Menopauza timpurie


Mama mea a intrat la menopauza foarte devreme... pe la 35 de ani. Eu am aproape 30 acum iar ciclul meu parca dureaza din ce in ce mai putin. care sunt sansele sa intru si eu la menopauza? imi este frica pentru ca nu am copii si imi doresc cel putin unul. momentan sunt si necasatorita deci o sa mai dureze ceva pana cand se intampla minunea.. :(
garbo_1399
Postat pe 29 Martie 2012 17:02
suntem dezolati...
iasomia
Postat pe 29 Martie 2012 17:13
intereseaza-te la un medic endocrinolog. exista medicamente care prelungesc fertilitatea la femei.
eu mi-am propus sa apelez la aceste medicamente atunci cand va fi cazul.


salutare iasomico!
cri_cat
Postat pe 29 Martie 2012 17:18

am fost la endocrinolog si acum astept rezultatele. am inceput sa citesc pe net despre asta si ceream opiniile voastre. ma gandeam ca mai sunt femei care au aceasta problema si eram curioasa ele ce-au facut. tu la ce medic ai fost, cri cat?
garbo_1399
Postat pe 30 Martie 2012 11:44
Cri,spunea ca si-a propus,cand va fi cazul!!!.....

eu ,cred ca povestea asta cu menopauza,e cam intima si n-ar trebui expusa asa,pe un forum de discutii...altfel risti ...Iasomia-i dezolata.....si-or mai fi si altii....

Cristina_Adler
Postat pe 30 Martie 2012 11:53
cred ca ar fi bine sa cam faci sa se intimple "minunea", nu neaparat pentru ca intri la menopauza ci pentru ca si tie si bebeului va va fi mai greu sa treceti prin cele noua luni si prin nastere, cu cit trece timpul. Eu am facut-o pe fie-mea la 30, si m-au cam luat la intrebari in spital pina la virsta aia ce am pazit.... si pe buna dreptate.
quasaria
Postat pe 4 Aprilie 2012 19:40
Memopauza la 30 de ani?Nu am mai auzit.....!Dar sa te ajut!!!Exista un medicament natural hormonal care te ajuta in premenopauza si in conceperea unui copil!Se numeste Branca Ursului si e si e f.buna Sunt picaturi sau comprimate,te sfatuiesc sa iei comprimate dak ai gastrita!Eu am luat si m-a ajutat!Succes!
mitiduk
Postat pe 7 Aprilie 2012 17:22
servus,eu zic sa te grabesti sa faci un copil in general sunt multe boli care se mostenesc genetic,si cu menopauza timpurie o poti si tu mosteni,te sfatuiesc sa te grabesti .
garbo249236
Postat pe 19 Aprilie 2012 14:00
De la: iasomia, la data 2012-03-29 17:13:15suntem dezolati...

Buna! Cunosc pe cineva care suferea de menstruatie dereglata, dureri menstruale si mai mult decat atat, nu ii venise menstruatia de 6 luni. Era foarte speriata pentru ca era prea tanara sa fie cazul de menopauza. Mi-a povestit ca a facut masaj la un centru Casa Jad de pe Calea Dorobanti. E impresionant ca doar dupa o singura sedinta pe un pat de masaj automatizat cu pietre de jad, turmalina si raze infrarosii, i-a venit menstruatia. Acum nu mai are dureri, menstruatia este reglata si trece mult mai usor peste aceasta perioada. Ar trebui sa incerci
garbo_6589
Postat pe 13 August 2012 12:35
Draga mea pot sa-ti spun ca sansele sa o mostenesi pe mama ta sunt aproape de 100% doarece mama mea a ramas pe la 50 de ani,iar eu la 30 casatorita fiind,dar din pacate fare copii !Nu te speria sunt atatia copii fara mame,acum avem si noi o fetita! Iti doresc multa sanatate!
garbo193296
Postat pe 25 Ianuarie 2013 19:56
Am auzit undeva ca exista tratamente pentru a induce menopauza fortat, oare nu exista nimic similar care sa o intarzie?
garbo_387273
Postat pe 25 Octombrie 2013 12:03
Menopauza precoce afecteaza in ultimii ani tot mai multe femei, statisticile spun deja in jur de 30% din femei sufera de menopauza precoce, adica intre varsta de 30 si 40 de ani.
Cauzele sunt multe, dar nu este neaparat transmis genetic, poate aparea datorita stilului de viata (stres, oboseala), alimentelor care se gasesc in magazine, fiind tratate cu hormoni, pot fi foarte multe cauze.
Cert este ca sunt tot mai multe femei care experimenteaza aceeasi problema.
Noranori
Postat pe 15 Aprilie 2014 10:08
1399, iti spun din proprie experienta(puteti sa ma contraziceti, )
Instalarea menopauzei la varste cuprinse intre:30-40 ani are legatura in primul rand cu stilul proproriu de viata: alimentatie, stres, contacte sexuale,
tratamente pt. diverse simptome deranjante, ne_expunerea corpului la exercitiile fizice, etc. Luate pe rand si studiindu-le amanuntit vei constata ca sunt factorii patologigici care contribuie la dereglarile hormonale, la proasta functionare a glandei tiroide si instalare menopauzei. Nu-i o bucurie ca nu ai cum nu-i o bucurie ca ai ciclu, dar corpul femeii este "construit" sa functioneze cu ciclu si tot ce impiedica functionarea corecta trebuie eliminat din viata de zi cu zi. In situatia ta, nu conteaza cate explicatii iti insir eu aici ducandu-ma chiar cu gandul la cat de tarziu ti-a venit primul ciclu sau pana la ce varsta a avut mama ta pt. a trage concluzii pripite cum ca este genetica functionarea si ca tu ar trebui sa ai la fel. GRESIT! Mergi la medicul endocrinolog(in primul rand) fa-ti analizele complete, schimba anumite obiceiuri toxice si stresante din viata ta si vei intra sigur pe un alt fagas de functionare, apoi, urmareste-ti propriul corp si tine legatura cu meducul astfel incat sa nu te trezesti la 50-60 ani cu o sumedenie de boli ce nu pot fi tratate. De tine depinde sa faci acest pas pt. a prelungi durata de functionare normala a corpului tau. Sanatate si succes!
pitiTa_
Postat pe 21 Iunie 2014 16:21
De la: garbo_387273, la data 2013-10-25 12:03:07Am auzit undeva ca exista tratamente pentru a induce menopauza fortat, oare nu exista nimic similar care sa o intarzie?


ba da, exista, dar e ca si cum ai face sex "fortata", ti-ar placea??
Nu-i mai bine sa ramai intreaga la trup si la minte si sa vina totul de la mama natura?
pitiTa_
Postat pe 21 Iunie 2014 18:09
De la: garbo_401948, la data 2014-06-21 14:28:20Medisoya Vision este foarte bun in cazul acestei probleme.
1. Nu este un medicament.
2. Este fabricat din componente naturale.
3. La fabricare sunt pastrate toate proprietatile componentelor
Puteti citi mai multe aici despre acest preparat, sau in google
http://visionmarket.ro/Medisoya.php


Iara` tu ? Mai bine dau cu aspiratorul.
Rotty
Postat pe 21 Iunie 2014 19:00
Studiile spun ca in ultimele decenii varsta la care se instaleaza pre-menopauza poate incepe si de la 35-40 de ani, stiind ca aceasta apare cu 5-10 ani inaintea menopauzei. Si nu e de mirare cand varsta la care aparea menstruatia este 9-10 ani. (Pana la urma, cand menstruatia aparea la 14-15 ani si menopauza venea la 50-60).
Oricum, stiu de la prietena mea din Germania ca ele folosesc inca de la 35-40 un medicament din plante si care se numeste Remifemin. De cativa ani este si la noi, se numeste Remifemin (are si site in limba romana www;remifemin.ro) si se gaseste in farmaciile normale.
ioana_v09
Postat pe 8 Decembrie 2014 11:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un test usor pentru menopauza!!!! 0 De la: 18 Decembrie 2009 14:03
este posibil ca menopauza sa se instaleze la 40 de ani? 108 De la: utad 31 Martie 2010 22:17
Tratamentul pentru vindecarea cancerului--- inca o persoana cu cancer de colon remite . 17 De la: tratamente_sanatate 30 Septembrie 2013 16:38
Un test usor pentru menopauza!!!! 0 De la: 18 Decembrie 2009 14:00
Am intrat cam devreme la premenopauza 42ani 11 De la: Daniela_Zabet_1 13 Ianuarie 2017 08:51
Setari Cookie-uri