Ce este fericirea? Ce ne face fericiti?


o buna dimineata
si
...cateva ganduri despre fericire

http://www.youtube.com/watch?v=n9g0ISHtNyU&feature=related

LILO
Postat pe 31 Iulie 2011 09:26
.dar,,, fericirea..
dupa mintea mea de maimutza..
este aceea stare excceptionala de superbine,cand nimic murdar din lumea materiala nu te atinge...spunea cineva ca este ca un narcotic

un analgezic la durerile lumesti
LILO
Postat pe 31 Iulie 2011 09:30
leeloo, asa ca starea de beatitudine
Eugenia69
Postat pe 31 Iulie 2011 09:36
suune tu ce este fericirea,eu nu am gasit-o!!
garbo080138
Postat pe 31 Iulie 2011 09:53
si daca iti spune, o recunosti/gasesti?
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 09:57
cum se numea jocul cela din copilarie: "cald, ....rece"
Eugenia69
Postat pe 31 Iulie 2011 10:02
Fericirea nu mai exista in timpurile pe care le traim pt majoritatea dintre noi.Sunt putine pers care pot sa fie fericite.
garbo162285
Postat pe 31 Iulie 2011 10:13
De la: iasomia, la data 2011-07-26 16:56:02ma uitam la fata asta,cine isi aminteste melodia?
http://www.youtube.com/watch?v=Zzsbqy4I1To
saracutza,si ea si mihalea ucisi,fereasca Sfantu'...

in fine,si acu' la obiect.
cand esti cu adevarat fericit?cand iubesti! cand esti in limba! cand iubirea iti este impartasita!
abolut nimic nu se compara cu dragostea,cu fiorii de fericire proveniti din indragosteala.
restu' sunt bucurii,fel de fel de bucurii...

mai este si fericirea de a avea un copil,da' aia este un altfel de fericire.
cand radiaza omul?cand are impresia ca nimic nu e imposibil?
va spune maica:cand iubeste si e iubit.

asa ca are dreptate mihaela:fericirea are chipul tau.


nu puteam sa nu completez la raspunsul tau!!!:)))
Da...fericirea are chipul tau....azi are un chip,maine poate avea alt chip si tot asa.Nu se specifica daca e un chip anume!!:)))
Bine v-am regasit!
walkiria
Postat pe 31 Iulie 2011 10:18
Eu cred ca:
Iubirea alunga teama
Ea rascumpara o multime de pacate
Este absolut invincibila.
Nu exista dificultate pe care sa nu o invingi,
Cand iubesti destul de mult.
Nici o boala pe care sa nu o vindeci,
Cand iubesti destul de mult.
Nici o usa pe care sa nu o deschizi,
Cand iubesti destul de mult.
Nici o apa pe care sa nu o treci,
Cand iubesti destul de mult.
Nici un zid pe care sa nu-l darami,
Cand iubesti destul de mult.
Nici un pacat pe care sa nu-l rascumperi,
Cand iubesti destul de mult.
Indiferent de cat de grele sunt problemele,
Cat de fara speranta pare totul,
Cat de incurcat e totul, cat de mare pare greseala,
Daca intelegi pe deplin iubirea, le vei risipi.
Daca ai putea iubi suficient de mult,
Ai fi cea mai fericita si cea mai puternica fiinta din lume.

Poarta de aur- Emmet Fox

Cred ca are dreptate
vitan
Postat pe 31 Iulie 2011 10:30
viața omeneasc este o curs febril n cutarea fericirii. s-ar crede c fericirea e n mplinirea dorințelor, pe cnd oamenii nu fac altceva dect s trec dintr-o dorinț n alta. astfel niciodat nu poți fi fericit pe deplin. pentru c nu ne putem mulțumi și bucura de ceea ce avem. mereu cutm perfecțiunea.
varvara
Postat pe 31 Iulie 2011 10:46
Am invatat ca FERICIREA nu o gasesc in lucruri si fiine, ele sunt suporturi si mijloace pentru a afla FERICIREA. Am invatat ca FERICIREA nu poate fi redata, povestita ci TRAITA. .Am invatat ca nu poti scrie carti despre fericire ci doar bucataria ta,pentru ca drumul spre fericire , pentru fiecare este altul si altfel.
Am invatat ca FERICIREA EXTATICA nu are nume,nu are culoare,nu are chip,nu are asemanare PUR SI SIMPLU EXISTA , IAR CA SA O PERCEPI SI SA O SIMTI TREBUIE SA-I DAI VOIE SA SE MANIFESTE.

UN SEJUR PLACUT PE TERRA!!!

http://susanutatiana.blogspot.com/2011/02/clipa-constientizarii-la-marea-scoala_28.html

FERICIREA ESTE N NOI..ESTE O ILUZIE SA CREZI C ANUMITE FIINE, LUCRURI TE FAC FERICIT.DE FAPT STAREA DE FERICIRE ESTE O REFLECTARE A STARI NOASTRE INTERIOARE.
"SPUNEM CARE SUNT STARILE TALE ,CA SA-TI SPUN CINE ESTI!".
STARILE PE CARE LE MENTINEM IN CAMPUL CONSTIINTEI ATRAG ANUMITE FRECVENTE DE VIBRATIE.DACA MENTINEM STARI DIZARMONOIASE CUM AR FI MANIA,NEMULTUMIREA,INVIDIA,GELOZIA,TRISTETEA,ATRAG DUPA SINE ACESTE STARI CA O REFLECTARE IN OGLINDA A CEEA CE EXISTA CA REZONATORI N FIINA NOASTRA.
LA POLUL OPUS,DACA N FIINTA SALASLUIESTE PACEA,ARMONIA,MULTUMIREA, ADMIRAIA,BUNAVOINA, DETASAREA DE ASPECTELE EFEMERE SINCRONIZAREA VOINTEI INDIVIDUALE CU VOINTA UNIVERSALA ,ABANDONUL IN FATA VOINTEI UNIVERSALE ( SA NU MERGI IMPOTRIVA CURENTULUI ADICA A VOINTEI LUI DUMNEZEU, A RITMULUI UNIVERSAL) TOATE ACESDTEA ATRAG DUPA SINE FERICIREA EXTATICA,CARE NU ESTE A NOASTRA CI VINE DIN LAUNTRUL NOSTRU,DIN SCANTEIA DIVINA NEMURITOARE ATMAN.





THATHYSOL
Postat pe 31 Iulie 2011 11:17
De la: THATHYSOL, la data 2011-07-31 11:17:20Am invatat ca FERICIREA nu o gasesc in lucruri si fiine, ele sunt suporturi si mijloace pentru a afla FERICIREA. Am invatat ca FERICIREA nu poate fi redata, povestita ci TRAITA. .Am invatat ca nu poti scrie carti despre fericire ci doar bucataria ta,pentru ca drumul spre fericire , pentru fiecare este altul si altfel.
Am invatat ca FERICIREA EXTATICA nu are nume,nu are culoare,nu are chip,nu are asemanare PUR SI SIMPLU EXISTA , IAR CA SA O PERCEPI SI SA O SIMTI TREBUIE SA-I DAI VOIE SA SE MANIFESTE.

UN SEJUR PLACUT PE TERRA!!!

http://susanutatiana.blogspot.com/2011/02/clipa-constientizarii-la-marea-scoala_28.html

FERICIREA ESTE N NOI..ESTE O ILUZIE SA CREZI C ANUMITE FIINE, LUCRURI TE FAC FERICIT.DE FAPT STAREA DE FERICIRE ESTE O REFLECTARE A STARI NOASTRE INTERIOARE.
"SPUNEM CARE SUNT STARILE TALE ,CA SA-TI SPUN CINE ESTI!".
STARILE PE CARE LE MENTINEM IN CAMPUL CONSTIINTEI ATRAG ANUMITE FRECVENTE DE VIBRATIE.DACA MENTINEM STARI DIZARMONOIASE CUM AR FI MANIA,NEMULTUMIREA,INVIDIA,GELOZIA,TRISTETEA,ATRAG DUPA SINE ACESTE STARI CA O REFLECTARE IN OGLINDA A CEEA CE EXISTA CA REZONATORI N FIINA NOASTRA.
LA POLUL OPUS,DACA N FIINTA SALASLUIESTE PACEA,ARMONIA,MULTUMIREA, ADMIRAIA,BUNAVOINA, DETASAREA DE ASPECTELE EFEMERE SINCRONIZAREA VOINTEI INDIVIDUALE CU VOINTA UNIVERSALA ,ABANDONUL IN FATA VOINTEI UNIVERSALE ( SA NU MERGI IMPOTRIVA CURENTULUI ADICA A VOINTEI LUI DUMNEZEU, A RITMULUI UNIVERSAL) TOATE ACESDTEA ATRAG DUPA SINE FERICIREA EXTATICA,CARE NU ESTE A NOASTRA CI VINE DIN LAUNTRUL NOSTRU,DIN SCANTEIA DIVINA NEMURITOARE ATMAN.







e o teorie fara logica.Traim inconjurati de lucruri si fiinte,care ...ca vrem sa nu, ne afecteaza vibratia.Deci...ne influenteaza starile,simtirile.Iar daca ar fi doar o singura fiinta in univers...nu ar simtii nimic,din cauza lipsei de influenta.Eu una...nu m-as putea simtii fericita fara dragostea copiilor mei,fara dragostea omului iubit....fara aceste lucrui marunte care ne inconjoara.Uite...in dimineata asta m-a fericit o cafea pe cinste,o lectura pe garbo....si gandul unei zile alaturi de copii mei.Deci....mai reflecta asupra teoriei!
O zi mirobolanta sa aveti!
walkiria
Postat pe 31 Iulie 2011 11:25
De la: walkiria, la data 2011-07-31 11:25:29
De la: THATHYSOL, la data 2011-07-31 11:17:20Am invatat ca FERICIREA nu o gasesc in lucruri si fiine, ele sunt suporturi si mijloace pentru a afla FERICIREA. Am invatat ca FERICIREA nu poate fi redata, povestita ci TRAITA. .Am invatat ca nu poti scrie carti despre fericire ci doar bucataria ta,pentru ca drumul spre fericire , pentru fiecare este altul si altfel.
Am invatat ca FERICIREA EXTATICA nu are nume,nu are culoare,nu are chip,nu are asemanare PUR SI SIMPLU EXISTA , IAR CA SA O PERCEPI SI SA O SIMTI TREBUIE SA-I DAI VOIE SA SE MANIFESTE.

UN SEJUR PLACUT PE TERRA!!!

http://susanutatiana.blogspot.com/2011/02/clipa-constientizarii-la-marea-scoala_28.html

FERICIREA ESTE N NOI..ESTE O ILUZIE SA CREZI C ANUMITE FIINE, LUCRURI TE FAC FERICIT.DE FAPT STAREA DE FERICIRE ESTE O REFLECTARE A STARI NOASTRE INTERIOARE.
"SPUNEM CARE SUNT STARILE TALE ,CA SA-TI SPUN CINE ESTI!".
STARILE PE CARE LE MENTINEM IN CAMPUL CONSTIINTEI ATRAG ANUMITE FRECVENTE DE VIBRATIE.DACA MENTINEM STARI DIZARMONOIASE CUM AR FI MANIA,NEMULTUMIREA,INVIDIA,GELOZIA,TRISTETEA,ATRAG DUPA SINE ACESTE STARI CA O REFLECTARE IN OGLINDA A CEEA CE EXISTA CA REZONATORI N FIINA NOASTRA.
LA POLUL OPUS,DACA N FIINTA SALASLUIESTE PACEA,ARMONIA,MULTUMIREA, ADMIRAIA,BUNAVOINA, DETASAREA DE ASPECTELE EFEMERE SINCRONIZAREA VOINTEI INDIVIDUALE CU VOINTA UNIVERSALA ,ABANDONUL IN FATA VOINTEI UNIVERSALE ( SA NU MERGI IMPOTRIVA CURENTULUI ADICA A VOINTEI LUI DUMNEZEU, A RITMULUI UNIVERSAL) TOATE ACESDTEA ATRAG DUPA SINE FERICIREA EXTATICA,CARE NU ESTE A NOASTRA CI VINE DIN LAUNTRUL NOSTRU,DIN SCANTEIA DIVINA NEMURITOARE ATMAN.







e o teorie fara logica.Traim inconjurati de lucruri si fiinte,care ...ca vrem sa nu, ne afecteaza vibratia.Deci...ne influenteaza starile,simtirile.Iar daca ar fi doar o singura fiinta in univers...nu ar simtii nimic,din cauza lipsei de influenta.Eu una...nu m-as putea simtii fericita fara dragostea copiilor mei,fara dragostea omului iubit....fara aceste lucrui marunte care ne inconjoara.Uite...in dimineata asta m-a fericit o cafea pe cinste,o lectura pe garbo....si gandul unei zile alaturi de copii mei.Deci....mai reflecta asupra teoriei!
O zi mirobolanta sa aveti!
THATHYSOL
Postat pe 31 Iulie 2011 11:35
thathy si walki, cumva, din intamplare v-ati intalnit aici, va raspundeti, va completati....

dincolo de toata polologhia asta.....nu sunt decat reguli de comportament, valabile in orice religie, asa ca....are balta multe broaste!!!!!!!!!!

un sejur placut pe pamant si voua
Eugenia69
Postat pe 31 Iulie 2011 12:10
fericirea este o stare relativa ,de tranzitie,intre un ieri si miine,intre inceput si sfirsit,si nu are nume,vine din tine atunci cind tu vrei si poti sa o traiesti
garbo108280
Postat pe 31 Iulie 2011 12:36
tocmai aceasta negatie,cum ca nu ar exista fericire in zilele pe care le traim,intareste convingerea,ca ea,fericirea..exista numai ca depinde de capacitatea fiecaruia de a o "re............gasi"
LILO
Postat pe 31 Iulie 2011 13:34
De la: THATHYSOL, la data 2011-07-31 11:17:20Am invatat ca FERICIREA nu o gasesc in lucruri si fiine, ele sunt suporturi si mijloace pentru a afla FERICIREA. Am invatat ca FERICIREA nu poate fi redata, povestita ci TRAITA. .Am invatat ca nu poti scrie carti despre fericire ci doar bucataria ta,pentru ca drumul spre fericire , pentru fiecare este altul si altfel.
Am invatat ca FERICIREA EXTATICA nu are nume,nu are culoare,nu are chip,nu are asemanare PUR SI SIMPLU EXISTA , IAR CA SA O PERCEPI SI SA O SIMTI TREBUIE SA-I DAI VOIE SA SE MANIFESTE.

UN SEJUR PLACUT PE TERRA!!!

http://susanutatiana.blogspot.com/2011/02/clipa-constientizarii-la-marea-scoala_28.html

FERICIREA ESTE N NOI..ESTE O ILUZIE SA CREZI C ANUMITE FIINE, LUCRURI TE FAC FERICIT.DE FAPT STAREA DE FERICIRE ESTE O REFLECTARE A STARI NOASTRE INTERIOARE.
"SPUNEM CARE SUNT STARILE TALE ,CA SA-TI SPUN CINE ESTI!".
STARILE PE CARE LE MENTINEM IN CAMPUL CONSTIINTEI ATRAG ANUMITE FRECVENTE DE VIBRATIE.DACA MENTINEM STARI DIZARMONOIASE CUM AR FI MANIA,NEMULTUMIREA,INVIDIA,GELOZIA,TRISTETEA,ATRAG DUPA SINE ACESTE STARI CA O REFLECTARE IN OGLINDA A CEEA CE EXISTA CA REZONATORI N FIINA NOASTRA.
LA POLUL OPUS,DACA N FIINTA SALASLUIESTE PACEA,ARMONIA,MULTUMIREA, ADMIRAIA,BUNAVOINA, DETASAREA DE ASPECTELE EFEMERE SINCRONIZAREA VOINTEI INDIVIDUALE CU VOINTA UNIVERSALA ,ABANDONUL IN FATA VOINTEI UNIVERSALE ( SA NU MERGI IMPOTRIVA CURENTULUI ADICA A VOINTEI LUI DUMNEZEU, A RITMULUI UNIVERSAL) TOATE ACESDTEA ATRAG DUPA SINE FERICIREA EXTATICA,CARE NU ESTE A NOASTRA CI VINE DIN LAUNTRUL NOSTRU,DIN SCANTEIA DIVINA NEMURITOARE ATMAN.








lusel
Postat pe 31 Iulie 2011 13:52
poti sa ai tu si luna de pe cer, poti sa ai totul, daca nu ai jumatatea ta care sa te faca fericit nu ai nimic...asta e fericirea, dar nu vrea sa recunoasca nimeni...fara asta ai o fericire handicapata
garbo-mira
Postat pe 31 Iulie 2011 15:31
ba daca citesti mai pe la inceput, vei vedea ca tocmai despre asta discutam...cine iti da fericirea...
de ce faci afirmatii fara sa citesti?
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 15:36
eu cred ca .....''IMPLINIREA ESTE FERICIREA''
mmiriam
Postat pe 31 Iulie 2011 16:17
Fericirea este data de echilibrul tau interior.
Fericirea adevarata si reala , care tine etern este data de relatia ta cu Dumnezeu si implicit cu cei din jur. Tu alegi daca esti fericit sau lasi sa te tulbure vreun om, vreo circumstanta, vreo vorba , vreo fapta. Deci este o alegere, as spune mai degraba ca este maturitatea, intelepciunea celui care nu se lasa tulburat de nimic trecator, ci are o legatura permanenta si reala cu divinitatea, intr-atat incat poate ierta orice si poate intelege orice.
Partenerul iti da iluzia fericirii? Poate pentru o perioada de timp limitata ...insa in momentul in care pleaca din viata ta, trebuie sa analizezi ce a adus bun in viata ta, ce ai invatat, ce ai gresit si sa mergi mai departe. Relatia cu Dumnezeu este eterna, El nu pleaca din viata noastra, decat daca noi il indepartam.
Relatia cu Dumnezeu e fericirea reala si care dureaza. Restul sunt umbre si iluzii ale fericirii !

Ganditi-va daca in trecut v-ati luptat pentru dreptatea proprie, pentru o relatie, pentru un lucru, pentru un copil, pentru un post (si lista ar putea continua) si acum, daca ati mai proceda la fel ca atunci sau daca a meritat tot zbuciumul!!!!
Si analizand in acest fel, poate veti ajunge la aceeasi concluzie ca mine.....sau... nu.
Fericirea, iubirea pe care le cautam pe pamant si care se materializeaza intr-o fiinta sau intr-un lucru...sunt trecatoare... dar necesare...insa ar trebui sa le privim ca pe ceva trecator, ca pe ceva de care suntem responsabili, dar pana la o limita....insa daca avem acces la Marea Iubire si Marea Fericire pe care ni le da Dumnezeu daca le cerem cu staruinta si cu o inima curata, vom privi altfel si cele trecatoare si le vom pretui tocmai pentru ca sunt efemere si ne sunt necesare pentru ca suntem si noi, fiinte trecatoare...

Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si TOATE CELELALTE LUCRURI vi se vor da pe deasupra!
calla
Postat pe 31 Iulie 2011 16:23
Avem atatea de dariut..
Speranta
Fericirea
Increderea
Iubirea
Dragostea..

Dar in loc de asta,trimitem...
Minciuna
Nepasarea
Dispretul
Ura
Si iar ura..

Avem atatea de daruit...!!
elisabeta_boia
Postat pe 31 Iulie 2011 16:23
al doilea e ...urraaaa!
dar de primit? ca pe mine, asta ma intereseaza, mai in amanunt...
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 16:31
Categoric fericirea este absenta nefericirii,deasemenea si placerea este lipsa durerii din corp si din suflet,raul este o privatie a binelui etc.Cu totii suntem fericiti indiferent de perioada in care ne aflam la adolescenta,sau la maturitate.Esenta,locul de unde culegem roadele fericirii este relevant.Unii sunt fericiti daca au multi bani,daca detin puterea,gloria daca au o femeie frumoasa langa ei.Sunt o multitudine de motive care ne pot provoca fericire..Depinde de la o persoana la alta.Ceea ce ma face pe mine fericita s-ar putea pe altul sa-l faca nefericit si invers.
De exemplu sursa mea de fericire este fericirea altora
WhiteAngel
Postat pe 31 Iulie 2011 16:37
wrong,bre!
fericirea NU inseamna absenta nefericirii!
precizilla
Postat pe 31 Iulie 2011 16:39
sau nefericirea....in absenta fericirii....
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 16:46
De la: dor72, la data 2011-07-31 15:36:48ba daca citesti mai pe la inceput, vei vedea ca tocmai despre asta discutam...cine iti da fericirea...
de ce faci afirmatii fara sa citesti?

scuze! este adevarat ca nu am citit tot...asta pt ca m-am grabit sa raspund, datorita acelor catorva aberatii pe care le-am citit...e vrajeala de 2 bani, mai pe romaneste, faptul ca fericirea vine din lucruri marunte...EXCLUS
cand ai cui sa spui bucuria, necazul, durerile, cand primesti dragoste, iubire, cand ai intelegere si respect (e vb de persoana iubita) atunci poti spune ca esti un om fericiit ...celelalte sunt doar floricele... Nu ai iubire nu esti implinit, nu esti fericit.
garbo-mira
Postat pe 31 Iulie 2011 16:49
Fericirea este o absenta a nefericirii,cel putin asa justifica filosofii.De exemplu sa presupunem ca suferi de o privatie( de o lipsa) aceasta privatie fiind fericirea,logic atunci apare nefericirea,esti la polul opus fericirii.Asadar fericirea este o absenta a nefericirii
WhiteAngel
Postat pe 31 Iulie 2011 16:53
asa ziceau unii...filosofi...ca ei nu au gasit-o...


619 ce e aberatie pentru tine...e fericire pentru altul. nu judeca asa usor
Eugenia69
Postat pe 31 Iulie 2011 16:57
anakin, vino aici...ai un transport de facut...mai mult nu zic...ca nu ma lasa garbo....
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 17:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
meditatii economie 1 De la: roksy86 22 Iunie 2009 17:05
MA IA CAPU' 102 De la: reyya 16 Februarie 2010 22:11
Epoca darului... palpabil 21 De la: garbo090549 30 Decembrie 2009 17:53
SPIRITE DIN ALTA DIMENSIUNE!-SPIRITULMAMEI 18 De la: Hariclea 6 Octombrie 2009 18:24
Farmece 24 De la: garbo_480693 21 Ianuarie 2020 16:50
Setari Cookie-uri