Ce este fericirea? Ce ne face fericiti?

De la: garbo180760, la data 2011-08-03 08:47:27
De la: dor72, la data 2011-08-01 20:09:15daniilia, toti ne bucuram de lucrurile mici....pana la fericire insa...e cam greu de ajuns prin simple bucurii mici...
poate de aceea esti atat de nefericita...pentru ca te multumesti cu atat de putin si iti creezi singura o iluzie a fericirii, bazata pe lucrusoare minuscule...nu e destul...
uneori chiar si o dracuiala....adusa la timp....si cu efect maxim...poate avea ca rezultat fericirea....
acum sa nu ma intrebati mai mult ca n-am niciun chef de explicatii suplimentare...




dor72 ,sa sti ca nu sunt pe invers dar imi plac oamenii cu mult umor si inteligenti ptr care am tot respectul ...din suflet iti doresc numai bine si tuturor celor de aici !



pe invers? pai ...eu sunt barbat...uneori...
multumesc pentru urarile frumoase...si numai bine si tie....

P.S. oamenii astia , de care pomenesti tu pe aici....sunt uneori mai acri decat otetul...si cam greu de inghitit...pentru unii....
daca reusesti sa ma tolerezi, eu ma declar mai mult decat multumita...si vad ca intelegi ca eu intru aici sa ma distrez, sa glumesc, sa imi "vad" prietenii...nu cunosc pe nimeni personal, si nu am nimic, cu nimeni, niciodata...toate luptele sunt la nivel de idei, nicidecum afronturi personale... bonsoir, cherie!
dor72
Postat pe 4 August 2011 22:03
Dor, daca tot ai de gand sa experimentezi starea de barbat, uneori, ia de la mine un depresiv:

http://www.youtube.com/watch?v=B4dZecMzV4g&feature=related
anakin
Postat pe 5 August 2011 08:30
saracu'... ! ce-o fi patit... ?
barboneli
Postat pe 6 August 2011 06:01
anakin, de asta barbat imi esti....pfuaiii...bine ca nu-s....
multam fain, da io de aieste nu ascult....
si nu eu am asemenea ganduri...altii au....nu poti strica voiosia oamenilor, nu?
sau poti? ...poti, tu poti , mult si foarte bine....
dor72
Postat pe 7 August 2011 22:44
nu iti cunosc decat...impotentele...potentele inca nu ti le-am vazut...
dar tu incearca...tot ce vrei...
te pomenesti ca acum iti arogi si acest rol...
si nu ma cauta ca disperatu' ...sunt aici mereu...chiar daca nu pentru tine...insa tu insista....
fa tot ce poftesti....
dor72
Postat pe 7 August 2011 23:27
http://www.youtube.com/watch?v=abZlWqVeLzg
Axl_22
Postat pe 7 August 2011 23:31
cam devreme sa fii gelos...deh, meteahna veche...



si vad ca te freci singur...pentru ca potentele lui roby le-am vazut...demult...( scuze D_racusorule, e musai )
dor72
Postat pe 7 August 2011 23:45
Omul , care uita de Dumnezeul lui creator, uita ca e musafir pe Planeta Pamant, uita ca Sufletul lui e CASATORIT cu trupul lui fizic ,,, etc.
Este nefericit . Simplu
GHEORGHITA
Postat pe 9 August 2011 21:13
gheorghita, cam asa ca O.K.?
dor72
Postat pe 9 August 2011 21:24
Dor, Ok, va rog frumos potoliti-va, nu cred ca manifestarile astea chiar va fac fericiti!
Sunt sigura ca aveti fiecare lucruri mult mai inteligente de spus decat sa va intepati reciproc pe toate topicurile pe unde va intersectati.

charmelen
Postat pe 10 August 2011 12:40
Cititi Fericirile din Biblie! Cand veti patrunde cu adevarat sensul lor, veti intelege ce inseamna cu adevarat sa fii fericit!
Franturile de fericire, clipele de fericire nu sunt totuna cu fericirea! Relatia fascinanta, unica, tulburatoare, neinteleasa de multi, posibila pentru cei ce o cauta, relatia cu Dumnezeu este adevarata fericire care nu trece, nu se altereaza, daca stim sa o pastram intr-un suflet curat si dornic dupa Fericire! Omul se bucura de franturi, de clipe de fericire si crede ca a atins fericirea...dar cand trece...ce ramane din acea fericire? o amintire....si atat...Apoi durere, singuratate, lacrimi, etc. Si iar cauta fericirea...si iar...ramane doar o amintire...si iar cauta....si iar...

Fericirea tine de apropierea omului de Creator, cu cat esti mai apropiat, cu atat simti fericirea care nu trece, care iti da liniste, echilibru, puritate, uiti de nevoile prostesti ale oamenilor care cred ca o casa, un partener, un servici bine platit, un copil sau mai stiu eu ce ii vor face fericiti cand le au! Si cand se imbolnavesc....cui ii cer ajutorul? cu ce ii ajuta "fericirile" trecatoare? CU NIMIC!!!!
calla
Postat pe 10 August 2011 23:07
Cel mai usor e sa gasesti un vinovat, in afara de tine, nu?
Dumnezeu nu ne-a uitat, El e prezent, dar noi suntem atat de rai si pacatosi, ca isi intoarce fatza de la noi. Avem o viata plina de necazuri, ca uneori ni le mai facem si noi, celor din jur nu le pasa si atunci unde e crestinismul ala fals pe care il afiseaza atatia la sarbatori, la moaste si la cate altele? Asta nu e crestinism autentic! Eu am persoane pe care le ajut la nevoie! Dar unii vor numai bani, nu le trebuie mancare, haine, o vorba buna! Si cu banii merg si isi cumpara tigari, bautura, snacksuri si prostii!
Dumnezeu nu face partea noastra si noi asteptam doar pomeni.
Imi pare rau pentru prietena ta, daca poti sper ca ai ajutat-o, dar sa stii ca si cartofii sunt un aliment ieftin si se pot gati in multe feluri si acum e o perioada in care multe sunt ieftine pe piata. Eu am o cunostinta cu un copil autist si sa vezi ce greu ii este, dar munceste in 3 locuri, are o bona la copil; stiu alta cu 2 copii autisti si tot asa munceste in nu stiu cate locuri si chiar e si psiholog, dar nu au zis niciodata ca nu este Dumnezeu si nu se plang!
"NU ispititi pe Dumnezeu!"
Primele 3 cuvinte din Biblie sunt: "La inceput Dumnezeu"...
cand va fi primul in viata noastra, cand incepem ziua cu El si o terminam cu El, atunci Il vom simti in viata noastra prezent... In rest , alegerile apartin fiecaruia si.... consecintele , de asemenea!
calla
Postat pe 11 August 2011 19:32
Un lucru de nimic poate , un zambet , sigur pasi ce fac , puterea celor de langa de a intinde o mana de ajutor , oameni frumosi ,un rasarit si mult mai multe ce acum nu le am in minte .
garbo191318
Postat pe 12 August 2011 22:58
Dumnezeu ne ajuta,,ne da intelepciune si putere dar noi trebuie sa o punem in practica pt ca Dumnezeu nu ne baga si in traista..L-am intrebat pe un preot...practic i-am zis ca l-am rugat pe Dumnezeu sa ma ajute ca sa fiu sincera si ca gandirea mea sa fie acceptata de oameni..Pt ca eu nu oblig pe nimeni sa gandeasca ca mine,ci practic am tot dreptul sa imi spun parerea....si nu doresc ca sa las pe nimeni ca sa ma umileasca pt caz gandesc diferit de ei....Si imi doresc sa fiu corecta si sa devin un om cu calitati umane,un om normal,perfect fara neputinte.Si preotul mi-a raspuns,,ca Dumnezeu ma ajuta imi da minte,putere dar si eu trebuie sa muncesc,sa fiu perseverenta si sa nu imi pierd nadejdea...si sa fiu mereu curajoasa,...
ingerasulluptator
Postat pe 12 August 2011 23:28
Dumnezeu ne ajuta,,ne da intelepciune si putere dar noi trebuie sa o punem in practica pt ca Dumnezeu nu ne baga si in traista..L-am intrebat pe un preot...practic i-am zis ca l-am rugat pe Dumnezeu sa ma ajute ca sa fiu sincera si ca gandirea mea sa fie acceptata de oameni..Pt ca eu nu oblig pe nimeni sa gandeasca ca mine,ci practic am tot dreptul sa imi spun parerea....si nu doresc ca sa las pe nimeni ca sa ma umileasca pt caz gandesc diferit de ei....Si imi doresc sa fiu corecta si sa devin un om cu calitati umane,un om normal,perfect fara neputinte.Si preotul mi-a raspuns,,ca Dumnezeu ma ajuta imi da minte,putere dar si eu trebuie sa muncesc,sa fiu perseverenta si sa nu imi pierd nadejdea...si sa fiu mereu curajoasa,...
ingerasulluptator
Postat pe 12 August 2011 23:28
Dumnezeu ne ajuta,,ne da intelepciune si putere dar noi trebuie sa o punem in practica pt ca Dumnezeu nu ne baga si in traista..L-am intrebat pe un preot...practic i-am zis ca l-am rugat pe Dumnezeu sa ma ajute ca sa fiu sincera si ca gandirea mea sa fie acceptata de oameni..Pt ca eu nu oblig pe nimeni sa gandeasca ca mine,ci practic am tot dreptul sa imi spun parerea....si nu doresc ca sa las pe nimeni ca sa ma umileasca pt caz gandesc diferit de ei....Si imi doresc sa fiu corecta si sa devin un om cu calitati umane,un om normal,perfect fara neputinte.Si preotul mi-a raspuns,,ca Dumnezeu ma ajuta imi da minte,putere dar si eu trebuie sa muncesc,sa fiu perseverenta si sa nu imi pierd nadejdea...si sa fiu mereu curajoasa,...
ingerasulluptator
Postat pe 12 August 2011 23:29
,Majoritatea oamenilor atunci cand intalnesc un om cumsecade.nu il apreciaza,si nu il respecta daca vede ca omul este slab,nehotarat,vulnerabil.chiar daca este cumsecade....ei il vad ca pe un victima...este pacat sa profiti de pe urma slabiciunile celorlanti,si sa le ranesti rupi inima in doua..Si datorita acestui lucru,oamenii sunt nefericiti...si apoi si la ei roata se intoarce si vor fii ataci atunci cand sunt vulnerabili si slabi....Oamenii nu sunt fericiti,pt ca nu se respecta unii pe altii....Da stiu ca oamenii gresesc mult unii fata de ceialalti,,,dar nu au nici un drept ca sa se judece....Ci doar sa fie seriosi si sa isi vada de treburile lor,,sa nu judece si sa nu faca rau nimanui....sa nu umble sa doboare pe nimeni si sa nu profite de slabiciunile celorlalti oameni....
ingerasulluptator
Postat pe 12 August 2011 23:38
De la: ingerasulluptator, la data 2011-08-12 23:38:23,Majoritatea oamenilor atunci cand intalnesc un om cumsecade.nu il apreciaza,si nu il respecta daca vede ca omul este slab,nehotarat,vulnerabil.chiar daca este cumsecade....ei il vad ca pe un victima...este pacat sa profiti de pe urma slabiciunile celorlanti,si sa le ranesti rupi inima in doua..Si datorita acestui lucru,oamenii sunt nefericiti...si apoi si la ei roata se intoarce si vor fii atacati atunci cand sunt vulnerabili si slabi....Oamenii nu sunt fericiti,pt ca nu se respecta unii pe altii....Da stiu ca oamenii gresesc mult unii fata de ceialalti,,,dar nu au nici un drept ca sa se judece....Ci doar sa fie seriosi si sa isi vada de treburile lor,,sa nu judece si sa nu faca rau nimanui....sa nu umble sa doboare pe nimeni si sa nu profite de slabiciunile celorlalti oameni....
Nu cred ca poate fii asa greu,sa fii serios,sa iti vezi de treburile tale,,,Da stiu eu fac altfel,eu strig in gura mare....Dar eu sunt bataiioasa si imi place sa fiu asa...Dar ceilalti pot sa isi vada practic de treburile lor,,,sa sfatuiasca de bine,chiar daca altii ii sfatuiesc de rau,,si plata o va primi de la Dumnezeu.Se vor imbogati spiritual....Dar trebuie sa fii corect...dar sa nu te lasi luat de fraier
ingerasulluptator
Postat pe 12 August 2011 23:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cassey Kaffe 3 De la: micabis 3 Mai 2009 19:38
Farmece 24 De la: garbo_480693 21 Ianuarie 2020 16:50
Renuntare mostenire 2 De la: criss_mary84 15 Septembrie 2015 01:13
Echipa Garbo iti ureaza Craciun Fericit! 89 De la: iulia_dibu 1 Ianuarie 2013 11:42
buna 1 De la: maria_costea_1 17 Noiembrie 2009 08:03
Setari Cookie-uri