Despre generozitate!



Ce intelegeti voi prin generozitate? de cite feluri este ea?
Sunteti generosi? Aveti prieteni generosi?
E mai usor sa fi generos sufleteste decit generos material?
De ce sunteti generosi?

Vedeti bine ca m-am perpelit toatat noaptea gindindu-ma la problema asta si acum o impartasesc cu voi.
Si mi-ar face mare placere sa vorbim despre generosul din noi si generosul de linga noi.

Haideti, ca n-am deschis eu multe topice pe Garbo..... ca sa-mi spuneti ca sunt plictisitoare!
Aemulus
Postat pe 19 August 2009 18:23
micabiso, spune drept... ne fezandezi pentru vreo colectare de fonduri, ceva?...
zambil
Postat pe 19 August 2009 20:30

daca e asa, sa stii ca eu mai mult cu sufletul si mai putin cu partea materiala.
Micass
Postat pe 19 August 2009 20:31
...a aparut...
pik_nik
Postat pe 19 August 2009 20:35
aaa... pai atunci ai noroc... bani - sufletu'...
zambil
Postat pe 19 August 2009 20:35
Micabis, eu las pe altii sa aprecieze cat de generosa sunt sau nu sunt - fac tot ce pot si cand pot sa ajut cu placere insa decat sa fac cuiva rau mai bine-l las in pace
lady_corina
Postat pe 19 August 2009 20:35
De la: zambil, la data 2009-08-19 20:35:44aaa... pai atunci ai noroc... bani - sufletu'...

Pai mai mult de aia.
Micass
Postat pe 19 August 2009 20:39
Zambil, eu de fapt fac parte dintr-o fundatie, se numeste "Romani ! Salvati America!" si da, m-ai ghicit.Dupa 7 luni de Garbo m-am gindit ca e timpul sa donati ceva bani ca sa scoateti America din ra-hat.

Pur si simplu vreau sa aud parerile voastre despre generozitate.Pina unde merge generozitatea si unde incepe prostia, profitarea de pe urma generozitatii altora.

Eu ma consider generoasa si material si sufleteste.Atit cit imi pot permite.
Imi ofer timpul celor care au nevoie de mine, sunt umarul pe care se plinge, ascult durerile si necazurile si neimplinirile tuturor si incerc sa am un sfat bun pentru cei care ma intreaba. Si astept generozitate din partea celorlati!
Material....daca pot, cind pot, cum pot imi place sa fiu generoasa si mai ales imi place sa fac cadouri. Si aici nu astept replica pentru ca daca sunt generoasa sunt cu cei care stiu ca au nevoie.

Mi s-a intimplat de nenumarate ori sa platesc consumatia la un restaurant la care eu am invitat si apoi sa fiu pusa sa-mi platesc partea cind am fost invitata....

Micass, un cuvint bun valoreaza mai mult decit orice suma de bani.Cuvintul bun nu se uita dar bani dati.....

Pik_nik, de ce te deranjeaza ca am aparut?????
Aemulus
Postat pe 20 August 2009 04:13
mica, nu de tine era vorba!!!
se stie ea, torquemada!
pik_nik
Postat pe 20 August 2009 05:02
Simone de Beauvoir - "Iata ce consider eu ca inseamna cu adevarat generozitatea: sa dai totul si totusi sa ai mereu sentimentul ca nu te costa nimic." mai bine de atat nici ca se putea ilustra conceptul de generozitate.
susidallyama
Postat pe 20 August 2009 11:20
uite, mica - incerc eu sa scriu ceva - nu-mi place insa sa ma laud...
cred ca adevaratii generosi sunt anonimi - cei care fac caz de generozitatea lor...uiati-va si voi la donatii si de unde vin adevaratele ajutoare - se stie? nu cred...
nu vreau sa fie interpretabil ceea ce spun - pe cuvantul meu ca nu fac nici o referire la nimeni
na, ca m-ai facut sa spun ce cred - acum ce va urma?
lady_corina
Postat pe 20 August 2009 23:27
Ce sa urmeze Lady C? Comentarii.

Deci, ce credeti voi ca e mai important: generozitatea materiala, intimplatoare sau generozitatea sufleteasca si continua?
Aemulus
Postat pe 20 August 2009 23:30
un om cu suflet generos - nu poate sa nu fie generos si material, daca poate - eu asa gandesc...
si desigur ca "generozitatea" materiala intamplatoare e...eu una o suspectez de orice altceva decat de ce ar trebui sa fie generozitate
lady_corina
Postat pe 20 August 2009 23:35
Eu una am ajuns la concluzia ca daca esti generos sufleteste esti luat de fraier si prost de 90% dintre persoanele carora te daruiesti cu tot sufletul.
lumida
Postat pe 20 August 2009 23:35
generozitatea - de orice fel ar fi ea - hraneste si pe cel ce primeste,si pe cel ce da...parerea mea!
preciouss
Postat pe 20 August 2009 23:36
Pretioasa mica

Lumi, nu conteaza parerea celor din jur.Nu de asta suntem generosi, ca sa stringem laude.Suntem generosi pentru noi, ne face pe noi sa ne simtim bine indiferent cum este privita generozitatea noastra.
Aemulus
Postat pe 20 August 2009 23:40
Gresit, cei care o primesc poate ca se hranesc prima data dar deja de la a doua oara ei cred ca asa trebuie sa fie si ca ar fi ceva normal si firesc.
lumida
Postat pe 20 August 2009 23:40
da' e normal si firesc pana la urma,nu?!
daca esti cu adevarat generos,poti continua sa oferi fara resentimente la nesfarsit,daca cel caruia-i oferi are nevoie!
nu asta-i esentza?!
sau ce? tre' sa batem toba care cat da?!?
sau care cat l-a fraierit pe altul sa dea?!?
preciouss
Postat pe 20 August 2009 23:44
M-ati bagat in ceata.
Nu cred ca ati inteles ce am vrut sa spun sau nu m-am exprimat eu corect.
lumida
Postat pe 20 August 2009 23:49
Lumi, aici nu e vorba de afacerea aia banoasa numita "cersetorie" nici de tepari ci de oameni care intr-adevar au probleme!
lady_corina
Postat pe 20 August 2009 23:50
Corina , iti dau un singur exemplu, din multele care au fost.
Ajuti o familie care are multi copii si nu au bani cu ce sa-si plateasca chiria, da, faci eforturi ii aduci cu picioarele pe pamant , cauti te zbati le gasesti un acoperis deasupra capului, un loc de munca pentru ambii parinti si dupa ce faci toate acestea nu vor nici unii sa mearga sa munceasca deoarece s-au obisnuit sa cerseasca ca e mai usor.
lumida
Postat pe 20 August 2009 23:56
Pai da, inseamna ca au ajuns in situatia asta din vina lor...aia sunt afaceristi in domeniul "cersetorie" daca nu sunt inconstienti si atunci au nevoie de tutela - aia tie de alt domeniu
lady_corina
Postat pe 20 August 2009 23:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prieyenye 44 De la: elodia 18 Decembrie 2009 14:17
Carciuma din vechime 1085 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:25
plan de cont : soc.com. de asigurari 1 De la: garbo158824 28 Decembrie 2010 23:16
Eu mi-am rezolvat problemele aflati si voi daca sunteti interesati... 53 De la: pushika 15 Septembrie 2014 21:32
Boala care nu ma lasa sa ami traiesc viata 142 De la: garbo207334 8 Februarie 2015 20:54
Setari Cookie-uri