Mi-am luat umbrela noua, nu ma ninge, nu ma ploua...

pardon, ne scuzati

ma duc sa/mi fac salata de vinete
Freya__
Postat pe 22 August 2011 19:21
oh! si tu esti evil
du-te...du-te...si lasa-ma sa mor ici sha de pofta
michelle_
Postat pe 22 August 2011 19:24
De la: dang, la data 2011-08-22 15:51:54s a uscat si sal a ta,
topicu e gata,
pa, pa!!!!!!!


Iete, dang, prea curand te-ai bucurat
Chiar daca am fost la mare
Salata nu s-a uscat , topicul nu ,, s-a gatat'
mie-mi prieste la soare.
SAL
Postat pe 31 August 2011 16:26
Rosii,ardei si casrtaveti,
Frumos taiati,si-apoi sarati,
Sal_a_ta e servita,
Bine pregatita!

Dar acum e toamna iara,
Bate vantul,ploaia vine,
N e luam umbrela noua,
Cine-i pregatit ca mine?
elisabeta_boia
Postat pe 1 Septembrie 2011 18:34
Rosii,ardei si casrtaveti,
Frumos taiati,si-apoi sarati,
Sal_a_ta e servita,
Bine pregatita!

Dar acum e toamna iara,
Bate vantul,ploaia vine,
N e luam umbrela noua,
Cine-i pregatit ca mine?
elisabeta_boia
Postat pe 1 Septembrie 2011 18:35
chiar daca sunt legume, trebuie portie dubla?
RAC_RODI_CA
Postat pe 1 Septembrie 2011 18:41
da.
dor72_
Postat pe 1 Septembrie 2011 20:17
frunza verde loboda/curge apa-n beci/da -te jos din corcodush/frica-mie te'neci!
Axl_22
Postat pe 1 Septembrie 2011 20:29
Thorele!! "versurile" mele stangace au cate 8 timpi si 7 timpi,au si rima:castraveti cu sarati;servita cu pregatita;apoi 1cu3:iara cu noua ;si 2 cu 4:vine cu mine..Ai vazut analiza?DA!Deci fara sa ma faci ,indirect,nepoeteasa..!1"Urla" talentul in mine,si tu in loc sa apreciezi..ma critici? Lauda-ma,chiar la misto,eu apreciez...ca ..macar te-ai chinuit sa..citesti!! O dau,primesti?
elisabeta_boia
Postat pe 1 Septembrie 2011 21:53
Axl_22
Postat pe 1 Septembrie 2011 22:05
Betty, pai ce facusi, mamica? Tot tu postezi si din contul Sal_a_toi?
ca eu acolo bateam cu critica
Thor_again
Postat pe 1 Septembrie 2011 22:16
AHAAA!! Scuze,retrag totul!!Stiam eu ca Thor ma ocroteste,ma apara,ma apreciaza,ma...iubeste..platonic!!Yesss!!
Dau o meriti!
elisabeta_boia
Postat pe 1 Septembrie 2011 22:27


Ce-i atata taraboi?
scriu pe-aici si nu-s urzuz
ma amuz la fel ca voi
nu jignesc si nu acuz.

Nu-s poet, sunt doar ,,salata''
de la inceput v-am spus
sunt un om ca fiecare
si-asta cred e e de-ajuns.



SAL
Postat pe 2 Septembrie 2011 14:47
salato...
poi daca nu te-om critca,
cum vei mai evolua?
ha?
Thor_again
Postat pe 2 Septembrie 2011 14:56
Asa, acum am inteles
De ce-s atat de criticat
de nevasta, mai ales;
Si ea ma vrea ,,evoluat"
SAL
Postat pe 2 Septembrie 2011 15:22
Vaiii,salata!!Asa te"lauzi?" Daca si ..nevasta te vrea mai...esti bun doar de muratura?Sau nici??
poti sa ai ..umbrela noua..daca n-ai...paula buna... Nuuu...si te mai si "falesti" cu asta..
Glumeam...
elisabeta_boia
Postat pe 2 Septembrie 2011 19:33
eu apreciez salata... e o... nu stiu daca e leguma sau verdeatza... aici e verdeatza ! chiar daca este si salata rosie.... si salata creatza.... etc. ! si patrunjelul e verdeatza... dar si leguma, cand i se consuma radacina. in tot cazul, ele in total si impreuna cu salata, ca de ea vorbeam... sunt necesare omului zilnic ! asa ca si sal_a_toi-ul nostru ! in natura, salata are multi dusmani, omida salatei si melcul. ala: melc, melc, codobelc...(nu stiu ce e aia, dar trebuie rima... nu ? ) eu cresc salata in gradina, mai mult iarna, ca vara o omoara caldura... asa ca stiu. asa ca pun "momeala" cu un somnifer in ea si melcii mananca si adorm... de tot ! ce sa fac... eu sunt 1/2 vegetarian... si carnea de melc nu ma intereseaza. in acelasi timp insa, am un loc unde prepar compost, si acolo pun si melci, ca sa ma ajute. si rame. ele fac cel mai bun compost. asa ca in total, am grija si de melci, dar si de salata ! asa ca, sal_a_toi.... hai sa ciocnim.... sigur ne vom amuza impreuna !!!!
barboneli
Postat pe 3 Septembrie 2011 21:31
Barboneli..ce e ala un..compost? Merci!
elisabeta_boia
Postat pe 3 Septembrie 2011 22:17

bety, ala-i un ingrasamant natural care se face in principal prin fermentarea resturilor vegetale din gospodarie.
Thor_again
Postat pe 3 Septembrie 2011 22:20
si da ciuperci multe...
dor72_
Postat pe 3 Septembrie 2011 22:52
vedeti cine stie.... ???
dar compostul nu e numai un produs care se formeaza prin proces de fermentare... deci nu putrezeste si se face mucegai... ci cu ajutorul, mai ales, al ramelor rosii... alea care se folosesc si la pescuit, se transforma... asta e cuvantul, intr-o gramada de substante nutritive pentru plante !!!! deci daca il iei si adaugi pe langa plante, ele vor primi substante nutritive, pentru ele... ! nu, la om nu e bune ! si binenteles ca nu numai din deseuri alimentare... ! eu am niste butoaie din plastic cu peretii de 4-6mm grosime, le vedeti si la pozele mele, taiate in jumate, unde am plantat si rosii, ardei, vinete si vro cativa dolari.... poate iese pui din ei ! deci intr-unul din asta mare, pun acolo si iarba taiata cu masina, frunze uscate, par de la caine, pene de la gaini..... si toate astea se transforma in "aur" ptr. plante ! cine sta la bloc, poate sa cumpere de la magazine speciale asa ceva, e bine de reinoit pamantul din ghivece o data la 1-2 ani !!! atunci sa vedeti ce frumos o sa se dezvolte !!! in general, se adauga intre 20-30%, compost.
barboneli
Postat pe 3 Septembrie 2011 22:53
De la: dor72_, la data 2011-09-03 22:52:30si da ciuperci multe...


e... ciuperci creste multe si in alte locuri... nu neaparat in compost !!!! si andivele cresc in bezna, ca si ciupercile alea albe... si tot in amestec de compost si balegar de cal. si ce gustoase sunt........
barboneli
Postat pe 3 Septembrie 2011 22:59
Multumesc Thor,multumesc Barboneli..cat traiesc ,,invat! Dar eu stau la bloc si nu pot face compost..dar acum stiu ce este!
Am ivatat ca nu e rusinos sa recunosti cand nu stii ceva-intreaba!Dar e rusinos sa faci pe "stie tot" si sa te dai de gol ca esti habarnist!
elisabeta_boia
Postat pe 3 Septembrie 2011 23:02
n-ai pentru ce ! cumperi un sac de 30l. (compostul nu se vinde la kilogram...) de ex. si il pui la plantele tale de acasa sau de la gradinitza ! cu ocazia asta, inveti inca 30 de copilasi, sa iubeasca natura si ce e aia compost.... !!!
barboneli
Postat pe 3 Septembrie 2011 23:31
Dar...se da de gol ca habar nu are..
elisabeta_boia
Postat pe 3 Septembrie 2011 23:35
Asa e barboneli, plantele ,,de soi" au multi daunatori.
Hai noroc ,
Ce subtil am incercat sa ma laud si fara versuri.
SAL
Postat pe 4 Septembrie 2011 14:10
Am din nou umbrela noua
din nylon, nu din salata
deacum poate sa ploua
si vantul poate sa bata...
SAL
Postat pe 12 Septembrie 2011 18:57
Bun sfat Barboneli,asa am sa fac..si cei 24 de copii vor iubi natura!
elisabeta_boia
Postat pe 12 Septembrie 2011 23:29
copii verzi...
SAL
Postat pe 13 Septembrie 2011 12:42
Doamne este adevarat ca pt tine o mie de ani,sunt ca un minut?
-Da!
Atunci un milion de dolari este pt tine un cent?
-Da!
Doamne imi dai si mie unul din centii tai?
-Da,sigur, asteapta un minut! :)))))
SAL
Postat pe 22 Septembrie 2011 16:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mi_a dat semne ca ma place și acum ma evita 1 De la: garbo_501959 6 Martie 2020 01:01
Credeti ca diferenta de 10 ani intr-o relatie poate reprezenta o problema? 30 De la: garbo_6115 27 Septembrie 2012 10:44
inselam ....daca suntem femei intotdeauna suntem de vina? 3 De la: quasaria 16 Ianuarie 2010 10:48
A reintoarce un barbat sau nu? 2 De la: Melanie 19 Octombrie 2009 16:45
S-a indragostit de o prostituata 4 De la: ana02 4 Octombrie 2009 17:50
Setari Cookie-uri