Religia in scoli

Din pacate..... pentru urmasi
Rotty
Postat pe 25 Aprilie 2012 13:37
la ce te referi... la cultura sau credintza ? de fapt, amandoua sunt importante... cultura cat mai mult si vasta, credintza in lucruri frumoase, nu utopii... !!! sfintzi, minuni, miracole.... etc. !!!!
barboneli
Postat pe 25 Aprilie 2012 13:45
mai sunt si miracole. trebuie numai sa crezi!
garbo_2294
Postat pe 25 Aprilie 2012 14:05
poate.... dar la mine, miracolele nu au legatura cu divinitatea sau religia ! au legatura cu fapte concrete... indiferent daca e vorba de oameni, animale, insecte.... natura in general !!!! pentru asta trebuie sa discutam... cateva ore.... in cateva zile..... in cateva luni.... in cativa ani !!!
barboneli
Postat pe 25 Aprilie 2012 14:21
De la: Rotty, la data 2012-04-25 13:37:31Din pacate..... pentru urmasi

sau din fericire
Magnolia73
Postat pe 25 Aprilie 2012 14:32
garbo225715, in urma cu 1000 de ani sint cei care cred aberatiile pe care sustii tu ca ar trebui sa le invete copiii in scoala. Iar daca te deranjeaza rezumatul - fine, imbraca povestea asta sublima in ce fel de sensuri subtile crezi tu ca are si prezint-o in mod elevat in clasa 1...:-)) Transmite cultura ta - in intregime - prescolarilor si scolarilor mici, sint convinsa ca nu vor intimpina dificultati.
quasaria
Postat pe 25 Aprilie 2012 14:32
De la: quasaria, la data 2012-04-25 14:32:36garbo225715, in urma cu 1000 de ani sint cei care cred aberatiile pe care sustii tu ca ar trebui sa le invete copiii in scoala. Iar daca te deranjeaza rezumatul - fine, imbraca povestea asta sublima in ce fel de sensuri subtile crezi tu ca are si prezint-o in mod elevat in clasa 1...:-)) Transmite cultura ta - in intregime - prescolarilor si scolarilor mici, sint convinsa ca nu vor intimpina dificultati.

Pai Basescu a constatat ca scoala scoate tmpiti si vrea sa fie si idioti,asa ca
http://www.youtube.com/watch?v=iYKYDqZsUNo

VOIAJOR
Postat pe 25 Aprilie 2012 15:38
hm... eu cred ca e de plans, nu de ras.... daca e adevarat ce spui, prin filmul asta !
barboneli
Postat pe 25 Aprilie 2012 23:13
De la: quasaria, la data 2012-04-25 14:32:36garbo225715, in urma cu 1000 de ani sint cei care cred aberatiile pe care sustii tu ca ar trebui sa le invete copiii in scoala. Iar daca te deranjeaza rezumatul - fine, imbraca povestea asta sublima in ce fel de sensuri subtile crezi tu ca are si prezint-o in mod elevat in clasa 1...:-)) Transmite cultura ta - in intregime - prescolarilor si scolarilor mici, sint convinsa ca nu vor intimpina dificultati.


Intr-o prima ordine de idei intr-adevar trebuie sa iti cer scuze. Am citat eronat.

Pe de alta parte insa, vad ca desi nu detii alte argumente pe discutie, plusezi pe niste aspecte care nu isi au locul in discutie.
Eu nu am ce sa transmit prescolarilor sau scolarilor pentru simplul fapt ca eu nu desfasor astfel de activitati cum sunt cele didactice. Din pacate pentru tine esti foarte departe de realitate: nu am ce poveste sa imbrac sublim si cu sens subtil pe care s-o si prezint intr-un mod elevat la clasa a 1-a.
Ceea ce postez aici este la nivel de discutie si atat.
Faptul ca iti expui limitele cu atata usurinta si vezi in mine, in toata aceasta discutie asta doar un "profesor de religie" care isi apara utilitatea muncii, este doar limita intelectului pe care il detii si il mai si postezi cu mandrie.

Mai departe vis a vis de ceea ce spui tu: "garbo225715, in urma cu 1000 de ani sint cei care cred aberatiile pe care sustii tu ca ar trebui sa le invete copiii in scoala."
eu spun urmatoarele:


aberatii sunt si povestile: fratii Grimm, Petre Ispirescu, Hans Christian Andersen sunt de asemenea autorii unor fabulatii care s-au impamantenit.
Probabil ca si ideea de divinitate.
Este dreptul tau sa iti educi copilul asa cum crezi de cuviinta: fara sa auda de Cenusareasa, Alba ca Zapada, Greuceanu, Mica Sirena etc.
Banuiesc ca in aceeasi ordine de idei, fiica ta nu a primit nimic, niciodata de la Mos Craciun ( o alta fabulatie), pentru simplul motiv ca el nu exista.

Toate exemplele de mai sus sunt cultivate si in scoala.
Ai facut vreun memoriu catre Ministerul Invatamantului cum ca tu nu esti de acord ca fiica ta sa citeasca ca si lectura suplimentara povesti?
Vis a vis de ideea de "Mos Craciun" cum ai procedat?
I-ai spus fiicei tale ca nu exista, motiv pentru care ii faci cadouri in orice alta zi din an decat de craciun?
Si a propos: ce intelege fiica ta din sarbatoarea craciunului? Ai intrebat-o vreodata?
Ai avut macar aceasta curiozitate? Ce i-ai spus cand i-ai dat un cadou pe 25 decembrie? Ca asa ai avut tu chef?

Tu mai devreme ai zis ca "in urma cu 1000 de ani sint cei care cred aberatiile" pe care cred eu ca trebuie sa le invete copiii in scoli.
Noul Testament a aparut in urma cu inca o mie de ani de la referinta ta: ( adica sunt cel putin 2012 ani de cand se zice a aparut ca idee. De cand a aparut ca si o carte, sunt chiar foarte exact 325 e.n. respectiv de la Sinodul Ecumenic de la Niceea , adica 1687 de ani).
Exemplele pe care ti le-am dat eu sunt mai apropiate ca ani decat cartea asta.

Care este exact criteriul dupa care tu alegi sa cultivi niste principii copilului tau?!

Evident, eu nu ma pot opune si nici nu am vreun interes ca tu sa nu-ti cresti si sa-ti educi fiica dupa ceea ce ii citesti din CanCan, Spy si alte reviste mondene.
Monica Columbeanu este si ea un alt exemplu de poveste pe care poti sa-l dai exemplu fiicei tale.
Repet: este fix problema ta cum iti educi copilul. Este fix problema ta la ce nivel de educatie te raportezi.

garbo225715
Postat pe 27 Aprilie 2012 00:58
Eu sunt curioasa daca un topic despre Mica Sirena ar fi fost dezbatut cu tot atata patima

Magnolia73
Postat pe 27 Aprilie 2012 10:52
eu nu stiu.... dar crezi ca are vreo legatura mica sirena cu religia in scoli... ????? miuca sirena e o poveste fantastica... cam departata de realitate, o legenda mai bine zis.... care nu face rau la nimeni !!!! mai ales la copii.... pe cand cu religia in scoli.... e altceva ! zic eu.


http://youtu.be/-eyrk5qLrhs
barboneli
Postat pe 27 Aprilie 2012 12:10
715, iti amintesc despre ce discutam: religia predata LA CLASELE MICI. Pricepi subiectul discutiei? Esti in stare sa intelegi contextul, daca tot ne testam intelectul reciproc ? :-)) Altfel, stai linistita, am suficiente informatii sa fi decis, nu sa fi luat de facto faptul ca m-a bagat mama in caldare.
La clasele mici nu poti prezenta subiecutl divinitatii in mod elevat, pentru ca saracii nu vor pricepe nimic. Le spui o poveste: in asa fel incit sa o inteleaga. Si povestea asta nu vad cum ar putea suna altfel decit aberant - de acord, si Fratii Grimm sint niste aberatii sadice. Dar nu se exclud una pe alta.
Fie-mii i-am spus ca "unii oameni cred asta, altii cred asta, altii nu cred deloc, adevarul nu il stie nimeni, tu crezi ce iti place sau nu crezi." Exact despre asta era vorba: despre variante.
red ca e mai util sa inveti un copil sa conteste, sa compare, sa judece decit sa ii pui limite in gindire de la virsta asta.
Si cred ca e oricum periculos pentru psihicul lui fragil sa intri in detalii despre diverse tipuri de divinitati pline de vendette - desi ma indoiesc ca e exact aspectul pe care l-ar omite ora de religie. Ar insemna sa omita constringerile, adica sa omita esentialul.
quasaria
Postat pe 27 Aprilie 2012 12:25
si, btw, m-a intrebat de citeva ori, mai mult sau mai putin direct, "dar eu ce cred" - si am evitat sa o influentez. Pina la urma a zis ca ea prefera sa creada ca exista ingerasi si zine bune pentru ca e mai frumos asa. Fine. Dupa care m-a intrebat da' unde sint. Ca daca ar sta pe vreun munte am putea sa urcam sa ii vedem, daca sint in cer, ii vedeam din avion, iar daca sint in cosmos, oamenii au fost in cosmos si nu i-a vazut nimeni, deci? Eu cred, da' unde sint???

Ce sa ii spun copilului? Crede si nu cerceta? :-)) Si vezi ca e pacat sa intrebi asa ceva, ia tine tu post negru trei saptamini si doneaza banii de bomboane la biserica, ca esti un copil rau si pacatos ca iti pui problema unde or fi aia de crezi tu in ei?
quasaria
Postat pe 27 Aprilie 2012 12:49
De la: barboneli, la data 2012-04-27 12:10:33 eu nu stiu.... dar crezi ca are vreo legatura mica sirena cu religia in scoli... ?????

Faceam si eu haz de necaz... eu as prefera, in locul religiei, sa se citeasca in timpul orelor de curs povestile lui H.C. Andersen , sau a fratilor Grimm, unora le-ar trezi placerea cititului.
Si drept e, ca inca n-am auzit de razboaie duse in numele Scufitei Rosii

Subiectul ma intereseaza, pentru ca in toamna va merge copilul meu la scoala, si nu vreau sa ramana cu sechele, si nici exclus de copii, cum mi-au prezis unii binevoitori ca se va intampla.
De Pasti s-a difuzat la tv." Isus" a lui Zefirell, si a intrat in camera fix cand era scena rastignirii! A facut ochii mari de spaima si a amutit. N-am stiut cum sa sting tv-ul mai rapid.
Asa ca, la el primavara vine iepurasul cu cadouri, vopsim oua, nu e cazul sa-i povestesc episodul rastignirii si invierii !!! , iar iarna inseamna mos Nicolae si mos Craciun, si iar cadouri- eu l-am avut pe mos Gerila si tare bine mi-a prins
Magnolia73
Postat pe 27 Aprilie 2012 14:03
cum sa nu... povesteste copilului cum e cu rastignirea, cu omorirea pruncilor si toate barbarismele din biblie, si dupa aia spune-i crede, ca daca nu crezi uite asta ti se intimpla....

"Iar dac Domnul va face lucru neobinuit, de-i va deschide pmntul gura sa i-i va nghii pe ei i casele lor i corturile lor i tot ce au ei, i dac ei vor fi dui de vii n locuina morilor, atunci s tii c oamenii acetia au dispreuit pe Domnul". = parca asa era, nu?
Merci frumos, de lectiile astea chiar prefer sa o scutesc.

Mai bine o invat spiritism, e inofensiv pe linga episoadele singeroase din Biblie, care, desigur, are iubirea semenilor la baza....
quasaria
Postat pe 27 Aprilie 2012 14:25
De la: Magnolia73, la data 2012-04-27 14:03:46
De la: barboneli, la data 2012-04-27 12:10:33 eu nu stiu.... dar crezi ca are vreo legatura mica sirena cu religia in scoli... ?????

Faceam si eu haz de necaz... eu as prefera, in locul religiei, sa se citeasca in timpul orelor de curs povestile lui H.C. Andersen , sau a fratilor Grimm, unora le-ar trezi placerea cititului.
Si drept e, ca inca n-am auzit de razboaie duse in numele Scufitei Rosii

Subiectul ma intereseaza, pentru ca in toamna va merge copilul meu la scoala, si nu vreau sa ramana cu sechele, si nici exclus de copii, cum mi-au prezis unii binevoitori ca se va intampla.
De Pasti s-a difuzat la tv." Isus" a lui Zefirell, si a intrat in camera fix cand era scena rastignirii! A facut ochii mari de spaima si a amutit. N-am stiut cum sa sting tv-ul mai rapid.
Asa ca, la el primavara vine iepurasul cu cadouri, vopsim oua, nu e cazul sa-i povestesc episodul rastignirii si invierii !!! , iar iarna inseamna mos Nicolae si mos Craciun, si iar cadouri- eu l-am avut pe mos Gerila si tare bine mi-a prins


corect magnolia... te-am inteles, de aia am si pus filmuletul.... ! pe langa ce ai propus tu si pe langa scriitorii romani care fac parte din patrimoniul romanesc, as propune si pe Jules Verne... ! de ce, in primul rand va mie mi-a placut teribil si in al doilea... pana la al 14-lea rand, a fost un vizionar (cred ca am scris corect.....) sau profet daca vrei, de incredere !!!! tot ce a "profetat" (nu profitat ca astialalti escroci.....) le-am vazut si trait personal ! in afara de zborul pe luna..... !
barboneli
Postat pe 27 Aprilie 2012 22:13
De la: quasaria, la data 2012-04-27 12:49:59si, btw, m-a intrebat de citeva ori, mai mult sau mai putin direct, "dar eu ce cred" - si am evitat sa o influentez. Pina la urma a zis ca ea prefera sa creada ca exista ingerasi si zine bune pentru ca e mai frumos asa. Fine. Dupa care m-a intrebat da' unde sint. Ca daca ar sta pe vreun munte am putea sa urcam sa ii vedem, daca sint in cer, ii vedeam din avion, iar daca sint in cosmos, oamenii au fost in cosmos si nu i-a vazut nimeni, deci? Eu cred, da' unde sint???

Ce sa ii spun copilului? Crede si nu cerceta? :-)) Si vezi ca e pacat sa intrebi asa ceva, ia tine tu post negru trei saptamini si doneaza banii de bomboane la biserica, ca esti un copil rau si pacatos ca iti pui problema unde or fi aia de crezi tu in ei?


Doaaaamne... ai uitat de cel putin 10 matanii..... !!!!!
barboneli
Postat pe 27 Aprilie 2012 22:17
De la: quasaria, la data 2012-04-27 12:25:06715, iti amintesc despre ce discutam: religia predata LA CLASELE MICI. Pricepi subiectul discutiei? Esti in stare sa intelegi contextul, daca tot ne testam intelectul reciproc ? :-)) Altfel, stai linistita, am suficiente informatii sa fi decis, nu sa fi luat de facto faptul ca m-a bagat mama in caldare.
La clasele mici nu poti prezenta subiecutl divinitatii in mod elevat, pentru ca saracii nu vor pricepe nimic. Le spui o poveste: in asa fel incit sa o inteleaga. Si povestea asta nu vad cum ar putea suna altfel decit aberant - de acord, si Fratii Grimm sint niste aberatii sadice. Dar nu se exclud una pe alta.
Fie-mii i-am spus ca "unii oameni cred asta, altii cred asta, altii nu cred deloc, adevarul nu il stie nimeni, tu crezi ce iti place sau nu crezi." Exact despre asta era vorba: despre variante.
red ca e mai util sa inveti un copil sa conteste, sa compare, sa judece decit sa ii pui limite in gindire de la virsta asta.
Si cred ca e oricum periculos pentru psihicul lui fragil sa intri in detalii despre diverse tipuri de divinitati pline de vendette - desi ma indoiesc ca e exact aspectul pe care l-ar omite ora de religie. Ar insemna sa omita constringerile, adica sa omita esentialul.


Tocmai asta e ideea.
Este foarte ok sa o lasi pe fiica ta sa cunoasca cat mai multe. In momentul in care iti pune intrebari, este nemaipomenit din punctul meu de vedere: asta inseamna ca ea are o informatie si incearca sa o dezvolte. Creierasul ei gandeste.
Acelasi lucru se intampla avand si informatii de genul " credinte si istorii religioase".
Cum vrei sa ma exprim mai mult?
Ce anume nu intelegi tu din ceea ce spun eu?

Este foarte ok sa conteste, sa compare, sa judece! Dar asta nu se poate intampla daca nu are informatia.

Nu e nimic periculos sa afle comportamentul oamenilor de acum niste sute, sau mii de ani.

"Tipurile de divinitati pline de vendette" este un D-zeu asa cum era el prezentat in Vechiul Testament, cu " legea talionului" respectiv in care era acceptata ideea de "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte".
Tocmai asta este si ideea "Hristosului" ca el vine si spune ca NU e bine asa. Ca trebuie sa intorci obrazul, ca trebuie sa fii tolerant, ca trebuie sa ai grija de semenii tai si sa-ti pese de ei.

Tu chiar ai senzatia ca intr-o ora de religie pe saptamana fiica ta poate fi in vreun fel indoctrinata de profesor?
Despre ce anume constrangeri incerci sa vorbesti?

Constrangeri din partea unor oameni care incercau sa aiba putere asupra altor oameni prin astfel de credinte? DA.
Au existat dintotdeauna.
Nu face exceptie religia asta fata de altele.
Intotdeauna oamenii au incerat sa manipuleze alti oameni prin idei si convingeri mai ales de natura religioasa.
Nu consideri ca fiica ta trebuie sa cunoasca acest lucru inainte de a aparea un alt Bivolaru? Sau mai stiu eu ce alt interpret al legilor firii???

De ce anume ti-e frica tie? Crezi ca nu vei putea controla situatia?
Ii vei putea da sa citeasca " Istoria ideilor si credintelor religioase" de Mircea Eliade.
Sa vada copilul si singur ca nu e prima religie bazata pe aceleasi conceptii...
Sa poata intelege ce inseamna o betie a puterii, ce inseamna manipularea in masa si sa se poata feri de astfel de oameni.

Dar repet: nu iti va pune vreodata o astfel de intrebare si nu ii vei putea oferi sfat/sprijin decat daca cunoaste cat mai multe. Si asta inseamna sa cunoasca cat mai multe despre religie/religii pentru intrucat asta inseamna cel mai mare exemplu de manipulare in masa.
Mai mare si decat televiziunea in sine.

Iar din punctul meu de vedere, in momentul de fata o ora de religie la scoala nu inseamna nici un fel de pericol. Copilul tau are multe de invatat ca sa poata deveni un om cu principii si cu un bun echilibru in viata. Asta inseamna sa primeasca multe informatii (si le va primi cu siguranta indiferent de mediul social/anturajul in care va ajunge) si sa poata extrage singur ceea e bun sau rau. Banuiesc ca esti constienta de asta.
Mai departe, felul in care intelegi sa iti pregatesti copilul pentru viata ( a propos: m-am plictisit repetand asta) este doar alegerea ta.



garbo225715
Postat pe 28 Aprilie 2012 00:16
715, e bine ca am ajuns totusi la concluzia ca religii sint multe - egale ca importanta - si care reprezinta mijloace puternice de manipulare in masa. Desi cred ca la ora de religie nu asta le va explica.

Singurul lucru de care imi este "frica" este ca sase ani este o virsta prea mica pentru a-i prezenta inchizitii, pentru a pricepe cum de crestinii, care sint "buni" au folosit violenta, tortura si cruciadele pentru a-i distruge pe eretici - asa cum as evita discutii despre Coran, de exemplu, despre Budhism - care e totusi pasnic, dar cu "capcanele" proprii - despre religiile wicanne - care sint cele mai vechi de pe lumea asta, si cele mai periculoase in multe sensuri - despre Ra sau Seth al egiptenilor sau Shiva, Krishna, sau zeii mortii hindusilor, etc .
Ii dai unul copil mic mai mult decit poate sa "mestece" incercind sa il faca sa priveasca lucrurile obiectiv. Iar daca ii dau doar o parte de adevar incep prin a-l manipula eu. Pur si simplu as prefera sa nu o preocupe acum.
In momentul in care are intrebari, ii raspund, incercind sa fiu echidistanta - daca nu are intrebari, nu i le provoc. Poate fi un om absolut echilibrat fara puseuri religioase, mistice sau oculte de la virsta asta.
quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2012 00:53
Bineinteles ca m-ar deranja sa apara vreun bivolaru - la fel de bine m-ar deranja sa apara vreun preot ortodox care sa o indoctrineze. Tot propaganda religioasa se numeste. Si din punctul meu de vedere, insasi propaganda e gresita - raportat la "dreptatea absoluta", sint la fel de "secte" amindoua.
Iar in scoala, la orele de religie, sint convinsa ca exact asta se va intimpla.
N-am chef sa fie fie-mea un "mic crestin", am chef sa fie un copil si atit. Ma crispeaza ideea de "mici crestini", "mici musulmani", "mici adventisti" sau whatever, la virsta la care saracii n-au nimic de spus despre asta, decit ca "asa le-a zis profa".
quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2012 01:24
De la: quasaria, la data 2012-04-28 00:53:07715, e bine ca am ajuns totusi la concluzia ca religii sint multe - egale ca importanta - si care reprezinta elemente de manipulare in masa. Desi cred ca la ora de religie nu asta le va explica.

Singurul lucru de care imi este "frica" este ca sase ani este o virsta prea mica pentru a explica inchizitii, pentru a pricepe cum de crestinii, care sint "buni" au folosit violenta, tortura si cruciadele pentru a-i distruge pe eretici - asa cum as evita discutii despre Coran, de exemplu, despre Budhism - care e totusi pasnic, dar cu "capcanele" proprii - despre religiile wicanne - care sint cele mai vechi de pe lumea asta, si cele mai periculoase in multe sensuri - despre Ra sau Seth al egiptenilor sau Shiva, Krishna, sau zeii mortii hindusilor, etc .
Ii dai unul copil mic mai mult decit poate sa "mestece" incercind sa il faca sa priveasca lucrurile obiectiv. Iar daca ii dau doar o parte de adevar incep prin a-l manipula eu.


Eu cand m-am referit la topicul deschis, am spus inca de la inceput ca eu cred in faptul ca educatia/stiinta/cunoasterea insemna un atu in plus fata de altii.
Religii sunt multe si egale ca importanta pentru ca majoritatea exprima cam aceleasi idei.
Parerea mea este ca doar oamenii influenteaza niste principii general valabile dar exprimate in alta forma pentru a justifica motive economice sau personale.
Evident ca la sase ani cat are fiica ta, nu i se vor prezenta astfel de elemente.
I se vor explica la modul social: ce anume sarbatorim, de ce si cand.
Eu zic ca e bine sa inteleaga.
Mai departe, parerea mea este ca va auzi cu siguranta si ceea ce a urmat in numele binelui.. Va auzi, va citi despre cruciade, inchizitie si tot restul.
In capsorul ei aceste informatii vor fi in contradictie. Si atunci, probabil te va intreba si ii vei si putea da informatia necesara in sensul in care ii vei putea explica mai multe despre firea umana.
Parerea mea, a fost si este in continuare ca un copil nu trebuie privat de informatie. Indiferent de unde vine informatia. Sau din ce domeniu vine.
Si deocamdata inca invata. Si poate invata de la tine, care ii vrei binele.

Si nu inteleg de sa eviti pe parcurs aceste discutii cu fiica ta?
Sunt normale si inevitabile.
Doar ca eu sincer cred ca tu iti faci griji mult prea devreme. Parerea mea este sa o lasi sa cunoasca. Si sa te bucure cand vine sa te intrebe ceva ce o preocupa.

E doar parerea mea, poate tu stii mai bine.
garbo225715
Postat pe 28 Aprilie 2012 01:35
De la: quasaria, la data 2012-04-28 01:24:29Bineinteles ca m-ar deranja sa apara vreun bivolaru - la fel de bine m-ar deranja sa apara vreun preot ortodox care sa o indoctrineze. Tot propaganda religioasa se numeste. Si din punctul meu de vedere, insasi propaganda e gresita - raportat la "dreptatea absoluta", sint la fel de "secte" amindoua.
Iar in scoala, la orele de religie, sint convinsa ca exact asta se va intimpla.
N-am chef sa fie fie-mea un "mic crestin", am chef sa fie un copil si atit. Ma crispeaza ideea de "mici crestini", "mici musulmani", "mici adventisti" sau whatever, la virsta la care saracii n-au nimic de spus despre asta, decit ca "asa le-a zis profa".


Inteleg ca te deranjeaza orice fel de manipulare asupra copilului tau.
Doar ca ele exista.
Si apar din toate partile, nu doar ca idee religioasa neaparat.
Din punctul meu de vedere chiar si ideea de religie este depasita in timpul nostru.
Suntem manipulati intr-un fel sau altul prin informatiile care ne sunt prezentate: mai mult sau mai putin trunchiat.
Eu inteleg ideea ta cum ca vrei sa-ti protejezi copilul cat mai mult. Sa traiasca o copilarie cat mai inocenta in care sa vada cat mai putin rau.
Doar ca nu traim intr-o astfel de lume. Si cu cat l-ai proteja tu mai mult cu atat il expui mai mult la un anumit moment dat.
Si va fi vulnerabil.
garbo225715
Postat pe 28 Aprilie 2012 01:50
...in scoli se impune imperios ore de practica, laboratoare dotate si performante, mijloace de invatamant diversificate si corect aplicate!...atunci si numai atunci elevii vor imbina teoria cu practica aproape la toate materiile!...am terminat liceul prin anii '89 si atunci era ceva mai frumos ca acum!...cred ca unii dintre noi se prostesc pe zi ce trece!...de aceea ne pleaca tinerii din tara la munca peste hotare si acum nu mai invata deoarece nu mai sunt motivati, atrasi spre invatatura, cultura,unii dintre noi devin chiar inculti...De exemplu, in America, acolo unde muncesc eu, tinerii merg cate o zi la serviciul parintilor, acolo unde exista doi, sansa creste!...vad si inteleg prin exemplul propriilor parinti job-ul...si uite asa isi aleg cariera gandindu-se de 2 ori inainte de a face importantul pas in alegerea carierei!...in viata e important sa faci ceea ce-ti place si sa te pregatesti continuu pentru a tine pasul cu tehnologiile actuale si cu viitorul , sunt multe de spus, dar esenta am spus-o!
caleidoscop
Postat pe 28 Aprilie 2012 06:38
...ce sa caute religia la liceu?!...e deajuns sa se studieze in clasele 1-8 sau mai nou 1-9 si apoi elevii sa se apuce de invatat lucruri folositoare vietii!...sunt crestin ortodox, fac fapte bune, tin post cand pot, nu urasc, dau de pomana si cred ca e suficient...merg cand pot la Biserica!
caleidoscop
Postat pe 28 Aprilie 2012 06:45
Dragii mei care va permiteti sa vorbiti despre religia in scolii ca despre ""chestii...isus...""...va recomand sa va abtineti......Pana nu cunosc ...nu vorbesc...numai ca sa ma aflu in treaba, si sa ma dau grozav ca am spus ceva...Nu va jucati cu numele Iisus ...nu-l batjocoriti ....Au facut-o si altii inaintea voastra.....Vedetice-au patit....Deci inainte de a ne da cu parerea...sa fim informati! ...Cu drag
garbo255286
Postat pe 28 Aprilie 2012 08:23
...se impune imperios!...mama! ce gafa am facut! scuze!....bine ca nu am fost corectata de cineva, ma faceam de rusine...se intampla si la case mai mari!
caleidoscop
Postat pe 28 Aprilie 2012 10:09
715, bineinteles ca manipularea exista, exista rautate, interese, criminali, pedofili, si tot felul de atrocitati. La un moment dat orice parinte isi pune problema, probabil, daca sa inceapa sa isi "inarmeze" copilul cu informatii despre toate nenorocirile astfel incit sa fie capabil sa se apere sau sa il mai lase sa isi traiasca un timp copilaria intr-o lume frumoasa, plina de fluturi, flori, zine si atit - pe care sa o pazeasca el, parintele. Toate lucrurile astea ii distrug inocenta pe care doar acum poate sa o aiba - mai tirziu va disparea, oricum.


286 - te rog nu ameninta. In numele nimanui.
quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2012 11:39
De la: garbo255286, la data 2012-04-28 08:23:46Dragii mei care va permiteti sa vorbiti despre religia in scolii ca despre ""chestii...isus...""...va recomand sa va abtineti......Pana nu cunosc ...nu vorbesc...numai ca sa ma aflu in treaba, si sa ma dau grozav ca am spus ceva...Nu va jucati cu numele Iisus ...nu-l batjocoriti ....Au facut-o si altii inaintea voastra.....Vedetice-au patit....Deci inainte de a ne da cu parerea...sa fim informati! ...Cu drag


"Nu va jucati cu numele Iisus ...nu-l batjocoriti ....Au facut-o si altii inaintea voastra.....Vedetice-au patit..."

da' ce-au patit, tu... ??? zi-ne si noua.... asa ca sa ne informam !!! eu mor dupa informatii. si apropo.... nimeni nu a luat in ras nici un nume.... se vorbea de religia in scoli.... asa ca.... dai inainte cu informatile !!!!!
barboneli
Postat pe 28 Aprilie 2012 13:56
apropo, imi place melodia asta:
http://www.youtube.com/watch?v=K7xPDgn4DnU

Probabil e evidenta ideea de baza... Orice copil e doar un copil si e o fiinta noua, binecuvintata in orice religie. Sau asa ar trebui sa fie, inainte sa incepem sa le explicam cum e cu "apartenenta".

CInd am iesit afara cu fie-mea prima data, a vazut-o o prietena si a exclamat "Allah bless her, she's so beautiful!" Trebuia sa ma supar, pentru ca eu nu cred in Allah? Femeia a zis asta din toata inima... m-am bucurat ca fost ginduri bune pentru copilul meu, la cine altcineva trebuia sa se roage, daca nu la Dumnezeul ei?

quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2012 14:17
si mie imi place.... doar ca versiunea asta, se aude mai bine !

http://youtu.be/6CCsODb6D0g

si cantecul, merita asta !!!!

chestia asta cu "Dumnezeul ei"... n-am inteles-o niciodata !!!! ca doar, in religile monoteiste, exista un singur Dumnezeu !!!!! nu ? ca la unii e God sau Alah... sau Elohim, asta nu e relevant ! si totusi......


"Dumnezeu este fie sintagma prin care se face referire la divinitatea suprem a celor trei religii monoteiste abrahamice: iudaism, creștinism, islam, fie un termen sinonim cu acela de divinitate, zeitate, zeu/zeiț. n general se poate determina la care dintre cele dou sensuri se face referire ntr-un text prin faptul c n prima sa accepțiune termenul este scris cu majuscul, iar n cealalt cu liter mic.

n primul sens, termenul Dumnezeu corespunde tetragramei ebraice YHWH, ce este un acronim; transliterarea acestei tetragrame mai cunoaște și formele YHVH, JHVH sau JHWH. n lipsa altor precizri, n vorbirea curent Dumnezeu desemneaz Dumnezeul evreilor, al creștinilor și al musulmanilor".
barboneli
Postat pe 28 Aprilie 2012 14:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
La multi ani tuturor celor care poarte nume de**Constantin si Elena*!! 9 De la: Jojolin 21 Mai 2012 15:03
acnee help 18 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:35
Pentru cei ramasi,CRACIUN FERICIT! 13 De la: VOIAJOR 6 Ianuarie 2013 09:13
Dupa atitea sarbatori a venit si rindul lui IOAN sa dea cep la butoi ! 8 De la: VOIAJOR 10 Ianuarie 2013 21:46
DOLCE cu programul TV PRIVATE SPICE PREZINTA FEMEIA TRIGAMA 7 De la: Axl_R 12 Iunie 2012 15:16
Setari Cookie-uri