o rugaciune foarte puternica

sorry... ! n-avem p'acilea pacatosi... !!! incearca la alt forum... !!!
barboneli
Postat pe 6 Mai 2012 14:03
avem numai sfinti si sfinte?...atunci imi pare rau, am gresit cu adevarat adresa...
caleidoscop
Postat pe 6 Mai 2012 14:10
De la: magdalena16, la data 2012-04-25 00:34:33Bun gasit forumistelor.Vreau sa va dau aceasta rugaciune pentru ca este foarte puternica,si multa lume a obtinut ajutor in necazuri apeland la ea.Se spune noua zile de marti,si pe timpul cat se recita se aprinde o lumanare sfintita (de la biserica).


SF.Marta,ma indrept catre tine plina de incredere cerandu-ti ajutor.Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu.Spre a-ti arata recunostinta mea,iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune.Te rog cu umilinta sa imi aduci alinare in suferintele si necazurile mele.In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania,te implor roaga-te pentru noi si familia mea ca sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi,astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre,mai ales in durerea care ma copleseste acum....../aici se spune dorinta.
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta,infrange orice greutate precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.Apoi se spune
1 Tatal nostru
3 X Bucura-te Marie,cea plina de har,Domnul este cu tine.Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau Isus.Sfanta Marie,Maica lui Dumnezeu,roaga-te pentru noi pacatosii,acum si in ceasul mortii noastre.Amin.

Sf.Marta ,roaga-te pentru mine si familia mea.
este o rugaciune catolica, cumva?...poate si ortodoxii sa o spuna?
caleidoscop
Postat pe 6 Mai 2012 14:28
Incearca......oare ce patesti?
Rotty
Postat pe 6 Mai 2012 14:35
nimic !!!! rugaciunile sunt inofensive, incredibile, inutile, in cazul ca nu esti purificat sufleteste, mintal.... problema e ca eu nu stiu unde si cine se ocupa cu purificari din astea... !!!! noi astia care ingrijim catzei.... stim cum se face purificarea la caini.... dar la oameni.......
barboneli
Postat pe 6 Mai 2012 15:15
..uite ca-ti spun eu!...scrie in BIBLIE!
caleidoscop
Postat pe 6 Mai 2012 15:56
zau... ???? care din ele ?
barboneli
Postat pe 6 Mai 2012 16:02
Dobandirea Duhului Sfant este adevaratul scop al vietii crestine, in vreme ce rugaciunea, postul, pomenile si alte fapte bune facute din dragostea de Hristos, sunt doar mijloace ale dobandirii Duhului Sfant.

Ce intelegeti prin dobandire? l-am intrebat pe Sfantul Serafim. Cumva, nu prea pricep.

Dobandirea este acelasi lucru cu luarea in posesie, mi-a raspuns el. Stiti ce inseamna a dobandi bani? Dobandirea Duhului Sfant este asemenea. Stiti foarte bine ce inseamna a dobandi in sensul lumesc, iubitorule de Dumnezeu. Scopul oamenilor obisnuiti este sa adune sau sa faca bani; cat pentru nobilime, se adauga primirea de onoruri, distinctii si alte recompense pentru serviciile aduse stapanirii. Dobandirea Duhului Sfant este de asemenea un capital, dar datator de har si vesnic, si se obtine pe cai foarte asemanatoare, aproape la fel cum sunt cele ale capitalului monetar, social si temporal. Dumnezeu Cuvantul, Dumnezeu-Omul, Domnul nostru Iisus Hristos asemuieste viata noastra cu o piata, iar lucrarea vietii noastre pe pamant, o numeste negot. El spune tuturor: Negutatoriti pana ce voi veni ( Luca 19: 13), rascumparand fiecare ocazie, caci zilele sunt rele. ( Efeseni 5:16). Cu alte cuvinte, cea mai mare parte a timpului tau fa astfel incat sa primesti binecuvantarile ceresti, prin bunuri pamantesti. Bunurile pamantesti sunt fapte bune facute din dragoste pentru Hristos, ce pogoara harul Preasfantului Duh asupra noastra.
ingerasulluptator
Postat pe 6 Mai 2012 16:12
http://serafimdesarov.trei.ro/?cat=3
ingerasulluptator
Postat pe 6 Mai 2012 16:16
barboneli
Postat pe 6 Mai 2012 20:02
Fiecare poate sa se roage unde vrea si cui vrea!Cine suntem noi sa ne judecam semenii, oare??!!
Jojolin
Postat pe 7 Mai 2012 08:13
...corect Jojolin!...asteptam judecata de apoi care va sa vie pentru fiecare dintre noi!
caleidoscop
Postat pe 7 Mai 2012 08:50
...pentru faptele si vorbele noastre!
caleidoscop
Postat pe 7 Mai 2012 08:51
iar citate din biblie... ??? vreau sa stiu din experienta cuiva, daca se poate.... ! cer mult ?
barboneli
Postat pe 7 Mai 2012 14:25
si daca scrie in biblie, ce? :-)
Daca as fi crezut ce am citit in biblie, eram depresiva deja...
quasaria
Postat pe 7 Mai 2012 14:32
vezi... ? eu am o metoda mai buna... nu citesc !!!
barboneli
Postat pe 7 Mai 2012 15:59
o idee buna, intr-adevar.
quasaria
Postat pe 7 Mai 2012 16:41
De la: caleidoscop, la data 2012-05-06 14:28:25
De la: magdalena16, la data 2012-04-25 00:34:33Bun gasit forumistelor.Vreau sa va dau aceasta rugaciune pentru ca este foarte puternica,si multa lume a obtinut ajutor in necazuri apeland la ea.Se spune noua zile de marti,si pe timpul cat se recita se aprinde o lumanare sfintita (de la biserica).


SF.Marta,ma indrept catre tine plina de incredere cerandu-ti ajutor.Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu.Spre a-ti arata recunostinta mea,iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune.Te rog cu umilinta sa imi aduci alinare in suferintele si necazurile mele.In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania,te implor roaga-te pentru noi si familia mea ca sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi,astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre,mai ales in durerea care ma copleseste acum....../aici se spune dorinta.
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta,infrange orice greutate precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.Apoi se spune
1 Tatal nostru
3 X Bucura-te Marie,cea plina de har,Domnul este cu tine.Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau Isus.Sfanta Marie,Maica lui Dumnezeu,roaga-te pentru noi pacatosii,acum si in ceasul mortii noastre.Amin.

Sf.Marta ,roaga-te pentru mine si familia mea.
este o rugaciune catolica, cumva?...poate si ortodoxii sa o spuna?
pai ce sa te rogi la credinciosi morti...Crezi ca ei te mai aud daca au murit.De unde stii tu ca au ajuns la Dumnezeu si au ajuns sfinti....
Sfant este doar Iisus si Tatal ceresc care trebuie sa te rogi la ei.Pt ca ei sunt Dumnezei..Dar nu trebuie sa te rogi la oameni...Pt ca ei nu iti vor lumina mintea....
ingerasulluptator
Postat pe 7 Mai 2012 20:43
Pe maica Domnului trebuie sa o cinstesti...Dar nu trebuie sa te inchini la ea...
Pt ca Iisus si Tatal ceresc sunt Dumnezei...Si daca te pocaiesti de pacate,,TE AJUTA.
Nu te gandi ca o sa te ajute niste oameni care au murit.
Pt ca si cele zece porunci scrie...Sa nu iti faci alti Dumnezei si sa te inchini lor...
Iisus este Dumnezeu si prietenul pacatosilor si doar Lui trebuie sa te inchini,,,ca sa se roage de Tatal ceresc ca sa ne ajute ca sa ne mearga mai bine
ingerasulluptator
Postat pe 7 Mai 2012 21:37
De la: barboneli, la data 2012-05-07 14:25:44iar citate din biblie... ??? vreau sa stiu din experienta cuiva, daca se poate.... ! cer mult ?
...s-a intors mortul din groapa , din ceruri, sa-ti spuna cum a fost la judecata de apoi?...ceri imposibilul!...precum ti-as spune eu sa-mi aduci luna de pe cer!...ceri imposibilul!...probabil ca e bine sus acolo, de nu se mai intorc!...doar reincarnandu-se, se intorc!....credeti in reincarnare?
caleidoscop
Postat pe 7 Mai 2012 22:07
De la: caleidoscop, la data 2012-05-07 22:07:24
De la: barboneli, la data 2012-05-07 14:25:44iar citate din biblie... ??? vreau sa stiu din experienta cuiva, daca se poate.... ! cer mult ?


...s-a intors mortul din groapa , din ceruri, sa-ti spuna cum a fost la judecata de apoi?...ceri imposibilul!...

"precum ti-as spune eu sa-mi aduci luna de pe cer !"

...ceri imposibilul!...probabil ca e bine sus acolo, de nu se mai intorc!...doar reincarnandu-se, se intorc!....credeti in reincarnare ?


vezi... ? nu mi-ai cerut ! pentru ca ai o logica. nici nu ai ce sa faci cu ea... crede-ma !!! si tocmai ca nu s-a intors nimeni de acolo... n-ai de unde sa stii daca a fost sau nu, la "judecata de apoi"... corect ? deci, nu ai de unde sa stii nici daca exista aceasta "judecata de apoi" ! acum... daca tot zici ca "ca e bine acolo sus"... ce rost are sa se mai intoarca chiar reincanandu-se... ? doar ca sa participe la alegerile noi... sau sa sufere de saracie... sau sa munceaca ptr. un salariu... ??? asta nu inteleg eu... !

barboneli
Postat pe 7 Mai 2012 23:16
...hai, zic eu, sa asteptam ca "ei" sa se scoale din somnul de veci si sa ne faca noua loc sa vedem si noi cum e!...multumit de raspuns?...si , sigur nu fi invidios pe "ei" ca o sa avem loc si noi, daca nu vrei sa fii incinerat, cumva!
caleidoscop
Postat pe 7 Mai 2012 23:27
De la: barboneli, la data 2012-05-07 23:16:56
De la: caleidoscop, la data 2012-05-07 22:07:24
De la: barboneli, la data 2012-05-07 14:25:44iar citate din biblie... ??? vreau sa stiu din experienta cuiva, daca se poate.... ! cer mult ?


...s-a intors mortul din groapa , din ceruri, sa-ti spuna cum a fost la judecata de apoi?...ceri imposibilul!...

"precum ti-as spune eu sa-mi aduci luna de pe cer !"

...ceri imposibilul!...probabil ca e bine sus acolo, de nu se mai intorc!...doar reincarnandu-se, se intorc!....credeti in reincarnare ?


vezi... ? nu mi-ai cerut ! pentru ca ai o logica. nici nu ai ce sa faci cu ea... crede-ma !!! si tocmai ca nu s-a intors nimeni de acolo... n-ai de unde sa stii daca a fost sau nu, la "judecata de apoi"... corect ? deci, nu ai de unde sa stii nici daca exista aceasta "judecata de apoi" ! acum... daca tot zici ca "ca e bine acolo sus"... ce rost are sa se mai intoarca chiar reincanandu-se... ? doar ca sa participe la alegerile noi... sau sa sufere de saracie... sau sa munceaca ptr. un salariu... ??? asta nu inteleg eu... !

toate la timpul lor!...c'est la vie!
caleidoscop
Postat pe 7 Mai 2012 23:32
scuze... am uitat sa-ti raspund ! nu, nu cred in reincarnare... dar poate ai inteles asta din ce am scris deja.... !
barboneli
Postat pe 7 Mai 2012 23:34
oricum tot ce-i logic nu poate fi ilogic...poate interveni fantezia, inspiratia, creatia, si alte chestii de acest gen!
caleidoscop
Postat pe 7 Mai 2012 23:36
De la: barboneli, la data 2012-05-07 23:34:04scuze... am uitat sa-ti raspund ! nu, nu cred in reincarnare... dar poate ai inteles asta din ce am scris deja.... !
oricum, si avatarul tau denota ca esti o persoana curioasa...de ce fetita se uita ce a scos baietelul din pantaloni?...din curiozitate, deci, sper ca-mi dai dreptate, nu-i asa?...ti-a placut poza, curiosule!
caleidoscop
Postat pe 7 Mai 2012 23:41
De la: ingerasulluptator, la data 2012-05-07 21:55:23
De la: barboneli, la data 2012-05-07 21:51:57"pai ce sa te rogi la credinciosi morti...Crezi ca ei te mai aud daca au murit.De unde stii tu ca au ajuns la Dumnezeu si au ajuns sfinti....
Sfant este doar Iisus si Tatal ceresc care trebuie sa te rogi la ei.Pt ca ei sunt Dumnezei..Dar nu trebuie sa te rogi la oameni...Pt ca ei nu iti vor lumina mintea...."



am inteles de ce gandesti asa aiurea.Tu esti ateu



ei... ti-a luat mult timp sa observi asta.... ! dar sa stii ca asta nu e ceva anormal ! "ateu" e un cuvant inventat de oameni, ca sa faca o separare intre credinciosi si necredinciosi ! si mai sunt pe lume, cam.... 3-4 miliarde de oameni care cred poate in altceva, dar nu in sfinti, Dzeu. sa Iisus ! si la fel ca tine... traiesc, mananca, dorm, au grija de riduri... far nici o problema. ma crezi sau nu, dar asa e.... !
barboneli
Postat pe 7 Mai 2012 23:45
De la: barboneli, la data 2012-05-07 23:34:04scuze... am uitat sa-ti raspund ! nu, nu cred in reincarnare... dar poate ai inteles asta din ce am scris deja.... !
...ciao!
caleidoscop
Postat pe 7 Mai 2012 23:45
De la: caleidoscop, la data 2012-05-07 23:41:53
De la: barboneli, la data 2012-05-07 23:34:04scuze... am uitat sa-ti raspund ! nu, nu cred in reincarnare... dar poate ai inteles asta din ce am scris deja.... !
oricum, si avatarul tau denota ca esti o persoana curioasa...de ce fetita se uita ce a scos baietelul din pantaloni?...din curiozitate, deci, sper ca-mi dai dreptate, nu-i asa?...ti-a placut poza, curiosule!


da, mi-a placut... este ceva din viata, aici pe pamant, nu acolooooo..... ! curiozitatea ma caracterizeaza. dar in anumite domenii. si avatarul tau are o semnificatie.... ! "caleidoscop"... spune ceva ! nu ? dar daca te uiti atenta... baietelul nu scoate nimic din pantaloni... ci ii arata fetitei ce e acolo, ca sa vada. ceva care fetita nu are in chiloteii ei.... !
barboneli
Postat pe 7 Mai 2012 23:52
corect!...dar, m-ai facut curioasa...spune-mi ce vrea sa insemne pt. mine, in viziunea ta avatarul meu?...stii, cumva?...pe scurt!...please!
caleidoscop
Postat pe 8 Mai 2012 09:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mesaj disperat 17 De la: si_totusi 29 Septembrie 2009 21:49
Glume 1 De la: bujjoritza 8 Ianuarie 2010 22:13
dragobete 1 De la: Alexxandra 11 Februarie 2010 06:09
Vrei sa cumperi online produse cosmetice? 1 De la: didina48 12 Mai 2009 14:25
echipa Garbo 1 De la: garbo197358 25 Aprilie 2011 19:01
Setari Cookie-uri