mi-a facut vraji ca sa ma desparta de sot!

Jojolin,
ma bucur ca a avut o viata lunga (si, sper, sanatoasa). In mod sigur nu broastele in sine au fost problema. Persoana care a pus bietele vietati acolo POSIBIL sa fi fost problema, dar nu broastele.Pentru ca nu broastele aveau o problema cu mama ta, o fiinta umana avea - si una din apropierea ei. Aia trebuia impacata, facuta sa uite sau...
Broastele erau un obiect, un simbol, o unealta, un catalizator sau ce altceva vrei tu, nu aveau in sine nici un fel de putere "magica" (nici nu exista asa ceva). A existat si a fost importanta doar intentia pe care un om "a plantat-o" acolo, iar aia nu dispare pentru ca duci broastele in lac. Dispare doar daca se modifica ceva in ce priveste sursa sau daca intervine alta sursa care sa contracareze - ex. cineva apropiat care devine brusc ingrijorat.
Posibil ca familia ta sa se fi prins cine ii doreste "de bine" - i.e."amica tatalui - si sa o fi indepartat sau sa fi avut vreo discutie sau ceva iar aleia sa ii fi trecut in timp obsesia. Cit continua sa o urasca, si daca o ura suficient de intens, crede-ma, s-ar fi cunoscut.
quasaria
Postat pe 14 Aprilie 2012 09:42
aceeasi problema in ce priveste soacra: de preferat e sa nu te urasca nimeni. Sau macar nu cineva din familie sau din imediata ta apropiere. Daca se intimpla asta, rezolva-ti problema. Sint unii care sustin ca trebuie sa te duci sa iti ceri iertare: mi se pare cam extrema solutia, mai ales daca nu esti vinovat de nimic... dar se rezolva, intr-adevar, problema.
Ideea e sa ii treaca fixatia, atit.
quasaria
Postat pe 14 Aprilie 2012 10:04
asa glumiti voi pe socoteala lui Michi, avea o cunostinta de-a mea de la tara o vorba, rdem unii de altii si dracu' de toti!
charmelen
Postat pe 17 Aprilie 2012 15:32
De la: charmelen, la data 2012-04-17 15:32:39asa glumiti voi pe socoteala lui Michi, avea o cunostinta de-a mea de la tara o vorba, rdem unii de altii si dracu' de toti!

Dar cine-i Michi??? Ce legatura cu broastele lui Jojo??
Vraji??eu falfai de 2-3 ori din pleoape.. sotului meu..si il..vrajesc..obtin tot ce vreau!! Falfaitul din pleoape si "te rooog...tu stii ca te iubeeesc..",un pic de ..pisiceala=vraja curata!!
Dar tot nu pricep...cine-i Michi???
elisabeta_boia
Postat pe 17 Aprilie 2012 22:31
mai falfaie un pic din pleoape... poate pricepi...

Cred ca mai degraba as taia gaini negre sub clar de luna decit sa ma maimutaresc de genul pisssiii... mootaneel.... te roooog... Mi se pare penibil.
In fine, e doar parerea mea.
quasaria
Postat pe 17 Aprilie 2012 23:35
Michi e pisica. Aia in loc sa falfaie din gene , sta cu coada suflecata in sus.Fereasca Dumnezeu cand trece pe coridor infierbantata.
garbo_1713
Postat pe 18 Aprilie 2012 18:52
De la: quasaria, la data 2012-04-12 21:20:36adica broastele alea au trait 80 de ani?!
Jojolin, eu cunosc domeniul foarte bine - macar pentru faptul ca am o zodie predispusa spre ocult. Si crede-ma n-am nici o treaba cu nici o broasca. In afara de faptul ca am pupat una, sa o transform in print, si nenorocita - zdup, la loc in lac....


Al tau e un caz fericit. Eu am pupat un print si ce sa vezi, s-a transformat in broscoi!
Si-atunci cum naiba sa nu crezi in vraji?!
charmelen
Postat pe 19 Aprilie 2012 20:21
Morala: nu credeti in povesti!
_NOBODY_
Postat pe 19 Aprilie 2012 20:34

jojolin, pacat ca nu s-a gindit nimeni sa si pupe broastele alea dezgropate, cine stie ce transformari mia aveau loc... Anyway, ar fi fost un print de casa ala... ma rog, de gradina.
quasaria
Postat pe 19 Aprilie 2012 20:36
Hoooatzelor...va place ca-n "Pisicile aristocrate" aiii!
.....o porcarie si cu vrajelile astea....da si eu trebuia sa cer iertare odata de la cineva:

...ca mi-o fost pofta si am inghitit in sec/ m-o vazut/ i-o spus....si valeu ce-o esit
si de atunci m-am invatzat minte...nu ma mai uit

Fss_ssu
Postat pe 20 Aprilie 2012 00:11
Povestioarele astea ne speriau pe noi cand eram copii...
jeje2011
Postat pe 20 Aprilie 2012 00:42
pe mine nu ma speriau, chiar am cautat prin toate beciurile si toate apele si cimitirele la miez de noapte sa vad si eu un drak, macar unul, macar unul mic, si n-am reusit.
quasaria
Postat pe 20 Aprilie 2012 13:17
Pai tu si daca-l vezi nu esti sigura pe tine. Luptatoarea stresata ce crezi ca este? Femeie, inger sau satana purtand fuste cu decolteu?
garbo_1713
Postat pe 20 Aprilie 2012 18:43
De la: quasaria, la data 2012-04-20 13:17:13pe mine nu ma speriau, chiar am cautat prin toate beciurile si toate apele si cimitirele la miez de noapte sa vad si eu un drak, macar unul, macar unul mic, si n-am reusit.



Daaa , cred si eu ...daca te duceai insotita de "dulai"
se speria si tartoru' s-o lua la fuga.....simteau personalitatea ( era in crestere )
Fss_ssu
Postat pe 20 Aprilie 2012 19:10
Jeje ,tu esti "noi" ?

713 scz. spun si io parerea,te superi?
"Lupty stres..." cum zici tu, ii o "ea" / dupa avatar(parerea mea)
Dar tu esti :tot o/ el/ poeta/ critic/a??...nu prea intzaleg....te rog fr.!
Fss_ssu
Postat pe 20 Aprilie 2012 19:18
Stiu ce este luptatoarea cu stresul. Oricum este dragut ca vrei sa ma luminezi. Eu sunt o fiinta sexi indirerent in ce tabara stau. Pe tine cum trebuie sa te citesc. Cu u sau cu a? Te rog insa nu te complexa. Daca esti o doamna, ne descurcam noi cumva. Daca esti barbat, putem fi prieteni. In ce priveste capacitatile mele paranormale de a scrie poezie, cand ma supara lumea, o injur in versuri. Dar cu tine si cu colegele tale nu este cazul.Imi place sa glumesc cu voi si de ce nu, cateodata sa va mai agit putin ca sa nu zaceti in amorteala.
garbo_1713
Postat pe 20 Aprilie 2012 20:35
Pana la urma tot in intuneric te-am lasat. Asa este cand tine altcineva candelabrul. Uita-te la topicul acela al lui Nuti Vio si priveste cu atentie tipa care poarta un batic pe cap. Sau intreab-o pe Si-Totusi.
garbo_1713
Postat pe 20 Aprilie 2012 20:39
"indifferent" ce complexe dubioase ai, sunt ale tale...pastreazale si mersic' pt. raspuns! Eu ma pot linisti singur nu-i nevoie de ajutor
Sara fr. si poezii la fel !
Fss_ssu
Postat pe 20 Aprilie 2012 20:51
In cazul in care credeti, va fac eu rost de broaste.
garbo_1713
Postat pe 21 Aprilie 2012 08:52
multumim, gasim si singure...
quasaria
Postat pe 22 Aprilie 2012 01:10
DAR NICI PE D-ZEU NU L-AM VAZUT ASA CA..... CE SIMTIM SIMTIM
LaurentiuTudor
Postat pe 22 Aprilie 2012 03:23
AM UN LEAC PENTRU VRAJI - CITIT SI LINISTE SUFLETEASCA... PUP
LaurentiuTudor
Postat pe 22 Aprilie 2012 03:25
Bat valurile vremii pe Argeș curg n jos
Rmne inzidit lumea mpestrițat
Ici colo din penumbre se urc un colțos
Tria cea albastr cu forma-i s-o strbat

Totul e reductibil suntem doar tu și eu
Invidia și ura sau dragostea desparte
Ceea ce n credinț adun Dumnezeu
Așa cum scrie nc n Biblica sa carte

Ne frmm ființa n mrunțiș de soi
n vorbe care curg pe noi drept umbre moarte
Azi plou și te ud pe umerii ti goi
Iar eu fur nemurirea și o așez n noapte.

Pe tine cea de gheaț te-aș ridica n slvi
Icoan stacojie pentru eternitate
Vin clipele furate s șiruie pe tvi
Cu luni de ntuneric și frezii parfumate

Te-nconjuri de nimicuri iluzii trectoare
De frunze care mine ai s observi c nu-s
n tine și n mine rmne srbtoare
Umbra acelui nger care acum s-a dus

Iubirea prefirat un anotimp caduce
Va mirosi n juru-ți n clipe efemere
Pn cnd umbra fin va merge s se culce
n vise fr noim care-or s te dispere

Eu știu c nu-s iubirea ce-o cauți ndelung
Tandrețea noastr cald s-a risipit n umbre
Trec inorogi de lun cu țiptul lor ciung
Și psri de lumin ncep prin noi s umble

Iubirea-i nebunia ce calc virtual
n tine și n mine ca pasrea simurg
Vedenia cea brun, este-o mireasm goal
Ce zace rstignit peste-adormitul burg

N-am s mai vin la tine, n-am s mai pot s fiu
Acel ce te iubește cu sufletul de cear
n noaptea-n care luna pe cer alearg viu
n taina fiecrui, rstlmcit s moar.

N-am s mai am puterea ca s m cert cu tine
Voi rupe de la nger doar visul lui cel stng
Și vor cdea din ceruri mrgritare fine
De lacrime pe care putere ai cnd plng

Va nflori iar burgul cnd zorii i devast
Eu te-am dorit o clip s fim doar amndoi
Din cerul de cenuș cade plnsoarea cast
Atuncea cnd dorința a amurgit n ploi.

Rmne ntre noi doar pustia ars
Un cmp care se roag și slcii plngtoare
Iubirea strlucind ca și o piatr fals
Și foșnetul de ap la vale curgtoare.
garbo_1713
Postat pe 22 Aprilie 2012 15:16
Lasa vrajeala :P
mirelasaftoiu
Postat pe 22 Aprilie 2012 23:13
Buna! Am patit exact la fel,totul a fost bine si frumos pana ne-am mutat impreuna la buc si am ramas gravida,atunci a inceput cosmarul,ar fi mult de povestit dar concluzia e ca el a plecat la ma-sa si eu sunt distrusa. Am citit povestea ta si mi-am vazut povestea mea,e identica. Te rog mult daca poti sa-mi spui ce ai facut exact pt a scapa de farmecele astea. Iti multumesc!
garbo_4266
Postat pe 6 Iunie 2012 03:16
pe la tara unii oameni mai cred in asa ceva , dar e deanteles, oameni simplii si fara prea multa scoala......daca cineva in secolul 21 mai crede in asemenea prosti inseamna ca e dus cu capul rau de tot. sfatul meu ar fi sa mearga la psihiatru sa se dezlege de farmece si poate dupa un tratament medicamentos se dezleaga vrajile cine stie........!!!!
palmier
Postat pe 3 Septembrie 2012 16:01
Plm, :) proti i prostii...e "deneles''.
Axl_R
Postat pe 3 Septembrie 2012 16:15


dor72_
Postat pe 3 Septembrie 2012 16:24
În ultima vreme și mulți preoți practică magia,așa că ultima soluție e să crezi în propria persoană,să nu vorbești cu nimeni absolut nimic timp de cel puțin două săptămâni și să păstrezi distanța absolută,în primul rând din punct de vedere afectiv,față de acea persoană. Chiar să vă mutați cu soțul în alt oraș,fie și cu chirie.
Mult succes!
Cu cât ținem la lucrurile materiale,lucrurile materiale ne îngroapă!
garbo_406170
Postat pe 21 Februarie 2018 04:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu ii inteleg pe unii 26 De la: DD_BB 1 Februarie 2012 22:06
cam cat ii firul de sandwich cu dragoste??? 38 De la: fleur_de_lis 9 Octombrie 2009 19:48
cateva cuvinte despre sotul perfect 190 De la: elodia 24 Aprilie 2010 11:21
M-am indragostit de fostul sot 79 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:21
caut sot !(sprijin moral si material) 65 De la: sevastita_harnicuta 5 Februarie 2014 09:40
Setari Cookie-uri