Ce este fericirea? Ce ne face fericiti?

Se poate vorbi de iluzia fericirii in doi, dar nicidecum de fericire absoluta!
Si daca doar cel de langa tine te face fericit si nu ai in tine acea stare de echilibru interior....inca nu ai inteles esenta fericirii reale!


....lipsa durerii inseamna placere?!
Dar ce spui de masochisti, carora tocmai durerea le creeaza placere?
Vezi ce relativ este totul?
calla
Postat pe 31 Iulie 2011 17:09
De la: precizilla, la data 2011-07-25 21:13:02tocma' ce-am pus o damigeana cu visine d'alea,thorele..
la pariu ca ne face fericiti p'amandoi?
garbo006969
Postat pe 31 Iulie 2011 17:09
Am auzit recent.Care este scopul vietii? SA FII FERICIT. Ce este fericirea? Sa fi intr-un loc si sa nu iti doresti de fel sa fii in alta parte. Nu e frumos?
garbo006969
Postat pe 31 Iulie 2011 17:16
Am auzit recent.Care este scopul vietii? SA FII FERICIT. Ce este fericirea? Sa fi intr-un loc si sa nu iti doresti de fel sa fii in alta parte. Nu e frumos?
garbo006969
Postat pe 31 Iulie 2011 17:17
Nu. Nu e frumos deloc.
Faptul ca te trezesti dimineata si iti pui perna in cap sa adormi la loc nu inseamna ca bubui de fericire.... Desi, na, fix in locu' ala vrei sa ramai... nu vrei sa te duci in alta parte....
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2011 17:19
De la: precizilla, la data 2011-07-25 21:13:02tocma' ce-am pus o damigeana cu visine d'alea,thorele..
la pariu ca ne face fericiti p'amandoi?
[/quote]

egoistii naibii...numa ei....
va face fericiti doar cu conditia sa existe " lipsa durerii de cap" de dupa....ca daca o aveti, s-a dus toata fericirea si placerea....
nici nu va mai invidiez, ca io, in lipsa durerii voi avea o multime de placeri....
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 17:34
De la: Eugenia69, la data 2011-07-31 12:10:58thathy si walki, cumva, din intamplare v-ati intalnit aici, va raspundeti, va completati....

dincolo de toata polologhia asta.....nu sunt decat reguli de comportament, valabile in orice religie, asa ca....are balta multe broaste!!!!!!!!!!

un sejur placut pe pamant si voua


eu sunt doar o trecatoare pe aici....v-am gasit pe toti aici....si in plus...chiar nu a fost completare....ci mai degraba...combatere!
walkiria
Postat pe 31 Iulie 2011 17:51
walkiria, mai tarziu am vazut...scuze!!!!!!!!!

trebuie sa fiu mai atenta!!!!!
Eugenia69
Postat pe 31 Iulie 2011 17:54
De la: Eugenia69, la data 2011-07-31 17:54:42walkiria, mai tarziu am vazut...scuze!!!!!!!!!

trebuie sa fiu mai atenta!!!!!


este ok...nu e cu suparare.Eu nu sunt suparacioasa de fel...:)
walkiria
Postat pe 31 Iulie 2011 18:08
greseala mea

multumesc
Eugenia69
Postat pe 31 Iulie 2011 18:15
De la: Eugenia69, la data 2011-07-31 18:15:08greseala mea

multumesc


http://www.youtube.com/watch?v=HC4tHmHMNpA

o melodie care ne inspira la fericire!!!!
walkiria
Postat pe 31 Iulie 2011 18:17
iaca, am inspirat si io melodia si....mie mi-a inspirat un dans...aci pe scaun.....
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 18:20
Ai foarte mare dreptate referitor la ce ai zis legat de fericire.
Eu una cand simt ca sunt fericita si am impresia ca am prins-o de un coltisor imi este teama ca o voi pierde...si pana acum mereu am pierdut-o...dar pana la urma e bine ca isi mai face aparitia asa din cand in cand si nu este trecatoare :)
only_meee
Postat pe 31 Iulie 2011 18:23
De la: dor72, la data 2011-07-31 18:20:54iaca, am inspirat si io melodia si....mie mi-a inspirat un dans...aci pe scaun.....


de aia inspira fericirea,...ca ne scoate din amorteala!!:))
walkiria
Postat pe 31 Iulie 2011 18:29
O cafea si trei tigari...Iar langa mine,cineva drag(care stie tine in mana paharul de vin...cu degetul mic ridicat putin in sus)
Pare putin,nu? Ei bine,nu-i putin pentru ca nu am specificat cate...cafele pe zi
Ariesh
Postat pe 31 Iulie 2011 20:08
FERICIREA,HMMM!!!


Fericirea exista oriunde doar ca nu ii dam atentie.Uitate imprejur si vei vedea ca fiecare clipa, in fiecare zi si nopate sunt unice,asculta glasul vietii, asculta cum loveste apusul pamantul,asculta cum norii plang si cuma aerul trece peste crestetul capului ....
garbo045865
Postat pe 31 Iulie 2011 20:15
fericirea vine din lucrurile marunte ,este mereu pe langa noi,doar ca suntem prea ocupati sa o vedem ,
garbo214458
Postat pe 31 Iulie 2011 20:23
Fericirea e ca febra, o simti dar nu poti s-o palpezi. E confortul mental si material, e semn ca esti pe Calea ta.
eemy
Postat pe 31 Iulie 2011 20:51
"Sa poti schimba ceea ce poate fi schimbat,
Sa accepti ceea ce nu poate fi schimbat
Si sa fii indeajuns de intzelept
Pentru a sti sa faci diferenta dintre ele...!"
Asta ne face fericiti!
hmariana
Postat pe 1 August 2011 00:25
De la: hmariana, la data 2011-08-01 00:25:06"Sa poti schimba ceea ce poate fi schimbat,
Sa accepti ceea ce nu poate fi schimbat
Si sa fii indeajuns de intzelept
Pentru a sti sa faci diferenta dintre ele...!"
Asta ne face fericiti!


sure...
Doamne iti cer........ Cunostinte pentru a - l intelege, Iubire pentru a - l ierta, Rabdare pentru faptele lui, .......... pentru ca Doamne,............... Daca iti cer putere, Si daca imi dai putere. .............ii trag una de nu - si mai revine in veci!
quasaria
Postat pe 1 August 2011 00:35
De la: charmelen, la data 2011-07-21 23:53:45Este o intrebare care i-a preocupat pe oamenii din toate timpurile; filosofii antichitatii au dezvoltat teorii intregi despre sensul si telul vietii omenesti, despre destinul fiintei umane aflate permanent in cautarea fericirii. Dar oare ce este ea, caci, evident ca nu este echivalenta cu absenta nefericirii.
In zilele de azi intalnesc tot mai putini oameni care vorbesc despre fericire si implicit nu o mai cauta, pentru ca nu este o prioritate.
Voi cum va raportati la fericire? Ce inseamna si ce loc ocupa ea in viata voastra?




fericirea nu este stas,standard,sablon pentru omenire.ea este perceputa individual si are mai multe fatete.depide de foarte multi factori ....precum varsta,cultura,perceptia sentimentelor,zona geografica in care te-ai nascut,in care traiesti,depinde de genele din familie,depinde de cum era astrograma ta la nastere,depinde de evolutia ta spirituala,etc...etc...lista este foarte lunga si complexa.uneori credem ca fericirea noastra depinde de altii....eu nu cred asta....deoarece daca eu nu dau liber,verde..la fericirea mea.....nimeni nu ma poate manipula peste vointa mea....eu am simtit ca fericirea pentru mine este doar cea care imi produce endorfine....precum mirosul placut,parfumat ....o mancare apetisanta,gustoasa,colorata,cu mirodenii.....vasul in care mananc sa aibe o forma,colorit si desen care sa imi satisfaca mie simturile frumosului,mirosului,gustului,placerii de a savura acea mancare....da sunt fericita cand mananc....desi sunt usor gurmanda.....iar mancarea trebuie sa fie pe gustul meu.....sunt fericita cand ma culc intre flori.....in parfumul lor,cand vad coloritul lor,cand le mangai,cand le vorbesc,cand isi apleaca petalele spre mine.....sunt fericita cand o muzica suava imi desmiarda simturile,sunt fericita cand ochii imi lacrimeaza si cand casc...mi se intapla atunci cand vorbesc cu divinitatea,sunt fericita cand mangai jucariile,copii,animalutele dar nu toate...numai cele estetice.....imi place culoarea roz,blanitele prin casa,imi place sa ma joc,sa visez,sa citesc,imi place susurul apei,gunguritul unui copil frumos,graiul pasarilor,imi place nisipul ,marea,oceanul....si ma opresc din enumerare...caci e lunga lista si complexa.la mine ,fericirea inseamna trezirea in mod gingas,placut si diafan a simturilor.trecerea anilor eu nu o percep ca o imbatranire....o percep doar ca o trecere evolutiva....poate observati ca nu am vorbit nimic despre o fericire in iubire.....pentru ca eu nu o percep asa.consider ca iubirea nu este complicata,ea iti produce multe stari....atasament,mandrie,orgoliu,ura,gelozie,patima,dezinhibitii,pudoare,egoism,sexualitate,dorinta....etc.....dar nu pot trece si fericirea....fericirea si iubirea.....au motivatii si efecte diferite..e .parerea mea pe care nu mi-o schimb.putin imi pasa de ideologii,conceptii preconcepute,justificari stiintifice....bla bla.mintea mea,organismul meu,senzorii mei nu coincid cu dogmele,indoctrinarile....altora.....ADN-urile noastre nu se vor asemui in veci....nu inteleg de ce indivizii isi creeaza o falsa asemanare intre ei.perceptiile umane sunt la nivel individual...chiar daca uneori gasim presupuse asemanari......este doar modul in care se incearca manipularea noastra....ca entitati diferite.....!!!
ratuscaceaurata
Postat pe 1 August 2011 02:35
daca esti sanatos si nu ai nici un necaz ,,,,,,,esti fericit SIMPLU! totul este sa constientizezi acest fapt !
lili_khanem
Postat pe 1 August 2011 09:51
UITATI-VA LA UN BEBELUS.
e fericit.
zambeste la toata lumea,rade din orice,totul e amuzant.
asta e fericirea,sa te simti vesel,fara sa ai nevoie de lucruri materiale,copii sunt fericiti,cu atat de putin....
o cutie devine un palat,unde se va intampla o poveste de necrezut.
eu incerc sa ma bucur ptr lucrurile mici.
copii iubesc,sunt plini doar de iubire,de aceea sunt asa de fericiti.
d
daniilia
Postat pe 1 August 2011 18:40
daniilia, toti ne bucuram de lucrurile mici....pana la fericire insa...e cam greu de ajuns prin simple bucurii mici...
poate de aceea esti atat de nefericita...pentru ca te multumesti cu atat de putin si iti creezi singura o iluzie a fericirii, bazata pe lucrusoare minuscule...nu e destul...
uneori chiar si o dracuiala....adusa la timp....si cu efect maxim...poate avea ca rezultat fericirea....
acum sa nu ma intrebati mai mult ca n-am niciun chef de explicatii suplimentare...
dor72
Postat pe 1 August 2011 20:09
De la: Eugenia69, la data 2011-07-22 11:37:19hmmm, eu am gusturi simple. maine imi asigur un strop de fericire...cum?

imi vin in casa prieteni de departe ....si ii rasfat cu crap umplut cu ciuperci la cuptor, ii indop cu friptura pe jar si prajiturele...
1,2 pahare de vin ...si taifasuim
o masa copioasa sa fie ???sunt un om simplu si eu dar cuvant de onoare o masa doar ? eu as vrea sa fie ceva care sa ma faca sa uit de durerea mea ,care sa faca in asa fel sa nu mai curga lacrimi . doar cei inzestrati , iubiti de DUMNEZEU plang de fericire eu . . . nu stiu fericirea ce inseamna
garbo191318
Postat pe 2 August 2011 11:10
La acesta intrebare am cautat raspuns o vara intreaga si iata raspunsul pe care mi l-au dat diverse persoane: http://talentirosit.com/intrebarile-anului-2010/ .
In orice caz, concluzia pe care am tras-o la finalul experimentului a fost ca doar oamenii nefericiti cauta fericirea.
cevreibah
Postat pe 2 August 2011 21:54
La acesta intrebare am cautat raspuns o vara intreaga si iata raspunsul pe care mi l-au dat diverse persoane: http://talentirosit.com/intrebarile-anului-2010/ .
In orice caz, concluzia pe care am tras-o la finalul experimentului a fost ca doar oamenii nefericiti cauta fericirea.
cevreibah
Postat pe 2 August 2011 21:54
De la: dor72, la data 2011-07-31 16:31:53al doilea e ...urraaaa!
dar de primit? ca pe mine, asta ma intereseaza, mai in amanunt...






bine spus ...dar de primit ???
nazdravana
Postat pe 3 August 2011 08:24
De la: dor72, la data 2011-08-01 20:09:15daniilia, toti ne bucuram de lucrurile mici....pana la fericire insa...e cam greu de ajuns prin simple bucurii mici...
poate de aceea esti atat de nefericita...pentru ca te multumesti cu atat de putin si iti creezi singura o iluzie a fericirii, bazata pe lucrusoare minuscule...nu e destul...
uneori chiar si o dracuiala....adusa la timp....si cu efect maxim...poate avea ca rezultat fericirea....
acum sa nu ma intrebati mai mult ca n-am niciun chef de explicatii suplimentare...




dor72 ,sa sti ca nu sunt pe invers dar imi plac oamenii cu mult umor si inteligenti ptr care am tot respectul ...din suflet iti doresc numai bine si tuturor celor de aici !
nazdravana
Postat pe 3 August 2011 08:47
De la: calla, la data 2011-07-31 17:09:35Se poate vorbi de iluzia fericirii in doi, dar nicidecum de fericire absoluta!
Si daca doar cel de langa tine te face fericit si nu ai in tine acea stare de echilibru interior....inca nu ai inteles esenta fericirii reale!


....lipsa durerii inseamna placere?!
Dar ce spui de masochisti, carora tocmai durerea le creeaza placere?
Vezi ce relativ este totul?


asadar, si aici e vorba tot de persoana iubita...si masochistul se simte bine si fericit daca isi gaseste persoana potrivita lui.


garbo-mira
Postat pe 4 August 2011 21:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Redactia Garbo.ro va ureaza un 2018 bestial! 10 De la: Redactie_Garbo 1 Decembrie 2018 01:48
concurs silan 1 De la: garbo096688 28 Iunie 2010 14:12
Retete mexicane,thailandeze,chinezesti,indiene,etc. 7 De la: gaby_sweet 9 Septembrie 2010 19:47
temperaturi kusadasi 1 De la: b_roxanna 2 Mai 2009 20:12
ghisman 15 De la: delly002548 6 Decembrie 2009 18:05
Setari Cookie-uri