poti ramane langa sotie doar pentru un copil, desi spui ca nu o mai iubesti?

De la: printesa_jo, la data 2012-05-27 12:34:57Nu cred ca-s minciuni ci doar stari contrare pe care el insusi le traieste.El trebuie sa se imparta.Te iubeste pe tine dar isi iubeste si copilul.Trebuie sa recunoastem ca barbatii tin f mult la copii lor.Cat despre sotie,in clipa actuala n-as crede ca mai simte iubire ci simte ca ea ii incurca planurile dar totusi....are amintirile lor,au avut si perioade bune.
El pare a fi un om rational,iubire pt tine ii incurca ratiunea,il forteaza sa-si incalce principii.
Stim cu totii ce inseamna iubirea oarba asa cum stim cu totii ca nu tine la nesfarsit.
Eu nu inteleg un lucru,de ce nu poti iubi fara a-l vrea neaparat langa tine.Posesivitatea nu-ti garanteaza continuarea povestii frumoase.Adusu-l lui langa tine nu va face decat sa scurteze perioada de iubire si pasiune nebuna.
Si apoi,
peste cativa ani,cand dragostea se va stinge si vor incepe dicutiile,te gandesti daca si cum ai suporta reprosul lui ,inevitabil de altfel,ca l-ai indepartat de copil?
Eu iti doresc liniste si gandul bun.Incearca sa privesti situatia dintr-un unghi strain si ai sa o vezi cu alti ochi,incearca nu nu vezi totul prin prisma femei indragostite.Si nu spune : nu pot sa fac asta.


Frumos spus...
perfect adevarat...
si...
toate cele bune
Mr_Li
Postat pe 11 Iulie 2012 22:50
Dar dece nu intrebam daca putem ramane si langa un barbat pt copil, dece numai femeia este capul rautatilor, dece nu ne intrebam daca barbatul este un sfan? Credeti ca numai femeia profita de bani barbatului, invers nu se poate intampla, numai femeia este o cheltuitoare?
katymil_71
Postat pe 14 Iulie 2012 17:07
Chiar credeti ca barbatii isi iubesc atat de mult copilul?
Eu nu prea cred, atunci dece isi fac amante si fac in asa fel in cat sa sufere copiii?
katymil_71
Postat pe 14 Iulie 2012 17:10
amantele concureaza copilul, sau care e logica intrebarii tale??? De cind ai copil nu mai ai nevoie de viata sexuala... sau barbatul, nu mai are nevoie de viata sexuala? Kaput atractie fata de orice femeie, numai fata de aia de i-a turnat copil!
Ce atitudini hitleriste pe aici....
quasaria
Postat pe 14 Iulie 2012 17:12
pai,eu cunosc o pereche care sint impreuna de cam 37 ani,au un copil,si,continua sa se iubeasca,si nu si-au pus coarne unul altuia. ati ghicit-e sora mea mai mare. dar pe linga asta,am mai cunoscut un barbat,de aceeasi virsta cu mine,ce a fost alaturi de sotia lui pina acu doi ani cind s-a stins(era bolnava cu scleroza multipla),si in ciuda faptului,ca nu il mai recunostea,si nu mai putea sa faca dragoste,a ramas cu ea,si a ingrijit-o,astea -se numesc-dragoste. cum zice la casatorie-la bine si la greu.. pai,da,nu intilnesti atitea cupluri ca si astea doua ce le stiu eu
garbo_5343
Postat pe 19 Iulie 2012 23:33
De la: quasaria, la data 2012-06-05 13:46:10
De la: garbo221171, la data 2012-06-05 13:11:31Toti ne indragostim pe parcursul vietii, dar CA ORICE PERSOANA RATIONALA -CARE SE NUMESTE OM- NU ANIMAL, trebuie sa te gandesti ce faci. Nu poti sa spui ca te-ai indragostit si sa pleci! Cine face acest lucru odata il face de fiecare data cind se indragosteste. Acela est OM?


171...sa te vad cu vreunu' care se tot "indragosteste si el ca tot omu' pe parcursul vietii"(adica o data la vreo trei zile) da' nu pleaca nici de-al dreak ...:-))) nu, da doar ti-a promis-o! Sta si iti da in orgoliu in continuare, cum sa plece si sa te lase sa iti revii, cumva ?! Cit timp respiri, mai loveste o data... sa fie sigur ca nu te ridici...
Sa vezi ce frumos e... ala OM :-)


Da din pacate ai dreptate se poate intampla si asa, eu nu spun ca trebuie sa stai sa induri, nu se mai poate, asta e, fiecare pe drumul lui. Ceea ce am vrutsa spun, am vrut de fapt sa fac un portret al celui/celei care insala si sa subliniez faptul ca pe acest pamant orice inceput are si sfarsit, fie ca vrem sau nu, si ca fiecare primeste dupa cum da sau dupa cum face, faci bine, primesti bine, faci rau- primesti rau. Si daca va uitati in jurul vostru cu atentie,veti vedea foarte multe exemple. Am vrut sa mai spun si faptul ca atunci cand spui cuiva "Te iubesc" si promiti ca ii vei fi fidel toata viata, sa te gandesti foarte bine, daca iti vei tine promisiunea, daca esti OM, in caz contrar mai bine nu o faci, pt. ca la randul tau s-ar putea sa patesti la fel, chiar daca nu vei recunoaste acest lucru sau sa spui ca tie nu ti se va intampla asta...si ca a doua,treia oara ai intalnit iubirea perfecta...
garbo221171
Postat pe 20 Iulie 2012 15:34
Nu cred ca este vina lui in totalitate. In calitate de amanta, nu vei sti niciodata ce a stat la baza formarii unei familii, nu vei sti care a fost cu adevarat povestea lor de dragoste, pentru ca el va avea grija sa scoata in evidenta doar "defectele" sotiei, si asta ca sa para o victima in fata ta. E vina amantei ca isi intinde umarul unui barbat pe care nu il cunoaste in viata de zi cu zi. E vina sotiei ca permite sa se injoseasca si sa duca o viata umilitoare, ca nu are puterea necesara sa aleaga o viata linistita pentru ea si copilul ei, abia apoi e vina lui ca si'a gasit proastele cu care jongleaza dupa bunul'plac si asta doar pentru ca ii merge.
Din cate inteleg, si tu esti casatorita. Tu de ce nu divortezi, si asta doar ca sa ii oferi lui o stabilitate, daca va iubiti cu adevarat? Cred ca sunteti 2 lasi ce va complaceti intr'o situatie duplicitara. Nu esti in masura sa vb despre sotia omului care inghite marsavia lui pentru copil, in conditiile in care tu insati esti o sotie care insala. Ce trista trebuie sa fie viata voastra... Si mai rau e ca ii faceti sa sufere si pe cei de langa voi, oameni care o data au avut incredere in persoana voastra si poate ca v'au fost alaturi la bine si rau. Macar din resepct pentru ei si tot ar trebui sa fiti sinceri si sa nu va mai complaceti -daca fata de voi insiva nu aveti respect-.
b727ana
Postat pe 20 Iulie 2012 15:59
Buna dimineata,
Ce parere a aveti despre cele ce urmeaza? Astept cu nerabdare opiniile voastre.

Un brbat puternic este acela care i controleaz impulsurile

Presiunea grupului spre satisfacerea impulsurilor imediate vine mereu nsoit de ironicul comentariu: Ce fel de brbat eti?: Nu bei? - Ce fel de brbat eti?; Nu fumezi? - Ce fel de brbat eti?; Nu i neli nevasta? - Ce fel de brbat eti?; i aa mai departe La acest atac asupra mndriei masculine, cel mai adesea brbatul cedeaz. Dei el este supus unui tumult al firii mai puternic dect femeia, brbia const tocmai n a fi stpnul impulsurilor de moment, nu sluga lor.
Scuza tuturor neputincioilor

Muli consider c sunt cu att mai brbai cu ct au mai multe succese la femei.
Maic, asta e scuza tuturor neputincioilor, c doar n-o s zic cineva c e neputincios. Dar, dac ne gndim bine, brbat este acela care i respect statutul de brbat pe care i l-a dat Dumnezeu. Pentru c a fi necredincios, oricine poate. Oricine poate s fac sau s-i imagineze c a fcut sau s se uite pe gaura cheii i s zic: , ce am fcut eu, s se uite la televizor i s zic: h, h, cte am avut eu. Acestea toate fac parte din imaginarul brbatului neputincios.
Un brbat puternic este acela care-i nfrneaz impulsurile i care-i deschide braele i atenia sufletului ctre femeia lui, care e mereu alta, e mereu nou, dac o privete ca persoan. Dac o privesc ca pe un obiect, atunci sigur c-i pot gsi caliti i defecte, pot s caut n alt parte o piele mai nu tiu cum, o talie mai nu tiu de care Dar noi, cnd facem nunta, nu asta facem. Cnd m duc la mama i zic: Mam, m-am ndrgostit de o fat i vreau s m nsor cu ea, nu ncep s-i spun c are 1,80 m nlime, talia de 60, picioruul att i cntrete att i culoarea ochilor Mama chiar poate s se mire: Da ce ai vzut la ea?. Nu tiu ce am vzut, dar am vzut-o! Am vzut-o pe ea. Am vzut-o pe ea i, n ciuda kilogramelor n plus sau n minus, eu pe ea o iubesc. i-mi deschid braele s-o cuprind pe ea aa cum este i care pentru mine e mereu o enigm, mereu o tain, am timp s-o vd mereu, mereu alta. Aceasta este iubirea
Iubirea mi d puterea s vd ce nu se vede

O posibil definiie
Iubirea mi d puterea s vd ce nu se vede. Nu vede oricine, numai cel care iubete vede. Numai atunci iubeti, cnd vezi ce nu se vede, cnd vezi nevzutul. Aceasta e iubirea. Ce numim noi iubire, ndrgostirea, este o capcan a firii, aa, pus, lsat, ngduit de Dumnezeu, ca s ne biruim egoismul, ca s avem energie s ne descoperim i s ne iubim. C dac nu ne-am ndrgosti n-am sta, n-am avea rbdare. ncet, ncet, descopr c nu doar sunt atras i ndrgostit, ci chiar iubesc persoana aceea. Atunci eu sunt credincios vocaiei mele de brbat, sunt credincioas vocaiei mele de femeie.
Am auzit c un brbat i-a spus nevestei lui odat: tii, eu nu vreau s-mi spurc cununiile. Mi-au plcut multe femei i am fost atras era inginer ef undeva am fost atras de multe, dar eu nu mi-am spurcat niciodat cununiile. Asta i spunea la nunta de aur. Ce minune! V dai seama, c nu i-a fost uor. A avut i el impulsuri, a fost ispitit. Nu i-a fost uor; dar ce mndrie, ce demnitate, ce brbie s fii stpnul lor Cnd le asculi, cnd te lai mnat de ele, nu te deosebeti de celu c asta-i firea!
Un brbat nu este jucria unor impulsuri

Da n cazul acesta putem spune c e foarte greu s fii un brbat adevrat.
Da, de aceea brbaii se scuz i spun c un brbat trebuie s fumeze, un brbat trebuie s bea, un brbat trebuie s-i nele nevasta, pentru c le e ruine s spun: N-am reuit s fiu brbat. N-am putut. Mi s-au aprins clciele dup una i m-am dus i pe urm am zis: aa nu-mi place!. Nu pot s fiu brbat, nu pot s nu bag igara n gur. Nu pot! Nu m stpnesc. Depind de bul acesta aprins la capt. De suzeta asta. Nu pot s fiu brbat pentru c nu pot s nu duc paharul la gur. Orice a face, zic c nu m mai duc la crcium i m trezesc sub mas.. De ce? Pentru c nu sunt brbat.
Cum devin brbat? Ducndu-m la Cel care m-a fcut brbat i zicnd: Doamne, dar ce sunt eu, jucria unor impulsuri? Dac mie mi vine ceva eu trebuie s fac tot ce-mi vine? Dac cuiva de lng mine i vine s-mi dea o bere, eu trebuie s beau pentru c zice c astfel nu-s brbat?. Dar, oare nu-i poi spune: Eu sunt brbat pentru c pot s nu beau bere cnd vrei tu, i nici chiar cnd vreau eu.?

Trebuie s aib i un sentiment al demnitii propriei persoane.
Da, pentru asta trebuie s descopr ce nseamn s fii brbat. Ce nseamn s fii om? Omul este minunea creaiei i Dumnezeu m-a fcut dup chipul Su i S-a bgat n mine prin Botez, prin Sfnta mprtanie, este n mine ca s fiu ca El, s m port ca El. Mai pot eu s m port ca un cel din acela n clduri din spaiul verde? Nu mai pot. Dar, dac nu tiu c sunt minunea creaiei, o s m port i eu cum se poart pisica. Asta e, mi-a venit! M-a apucat! Acesta este brbatul?
Maica Siluana Vlad
garbo221171
Postat pe 23 Iulie 2012 09:31
Buna dimineata,
Ce parere a aveti despre cele ce urmeaza? Astept opiniile voastre.

Un brbat puternic este acela care i controleaz impulsurile

Presiunea grupului spre satisfacerea impulsurilor imediate vine mereu nsoit de ironicul comentariu: Ce fel de brbat eti?: Nu bei? - Ce fel de brbat eti?; Nu fumezi? - Ce fel de brbat eti?; Nu i neli nevasta? - Ce fel de brbat eti?; i aa mai departe La acest atac asupra mndriei masculine, cel mai adesea brbatul cedeaz. Dei el este supus unui tumult al firii mai puternic dect femeia, brbia const tocmai n a fi stpnul impulsurilor de moment, nu sluga lor.
Scuza tuturor neputincioilor

Muli consider c sunt cu att mai brbai cu ct au mai multe succese la femei.
Maic, asta e scuza tuturor neputincioilor, c doar n-o s zic cineva c e neputincios. Dar, dac ne gndim bine, brbat este acela care i respect statutul de brbat pe care i l-a dat Dumnezeu. Pentru c a fi necredincios, oricine poate. Oricine poate s fac sau s-i imagineze c a fcut sau s se uite pe gaura cheii i s zic: , ce am fcut eu, s se uite la televizor i s zic: h, h, cte am avut eu. Acestea toate fac parte din imaginarul brbatului neputincios.
Un brbat puternic este acela care-i nfrneaz impulsurile i care-i deschide braele i atenia sufletului ctre femeia lui, care e mereu alta, e mereu nou, dac o privete ca persoan. Dac o privesc ca pe un obiect, atunci sigur c-i pot gsi caliti i defecte, pot s caut n alt parte o piele mai nu tiu cum, o talie mai nu tiu de care Dar noi, cnd facem nunta, nu asta facem. Cnd m duc la mama i zic: Mam, m-am ndrgostit de o fat i vreau s m nsor cu ea, nu ncep s-i spun c are 1,80 m nlime, talia de 60, picioruul att i cntrete att i culoarea ochilor Mama chiar poate s se mire: Da ce ai vzut la ea?. Nu tiu ce am vzut, dar am vzut-o! Am vzut-o pe ea. Am vzut-o pe ea i, n ciuda kilogramelor n plus sau n minus, eu pe ea o iubesc. i-mi deschid braele s-o cuprind pe ea aa cum este i care pentru mine e mereu o enigm, mereu o tain, am timp s-o vd mereu, mereu alta. Aceasta este iubirea
Iubirea mi d puterea s vd ce nu se vede

O posibil definiie
Iubirea mi d puterea s vd ce nu se vede. Nu vede oricine, numai cel care iubete vede. Numai atunci iubeti, cnd vezi ce nu se vede, cnd vezi nevzutul. Aceasta e iubirea. Ce numim noi iubire, ndrgostirea, este o capcan a firii, aa, pus, lsat, ngduit de Dumnezeu, ca s ne biruim egoismul, ca s avem energie s ne descoperim i s ne iubim. C dac nu ne-am ndrgosti n-am sta, n-am avea rbdare. ncet, ncet, descopr c nu doar sunt atras i ndrgostit, ci chiar iubesc persoana aceea. Atunci eu sunt credincios vocaiei mele de brbat, sunt credincioas vocaiei mele de femeie.
Am auzit c un brbat i-a spus nevestei lui odat: tii, eu nu vreau s-mi spurc cununiile. Mi-au plcut multe femei i am fost atras era inginer ef undeva am fost atras de multe, dar eu nu mi-am spurcat niciodat cununiile. Asta i spunea la nunta de aur. Ce minune! V dai seama, c nu i-a fost uor. A avut i el impulsuri, a fost ispitit. Nu i-a fost uor; dar ce mndrie, ce demnitate, ce brbie s fii stpnul lor Cnd le asculi, cnd te lai mnat de ele, nu te deosebeti de celu c asta-i firea!
Un brbat nu este jucria unor impulsuri

Da n cazul acesta putem spune c e foarte greu s fii un brbat adevrat.
Da, de aceea brbaii se scuz i spun c un brbat trebuie s fumeze, un brbat trebuie s bea, un brbat trebuie s-i nele nevasta, pentru c le e ruine s spun: N-am reuit s fiu brbat. N-am putut. Mi s-au aprins clciele dup una i m-am dus i pe urm am zis: aa nu-mi place!. Nu pot s fiu brbat, nu pot s nu bag igara n gur. Nu pot! Nu m stpnesc. Depind de bul acesta aprins la capt. De suzeta asta. Nu pot s fiu brbat pentru c nu pot s nu duc paharul la gur. Orice a face, zic c nu m mai duc la crcium i m trezesc sub mas.. De ce? Pentru c nu sunt brbat.
Cum devin brbat? Ducndu-m la Cel care m-a fcut brbat i zicnd: Doamne, dar ce sunt eu, jucria unor impulsuri? Dac mie mi vine ceva eu trebuie s fac tot ce-mi vine? Dac cuiva de lng mine i vine s-mi dea o bere, eu trebuie s beau pentru c zice c astfel nu-s brbat?. Dar, oare nu-i poi spune: Eu sunt brbat pentru c pot s nu beau bere cnd vrei tu, i nici chiar cnd vreau eu.?

Trebuie s aib i un sentiment al demnitii propriei persoane.
Da, pentru asta trebuie s descopr ce nseamn s fii brbat. Ce nseamn s fii om? Omul este minunea creaiei i Dumnezeu m-a fcut dup chipul Su i S-a bgat n mine prin Botez, prin Sfnta mprtanie, este n mine ca s fiu ca El, s m port ca El. Mai pot eu s m port ca un cel din acela n clduri din spaiul verde? Nu mai pot. Dar, dac nu tiu c sunt minunea creaiei, o s m port i eu cum se poart pisica. Asta e, mi-a venit! M-a apucat! Acesta este brbatul?
Maica Siluana Vlad
garbo221171
Postat pe 23 Iulie 2012 09:35
171 - partea cu indragostirea e fortata. In rest, ok.
quasaria
Postat pe 23 Iulie 2012 10:07
De la: ingerasulluptator, la data 2012-06-03 23:28:53
De la: ingerasulluptator, la data 2012-06-03 23:26:34pai barbati cinstiti sunt foarte putini.care sa nu isi insele femeile.
poate daca barbatii ar fii fost educati ca sa aiba valori morale,poate ar fii fost mai seriosi.numai ca din pacate nimeni nu se ocupa de educatia baietilor
de aceea barbatii nu sunt seriosi pt ca nieni nu s-a ocupat de educatia lor


Ingerasulluptator, cine crezi ca ar trebui sa se ocupe de educatia baietilor? ghici ghicitoarea mea? pai cine este cea mai apropiata persoana de orice copil, baiat sau fata? nu mama? crezi ca ar trebui sa vina cineva din afara familiei sa ii educe copii? Nu credeti ca mama este responsabila pentru educatia lor, baieti si fete? Daca nu se ocupa mama sa il educe - in cazul nostru- cand va fi adult, sa fie constient ce inseamna familia, fidelitatea... dar, daca si mama este o femeie infidela, copilul, de la cine sa invete ce este bine si ce este rau, daca unul dintre parinti este infidel sigur si copilul va fi la fel pentru ca il mosteneste. Numai educatia il poate corecta. Sa nu mai vorbim de faptul ca, barbatul este creat sa procreeze in esenta. Si atunci daca noi femeile nu ne educam baietii , de ce ne mai plangem sa ne insala barbatii?
garbo221171
Postat pe 24 Iulie 2012 10:01
Da, poti si as zice ca si trebuie! Responsabilitatea fata de copil e cea mai mare, mai mare chiar decat cea fata de tine insuti. Cred ca am mai povestit aici...o poveste veche cu un tip insurat...avea un copil, aveam si eu dar eu eram divortata. Iubire mare, adevarata dar el se gandea mult la copil. L-am lasat in familia lui si am facut bine chit ca mi-am rupt sufletul. Sunt foarte chinuite intamplarile astea...
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Iulie 2012 10:41
171, ti-a creat ceva din postarile ei impresia ca ar fi capabila sa CREADA?
Ai asteptari prea mari.
quasaria
Postat pe 24 Iulie 2012 10:42
De la: quasaria, la data 2012-07-24 10:42:03171, ti-a creat ceva din postarile ei impresia ca ar fi capabila sa CREADA?
Ai asteptari prea mari.


da asa este, oricum discutam ca sa avem ce discuta
garbo221171
Postat pe 24 Iulie 2012 11:57
Da, adevarul este ca nu poate trai nici fara una nici fara cealalta. Copilul, de regula, este folosit ca scuza.
garbo019273
Postat pe 24 Iulie 2012 14:11
Ai mare dreptate!!!!!!!
77
Postat pe 25 Iulie 2012 11:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
imaginatia- cum o dezvoltam? 31 De la: iasomia 12 Octombrie 2009 17:33
Cat de mult poate sa minta o femeie pe cel cu care este? 15 De la: O_K 12 Iulie 2011 15:00
Nu stiu cei cu mine 59 De la: garbo259257 16 Ianuarie 2012 13:05
intrebari 66 De la: Melanie 27 Octombrie 2009 18:40
accept realitatea ma sacrific pt copilasul meu ca alta solutie nu este 128 De la: garbo107781 20 Martie 2010 18:51
Setari Cookie-uri