Cum scap de albine

Am o problema! De cateva zile tot apar albine in bucatarie, langa geam. Geamul il tinem inchis, nu stiu de unde apar. Avem junkers, si acesta are un fel de aerisire nu stiu daca pot aparea pe acolo. Cand am iesit din casa, am observat ca se aduna intr o gaura care da spre pod... Cred ca au stup acolo.
Am dat cu ceva spray si au murit cateva. Nu stiu cum sa procedez.
l_erika
Postat pe 2 August 2011 17:04
nu se spune stup .. ci cuib!
afuma-le cu iasca .. cum fac apicultorii... si apoi cauta cuibul si distruge-l ...
desi daca sunt albine (si nu viespi!!) atunci .. dupa o perioada de .. te poti trezi cu un mare fagure dem iere acolo...
ceea ce nu-i rau!

despre iasca intreaba baternii satului...
e o ciuperca pe care o gasesti pe diversi copaci. are o culoare alb-galbui-aramie cu tente de cafea cu lapte .. si este destul de tare... lemnoasa chiar!
vezi ca gasesti si pe google detalii despre iasca
alfheim
Postat pe 2 August 2011 17:46
uuuu..asta poate fi o problema. N-aveti magazine pentru apicultori, la voi ? ai putea intreba acolo.
Mary_moon
Postat pe 18 August 2011 21:53
Raid. E cel mai bun. Da' tre' sa le gasesti cuibul, ca sa scapi definitiv de ele. Daca nu, dai in jurul geamului si pe unde ar mai avea ele acces. Vezi ca e un tip de spray cu o tzeava subtire, care face spuma, nu aerosoli. Eu am scapat asa de viespi.
Thor_again
Postat pe 18 August 2011 21:56
Dar de ce sa omori albinele care sunt pe cale de disparitie oricum/ Cine va mai face miere pentru nepotii nostri oare?
Ciresica
Postat pe 21 August 2011 08:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa scap de timiditate? 15 De la: Valy_Valentina_3 10 Aprilie 2014 16:28
prietenie sau mai mult 6 De la: garbo207378 6 Noiembrie 2011 15:14
mistere neelucidate 90 De la: LILO 13 Decembrie 2009 17:30
....e vina mea? 18 De la: quasaria 19 Decembrie 2009 19:45
Cine vrea sa fie cu mn 3 De la: Aidan_Gut_1 8 Septembrie 2016 14:24
Setari Cookie-uri