Parerea voastra imi poate influenta decizia.

De la: garbo221846, la data 2011-09-24 23:56:02@garbo007433: Dupa cum am spus mi-am respectat sotul in toata casnicia noastra, chiar si atunci cand serviciul lui ne-a despartit pentru o mare perioada de timp. Si pt a ma intelege mai bine, va spun ca in 10 ani daca am fost impreuna 5. Motivul pt. care nu mi-a trebuit altcineva a fost ceea ce spui tu, ca m-a iubit daca m-a acceptat asa cum am fost si desigur mi-am amintit si de clipele frumoase petrecute impreuna. Ce nu am mai inteles, desi am incercat sa aflu de multe ori, este de ce atunci cand, impreuna fiind, nu mai exist, nu mai sunt femeie? Si nu am asteptat o luna, doua, trei. Dupa cum am mai spus, in ultimii 10 ani convietuim si atat. Merg la serviciu fac menaj bucataresc si am grija de copii (acum sunt mari, dar tot am grija lor). Momentele de afectiune si tandrete au fost extrem de rare, iar viata sexuala aproape nula in ultimii 6 ani (au fost doar 8 momente de intimitate in ac. ani). Acesta este cadrul in care m-am reintalnit cu fostul iubit, pe care l-am iubit din tot sufletul. De fapt cred ca aici este problema mea. Imi este frica sa iau decizii. Cred ca de aceea am apelat la forum. Nu pot lua o decizie in ceea ce priveste divortul, pt. ca sotul meu nu accepta acest lucru. Nu pot sa iau o decizie in ceea ce priveste relatia cu fostul, pt. ca ma gandesc ca nu este corect. De fapt nu stiu ce sa fac sa-mi fie bine mie, dar in ac. timp sa fie bine si celor din jurul meu?

Draga mea! Eu iti scriam despre fostul tau iubit. Cu sotul tau si casnicia sunt lamurita: e gata de ea. Insa tu la ora asta trebuie sa te aduni. Ia-ti forta necesara si divorteaza. Daca copii sunt mari, nu ai nevoie de acordul sotului. Insa NU DIVORTA pentru fostul tau prieten. Daca asa vei face, vei fi din nou dezagagita. Si el are un bagaj greu. Relatia voastra va fi in cel mai bun caz una OK temporar, dar pe ascuns. Va trebui din nou sa te multumesti cu locul 2, 3, 4... sau si mai rau. Tot nu vei avea un umar unde sa iti pui capul in fiecare seara. Eu am 42 de ani si doi copii de 20 si 17 ani. Nici fostul meu sot nu vroia sa divortam, desi am trait exact cum traiesti tu. Insa eu am divortat. Am pus in cintar ce relatie aveam cu sotul meu si am decis ca si de nu voi fi cu altcineva, voi fi mai ok singura. Apoi s-a ivit si persoana cu care sunt acum. Si mi-e bine. Insa nici cu asta nu imi fac scenarii. Ma bucur ca suntem impreuna si ne este bine. Si daca cumva , intr-o zi nu am sa ma simt bine linga el - desi dau tot ce pot in relatia asta- am sa-i pun capat din nou. Dar momentan sunt ok pt ca am un PARTENER linga care ma simt femeie si utila. Zi si noapte. NU un sot indiferent sau un amant UNEORI disponibil. Fi sigura: fostul tau prieten nu va divorta. Tu insa poti s-o faci - fara barbat de rezerva- si viata iti va aduce in cale pe cel cu care poti fi Ok. nu-ti fie teama, nu e fostul tau prieten unltimul barbat de pe lume ;) Succes!
garbo007433
Postat pe 25 Septembrie 2011 15:33
Ia sa-mi dau si eu cu parerea!

1. Dar...parerile noastre ar trebui sa te ajute sa iei o decizie si nu sa influenteze o decizie deja luata!
2. Repeti greseala pe care ai facut-o cand te-ai casatorit. Te-ai gandit la ce zice lumea...Lumea mereu a zis si a contrazis...cate si mai cate...
3. Nu e de condamnat un tanar de 20 ani ca nu e pregatit sa ia o hotarare importanta!
4. Casnicia ta...singura ai zis ca te-ai casatorit ca sa-ti acoperi "pacatul" de a te fi culcat din dragoste cu altul...Ai suportat o legatura legala cu un om pe care nu-l iubeai iar acest om si-o fi dat seama si el...Faptul ca traiti impreuna dar singuri e consecinta a tot ce ati facut, gandit, simtit cu multa vreme in urma...
5. Despre divort...Il vrei, nu-l vrei? Independent de intalnirea cu fostul iubit...Sunt femei care se refac dupa divort, sunt altele care nu.
6. Fluturasii din stomac...deh...sunt frumosi...dar trebuie sa intelegi cu adevarat cine esti si ce vrei...se pare ca actionezi in continuare dupa principii sociale...demodate...
7. Fac parte din aceeasi generatie cu tine, si eu am actionat candva ca tine, intre timp mi-am refacut viata, deci sufletul! Bafta!
Luna_in_capricorn
Postat pe 28 Septembrie 2011 15:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"Arta impacarii" 0 De la: 16 Februarie 2010 03:43
bancurile cu ' blondele sunt proaste'-o frustare? 5 De la: anakin 8 Octombrie 2010 15:27
fantomele 90 De la: loveactually 30 August 2009 15:15
Un om care se converteste la Hristos si il asculta prin constiinta,devine un alt om,,mai sensibil,,mai simtitor,si ii este cam greu sa traiasca intre atatia oameni insensibili,dar pt asta trebuie sa invete ca sa iisi impuna punctul de vedere,sa fie persev 2 De la: ingerasulluptator 9 Iunie 2012 16:29
Doar febra la bebe 11 De la: office_salinasusesi_ro 16 Septembrie 2010 00:31
Setari Cookie-uri