Cum ar trebui sa ma comport?

Buna seara!
Am o durere in suflet legata de comportarea unei prietene bune, care m-a dezamagit in mod repetat in ultima vreme.
Am tinut mult la ea si credeam ca sentimentul e reciproc, dar am inceput sa descopar ca doar eu ii sunt prietena, ea nu...
Am acceptat sa fiu nasa copilului ei in ideea ca ne vom lega mai mult, dar vad ca treaba asta mi-a facut mai mult rau...pentru ca am descoperit ca ea a dorit sa ii botez copilul pentru a lega mai mult cu sotul meu, care este un om important...
De multe ori, sunt invitata la evenimente importante cu alti membri si prieteni de ai ei doar cand e si el acasa ( e plecat des in interes de serviciu)....Mie mi-ar prinde bine sa socializez, sa imi treaca timpul mai usor ...Sa nu ma mai simt atat de singura...
De fapt am observat ca el o intereseaza mai mult decat mine chiar inainte de botez cu o saptamana, dar n-am mai putut renunta, ca sa nu se creeze o problema si mai mare....
Binenteles ca , de cand am observat treaba asta am inceput sa ma distantez de ea.Ea a observat dar nu stie inca de ce.
Mi-e drag copilasul, finutul, si n-as vrea ca din cauza asta sa nu il mai pot vedea.
Ce sa fac? sa ii spun ce ma doare?
Ati trecut prin situatii similare?
LadyLove
Postat pe 15 Mai 2016 19:56
si ce mai crezi tu? femei nebune, ca si barbati de altfel, sunt cu carul. esti o femeie "singura", cu un barbat "important" care este invitata la evenimnete "importante" doar cand este el. in traducere libera esti o stoarfa care s-a maritat pentru bani si pe care nimeni nu da 2 parale. relatia cu "finutzu" trece tot prin pla lui. nu existi in aceaata ecuatie, asa ca nu iti mai face probleme. prietenia ta cu distinsa doamna pe care o pomenesti este irelevanta. din ceea ce povestesti, nu cred ca vrea neapara sa il f..ta, dar are un interes acolo. nu te astepta ca lumea sa te ia in seama atat timp cat TU ca om nu reprezinti nimic, a fi sotia unui om "important" este egal cu zero in substanta
londonwalk
Postat pe 15 Mai 2016 21:20
Ce nesimtit esti!
LadyLove
Postat pe 15 Mai 2016 22:58
Draga London sau cum te numesti,
Te inseli .Si te grabesti sa jihnesti oamenii. Te bucuri de raul altcuiva....
Daca el are o functie importanta nu inseamna ca eu sunt nimic.E bine pentru un barbat sa fie important in familia lui si pentru el insusi. Femeia, chiar daca nu are o functie importanta in vreo institutie, e importanta pentru familia ei si pentru copiii ei. Si daca toate femeile ar avea functii importante inseamna ca si-ar neglija familia si copiii in favoarea "importantei" in societate si in ochii celorlalti.N-ai inteles esenta. Ca ceilalti cauta doar avantaje materiale, e altceva.Si apoi, ea uita ca daca eu nu eram de acord sa fiu nasa, nici el nu era.Si daca eu refuz invitatiile ei, nici el nu va mai participa.Deci totul depunde de mine.El a acceptat de dragul meu.Tot de dragul meu va si refuza o alta invitatie, daca o sa ii spun cum vad eu lucrurile.

LadyLove
Postat pe 15 Mai 2016 23:21
Buna ziua tuturor. Draga Love, nu ar fi nimic rau sa discuti problema asta cu sotul tau. In fond cel mai important lucru este sa fiti voi doi fericiti. Atrage-i atentia asupra intentiilor "prietenei" tale si decideti amandoi cum este cel mai bine, inainte de a se ajunge la lucruri mai grave. Succes!
angel_forever
Postat pe 16 Mai 2016 17:37
De la: angel_forever, la data 2016-05-16 17:37:50Buna ziua tuturor. Draga Love, nu ar fi nimic rau sa discuti problema asta cu sotul tau. In fond cel mai important lucru este sa fiti voi doi fericiti. Atrage-i atentia asupra intentiilor "prietenei" tale si decideti amandoi cum este cel mai bine, inainte de a se ajunge la lucruri mai grave. Succes!


Pana la urma asta am facut,ca nu am putut ascunde durerea din suflet....Credeam ca suntem cele mai bune prietene...Sotul meu a spus ca el a facut efortul asta pentru mine (am chetuit multi bani...si pentru cine?! ) si ca daca asa stau treburile,atunci mai bine sa ma distantez o perioada...sa nu o mai caut si sa ma caute ea, ca stie unde stau......
Cum sa mai ai incredere in oameni????
LadyLove
Postat pe 17 Mai 2016 07:06
Este adevarat ca oamenii de incredere sunt tot mai rari, dar nu putem afirma ca nu mai exista. Faptul ca ai discutat cu sotul tau este dovada ca tii la familia ta. Si sfatul lui este foarte binevenit. Este bine ca amandoi sa "pastrati distanta regulamentara" vis-a-vis de femeia aia. Si intotdeauna cand vor aparea probleme de orice fel nu avea rezerve in a discuta cu sotul tau, mai ales ca din cauza lipsei de comunicare foarte multe familii din zilele noastre se destrama.
angel_forever
Postat pe 17 Mai 2016 16:39
De la: londonwalk, la data 2016-05-15 21:20:14si ce mai crezi tu? femei nebune, ca si barbati de altfel, sunt cu carul. esti o femeie "singura", cu un barbat "important" care este invitata la evenimnete "importante" doar cand este el. in traducere libera esti o stoarfa care s-a maritat pentru bani si pe care nimeni nu da 2 parale. relatia cu "finutzu" trece tot prin pla lui. nu existi in aceaata ecuatie, asa ca nu iti mai face probleme. prietenia ta cu distinsa doamna pe care o pomenesti este irelevanta. din ceea ce povestesti, nu cred ca vrea neapara sa il f..ta, dar are un interes acolo. nu te astepta ca lumea sa te ia in seama atat timp cat TU ca om nu reprezinti nimic, a fi sotia unui om "important" este egal cu zero in substanta


auchhh, de ce "jihnesti"...
Finutu, nasica, prietena si sotul ....... care o frauda mai tare fiscul, bunul simt al celor normali,care n-au atata timp sa se plictiseasca si sa viseze la "prietenii" si incumatriri...
pinkrainbow
Postat pe 17 Mai 2016 17:04
buna ziua,parerea mea-discuta cu sotul tau despre situatia asta si las-o mai moale cu prietena ta,e mai bine pt linistea ta,eu asa am facut,la urma urmei familia ta conteaza mai mult.

garbo017686
Postat pe 21 Mai 2016 13:20
Ti-ai oferit singura raspunsurile...
estella
Postat pe 21 Mai 2016 18:09
De la: angel_forever, la data 2016-05-17 16:39:22Este adevarat ca oamenii de incredere sunt tot mai rari, dar nu putem afirma ca nu mai exista. Faptul ca ai discutat cu sotul tau este dovada ca tii la familia ta. Si sfatul lui este foarte binevenit. Este bine ca amandoi sa "pastrati distanta regulamentara" vis-a-vis de femeia aia. Si intotdeauna cand vor aparea probleme de orice fel nu avea rezerve in a discuta cu sotul tau, mai ales ca din cauza lipsei de comunicare foarte multe familii din zilele noastre se destrama.


Multumesc frumos!
LadyLove
Postat pe 22 Mai 2016 10:09
Mda....,cunosc sentimentul:-(((tot ce ai de făcut , e sa o ignori.ea doar se folosește de tine /voi.cind o sa își atingă scopurile, te va ignora ea.
crisdan
Postat pe 23 Mai 2016 08:12
Am doua nelamuriri, cum mai poti spune despre respectiva persoana ca iti e prietena buna si totusi daca tu o considerai asa de ce nu ai stat de vorba cu ea direct spunindu-i in fata ce te deramjeaza in comportamentul ei vis-a-vis de tine, ca intre prietene ?
Pina la urma cred ca nu o prea considerai nici tu o prietena f. buna.
Tommy_Boy
Postat pe 23 Mai 2016 08:39
ca astia doi
pisicaDElac
Postat pe 26 Mai 2016 15:55


Ok, vad ca nu te plictisesti de loc, scrii peste tot, la fiecare topic... ! Mai vrei sa vorbesti cu mine ?
barboneli
Postat pe 26 Mai 2016 17:27
Nu am putut vorbi cu ea imediat pentru ca imi venea sa plang.Socul a fost prea mare.Am asteptat sa ma linistesc si apoi i-am spus.A incercat sa bage niste scuze idioate,pe care eu nu le mai inghit deja.Pana acuma am inchis ochii si m-am facut ca nu vad.Acum nu mai pot.Orice mi-ar spune nu o mai cred.Si nici nu o sa mai doresc vreodata vreo prietena buna.M-am convins ca nu exista asa ceva.
LadyLove
Postat pe 28 Mai 2016 16:17
alte coordonate in viata ta, in afara de sot si cumatra, nu mai ai?
svrotea
Postat pe 5 Iunie 2016 08:43
daca e asa, cam saraca viata ta; si nu ma refer la bani...
Nu, prietena nu iti este; asta e clar; vrei un sfat? departeaza-te, eu nu cred ca merita sacrificiul pentru ca nu vei schimba oamenii... invata sa iti gestionezi sentimentele: elimina relatiile toxice din viata ta si cautale pe cele constructive.
svrotea
Postat pe 5 Iunie 2016 08:44


Poarta masura 38 la pantofi, sta pe Sos. Pantelimon nr.267, Bl. 48 Sc. 2 Et. 9, Apt. 36. Acuma ai destule date din viate ei ? A... sa nu uit, ii plac filme cu desena animate...
barboneli
Postat pe 5 Iunie 2016 08:48
1.
Parerea mea este ca poti sa o inviti la o cafea siu sa discuti in mod deschis ca intre "fete" ce sentimente incerci, cand se apropie de casa ta. 2.
Poti eventual sa sugerezi ca aceasta senzatie ti-a fost transmisa de cateva prietene bune care se aflau in apropiere si au observat-o.
Tu esti foarte sigura ca acele prietene gresesc, pentru ca ai incredere in capacitatea ei de gandire si decizionala dar esti pusa mereu in situatia delicata de a-i lua apararea.Singurul lucru care o rogi este sa fie si ea mai discreta si sa evite astfel de situatii compromitatoare. Eventual poti sa ii ceri ajutorul cum trebuie sa procedati amandoua mai departe.
3.
s-ar putea sa fie vorba doar de interes -asa cum ai spus- ea urmarind alte scopuri sociale dar fiind nevoita sa atraga atentia barbatului tau in acest scop.
garbo_1713
Postat pe 5 Iunie 2016 09:04
Bine ai facut ca te-ai indepartat..ca sa-ti pastrezi relatia casnicia..lasa FINUTUL in grija parintilor si tu veziti de casnicie..si mai mult discuta deschis cu sotul tau..Intodeauna gindestete la tine si la casnicia ta nu la altii..lasa finutul creste oricum si fara tine..asta e viata..l-ai botezat si atit..GATA daca nu se poate altdfel.asta e..cu drag NELLY
Nelica_Varodi_1
Postat pe 5 Iunie 2016 09:23
Cat de naiva esti , Lady....,"femeia e importanat pentru familia si copii ei " Au apus acele vremuri cand femeia facea 10 copii si statea acasa. Pacat ca traiesti in umbra uni barbat " important" Asta ai vrut sa scoti in relief , nu prietenia cu acea femeie care stie ce vrea .Tu,esti "fata de casa".Numai de bine !
garbo032261
Postat pe 5 Iunie 2016 11:00
nu exista prietenie intre femei
garbo290764
Postat pe 5 Iunie 2016 17:18
Ba da.
Tommy_Boy
Postat pe 5 Iunie 2016 19:27


Binenteles ca exista si in general, cand e vorba de oameni de ambele sexuri, nu e bine sa se generalizeze. Acuma, daca cineva e "patita" sau "patit", crede ca toata lumea e la fel. Cea ce este o greseala.
barboneli
Postat pe 5 Iunie 2016 20:27
Bună. Cum trebuie să te comporţi ? Simplu! Îti vezi de viaţa ta! Nu trebuie să dai socoteală "aşa - zisei" prietene pt deciziile tale. Liniştea căsniciei tale este mult mai importantă decât o "prietenă" falsă. Foloseşte-ţi timpul pt al petrece cu soţul tău dacã tot zici ca e mai tot timpul plecat sau când eşti singură petrece timpul cu lucrurile care îţi aduc satisfacţie şi bucurie. Cred ca femeie ai înţeles "mesajul" transmis de prietena ta... indiferent că are soţ, copil, nu s-ar da în lături de la o aventură cu soţul tau... aşa că , rupe cât mai repede orice legătură cu ea!!! În rest cred că ştii cum să-ţi atragi soţul de partea ta şi el, la rândul lui, ar trebui să-ţi respecte deciziile. Nu trebuie să "despici" firul în patru şi să-i mărturiseşti că ai "mirosit" intenţiile "prietenei" tale.... găseşte alte scuze, de exemplu că vrei mai multă intimitate în relaţia voastră. Mergeţi la film, spectacole, concerte, week-end-uri la munte , la mare.... implică-l cât mai mult în activităţile tale (el fiind mai mult plecat).... vezi şi tu dacă, prietena ta e "şireată", tu trebuie să fii de două ori mai mult... multă baftă şi să auzim de bine!
garbo170563
Postat pe 5 Iunie 2016 23:49
Este greu sa găsești prieteni pt ca fiecare om este pt el

bărbații învață femeile sa fie egoiste ca și ei, ca sa îi ia pe barbati ca exemplu sa fie la nivelul bărbaților,
care ei cauta doar afecțiune dar nu caută omenie, bărbații nu motivează omenia,
ingerasulluptor1
Postat pe 6 Iunie 2016 19:08
Mai sunt și bărbați cumsecade, aia se văd după fapte
ingerasulluptor1
Postat pe 6 Iunie 2016 19:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare iubim mai mult pentru ca este interzisa relatia? 23 De la: kyra 4 August 2009 19:36
dusmanie 14 De la: CARMENMIRELA 4 Iulie 2015 20:50
Definitie prietenie.... 90 De la: Luna_in_capricorn 4 Octombrie 2010 20:02
mistere neelucidate 90 De la: LILO 13 Decembrie 2009 17:30
Despre ea... 45 De la: garbo165927 16 Decembrie 2010 11:06
Setari Cookie-uri