Mi-e greu cu mine

eu am chef sa merg inainte! si de-o fi vantul cel mai taifun si ploia cea mai mare inundatie si incendiul parjol, si suspendata in timp tot merg....ca n-am incotro nu ca asa vreau eu!

na, va blestem cu un strop de optimism
sa revenim pe sine...
Eugenia69
Postat pe 2 Aprilie 2012 22:24

dap' de-ti da Vantu' un sut iti zboara petalele de o sa fii si mai optimista
Fr..... pana maine scumpo, te mai gandesti la" lupta" cu greutatea....zambeste si tu cu noi ,pune o gluma sa rad si io' hai,se poate?
Fss_ssu
Postat pe 2 Aprilie 2012 22:34
dap, lipsesc al dreak de tare.

bine,francesca, daca nu intelegi o sa iti explic altfel: cind am mers la ski freeride prima data m-am asezat in cour si le-am zis mie mi-e frica. Au ris, mi-au raspuns foarte bine ca ti-e frica, si noua ne e, frica te tine in viata pe aici.
Cam asa si cu faptul ca iti vine sa urli cind ai o problema: inseamna ca lupti, ceva din tine lupta, e ok. Urla, plingi, injura, sparge, toti avem momente mai bune si mai proaste. Nu iti regasesti identitatea? Aia esti tu. Care se manifesta. Nu stiu unde altundeva o cauti: da'acolo e.
quasaria
Postat pe 2 Aprilie 2012 23:21
astea sunt simptome de depresie,si daca ntin mai mult de sase luni,e grav si ai nevoie de ajutor.
/il poti gasi la biserica.
pofta vine mancand.
du-te zilnic dupa amiaza.
iti va face bine sa mergi in vizita la spital,la orfelinat,sa vezi ce iti trece,
daca esti sanatoasa,esti bogata.
mergi la biserica,si gaseste ceva pozitiv in viata ta,nu mai rumega ganduri negre,ca nu castigi decat imbolnavire si mai grava,si vei avea nevoiede pastile.
de ce nu ai scris exact ce e negativ in viata ta///
gaseste un preot bun,si spune-i asta,te va indruma.
daniilia
Postat pe 5 Aprilie 2012 10:02
mie nu imi plac bisericile/moscheile, templele etc. Nu imi plac. Au ceva foarte apasator. Nu e vorba numai de cele ortodoxe: ci de toate. Suficient de apasator sa te bage in depresie, nu sa te scoata,
Mai curind te relaxezi in aer liber.

quasaria
Postat pe 7 Aprilie 2012 21:07
Nu este o idee rea.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 21:13
Pai...mergi la psihiatru!!!!Dak esti asa trista nu te poti descurca singura!Si eu am trecut prin asta.....si m-am 'odihnit' vreo 10ani!!!!Niste Cipralex si esti ca noua!!!Ca asta e viata...totul e desertaciune si cand ne prindem.......obosim!!!!
mitiduk
Postat pe 8 Aprilie 2012 10:45
Terapia cu aer curat e cea mai buna.Priveste o floare,asculta pasarelele,mangaie un animal.Asta e leac pt suflet
Rotty
Postat pe 8 Aprilie 2012 11:05
Si mie imi e greu cu mine uneori.Asa-s de dificila uneori,ca nici eu nu ma mai suport.Dar pentru ca ma iubesc,ma iert si merg mai departe.
Rotty
Postat pe 8 Aprilie 2012 11:09
Rotty
Axl_22
Postat pe 8 Aprilie 2012 11:12
trebuie sa existe ceva care iti place... Ai vazut oceanul? Iesi la surfing. Sau poti sa faci tot un fel de surfing pe diverse plaje, printre nisipurile miscatoare...
Du-te pe via ferratele din Alpi. Iti taie rasuflarea. Iesi la ski xtrem. Te lasa elicopterul pe o chestie ca o muchie de cutit...si trebuie sa cobori pina la urma.... dupa ce iti invoci toti sfintii :-))

Sint foarte multe chestii care te pot scoate dintr-un cerc inchis al nefericirii. Mai simple si mia eficiente decit sa dai banii pe medicamente sau psiholog.
"Natura" nu inseamna numai ciripit de pasarele, daca de astea te-ai saturat....

Sint si orase care te incarca energetic, cu care rezonezi, fara o explicatie anume. De exemplu mie imi place Viena. N-as putea spune de ce, nu pentru concerte, nu pentru muzee, nu pentru shopping - ci pur si simplu. Probabil arhitectura orasului, atmosfera, are ceva ce ma face foarte fericita intr-un mod inexplicabil. M-as plimba la pas prin Viena cite o luna. Si am fost in foarte multe locuri - inclusiv safari in Africa, inclusiv Nepal... sint deosebite, dar tot in Viena m-as intoarce in fiecare luna.
quasaria
Postat pe 8 Aprilie 2012 11:13
Fii fericita, pentru ca esti un om care va avea de-a lungul vietii n mii de valente de a se descoperi. Esti in momentul in care te-ai luat prea in serios(in raport cu viata, zic), iar pentru asta suntem taxati pe buna dreptate. Rolul de buric al pamantului nu ni se potriveste, pentru ca-i desertaciune. Rabdare si iarta-te si iubeste-te! De obicei inversunarea in trecerea noastra prin viata, care presupune in conceptia noastra recunoastere sub diferite forme(iubire, dreptate, cariera) e gaunoasa. Nimic nu trebuie sa se intample intr-un anume fel, pentru ca asa consideram noi ca fiind corect, pentru ca am fost cinstiti si am facut totul in sensul respectiv. Gresit! In fata lui D-zeu alta cale e corecta si aceea-i smerenia, linistea si rabdarea. E foarte greu sa ajungi sa simti si ceea ce gandesti, dar dupa ce te dai de cateva ori bine de pamant, ajungi la una din substantele vietii. Doar fiindu-ti prietena si intelegandu-te si doar cu toata fiinta ta pusa in rugaciuni(care te ajuta sa ajungi la puritatea fiintei tale, desi, poti sa nu crezi in D-zeu, rugaciunea te purifica, credinta totala ca te eliberezi unei puteri superioare) vei reusi sa te intelegi, sa te iubesti si sa te bucuri de viata. Bucura-te de tot ce traiesti, pentru ca nu suntem decat niste simpli trecatori prin aceasta viata), iar daca nu ai puterea asta deocamdata, gandeste-te ca nu le-ai putea face rau alor tai(cei pe care ii iubesti, parinti, frati, catei), facandu-ti rau tie, chiar si prin faptul ca te tarasti spiritual timp indelungat. Sa fii nefericit este in regula, face parte din viata si din transformarea ta, doar ca nu trebuie sa persisti in asta vreme indelungata. Pentru ca esti o persoana inteligenta si deschisa la tot ce-i frumos, ai astfel de nedumeriri , stari, trairi, deci esti pe drumul bun! Bucura-te...pentru ca totu-i trecator. Daca nu erai atenta la tine, nu aveai astfel de probleme. Sa stii ca putem invata lectii f pretioase de la batranii nostri dragi de la tara, desi si ei au trecut prin furtuni spirituale, doar ca nu le dadeau o importanta mai mare decat trebuia, pentru ca ei daca nu actionau concret, n-aveau ce manca, or pamantul ii tinea treji si usor inchisi la cele aeriene(cum fac multi cautatori spirituali, de azi). Cand esti in mare impas mental/spiritual, foloseste-ti bratele sa faci ceva concret/pamantean si-ti trece...in timp. Multa rabadare cu tine, cu viata si cu ceillalti. Obiectivul tau sa-ti fie : sa te transformi intr-o batranica chic cu zambetul mereu pe buze, indiferent prin cate rahaturi trecem de-a lungul vietii-transformarea noastra trebuie sa ne fie frumoasa si pozitiva, desi etapele ne ard maxim :)
magdabeauty
Postat pe 9 Aprilie 2012 08:28
Si nu pastra remuscari indiferent cat de greu si nedrept au cantarit pentru tine(dimpotriva, ele au venit ca sa ne ajute...sa ne desavarsim). Iarta-te si iarta-i pe cei care ti-au/iti vor gresi(t) ( chiar tu iti poti gresi cel mai grav, in unele momente, fiindu-ti impotriva, fara sa realizezi pe moment si asta poate sa doara cel mai tare)...si mergi inainte!
magdabeauty
Postat pe 9 Aprilie 2012 08:41
De la: quasaria, la data 2012-04-02 21:10:31nu e vorba numai de partea materiala din videoclip.
Din pacate, e vorba despre tot. Poti extrapola.
Toti sintem pasageri. Nu sintem cu nimic mai altfel decit o planta care rasare, infloreste, se ofileste si moare. In asta consta VIATA. Restul sint iluzii: rol, scop, identitate.... realizari.... relatii si sentimente, povesti nemuritoare.
Citeodata chiar ma amuza aroganta oamenilor din jur - cit sintem de importanti, si ce probleme majore avem.


Imi permit sa comentez putin ce ai spus..Aici ai dreptate,insa chestia cu vizitele in Nepal s.a.m.d, pe undeva fac parte tot din "marea iluzie" si nu uita, nu toata lumea isi permite sa ajunga in Nepal sau pe unde ai fost tu,altfel..ar fi pline acele locuri tot de oameni..catedralele sunt ok,incorporeaza multe energie pozitiva, nu stiu ce vezi tu apasator in ele...apasatoare e "civilizatia" seaca in care traim..lipsita de sentimente ,de comuniune sufleteasca si spirituala in cea mai mare parte.. de asta am ajuns la "alienarea" asta..ma refer in general...o indiferenta...eu ma linistesc la munte sau...in natura...cateodata..
rebelfire
Postat pe 9 Aprilie 2012 10:26
aici cu "nu toata lumea isi permite" e interpretabil: stii cit costa un bilet de avion? Citeva sute de euro.... Nu iti permiti pentru ca ti se pare optional, dar e musai o casa mai mare, o masina mai scumpa, carpe de firma etc. Masinile care circula prin Bucuresti sint mai noi, mai scumpe si mai multe modele de fitze decit in vest...
Tine de mentalitate: nu e important ce traiesti tu, de fapt, e important ce se vede.
Bine, nu la tine personal ma refer: in general.
quasaria
Postat pe 9 Aprilie 2012 10:42
Q,neata si Iti dau dreptate Cunosc foarte multa lume aici "in vest",care traieste in apartamente modeste,chiar in chirie,dar in fiecare an calatoresc pe te miri unde prin lume. Iar in ce priveste masinile,am vazut in Ro pe strada modele care aici sunt sf.
Rotty
Postat pe 9 Aprilie 2012 11:00

De asta suntem "noi" Scumpi, al dreaq de scumpi : la vedere de altii/ la relaxat in aer liber(nu ne permite buz)/la cumparat pr. de lux(ca au eticheta ,deee)/la comunicare....ne-am scumpit cu totii pana ce am ajuns sa facem si concurentza...suntem orbiti/nu mai vedem simplitate/frumusetea binelui ce-l vrem.....cum sa-mi permit io, sa plec / luna cand /saptamanal sunt deja teleportat fara voia mea.....?!....Dap' ce-mi bat gura! Scump si gata....scumpo!
...dar nu va scumpiti la vorba...conteaza!
Zi fr. !
Fss_ssu
Postat pe 9 Aprilie 2012 13:33
cine te teleporteaza"fara voia ta", ca e incalcarea drepturilor omului ? :-))
quasaria
Postat pe 11 Aprilie 2012 13:56

... da..../D/O..lui....el nu-i OM ! :)
Dar de ce ti-e greu cu tine?....te rog frumos!
Fss_ssu
Postat pe 11 Aprilie 2012 14:45
Probabil ca are peste suta de kile.
garbo_1713
Postat pe 11 Aprilie 2012 20:13
Ai rabdare si stai deoparte sa te regasesti pe tine.Nu mai fi pesimista...o viata linistita,fara sa ai ganduri negre,care iti fac rau...iti face mult bine...relaxeaza-te!asculta muzik!danseaza!citeste o carte!nu-ti mai pune intrebari fara raspuns!asa e viata!dar trebuie traita: fie grea,usoara ...cu farmec,sau lipsita de mister...intr-o zi o sa fi mandra de tine k ai reusit sa ai rabdare si nu vei regreta...se merita traita si pt bucuriile marunte...se merita!!!
AdrianaStoleru
Postat pe 13 Aprilie 2012 06:18
Care sunt diferentele in imaginea descrisa in cuvintele urmatoare:
- moartea unei plante care a avut flori frumoase toata viata ei
- moartea unei buruieni alergata de toti
- moartea unui cactus carfe a inflorit o singura data, toata viata lui?
As_ninge
Postat pe 15 Aprilie 2012 09:22
De la: francesca20, la data 2012-04-02 19:38:431. Ploua afara
2. Ploua in sufletul meu
3 .Nu imi gasesc rostul
4. Nu am pt ce si pt cine trai
5. Ma simt inutila
6. Am obosit
7. Vreau ceva nou
8. Sunt deprimata
9. Sunt dezamagita
10.Ploua pe chipul meu

Sunt 10 motive care-i spun sufletului meu sa ia o pauza. Lunga!
Am obosit de ani de zile sa bantui prin viata mintindu-ma ca mi-e bine, hranindu-ma cu sperante. Am colindat peste tot cautand implinirea. linistea, echilibrul interior. Incercari desarte. Sufletul meu a ramas la fel de gol, de singur si de trist. Mi-am creat stari care sa ma ajute sa-mi mentin placerea de a fiinta. Am avut dezamagiri peste care am tot trecut. Am cautat bucuria in lucrurile mici si in cele mari deopotriva. Erau doar iluzii. Cand euforia trecea ma regaseam la fel de goala. Am obosit! Nu mai am putere si nici nu mai vreau! Scanteia care reaprinde dorinta de a trai a sfarsit intr-un suvoi de apa.
Nu mai simt nimic. Nu ma simt nici macar doborata. Corect spus: simt NIMIC! Un vid imens. Tristete, tristete infinita. Vreau sa urlu, vocea refuza sa iasa din mine. Vreau sa dispar, sa ma evapor pur si simplu, mintea refuza sa-mi ofere o solutie. Vreau sa nu mai exist!


Ca exercitiu stilistic, proza ta suna promitator. Nu ne deziluziona afirmand ca-i inspirata din propria-ti traire. Este un subiect vulgar de comun!
charmelen
Postat pe 16 Aprilie 2012 19:37
De la: quasaria, la data 2012-04-08 11:13:08trebuie sa existe ceva care iti place... Ai vazut oceanul? Iesi la surfing. Sau poti sa faci tot un fel de surfing pe diverse plaje, printre nisipurile miscatoare...
Du-te pe via ferratele din Alpi. Iti taie rasuflarea. Iesi la ski xtrem. Te lasa elicopterul pe o chestie ca o muchie de cutit...si trebuie sa cobori pina la urma.... dupa ce iti invoci toti sfintii :-))

Sint foarte multe chestii care te pot scoate dintr-un cerc inchis al nefericirii. Mai simple si mia eficiente decit sa dai banii pe medicamente sau psiholog.
"Natura" nu inseamna numai ciripit de pasarele, daca de astea te-ai saturat....

Sint si orase care te incarca energetic, cu care rezonezi, fara o explicatie anume. De exemplu mie imi place Viena. N-as putea spune de ce, nu pentru concerte, nu pentru muzee, nu pentru shopping - ci pur si simplu. Probabil arhitectura orasului, atmosfera, are ceva ce ma face foarte fericita intr-un mod inexplicabil. M-as plimba la pas prin Viena cite o luna. Si am fost in foarte multe locuri - inclusiv safari in Africa, inclusiv Nepal... sint deosebite, dar tot in Viena m-as intoarce in fiecare luna.


Interesante sugestii. Dar presupunand ca persoana nu dispune de finantele necesare pentru a practica un sport extrem in Alpi, sau sa se reenergizeze pe strassele din Viena ( sper sa nu te socheze imunda realitate, dar majoritatea romanilor nu-si permit astfel de excursii recreative in locatii exotice: safari, Nepal, Thailanda), ce optiuni ii mai raman scriitoarei: otrava, condeiul sau bisericile?
charmelen
Postat pe 16 Aprilie 2012 19:50
daca ai citi mesajele ai vedea ca am mai raspuns la intrebarea asta.
quasaria
Postat pe 17 Aprilie 2012 23:38
Mai raspunde odata. Parerea mea este ca ar putea sa mearga la munte sa se dea pe derdelus.Iar daca ploua in loc de sanie sa isi ia o barcuta cu panze.
garbo_1713
Postat pe 18 Aprilie 2012 18:49
-Eu am raspuns la intrebarea asta
Zambi ascuns cu ochii mari nevasta
Si ochii ei sunt doua lacuri calde
In care dorul meu vrea sa se scalde

Raspunsul tau serios ca nu importa
Lasa iubirea ta de ne transporta
Iluzia s-o faci in noi deplina
In miez de noapte, unda de lumina

Prin care trec rusalcele de-a randul
Inseninandu-mi cu miresme gandul
Si lasa-ma de primaveri nauc
Privind cum doruri printre flori se duc

Noi alergam uitati prin labirint
Se scutura pe umeri flori de mirt
Si pasii tai eu catre mine-astept
Ca sa te strang cu dragoste la piept

Dorinta-si toarce scopul si cainta
Altfel ar fi orice, n-ar fi dorinta
Ce scutura pe noi frunzis de patimi
Si ici si colo clipele in lacrimi

Hai vino tu o mica Veronica
Sa ne iubim, chiar de imi este frica
De timpul care vine sa te ia
Sa arzi eterna intr-un miez de stea.

garbo_1713
Postat pe 19 Aprilie 2012 16:06
fa o plimbare prin spital,apoi una la azilul de batrani,apoi la orfelinat,sa vezi ce iti trece....
si ca sa te regasesti,cunosc pe multi care si-au revenit ducandu-se la biserica.
eu acolo ma regasesc.acolo trece tristetea mea,cand ma apuca.
daca ai ajuns in faza asta avansata de tristete,e nevoie de multe stradanii,ca sa iti revii,nu va pica din cer.
fa ceva,treci la actiune,incearca plimbari,prin parc,sport,dus la biserica,nu sta si iti plange de mila,incearca totul pana gasesti ce te readuce la normal.

d
daniilia
Postat pe 24 Aprilie 2012 05:48
Eu cred ca de taica popa poti avea nevoie in cu totul alte scopuri. Pastreaza-l pentru acele momente vesele.
garbo_1713
Postat pe 24 Aprilie 2012 19:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu stiu cum sa trec peste divortul asta - va rog, ajutor 14 De la: garbo_2549 27 Mai 2016 19:22
un sfat 8 De la: dalimi 1 Iulie 2009 18:15
Am nevoie de un sfat, va rog. 19 De la: Geo_BlackHeart_1 21 Aprilie 2013 16:16
ceau! 5 De la: tabita 21 Mai 2010 14:12
sotul meu ma minte si iese cu alta femeie 99 De la: cattharsis 20 Ianuarie 2010 19:39
Setari Cookie-uri