Religia in scoli

stii suparatule.... eu am invatat la scoala, prin ce am invatat, ca prostii sunt limitati, dar prostia e nelimitata..... !!!! parca la lectia de geografie sau chimie am auzit asta... nu mai tin minte !!!! swau la lectia de religie.... ? nuuuu.... ca eu n-am prins lectii din astea si nici ele pe mine.... !!!! eu fugeam cu ceaslovul la lac.... sa intalnesc fete dragute si iubitoare !!!! uneori, ramaneam doar cu o pupaza renumita.... ce frumoasa era... !
barboneli
Postat pe 24 Aprilie 2012 15:32
De la: garbo_2294, la data 2012-04-24 15:27:43numai oameni destepti pe aici. pffff!


tu chiar ai spirit de observatie... 294, pe bune !!!
barboneli
Postat pe 24 Aprilie 2012 15:35
prostia si domnia...
garbo_2294
Postat pe 24 Aprilie 2012 15:40
Atata vreme cat e materie optionala, n-au decat sa o puna in programa scolara. Familiile religioase sa fie fericite! Eu, cand o sa inceapa pustiul meu scoala, o sa fac cerere sa nu participe la ora de religie.
Nu poti evalua prin note, sau calificative, gradul de credinta al unui copil.
Ei cred in orice...monstrii, zana maseluta, bau -bau, mos Craciun, mos Nicolae
Pe de alta parte, e dreptul meu ca parinte, sa pun sub semnul indoielii capacitatea / buna credinta a legiuitorului de a stabili ce sa studieze copilul meu.Si nu ma refer la informatiile care pot afecta psihic in primii ani de viata un copil sensibil, ci si la materiile care se predau fara nici un rost, doar sa aiba un profesor o paine de mancat.
Am dat si eu un ochi peste programa de religie de la clasa I - pana si termenul de "micul crestin" imi da fiori reci- nu stiu de ce, dar ma gandesc la inchizitie
Ce se intampla cu micii musulmani, micii arabi, micii budisti? Ca are la gradinita cativa colegi de alte religii? sa afle ca se duc in iad?!!!
Nu vreau sa invete sa fie umil, vreau sa fie un spirit liber, si daca se va simti atras de biserica mai tarziu e treaba lui.
Spiritualitatea nu inseamna doar credinta in Dumnezeu, inseamna o carte, un film bun, o floare frumoasa... si va rog, nu-mi scrieti ca vin de la El...
Si inca ceva, pentru Daniila, exista si oameni fericiti pe lumea asta, care chiar au case frumoase
Magnolia73
Postat pe 24 Aprilie 2012 15:43
De la: suparatu_, la data 2012-04-24 15:18:40Dap'...cum sa nu....ne minunam si la artificii
...de ce nu zaci bre ca stai prost cu nervii,esti agitat/a si te duci la biserica sa-ti gasesti linistea?
Cand vezi c-o cazut moshu in biserica o ei la fuga ....zaci ca o intrat Dreaq acolo...dar cand pupi mana popii simti ca tre' sa scoti banii din buzunar....
...si ce?...ii mortul tau, nu al popii....ca tu ,n-ai loc di veci pt. mort no?...el are "Baza"s' o extinde!;-))


Acum cateva luni a fost prezentat un caz la tv. Facuse unul infarct in biserica, si preotul l-a acoperit cu o patura, si a continuat slujba, fara sa sune la ambulanta... Normal ca nu l-a salvat duhul sfant
Magnolia73
Postat pe 24 Aprilie 2012 15:46
nu gradul de credinta este evaluat, ci cat de frumos poate sa vorbeasca despre credinta.
pro primo slujba, adica serviciul, restul...
garbo_2294
Postat pe 24 Aprilie 2012 15:46
Sara!
...and want a prize? Get a Pulitzer....

you'd like !
Fss_ssu
Postat pe 24 Aprilie 2012 20:10
Rotty
Postat pe 24 Aprilie 2012 20:13
))))
Fss_ssu
Postat pe 24 Aprilie 2012 20:39
go to hell!
garbo_2294
Postat pe 24 Aprilie 2012 20:46

farewell before...
can come and him' !
Fss_ssu
Postat pe 24 Aprilie 2012 21:12
google
garbo_2294
Postat pe 24 Aprilie 2012 21:49
Kan we speek english ???
Rotty
Postat pe 24 Aprilie 2012 21:54
de ce nu ? ai un accent frumos... usor de prin Ferentari... !!!!
barboneli
Postat pe 24 Aprilie 2012 22:08

SUNT ARDELEANCA !!!!!!!
Rotty
Postat pe 24 Aprilie 2012 22:11
We...!

...mai ghini!....incantat , io's Moldovian
Fss_ssu
Postat pe 24 Aprilie 2012 22:39
fara accent?
garbo_2294
Postat pe 24 Aprilie 2012 22:41
Dap' cum te-npaci cu religia, Rotty?
Fss_ssu
Postat pe 24 Aprilie 2012 22:42
De la: Rotty, la data 2012-04-24 22:11:21
SUNT ARDELEANCA !!!!!!!


das'tipup si pentru asta.... imi plac ardelenii !!! iar in Ferentari, e multi ardeleni... de aia am confundat !!!!
barboneli
Postat pe 24 Aprilie 2012 22:44
...numa pi I (mare de mana);-P
Fss_ssu
Postat pe 24 Aprilie 2012 22:45
nu mai incape in TIPAR
garbo_2294
Postat pe 24 Aprilie 2012 22:48
De la: Anubis, la data 2012-04-22 23:20:47
De la: garbo225715, la data 2012-04-22 19:03:34am dat un simplu search pe google cand am citit subiectul dezbaterii.

Mai avem nevoie de scoala?????
Mnneaaaaaah!



Imi place sa cred ca un copil de varsta scolara a invatat deja diferenta dintre bine si rau, sa nu fure, sa nu ucida (adica sa nu rupa aripile mustelor pentru inceput), a prins macar un Craciun si o zi de Paste asa cum se cuvin organizate de catre romanii nostri. Imi mai place sa cred ca la 6-7 ani cand paseste pe poarta scolii, a calcat macar o data intr-o biserica si a vazut un popa.
Si cam atat. Daca asta era tot ce spera sa-l invete omul in sutana, e cam tarziu sa inceapa pe bancile scolii. In rest, nu-mi vine nimic in cap pentru care ar trebui sa existe ora de religie in scoli. Fie ea si facultativa.

Si sa nu-mi spuna nimeni ca o puslama se va transforma intr-un sfant doar ca-i jubjugat de patrafirul lui profu', ca nu cred o iota.


Un copil mai nou, incepe scoala la 6 ani.
Sincer vb, nu prea cred ca un copil de scoala stie foarte bine sa faca diferenta dintre bine si rau.
( ca un exemplu: nu cred ca sunt doi ani cand vedeam la actualitati ca un baietel la cativa anisori, dintr-o familie bine organizata a bagat cutitul in bunica pe motiv ca nu i-a dat ce a vrut, cand a vrut. Bunica evident nu a depus plangere, in schimb s-au sesizat cei de la spital care de altfel au si anuntat politia. Raportul de expertiza psihiatrica medico-legala a concluzionat faptul ca baietelul era perfect normal cu singurele mentiuni cum ca a fost lasat nesupravegheat in fata televizorului in vizionarea unor desene animate ce expun violenta iesita din comun precum si expus unor jocuri pe calculator de asemenea, foarte violente). Concluzia a fost ca baietelul nu a vrut sa faca rau bunicii, dar ca nu a avut reprezentarea faptului ca ii poate face rau infigandu-i un cutit in burta. Evident, fiind minor nu a patit nimik.

Mai departe continuand subiectul, oamenii maturi in calitate de parinti sau nu fac adeseori aceeasi greseala respectiv aceea de a considera ca o simpla experienta a copilului inseamna ca si intelege ceea ce se intampla in jurul lui .
Din punctul meu de vedere este o impresie eronata.
Degeaba il duci la biserica de Paste sau Craciun daca nu ii si explici cu rabdare povestea si importanta gestului.
Daca tu ca parinte nu ai timpul necesar sa faci asa ceva, atunci poate e mai bine sa lasi pe altul ( gen profesor de religie ) sa o faca.
In opinia mea, indiferent ce invata copilul la scoala ( ca materie ma refer) nu ii poate dauna.
Faptul ca fiind de o alta religie isi face o idee si asupra ideologiei religioase a altui coleg nu cred ca ii poate dauna. Dimpotriva
Il poate face mai tolerant si mai intelegator.
Cu cat cunoaste copilul tau mai multe despre altii, cu atat ii va fi lui mai bine.
Cu atat mai mult se va putea adapta printre altii diferiti intr-un fel sau altul de el.
garbo225715
Postat pe 24 Aprilie 2012 23:54
P.s.

Si inca ceva:
nici o puslama nu se va transforma intr-un sfant doar pentru ca a participat la niste ore de religie.
Doar ca "puslamaua" poate sa invete, poate sa inteleaga ceea ce se intampla in jurul lui si poate chiar sa respecte ceea ce este in jurul lui.
Mai departe, felul in care alege sa isi traiasca viata este doar problema lui.
garbo225715
Postat pe 24 Aprilie 2012 23:59
Nu , nu poate!

...umbla la coarda "fina"....si lasa impresia doar...si ii prinde bine...

Fiecare se desfasoara in "conu' lui de umbra" odata cu varsta majoratului ....abia cand i se inchide "calculatoru" (creieru) X se incetinesc miscarile,percepe si el diferenta dintre :ce-o facut el in viata ca puslama si ce au facut alte "lichele" .Atat! Religia sa fie ,expusa la inchisori si centre de reeducare....acolo poate ajuta sa-i tina linistiti cat mai mult/sa-i hipnotizeze/ invete sa cante samd.....ca dupa./ tot la fel sunt!
Fss_ssu
Postat pe 25 Aprilie 2012 00:19
Vrei si un procentaj?

iote ! : 0,0001 / la 1000...este asa cum il vezi tu!
...si ala daca ii imbatranit...'ntzales?
Fss_ssu
Postat pe 25 Aprilie 2012 00:25
De la: quasaria, la data 2012-04-22 19:24:03715, te asigur ca puradelul meu de exceptie chiar va fi scutit de "valorile comunitatii" la care te referi, si care includ indobitocirea prin crestinism, manele si imbatatul crita, ca doar toate sint obiceiurile la romani. Si asta tocmai pentru ca eu, ca parinte, nu dau doi bani pe ele. Vreo problema?

Si nu te mai isteriza cu toate semnele alea de intrebare, ca te isterizezi degeaba. Tot nu dau doi bani - nici pe religie, nici pe popime.
Daca fie-mea o sa vrea informatii in sensul asta, cind va fi adulta, e optiunea ei. Eu una nu ii vind povesti cu draci si sfinti, si femeia supusa, si barbatul superior - si oile domnului, pentru ca mi se par niste gogomanii care or fi fost credibile acum citeva sute de ani - nu astazi. Nu neg divinitatea, dar nu o definesc ca vreun mos care nici macar nu e impartial si sta si da cu jordeaua de sus. Si n-am de ce sa ii spun bs-ul asta copilului.


Este doar problema ta felul in care alegi sa iti educi copilul !
Nu e problema mea ( si sa nu crezi ca de asta nu pot dormi eu noaptea cand epatezi tu cu asa ceva) si nu cred ca va fi o problema nici pentru comunitatea in care traiesti tu.

Daca tu ca parinte ai inteles dintr-o poveste perpetuata de vreao 2000 de ani doar: "draci si sfinti, si femeie supusa, si barbatul superior" este fix gradul de cultura pe care il vei transmite.
Zici ca nu negi divinitatea, dar o vezi ca pe un " mos" care nu ar fi impartial "ci sta cu jordeaua de sus" .

Deja am senzatia ca nu e cazul sa mai vorbesc despre un "grad de cultura" cand tu nici macar la un "grad de imaginatie" nu te poti incadra.

Si pentru a fi pe intelesul tau: incearca sa nu mai definesti tu divinitatea! Esti in urma cu cel putin o mie de ani!


Cam care
garbo225715
Postat pe 25 Aprilie 2012 00:31
"Deja am senzatia ca nu e cazul sa mai vorbesc despre un "grad de cultura" cand tu nici macar la un "grad de imaginatie" nu te poti incadra."

si tu, 715... de unde ai gradul de cultura de poti cu usurinta sa critici pe altii la imaginatia lor... etc. ??? despre ce cultura vorbesti cand tu stii mai bine cum arata sau definesti divinitatea... ????? divinitatea, in alte religii nu apare nici cum... nu ca mos si nu ca baba ! cat despre cum stii sa citezi pe cineva.... cam trebuie sa te corectezi, la gradul tau de cultura....... uite care e citatul original: " Nu neg divinitatea, dar nu o definesc ca vreun mos care nici macar nu e impartial si sta si da cu jordeaua de sus"... si uite-l pe al tau: "Zici ca nu negi divinitatea, dar o vezi ca pe un " mos" care nu ar fi impartial "ci sta cu jordeaua de sus" " ia vezi.... este vreo diferenta ? eu zic ca da.... daca tot esti sfatoasa, fi si exacta, altfe pierzi din incredere !!!
barboneli
Postat pe 25 Aprilie 2012 08:17
De la: garbo225715, la data 2012-04-24 23:59:51P.s.

Si inca ceva:
nici o puslama nu se va transforma intr-un sfant doar pentru ca a participat la niste ore de religie.
Doar ca "puslamaua" poate sa invete, poate sa inteleaga ceea ce se intampla in jurul lui si poate chiar sa respecte ceea ce este in jurul lui.
Mai departe, felul in care alege sa isi traiasca viata este doar problema lui.


Copiii invata ce VAD in familie, in principal, asta daca au una. Teoriile de genul fa ce zice popa, nu ce face popa n-au nici o valoare pentru nimeni.
Copilul ala care si-a injungiat bunica, ar fi facut la fel si dus la biserica, era influentat probabil de tv, si in mod sigur de atmosfera din familia lui.
Eu nu l-am dus pe al meu la biserica, si la 7 ani e un copil bland, bun , iubitor, darnic... desi e singur la parinti. De ce e asa? Pentru ca a crescut intr-o familie echilibrata, care nu-l uita cu orele in fata televizorului, si nu-i umple capul cu povesti horror.
Pe de alta parte, si e parerea multor parinti credinciosi, biserica ortodoxa nu e prietenoasa cu copiii. La baptisti, evangelici, sunt activitati speciale pentru copii, ei stau separat de parinti in timpul slujbei. In schimb la ortodocsi, un copil mic n-are rabdare sa stea 4-5 ore sa asculte niste predici din care nu intelege nimic, despre un tata razbunator si dur, care si-a omorat copilul pentru ceva de neinteles.

Magnolia73
Postat pe 25 Aprilie 2012 08:47
gradul de cultura n-are nimic cu credinta.
garbo_2294
Postat pe 25 Aprilie 2012 11:36
De la: garbo_2294, la data 2012-04-25 11:36:07gradul de cultura n-are nimic cu credinta.

si nici nu se transmite urmasilor, urmasilor nostri
Magnolia73
Postat pe 25 Aprilie 2012 13:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Replica la un sibiect anterior... V-ati da sotia/iubita unui alt barbat, pentru o noapte de amor, daca ati fi compensati cu 1 milion de euro? 13 De la: picaturaderoua 21 Decembrie 2010 17:34
Ce inseamna,,,fericiti sunt cei saraci cu duhul?Ce canta mereu popa la biserica? 18 De la: xenaluptatoareainimoasa 24 August 2010 22:53
EU 1138 De la: Eugenia69 3 August 2012 16:06
abilitati practice,formarea deprinderilor de munca (pt.varsta prescolara si scolara mica) -educatoare,invatatori,parinti,bunici,bone,case de copii 2 De la: mamytzy56 10 Ianuarie 2013 22:32
IMOBILIARE 5 De la: anakin 6 Decembrie 2010 14:40
Setari Cookie-uri