inseamna ca pe tine te iubeste mai putin sau mai mult... te iubeste la fel cat te-a iubit si pana acum... pentru el nimic nu s-a schimbat in relatia cu tine... poate chiar, din cauza despartii temporare, va incerca mai mult sa se apropie de tine...
andracalin
Postat pe 30 Mai 2009 11:11
oricum..nu cred ca nu as putea sa-i spun.niciodata ce am aflat..t ca nu pot..cu un psiholog..voi vorbi luni.Sincera sa fiu pana acum nu am privit problema..si asa.,oricum o simpla aventura nu a fost..iar relatia cu mama e mai buna..decat niciodatta.adica nu cred ca acesta este motivul pt care a facut asta si nu maindoiesc nici o clipa ca ma iubeste...
lorrainee3
Postat pe 30 Mai 2009 12:09
si da se va intoarce..de tot acasa sau cel putin asa sper
lorrainee3
Postat pe 30 Mai 2009 12:13
nr 1 nu e frumos sa cauti in e-mail-ul nimanui, inseamna in primul rand ca nu ai incredere in persoana respectiva.
ai dosr 15 ani, la varsta asta ti se pare ca poti sa rastorni lumea, sa schimbi oameni, situatiile, totul. incearca sa gandesti un pic mai matur.
indiferent dc tatal tau a avut sa nu o relatie extraconjugala nu este una dintre problemele tale ci una dintre problemele dintre parinti tai.
dc tot ai aflat ai face bine sa stai de vb cu tatal tau, nu cred ca poti sa ascunzi asa ceva. dar asumati responsabilitatea actelor: i-ai violat intimitatea, i-ai trimis mailuri anonime. cum iti suna? cum crezi ca v-a reactiona tatal tau? cata incredere v-a mai putea sa aiba in tine?
ti-ar place sa sti ca mama sau tatal tau iti umbla in e-mail-ul/jurnalul personal?
alegerea tatalui tau de a avea o aventura unde departe de casa este responsabilitate lui.
cum crezi ca ar reactiona mama ta dc i-ai spune ca sotul ei o inseala?

poate ar fi bine pe viitor sa inveti ca niciodata nu e bine sa cauti in jurnalul-e-mailul numanui. a avea incredere in cineva inseamna sa nu cauti nod in papura.

asteptam vesti
tudor_claudia
Postat pe 11 Iunie 2009 12:20
daca dumneavoastra..vi se pare normal.sa mai am incredere in tata ok..dar ..intrat..pe id lui..am aflat..i-am trimis mesaje anonime..nu mai pot da inapoi.si oricum..ca informatie..m'am hotarat sa nu mai spun nimanui..pentru am analizat situatia..si sunt mai mari dezavantajele..decat avantajele..sa le spun..in fine..avand.in vedere ca am trecut singura..prin asta si ca eu nu am avut nici o vina...chiar daca am intrat pe id lui..m'am impacat cu idee mai ales ca stiu...ca asa lor le va fi mai bine si vor fi mai fericiti..lucru asta ma face sa pot trece peste tot
lorrainee3
Postat pe 14 Iunie 2009 10:46
lorraine, te amagesti sigura, asa ceva nu e un lucru care se uita.
e usor sa spui nu am nici o vina. chiar nu ai?
stiu ca par dura dar eu nu am umblat in lucrurile personale ale nimanui. nu intru in telefonul sotului. in contul lui de e-mail si altele. asta deoarece am incredere in el, si nu vad cum as putea avea o casnicie linsitita dc nu as avea.
a te gandi la avantaje si dezavantaje era mai indicat sa o fi facut-o inainte de a intra pe contului tatalui tau.
acum din pacate tot tu esti ce-a care suferi. imi pare rau sa iti spun, dar vei mai suferi o vreme.
chiar, nu ne-ai spus ce a zis psihologul de la scoala ta?

eu iti propun tema pt vara asta:
cum iti asumi responsabilitatea pentru actiunile tale(oricare ar fi acestea)?
a fi matur inseamna sa iti asumi responsabilitatea actiunilot tale. in cazul de fata concret sa iti asumi violarea intimitatii(chiar dc ai fauct-o de curiozitate), a te disculpa nu e un comportament matur. mai gnadeste-te la acest aspect inainte de a spune "eu nu am nici o vina"
tudor_claudia
Postat pe 15 Iunie 2009 08:27
si cum se asuma responsabilitatea violarii emailurilor? sa ii zica tatalui ei sau ce? si tatal ei ce crezi ca va face? va gandi ca a aflat si mama ei si se va da de gol aiurea, si mai departe cine stie ce se va mai intampla...
pinicuta
Postat pe 15 Iunie 2009 10:34
dar daca dumneavoastra v'ar placea sa traiti intr'o minciuna..e problema..dumneavoastra..eu am simtit ca ceva se intampla si am cercetat si o sa astept...sa vina..acasa..cand voi intra din nou pe mailu lui sa vad daca s'a linistit..si daca nu s'a linistit..voi actiona voi vorbi..ori cu el ori cu mama.nu am vorbit cu psihologul scolii daca asta va intereseaza
..si da..sunt sigura ca nu am nici o vina..el sa'si asume..responsabilitatii..faptelor sale..pentru..era constient.ca eu stiam..parola..sau ca intr'un fel sau altul se putea afla
lorrainee3
Postat pe 15 Iunie 2009 23:16
pinicuta, a fi responsabil se invata in timp din esecuri, greseli si reusite! iar lorraine chiar asta trebuie sa invete

lorraine actiunile tatalui tau nu te disculpa(scopul nu scuza mijlocele!). pt alea trebuie el sa isi asume responsabilitatea! pentru actiunile tale nu e nimeni sa isi asume responsabilitatea! asta trebuie sa inveti tu. nu o sa inveti acum, nu-i nici o problema viata are un mod ffffff neobisnuit de a-ti da aceeasi lectie pana o inveti! tine de tine cat de repede iti inveti lectia(asta e din proprie experienta!)
da, nu este treaba ta sa iti bagi nasul in relatia dintre mama si tatal tau! dar poti sa ii spui ca te doare ceea ce face(caci aici este problema te doare infidelitatea tatalui tau pt ca il credeai imaculat, nu il credeai instare de asa ceva.) dar pentru asa ceva ar fi fost mai frumos sa ii fi scris in numele tau si nu anonim, poate asa chiar reuseai sa ii tragi un semnal de alarma.
este de asemenea ff posibil ca mama ta sa cunosca situatia si sa o tolereze. dar repet nu este treaba ta sa te bagi in relatia lor. relatia lor are un istoric mult mai mare decat viata ta, sunt momente si situatii fericite/nefericite pe care le-au trait impreuna si peste care au trecut luand decizii, decizi pentru care daca stai si reflectezi nu ti-au cerut parerea.
dreptul tau este acela de a avea o familie armonioasa, dar in acest moment gesturile tale(care de altfel dor ffffffffffffffff mult! te asigur) duce la dezechilibru in familie.
uneori dezechilibrele sunt bune, alteori nu. sansele ca ei sa ramana sau sa se desparta sunt 50%-50%, si nu esti tu ce-a care poate influenta acest procent, ci doar deciziile lor.
faptul ca gandul tau este de al controla in continuare pe tatal tau imi spune ca inca nu te-ai maturizat complet si ca pana in acest moment nu ai invatat nimik din situatie. reflecteaza un pic cat poti sa schimbi in bine sau din contra in rau!

eu am mai scris aici in topicul psihologie pt ca sunt psiholog
tudor_claudia
Postat pe 16 Iunie 2009 09:22
Eu sunt deacord sa`i spui mamei tale inainte ca el sa ajunga acasa,sa`i arati mailurile pe care probabil le`ai scos la imprimanta si le tzii bine ascunse intr-un dosar tocmai pentru a nu te mai chinui tu cu gandul la asta pentru ca vina nu-ti apartzine.E normal ca tu sa stii parola tatalui tau si sa`i citesti emailurile si ma mir cum de mama ta nu o stie,asa k nu te mai invinovatzi pentru asta si nici macar ca i-ai trimis mesaje cu alta identitate.Puteai sa mergi inca si mai departe sa`i trimiti respectivei mesaje sa aflii mai multe despre ea si despre relatia cu tatal tau.Daca te doare gandul rau,spune-i mamei tale k merita sa stie,ea va gasi intzelepciunea necesara sa decida.Mai bine sa o stii pe mama ta traind in demnitate despartita de tatal tau decat sa o stii inselata,ingropata in minciunile lui si in plus purtand bolile pe care el le culege de dincolo de ocean.De familie armonioasa nici nu va mai putea fi vorba:tatal inseala,tu stii asta si mama traieste in minciuna,asta nu e fericire si e doar vina lui,nu a ta,chiar daca tu portzi pe umeri si in suflet durerea.
kidz000353
Postat pe 27 August 2009 18:55
ca de obicei, kidz 353 este impotriva tuturor...
de ce e asa de normal ca ea sau mama ei sa-i stie parola?????
lasand la o parte faptul ca subiectul a fost dezbatut de ceva timp si probabil fata a luat deja o decizie, explica-ne si noua de ce mai ai putin si aplauzi initiativa fetei?
andracalin
Postat pe 28 August 2009 19:44
andracalin, kidz353 este in sufletul ei o adolescenta. ori e pana in 18 ani ori chiar nu a reusit mental sa treaca peste acesta varsta. si se identificat fff bine cu lorraine. probabil ca a trait o asemenea tragedie si vrea sa fie alaturi de cele care trec prin asa ceva.

ce nu se vede aici este urmatorul lucru: OAMENI NU STIU SA AIBA INCREDERE IN EI INSISI SI IN CEILALTI.
cunosc adresa de mail si parola sotului meu, nu sunt interesat sa intru si sa citesc. nu ii i-au niciodata telefonul sa il verific de mesaje. si clar nici el nu face acest lucru. de ce? fff simplu: avem incredere unul in celalalt si fiecare in el insusi.

lorrainem, negasind aici un sprijin pentru cum vede ea lucrurile a preferat sa nu mai scrie, si in loc sa invete sa devina un om matur a preferat calea usoara care e de fapt si mai dureroasa si mai lunga. dar fiecare are dreptul la a-si alege drumul in viata.
a cerut un sfat i sa s-a pentru faptul ca nu acest sfat nu a fost in accord cu ce isi dorea ea a ales sa plece.
tudor_claudia
Postat pe 31 August 2009 15:23
ei na, kidz 353 e experta in "familii armonioase": se plange ca soacra pe care nici nu a cunoscut-o o chinuie din mormant, se plange ca nu mai vrea sa ii faca sotuluisarmale sambata desi tot ea blameaza femeile care nu stiu sa se dea peste cap ca sotul lor sa fie fericit (sa ii faca toate poftele, sa il lase sa doarma toata ziua si ca sa se trzeasca el fericit sa mai si caute modalitati de a-i face surprize, sa fie slaba, frumoasa, ingrijita, sa fie casa mereu aranjata, mancare facuta, totul ok, si femeia mereu sa se trzeasca prima si sa culce ultima...) ma intreb ea de ce nu e fericita daca stie atatea despre cum sa fii fericit? (oare mama lui lorraine o avea mai multa deminitate daca afla din gura fetei sale ca sotul o inseala-ceea ce poate chiar si stia deja- ?)oare lorraine o fi mai fericita stiind ca a distrus familia pe care o avea (asa dizarmonioasa cum o fi fost)? ma rog, fiecare face ce considera ca e mai bine...
pinicuta
Postat pe 31 August 2009 17:27
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 8 Februarie 2010 15:04
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Martie 2010 09:51
sorry claudia,dar dupa sms-le tale ma face sa cred ca chiar tu ai putea fi amanta lui,sau ca poate ai un amant care are familie...
cum poti sa-i zici de increderea tatalui ei in ea cind de fapt el singur nu merita incredrea?
oare e asa usor pentru o persoana sa accepte ca tatal ei nu le mai iubeste si ca calca pe alaturi?
garbo229302
Postat pe 10 Octombrie 2011 00:58
sorry claudia,dar dupa sms-le tale ma face sa cred ca chiar tu ai putea fi amanta lui,sau ca poate ai un amant care are familie...
cum poti sa-i zici de increderea tatalui ei in ea cind de fapt el singur nu merita incredrea?
oare e asa usor pentru o persoana sa accepte ca tatal ei nu le mai iubeste si ca calca pe alaturi?
garbo229302
Postat pe 10 Octombrie 2011 01:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
acte necesare inscrierii la gradinita 6 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:38
Haine copii 1 De la: kidz004868 31 Octombrie 2009 18:00
angajare bona 4 De la: CautaBona 21 Mai 2010 11:39
Webkinz 1 De la: kaya 11 Iulie 2009 09:19
Bona 2 De la: kidz005697 28 Noiembrie 2009 15:10
Setari Cookie-uri