Mi-as fi dorit sa aiba mai multa experienta ....

Cei din jur il vad ca fiind sotul perfect...si poate e. E un barbat frumos, inteligent, familist, atent...dar nu este suficient - nu pentru mine -as vrea sa faca acele mici gesturi care pentru mie inseamna enorm - chiar am discutat cu el despre asta. De ce le/ma ignora? imi este teama sa nu faca aceste gesturi gratuite 'altcineva' si sa conteze pt mine.
Imi plac florile -vreau flori - macar o data pe luna, vreau sa iesim sa ne plimbam - 1 data pe saptamana, vreau complimente - sunt o femeie gasita atragatoare de cei din jur -de ce nu-mi spune asta? nu vede ca ma aranjez pt el?...este atat de greu? iese cu baietii de 2-3 ori pe saptamana...o plimbare cu sotia e o tragedie? Vreau prea mult?

Cum sa il abordez? care e problema?

Mi-ar fi placut sa fii avut mai multe relatii inaintea celei cu mine...el are 30 ani, eu 26 - suntem impreuna de 6 ani..
poate ar fi apreciat cate am facut impreuna (inclusiv o casa)...si un bebe pe drum :) -as vrea sa observe casa noastra permanent curata, ordonata, hainele calcate, mancarea gatita..faptul ca nu vin cu nervi de la servici ci intotdeauna cu drag acasa...sunt chestii care mi-ar fi placut sa le poata compara...imi doresc sa fii avut mai multe 'foste'(inaintea mea a mai avut o relatie in studentie de cam 1 an...neinteresanta) - inclusiv ca sa poata aprecia relatia noastra intima...

M-am hotarat...il trimit la femei! - glumesc...;)

Ce sa ma fac cu el? cu mine?


irinapop
Postat pe 6 Ianuarie 2010 09:27
bre, da' cand l-ai luat de barbat aveai mai putine pretentii?...
zambil
Postat pe 6 Ianuarie 2010 09:41
mami,

imi place ca ne-ai facut cu ochiul desi esti debusolta,brava....

iasomia
Postat pe 6 Ianuarie 2010 09:42
bre io zic ca i criza.......
nazirra
Postat pe 6 Ianuarie 2010 09:42
irina....probabil sotul tau este unul duntre cei care considera ca tu sti ca el te iubeste si nu e nevoie sa iti arate asta prin gesturi marunte(o floare,o plimbare)
ca este sufisient ca munceste ptr bunastarea familiei,ca vine acas,ca nu lipseste noptile....
as avea eu ceva idei ptr a-l trezi,dar mi-e ca imi sare lumea in cap
asta nu tine de experientele anterioare sau viitoare,orice se poate invata
eladaela
Postat pe 6 Ianuarie 2010 09:54
De la: zambil, la data 2010-01-06 09:41:00bre, da' cand l-ai luat de barbat aveai mai putine pretentii?...


Cand 'ne-am luat' era mult mai atent..dar era si mult mai liber...oricum, nu prea vad in asta o scuza...nu prea vreau sa 'scartaie' ceva in relatia noastra.

Plus de asta..militam pt egalitate intre sexe, nu? :) eu pot..ar trebui sa poata si el; oare e nevoie de un impuls? da ce sa-i fac? sa-i zic ca-mi iau lumea in cap? is copilarii...dar sunt onvinsa ca asta l-ar aduce putin cu picioarele pe pamant...totusi e cam mult si cam degradat...parerea mea.
irinapop
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:03
adeca.. ce poti tu si nu poate el?... ii aduci flori, ceva?...
zambil
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:06
he, he! asa-i cand li se pune totul la dispozitie si nu mai au pentru ce sa se agite...

irina, incearca sa schimbi putin registrul.
stii cum e cu barbatii din categoria asta? ca si cu copiii rasfatati... identifici jucaria preferata si il lipsesti de ea pentru un timp, suficient cat sa-si de-a seama cat de mult ii lipseste.
asa invata sa aprecieze ce are.

ok, "jucaria" aflata pe locul 2, caci pe cea de pe primul loc o poate inlocui lesne...
garbo_C
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:17
De la: zambil, la data 2010-01-06 10:06:29adeca.. ce poti tu si nu poate el?... ii aduci flori, ceva?...


Nu stii sa citesti printre randuri - ar fi o calitate. De ce esti rautacios?

Eu pot sa fiu la fel de atenta si dragastoasa ca in prima perioada a relatiei...el insa a uitat de serile pe care ni le petreceam dansand la lumina lumanrilor, el a uitat ca nu-mi lipseau florile naturale din vaza - flori primite de la el..el nu 'mai poate; sa imi trimita mesaje de iubire si nici sa-mi cante la telefon..noh...acum intelegi? el m-a 'format' , el m-a obisnuit - m-am indragostit de el datorita acestor gesturi marunte - gesturi pe care acum nu le mai face - nu e corect! vreau sa isi revina...

Stiu ca acum timpul e mai 'pretios' dar nevasta-sa ba? - ma amuz, ma pufneste rasul....
irinapop
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:20
s-o fi plictisit, omu'...
zambil
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:23
De la: Celleste, la data 2010-01-06 10:17:29he, he! asa-i cand li se pune totul la dispozitie si nu mai au pentru ce sa se agite...

irina, incearca sa schimbi putin registrul.
stii cum e cu barbatii din categoria asta? ca si cu copiii rasfatati... identifici jucaria preferata si il lipsesti de ea pentru un timp, suficient cat sa-si de-a seama cat de mult ii lipseste.
asa invata sa aprecieze ce are.

ok, "jucaria" aflata pe locul 2, caci pe cea de pe primul loc o poate inlocui lesne...


Uneori imi doresc sa ma insele...sincer - nu as fi suparata - nu mi se pare mare lucru - EU STIU CA PE MINE MA IUBESTE -as dori sa constientizeze ce are acasa...cum am mai spus as vrea sa poata observa diferentele...
irinapop
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:23
ei, asta-i adanca...

adica poate sa-si regleze hormonii cu alta, nu-i problema...
atata timp cat vine acasa cu o floare, si mai intoneaza si-un refren in telefon, ii iertat, ha?

dap, adanca rau! ma depaseste...
garbo_C
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:30
pe mine nu
zambila
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:33
dap...
se pare ca sunteti mult mai open mind ca mine.
io, de moda veche d'aia...
garbo_C
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:36
De la: Celleste, la data 2010-01-06 10:30:45ei, asta-i adanca...

adica poate sa-si regleze hormonii cu alta, nu-i problema...
atata timp cat vine acasa cu o floare, si mai intoneaza si-un refren in telefon, ii iertat, ha?

dap, adanca rau! ma depaseste...


Oau...nu trebuia sa sune chiar asa - imi este usor sa spun asta pt ca sunt convinsa ca nu m-ar insela - nu e vb de naivitate cand spun asta..e un barbat f familist - dintr-o familie cu principii solide...

Probabil siguranta ma face sa abordez acest subiect atat de superficial..
irinapop
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:38
probabil
zambila
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:42
sigur
garbo_C
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:44
irino,nu mai fi asa de sigura....s-ar putea sa ai surprize
eladaela
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:51
cred ca toti cei care au avut o relatie serioasa cunosc ceea ce povestesti.. si multe femei ofteaza dupa inceputurile relatiei... unii numesc asta monotonie... rutina... solutia ptr aceasta stare, in final, depinde de cei implicati in cuplu.doar impreuna se poate depasi acest moment...felicitari ptr curajul de a vorbi deschis despre asta. sa ai o sarcina usoara si sper ca sotul sa-si revina. bafta
laponaenigel
Postat pe 6 Ianuarie 2010 12:13
irino...scumpa mea....te-ai gandit cumva ca nu mai face acele gesturi tandre, pe care le facea inainte, pentru simplul motiv ca acuma "te are" si e "sigur ca esti" a lui???e ca o lupta pentru suprematia intr-o haita, daca vrei, desi termenul e putin fortat folosit...masculii se bat intre ei sa impresioneze o femela...care mai de care.....urla la luna, se tavaleste pe jos, se bat intre ei etc.....doar pentru a avea femela pentru ei....asa si cu voi doi .....s-a "batut" cu toti din jurul tau, ti-a "urlat" la luna, cantandu-ti melodii in telefon, s-a "tavalit pe jos" aducandu-ti flori in fiecare saptamana, a facut tot posibilul pentru a te impresiona si a te atrage...si, acuma, cand tu am inteles ca ii porti puiul in burtica, nu mai face aceste gesturi, nu? mda, explicabil....e sigur acuma ca, o data cu venirea bebe-ului, tu nu il vei mai parasi...este dovada suprema ca nu te va mai interesa - poate - alt barbat....am zis poate, pentru ca tel, chiar daca il iubesti enorm si nu vei calca niciodata pe alaturi...el nu trebuie sa stie asta....barbateii sunt mici baietasi care trebuie sa invete ca lupta pentru o jucarie e toata viata....prea te gaseste tot timpul acasa si surazatoare....prea esti la cheremul lui tot timpul....mai da-te si tu lovita, mai lipseste tu de acasa - du-te singura la un film sau cu o prietena la o cafea, du-te la mama ta fara sa-i spui....etc.....cu alte cuvinte fa-l sa creada ca te poate pierde daca nu lupta in continuare.....si sa nu-ti treaca supararea pana el nu incepe sa-ti cante surazand in ureche sau pana nu-ti aduce buchetul de flori mult visat.....si, daca lectia asta tine, fa-o de cateva ori la rand...dar ai grija.....la un moment dat el se va prinde.....si nu va mai musca momeala.....aici trebuie tu sa fii sireata....te pup si ai grija de tine si de puiut....
tutankhamon
Postat pe 6 Ianuarie 2010 12:47
De la: tutankhamon, la data 2010-01-06 12:47:18irino...scumpa mea....te-ai gandit cumva ca nu mai face acele gesturi tandre, pe care le facea inainte, pentru simplul motiv ca acuma "te are" si e "sigur ca esti" a lui???e ca o lupta pentru suprematia intr-o haita, daca vrei, desi termenul e putin fortat folosit...masculii se bat intre ei sa impresioneze o femela...care mai de care.....urla la luna, se tavaleste pe jos, se bat intre ei etc.....doar pentru a avea femela pentru ei....asa si cu voi doi .....s-a "batut" cu toti din jurul tau, ti-a "urlat" la luna, cantandu-ti melodii in telefon, s-a "tavalit pe jos" aducandu-ti flori in fiecare saptamana, a facut tot posibilul pentru a te impresiona si a te atrage...si, acuma, cand tu am inteles ca ii porti puiul in burtica, nu mai face aceste gesturi, nu? mda, explicabil....e sigur acuma ca, o data cu venirea bebe-ului, tu nu il vei mai parasi...este dovada suprema ca nu te va mai interesa - poate - alt barbat....am zis poate, pentru ca tel, chiar daca il iubesti enorm si nu vei calca niciodata pe alaturi...el nu trebuie sa stie asta....barbateii sunt mici baietasi care trebuie sa invete ca lupta pentru o jucarie e toata viata....prea te gaseste tot timpul acasa si surazatoare....prea esti la cheremul lui tot timpul....mai da-te si tu lovita, mai lipseste tu de acasa - du-te singura la un film sau cu o prietena la o cafea, du-te la mama ta fara sa-i spui....etc.....cu alte cuvinte fa-l sa creada ca te poate pierde daca nu lupta in continuare.....si sa nu-ti treaca supararea pana el nu incepe sa-ti cante surazand in ureche sau pana nu-ti aduce buchetul de flori mult visat.....si, daca lectia asta tine, fa-o de cateva ori la rand...dar ai grija.....la un moment dat el se va prinde.....si nu va mai musca momeala.....aici trebuie tu sa fii sireata....te pup si ai grija de tine si de puiut....
Chiar crezi ca ar merge acest siretlic? Sa nu inteleaga altceva?
Remy
Postat pe 6 Ianuarie 2010 13:53
De la: tutankhamon, la data 2010-01-06 12:47:18irino...scumpa mea....te-ai gandit cumva ca nu mai face acele gesturi tandre, pe care le facea inainte, pentru simplul motiv ca acuma "te are" si e "sigur ca esti" a lui???e ca o lupta pentru suprematia intr-o haita, daca vrei, desi termenul e putin fortat folosit...masculii se bat intre ei sa impresioneze o femela...care mai de care.....urla la luna, se tavaleste pe jos, se bat intre ei etc.....doar pentru a avea femela pentru ei....asa si cu voi doi .....s-a "batut" cu toti din jurul tau, ti-a "urlat" la luna, cantandu-ti melodii in telefon, s-a "tavalit pe jos" aducandu-ti flori in fiecare saptamana, a facut tot posibilul pentru a te impresiona si a te atrage...si, acuma, cand tu am inteles ca ii porti puiul in burtica, nu mai face aceste gesturi, nu? mda, explicabil....e sigur acuma ca, o data cu venirea bebe-ului, tu nu il vei mai parasi...este dovada suprema ca nu te va mai interesa - poate - alt barbat....am zis poate, pentru ca tel, chiar daca il iubesti enorm si nu vei calca niciodata pe alaturi...el nu trebuie sa stie asta....barbateii sunt mici baietasi care trebuie sa invete ca lupta pentru o jucarie e toata viata....prea te gaseste tot timpul acasa si surazatoare....prea esti la cheremul lui tot timpul....mai da-te si tu lovita, mai lipseste tu de acasa - du-te singura la un film sau cu o prietena la o cafea, du-te la mama ta fara sa-i spui....etc.....cu alte cuvinte fa-l sa creada ca te poate pierde daca nu lupta in continuare.....si sa nu-ti treaca supararea pana el nu incepe sa-ti cante surazand in ureche sau pana nu-ti aduce buchetul de flori mult visat.....si, daca lectia asta tine, fa-o de cateva ori la rand...dar ai grija.....la un moment dat el se va prinde.....si nu va mai musca momeala.....aici trebuie tu sa fii sireata....te pup si ai grija de tine si de puiut....

buna ideea. asa se poate reaprinde sentimentul nesigurantei si al proprietatii. e de incercat
laponaenigel
Postat pe 6 Ianuarie 2010 19:47
Buna dimineata,

Tutankhamon - idei geniale - ai trait si tu acest sentiment de oarecare lipsa de apreciere? ai pus in practica sfaturile, au functionat?
Ar fi destul de greut sa il amagesc conform sfaturilor tale -e cam FOARTE gelos si nici perioada nu e una tocami buna - graviduta in luna a 6-a...nu cred ca sunt forte multi barbati interesati - cu toata gelozia lui si tot nu cred ca ar intra la banuieli :) - am sa retin sfatul tau pentru la vara cand o sa-mi plimb puiutul toata ziua prin parcul cu tatici sexy ;)

Cred ca problemele mele astea 'grave' s-au acutizat pe fondul surplusului de hormoni -nu e dracu' chiar atat de negru -

Candva am pus in balanta ce imi place si ce nu imi place la sotul meu - traiam o 'stare de indragosteala' pt un barbat despre care nu stiam mare lucru - a fost momentul decisiv in care am reusit sa imi dau seama ce e dragostea defapt -am reusit sa diferentiez iubirea de pasiune - nu aveam cum sa iubesc un barbat doar pt ca ma vrajise cu vorbe frumoase (si nici nu-mi oferise flori :))) - a trecut - a fost insa o traire f importanta - am contabilizat cate apreciez la sotul meu;

Sunt constienta (Garbo) ca relatia nu are sa mai fie ca la inceput insa in timp parca, capata mai multa profunzime;

Azi, cand m-a condus la birou ne-am sarutat ca de fiecare data (rutina)..insa...m-a mai intors inca o data din usa pt un al doile-a sarut. E patetic sa ma bucur de'atat? oare barbatii realizeaza importanta acestor gesturi?

Deci..azi..sunt o femeie multumita ;)


irinapop
Postat pe 7 Ianuarie 2010 09:12
irina, nu cred ca e deloc patetic sa te bucuri de fiecare clipa ce-ti bucura sufletul. la cat mai multe astfel de clipe!! eu te consider norocoasa ca mai ai puterea de a te bucura de micile placeri.
laponaenigel
Postat pe 7 Ianuarie 2010 11:04
incearca sa faci pe dos tot ceea ce ai scris acolo; nu-i mai calca,vino nervoasa de la servici,dute cu fetele la plimbare,fai nebunii in pat si ai sa vezi ca "te observa"E posibil sa fi intrat rutina intre voi.
mans
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:58
mergeti la schimb de mame sa vada cum e alta
mans
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:59
Irina, ar fi de-ajuns o discutie, in iubire 2 oameni se simt unul pe celalalt, dar e binevenita si comunicarea deschisa, ai ca variante sa-i arati ce te bucura, sau sa-i spui... Pentru barbatul de langa mine e foarte important ce-mi doresc, si din acest motiv primesc zilnic flori . Dar si florile...stii tu...sa fie oferite cu atitudinea potrivita (ce pretentioaseeeee suntem, EU RECUNOSC
ufishor
Postat pe 12 Noiembrie 2010 15:54
irina, poate suna nu foarte confortabil... insa decat sa invete de la altele, mai bine "scoleste-l" tu... tre' sa-l "trezesti" cu ceva.
bun, daca vrei sa ramai cu el.
:))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2010 17:40
De la: irinapop, la data 2010-01-06 10:23:54

Uneori imi doresc sa ma insele...sincer - nu as fi suparata - nu mi se pare mare lucru - EU STIU CA PE MINE MA IUBESTE -as dori sa constientizeze ce are acasa...cum am mai spus as vrea sa poata observa diferentele...


Ai grija ce iti doresti!
Daca acum esti disperata, dupa gesturi marunte si fleacuri ( pentru un barbat asta reprezinta) ce faci cand merge la alta si vine nervos si nu ii convine nimic?
Nimeni nu este de neinlocuit... deci nici tu!
De obicei, femilor, cand le e prea bine, incep sa le lipseasca multe lucruri... Atat de multe, incat, pierd totul!
dor72
Postat pe 11 Martie 2011 11:51
aveti un talent in a gasi toapece uitate, ceva de speriat
si_totusi
Postat pe 11 Martie 2011 11:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ma simt foarte singura 51 De la: garbo_1304 7 Decembrie 2012 19:34
Aranjamente de flori naturale sau de flori artificiale la nunta? 18 De la: sisirustik 27 Octombrie 2009 23:56
sfatul lui vanghelis007 - casatorie 33 De la: garbo065596 28 Octombrie 2009 16:33
cea mai romantica cerere in casatorie, 213 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:22
nunta 2 De la: cinezee 20 August 2009 18:32
Setari Cookie-uri