Iubire peste ani

Atunci cand ne-am cunoscut eu eram casatorita de 7 ani. El de 6 luni. Eu credeam ca inca imi iubesc sotul. El stia ca nu o iubeste dar dupa o relatie de 4 ani in care ea l-a oblojit ( el fiind terminat dupa o relatie de 11 ani in care fosta prietena si-a facut bagajul intr-o zi si a plecatfara nici o explicatie) a renuntat sa creada ca o sa se mai indragosteasca vreodata asa ca a cedat la insistentele ei si s-au casatorit.Ne-am indragostit nebuneste unul de celalalt.Eu mi-am parasit sotul si nu pentru a ii cere lui s-o paraseasca pe ea. Nu i-am cerut asta niciodata. Nu vreau sa-mi cladesc fericirea pe nefericirea altuia. Am realizat ca nu imi iubeam sotul si nu mai vedeam nici un motiv sa raman langa el. Totusi nu am acceptat nici postura de amanta. Ne-am mai intalnit de cateva ori si i-am spus ca eu voi incerca sa imi gasesc pe cineva care sa-mi fie alaturi si la bine si la greu nu numai cand nu e sotia acasa. Desi greu, a acceptat decizia mea si nu ma mai cautat.
Si asa am facut. Am intalnit un om minunat care ma iubeste mai presus de orice. Am crezut pentru un timp ca mi-a trecut, c[ m-am vindecat de el. Dar a fost numai o indragosteala, ceva de moment care a trecut foarte repede. Acum avem un copil impreuna. Suntem impreuna de 3 ani dar tot ce ne leaga, din punctul meu de vedere e acest copil. Exact in ziua in care am nascut am primit un telefon de la el. Imi spunea ca a simtit ca mi se intampla ceva rau. Culmea, aproximativ in acelasi timp a nascut si sotia lui, 3 luni mai tarziu.
Au trecut doi ani de atunci si intr-o buna zi m-a contactat pe internet, pe un site. Numai cand i-am vazut poza am inceput sa tremur si inima parca imi sarea din piept. Si asa am realizat ca il iubesc la fel de mult. Ca nimic din ce am simtit nu s-a pierdut. Si pentru el este la fel. Intrebandu-l de ce ma cauta mi-a raspuns ca s-a mintit destul si ca se multumeste cu orice gest din partea mea, chiar si cu o injuratura, macar sa stie cate ceva despre mine si sa mai vorbim din cand in cand. De atunci ne-am intalnit de cateva ori. Iubirea aia de la inceput e chiar mai mare acum. Doar ca acum e mult mai complicat. Fiecare avem copii. Ratiunea imi spune sa il alung din nou si sa imi vad de viata in continuare dar nu stiu de ce acum nu mai am puterea de altadata. Sunt constienta ca nu isi va parasi nevasta niciodata, mai ales acum cand au un copil impreuna dar nu pot sa nu ma gandesc cum ne-ar fi impreuna.
Nu ma consider amanta, intre noi nu s-a intamplat nimic mai mult decat niste saruturi pasionale is de vazut ne vedem cateva ore la 3 luni ( eu m-am mutat in alt oras) dar vorbim in fiecare zi pe net sau la telefon. De cate ori reusim.
Imi e foarte greu. Astept sfaturile si parerile dumneavoastra. Cum sa depasesc situatia ?
helga0
Postat pe 30 Martie 2012 20:15
Daca pov ta e adrvarata..cred ca greu,ff greu..spre de loc... Nu as dori sa fiu in pielea ta... dar daca si el simte la fel..ar fi bine sa clarificati in vre-un fel relatia...ori-ori...Mai devreme sau mai tarziu,daca iubirea e asa de mare dim partea amandoura,tot va veti desparti de actualii parteneri,dar ruptura v-a fii mult mai dureroasa decat acum.. Nu va m-ai mintiti partenerii,puteti hotari si cu copii ..luati-i amandoi..sau dati-i amandoi..si va faceti unul al vostru..in numele iubirii care a dainuit!!
elisabeta_boia
Postat pe 31 Martie 2012 13:46
mi se pare... las.
Asa cum tu ai avut curajul sa iti urmezi sufletul, ar fi putut face la fel: n-a facut-o, asta e.Poate e mai bine nici macar sa nu il injuri.Sa il lasi sa isi traiasca regretele in continuare: nu sint ale tale. Tu ai facut tot ce ar fi depins de tine sa va fie bine, el nu. Iar oamenii traiesc cu alegerile proprii...
De ce ar mai merita sa tii legatura?!
quasaria
Postat pe 3 Aprilie 2012 23:44
Ai dreptate Q, si eu gandesc la fel numai ca incerc sa-mi gasesc din nou fortele cu care sa-i spun nu.
Stiu ca nu este corect pentru nimeni sa continui aceasta "relatie" dar imi este foarte greu sa-l resping.
Multumesc pentru sfat!
helga0
Postat pe 4 Aprilie 2012 12:42
Elisabeta raspunsul tau este raspunsul superficial al unuia care nu se afla intr-o situatie de genul asta.
Copiii nu sunt obiecte pe care le lasi acasa sau le bagi in valiza si pleci la drum.
E mult mai complicat decat atat. Copiii astia au fiecare cate doi parinti. Eu nu mi-as lasa niciodata copilul dar poate nici tatal lui nu vrea sa renunte la el. Ce drept asi avea eu sa-l privez de un tata care il iubeste si ar face orice pentru fericirea lui?
Acelasi lucru este valabil si pentru copilul lui. El vrea sa il ia cu el. Dar si mama lui il vrea.
E foarte greu.
helga0
Postat pe 4 Aprilie 2012 12:46
371, in ce priveste copiii cred ca lucrurile stau putin altfel. Copilul e o persoana diferita de tine. De copil nu divorteaza nimeni. El are si va avea in continuare aceiasi doi parinti. Indiferent daca intre parinti mai exista o relatie sau nu, relatia fiecaruia cu copilul va exista oricum.
Nu confunda copilul cu tine.
Pe tine absolut nimic nu te poate obliga sa pui capul pe perna unui om pe care nu il vrei.
quasaria
Postat pe 4 Aprilie 2012 14:00
Situatia este destul de incurcata !Complicata!Este greu sa stai cu cineva pe care nu l iubesti si sa te gandesti la altul!Trebuia dinainte sa va clarificati sentmentele inainte de a face copii!
Jojolin
Postat pe 4 Aprilie 2012 22:10
trebuie sa ii explici ca iti strica iar viata,
prima data,cand nu a avut curajul sa divorteze ca sa fie cu tine,
si acum a doua oara,iti strica linistea in noua ta familie.
foarte probabil ca va face asta toata viata lui.
pacat.

daniilia
Postat pe 6 Aprilie 2012 23:29
Ai o inima foarte saltareata. Ai putea sa te apuci de sport daca vrei. Exista chiar o categorie de femei care poarta numele de " femei purice". Si asta fiindca sar din pat in pat. Dragostea nu inseamna sa te imbraci numai cu fuste extrem de scurte. Mai trebuie sa iti tii si picioarele stranse si sa te ocupi de alte lucruri.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 08:30
...sunt profund impresionata de povestea ta...dar ma intreb,oare nu cumva viata e prea scurta si de multe ori nu stim sa apreciem ce ne aduce destinul ...ne complicam prea mult in datorii si obligatii fata de altii...la noi cine se uita???...iar din ceea ce am inteles eu,el este destinul tau! sunt momente in viata cand iubirea merita orice risc...decizia iti apartine...doar tu iti cunosti sufletul si puterea ...
xzyt
Postat pe 10 Aprilie 2012 14:46
Ceea ce nu inteleg. De ce iubirile sunt insotite la un moment dat de riscuri? Suzuki a vazut o usa pe care scriau doua cuvinte: "Suzuka, iubire."
I s-au bulbucat ochii. Sa fie vorba de Suzuka pe care o sarutase cu o seara inainte facand praf brazda cu flori a matusii sale? Pai daca era Suzuka, merita riscul pentru cat era ea de focoasa. Si Suzuki deschise larg usa si facu un pas inainte. In cap i se sparse un vas de lut plin cu smantana. Il pusese matusa acolo sus, sa nu o manance pisica.
Concluzia:
-Exista riscuri si riscuri
-De multe ori afara este numai vopsit gardul
-Noroc ca vasul nu era din fonta.
garbo_1713
Postat pe 10 Aprilie 2012 18:46
Este foarte greu,sunt intr-o situtie asemanatoare,dar nu sunt implicati copii.Sfatul meu e sa traiesti acea iubire.Stiu ca este greu mai ales ca amandoi aveti copii ,dar crede-ma ca nu te intalnesti de 2 ori in viata cu sentimente asa intense.
garbo093491
Postat pe 11 Aprilie 2012 19:01
De la: garbo_1713, la data 2012-04-07 08:30:54Ai o inima foarte saltareata. Ai putea sa te apuci de sport daca vrei. Exista chiar o categorie de femei care poarta numele de " femei purice". Si asta fiindca sar din pat in pat. Dragostea nu inseamna sa te imbraci numai cu fuste extrem de scurte. Mai trebuie sa iti tii si picioarele stranse si sa te ocupi de alte lucruri.


Ce sti tu despre iubire 1713? Crezi ca iubirea inseamna numai picioare desfacute?
Cred ca nu ai citit cu atentie topicul pentru ca altfel ai fi vazut ca relatia noastra nu implica sexul.
E o iubire la alt nivel, unul la care tu nu ai sa ajungi niciodata cu gandirea si simtirile tale inguste.
helga0
Postat pe 12 Aprilie 2012 12:52
Va multumesc tuturor pentru gandurile voastre.
helga0
Postat pe 12 Aprilie 2012 12:55
Te rog sa nu generalizezi fiindca ai sa o superi pe Quasaria. Gandurile si simtirea, difera de la om la om. Toate iubirile - na ca am baut apa dupa tine si m-am facuit general- presupun sexul. Iubirile fara sex, se numesc divort. Gandurile si simturile ma duc unde vor ele, atat cat post. Daca ai preferinte, poti sa ceri altceva. Dar ai grija sa nu cazi in balta.
garbo_1713
Postat pe 12 Aprilie 2012 16:10
De la: garbo_1713, la data 2012-04-07 08:30:54Ai o inima foarte saltareata. Ai putea sa te apuci de sport daca vrei. Exista chiar o categorie de femei care poarta numele de " femei purice". Si asta fiindca sar din pat in pat. Dragostea nu inseamna sa te imbraci numai cu fuste extrem de scurte. Mai trebuie sa iti tii si picioarele stranse si sa te ocupi de alte lucruri.


mda, fereste-ne, Doamne, de trogloditi! da` nu prea vad cum, ca E multi!

1713, mi-e mila de tine! habar n-ai ce inseamna iubire! probabil nu stii decat de certificat roz si legi prin care statul stabileste si parafeaza, ca asa e el, mare si tare (bleah!!), cine si cui ii apartine. si la randul lui, individul, care crede ca asta e hotararea suprema, definitiva si irevocabila.

in inima lui, individul tanjeste dupa cine vrea si ii apartine cui vrea el! punct!

esme
Postat pe 12 Aprilie 2012 16:13
Parerea mea este ca ar trebui sa nu va mai intalniti!Nu mi se pare normal sa ti bati joc de sotul tau si el de sotia lui, apoi de cei 2 copii!Trebuia inainte sa va clarificati sentimentele!Nu ti cladi fericirea pe **nefericirea** celor din jur!!
Jojolin
Postat pe 16 Aprilie 2012 07:39
De la: helga0, la data 2012-03-30 20:15:48

Imi e foarte greu. Astept sfaturile si parerile dumneavoastra. Cum sa depasesc situatia ?



Cu rabdare si ignorare de "iubirea vietii tale".
Spui ca nu doresti sa-ti cladesti fericirea pe nefericirea altuia (altora). Si totusi cam asta ar insemna daca si tu si el v-ati desparti pentru a trai impreuna aceasta dragoste unica, intalnita doar odata in viata. Ar suferi copiii in primul rand si partenerii (chiar daca ei sunt mai putin importanti afectiv din cate inteleg).
Iar in definitiv este foarte posibil sa nu-ti cladesti nici o fericire. Intreab-o pe Quasaria ce fericire si-au cladit dupa ce amandoi si-au lasat sotii balta. Macar ei nu aveau copii, iar ea a avut sansa de a fi ramas cu un copil de la cel pe care l-a iubit.

Altfel, superb poemul din avatarul tau. Iti spune cineva care nu numai ca apreciaza lirica de dragoste populara, dar a trait la randul ei astfel de momente de iubire inaltatoare. Pana cand n-a mai fost vorba doar de pisat!
charmelen
Postat pe 17 Aprilie 2012 14:48
De la: helga0, la data 2012-03-30 20:15:48Atunci cand ne-am cunoscut eu eram casatorita de 7 ani. El de 6 luni. Eu credeam ca inca imi iubesc sotul. El stia ca nu o iubeste dar dupa o relatie de 4 ani in care ea l-a oblojit ( el fiind terminat dupa o relatie de 11 ani in care fosta prietena si-a facut bagajul intr-o zi si a plecatfara nici o explicatie) a renuntat sa creada ca o sa se mai indragosteasca vreodata asa ca a cedat la insistentele ei si s-au casatorit.Ne-am indragostit nebuneste unul de celalalt.Eu mi-am parasit sotul si nu pentru a ii cere lui s-o paraseasca pe ea. Nu i-am cerut asta niciodata. Nu vreau sa-mi cladesc fericirea pe nefericirea altuia. Am realizat ca nu imi iubeam sotul si nu mai vedeam nici un motiv sa raman langa el. Totusi nu am acceptat nici postura de amanta. Ne-am mai intalnit de cateva ori si i-am spus ca eu voi incerca sa imi gasesc pe cineva care sa-mi fie alaturi si la bine si la greu nu numai cand nu e sotia acasa. Desi greu, a acceptat decizia mea si nu ma mai cautat.
Si asa am facut. Am intalnit un om minunat care ma iubeste mai presus de orice. Am crezut pentru un timp ca mi-a trecut, c[ m-am vindecat de el. Dar a fost numai o indragosteala, ceva de moment care a trecut foarte repede. Acum avem un copil impreuna. Suntem impreuna de 3 ani dar tot ce ne leaga, din punctul meu de vedere e acest copil. Exact in ziua in care am nascut am primit un telefon de la el. Imi spunea ca a simtit ca mi se intampla ceva rau. Culmea, aproximativ in acelasi timp a nascut si sotia lui, 3 luni mai tarziu.
Au trecut doi ani de atunci si intr-o buna zi m-a contactat pe internet, pe un site. Numai cand i-am vazut poza am inceput sa tremur si inima parca imi sarea din piept. Si asa am realizat ca il iubesc la fel de mult. Ca nimic din ce am simtit nu s-a pierdut. Si pentru el este la fel. Intrebandu-l de ce ma cauta mi-a raspuns ca s-a mintit destul si ca se multumeste cu orice gest din partea mea, chiar si cu o injuratura, macar sa stie cate ceva despre mine si sa mai vorbim din cand in cand. De atunci ne-am intalnit de cateva ori. Iubirea aia de la inceput e chiar mai mare acum. Doar ca acum e mult mai complicat. Fiecare avem copii. Ratiunea imi spune sa il alung din nou si sa imi vad de viata in continuare dar nu stiu de ce acum nu mai am puterea de altadata. Sunt constienta ca nu isi va parasi nevasta niciodata, mai ales acum cand au un copil impreuna dar nu pot sa nu ma gandesc cum ne-ar fi impreuna.
Nu ma consider amanta, intre noi nu s-a intamplat nimic mai mult decat niste saruturi pasionale is de vazut ne vedem cateva ore la 3 luni ( eu m-am mutat in alt oras) dar vorbim in fiecare zi pe net sau la telefon. De cate ori reusim.
Imi e foarte greu. Astept sfaturile si parerile dumneavoastra. Cum sa depasesc situatia ?

http://www.youtube.com/watch?v=KkDcZZx4qZs&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 18 Aprilie 2012 08:20
Dragutelor, eu zic sa depasiti momentul de criza si sa va iubiti in mod organizat cu reducere pentru studenti si studente si pentru cele care au facut copii. Va rog sa nu va faceti mustrari de constiinta, deoarece mustrarile de constiinta apartin numai adultilor responsabili. Aici se pare ca nu este cazul.Se pare ca omul este instabil emotional din moment ce s-a despartit de prima fiindca purta jupoane roz, si vrea sa se desparta de a doua sau a treia pentru nepotrivire de sutien.Parerea mea draga mea, este sa vezi daca ii place ciocolata cu branza dimineata, cartofii prajiti la pranz si rabdarile prajite cu pupici mentolati la cina, cand va pupati in mod condensat sub abajour.Daca tot este sa va iubiti in devalmasie, mie mi se pare in regula, pentru ca tu vei da vrabia din mana pe cioara de pe gard. Mai mult decat atat, vei da nastere unui nou topic de dragoste pe Garbo care se va numi: Ne-am iubit dar nu a fost sa fie, C-a fugit mutulica cu o babatie.Istoria se va repeta si amandoi veti regreta capriciile fiindca in loc sa faceti baie, o sa salivati peste ranile care vi le veti face din propria voastra nebunie.
garbo_1713
Postat pe 18 Aprilie 2012 18:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
A CRESCUT SEPTELUL 1 De la: garbo270271 19 Martie 2012 01:19
Iubire-tradare 59 De la: mariany 26 Septembrie 2013 22:00
Vrem sa fim fericiti 58 De la: criss889 1 Septembrie 2016 18:28
Iubire sau atractie fizica? 100 De la: Flor60 1 Septembrie 2009 18:45
Intr-o relatie serioasa dar indragostita de alt barbat! Pe care dintre cei doi sa il aleg? 42 De la: garbo087471 21 Mai 2015 22:35
Setari Cookie-uri