UDMR-o problema economica sau administrativa?

Michelle, cool down! Nu e forumul tau sau al altora care au doar parerea ta.
Gindeste-te ca si contul tau poate sa dispara doar pentru ca ai alta opinie.
Sa ameninti pe cineva doar pentru ca are o parere diferita de a ta nu e ....cum se spune la cuvintul ala acare este sinonim cu rasist, nationalist, sovin...aaa...este extremist dar de la alta extrema.

Deci in alte cuvinte porcaiala de pe forum e OK cita vreme vine doar ditr-o parte a forumului?sau daca tot e democratie poate veni din orice directie?

Ciresica
Postat pe 12 Iulie 2011 22:16
ei, ma bucur sa stiu ca e cineva e teribil de amuzat de insultele de mahala ale distinsilor useri no name, aflati pe garbo

cat priveste intrebarea ta, cred ca e la fel de rau sa fii si nationalist si rasist...
e parerea mea, iar eu nu o impun cu forta nimanui...dupa cum nu folosesc un limbaj de precupeatza, in cazul in care cineva nu achieseaza la ea
michelle_
Postat pe 12 Iulie 2011 22:17
cireaso, nu e forumul meu, e forumul nostru!
iar eu nu am trimis pe nimeni afara din tara doar pentru ca a avut o alta parere decat a mea
dupa cum nu mi-am permis sa spun nimanui ca e neam de nesimtit sau ca ar trebui pus la zid si impuscat doar ca are alta etnie

cat priveste parerile tale, mi mi se pare ca au fost respectate. e dreptul tau sa le ai, si ti le-ai facut publice cu toata decenta, chiar daca au socat pe multi

cat priveste porcaiala la care faci referire, mi se pare ca nu demult si tu te-ai porcait destul de urat cu un anume user, sau ma insel? si nu cred ca te-a cenzurat cineva...
michelle_
Postat pe 12 Iulie 2011 22:21
Michelle, esti OK.

Ma amuza nu ce spune "no name user" ci ce spun totii userii pe topicul asta si cred ca cei mai multi au nume bine definite.

Si se pare ca am probleme cu intelegera expresiei "madame, i-ati adio de la contul asta ", dar nu e de mirare. La cele 4 clase ale mele e greu sa comprehend.

In rest, dupa cum am mai spus:"pace voua"
Ciresica
Postat pe 12 Iulie 2011 22:28
cireaso, candva ai fost si tu ok, cel putin pentru mine, intr-o anumita perioada, si inca destul de lunga
dar, pur si simplu, eu nu pot intelege convingerile tale vis a vis de anumite chestiuni legate de suprematia rasei albe
asa ca, hai mai bine sa ne ignoram ca si pana acum, ca slava domnului, garbo e destul de mare
michelle_
Postat pe 12 Iulie 2011 22:35
De la: eu_geminy, la data 2011-07-12 22:09:09
De la: garbo052331, la data 2011-07-12 21:38:17daca va consideranti romance,ce aveti draga de sariti ca arse amandoua ca ma iau de unguri?...nu m-am luat de tigani de exemplu, si sunt si ei in numar mare in tara asta...ei isi stiu locul,nu au tupeu sa ceara ce cereti voi ungurii...ii prefer pe ei,cat ca ne fac tara de rusine pe unde colinda...
CE DREPTURI AU ROMANII IN UNGARIA,CUCOANELOR? CER CUMVA AUTONOMIE?
NEAM NESIMTIT CE SUNTETI !!!!!!
VALEA DE AICI !!!
PE CUVANT DE NU V-AS EXPULZA DIN TARA ASTA DACA MI-AR STA IN PUTERE...


te mai si cracanasi, chiraind cu o mana in sold, si cu un deget in nas...:D
:))))

iese doar caracterul tau la iveala...
garbo052331
Postat pe 13 Iulie 2011 00:09
ce a evidentiat Ge este modul tau de exprimare 331.
cricat
Postat pe 13 Iulie 2011 00:15
De la: michelle_, la data 2011-07-12 22:21:00cireaso, nu e forumul meu, e forumul nostru!
iar eu nu am trimis pe nimeni afara din tara doar pentru ca a avut o alta parere decat a mea
dupa cum nu mi-am permis sa spun nimanui ca e neam de nesimtit sau ca ar trebui pus la zid si impuscat doar ca are alta etnie

cat priveste parerile tale, mi mi se pare ca au fost respectate. e dreptul tau sa le ai, si ti le-ai facut publice cu toata decenta, chiar daca au socat pe multi

cat priveste porcaiala la care faci referire, mi se pare ca nu demult si tu te-ai porcait destul de urat cu un anume user, sau ma insel? si nu cred ca te-a cenzurat cineva...

fata draga...se vede ca numai romanca nu esti, ori esti batuta-n cap de nu intelegi...pe Honor bacii l-as pune la zid si l-as impusca,daca ti-e musai sa intelegi ad litteram...pt ca prin declaratiile lui instiga la revolta...MA AMENINTA PE MINE UN UNGUR NESIMTIT IN TARA MEA?...PUTINA RUSINE NU AVETI?...sunteti un neam nesimtit, pe toti cei nemultumiti i-as expulza, imi sustin afirmatiile,este opinia mea...
garbo052331
Postat pe 13 Iulie 2011 00:28
taci, fah...:)))
eu_geminy
Postat pe 13 Iulie 2011 00:32
ratuscaceaurata
Postat pe 13 Iulie 2011 03:26
ratuscaceaurata
Postat pe 13 Iulie 2011 03:27
as vrea eu sa fiu nebuna si sa nu am dreptate in privinta acestui subiect, insa din pacate veti ajunge intr-o zi si voi, romanii adevarati, la concluziile mele...habar nu aveti ce se ascunde sub zambetul fals a ungurilor...
acestea fiind spuse,eu ma retrag...fiecare e liber sa gandeasca ce doreste,eu mi-am exprimat opinia cu privire la acest subiect,nu am de gand sa ma cobor la tiganismele unora de pe acest topic...
garbo052331
Postat pe 13 Iulie 2011 09:38
De la: garbo052331, la data 2011-07-13 09:38:07as vrea eu sa fiu nebuna si sa nu am dreptate in privinta acestui subiect, insa din pacate veti ajunge intr-o zi si voi, romanii adevarati, la concluziile mele...habar nu aveti ce se ascunde sub zambetul fals a ungurilor...
acestea fiind spuse,eu ma retrag...fiecare e liber sa gandeasca ce doreste,eu mi-am exprimat opinia cu privire la acest subiect,nu am de gand sa ma cobor la tiganismele unora de pe acest topic...




am incercat sa te fac sa intelegi....ca si noi avem ganduri pe care le pastram in tacere si nescrise pe toate gardurile.....e bine sa sti ca socializarea are anumite legi....nu permite instigari !



ratuscaceaurata
Postat pe 13 Iulie 2011 10:18
Buna ziua Doamnelor si Domnilor! Parerea mea e ca nu UDMR-ul este problema in Romania. De fapt nici ungurii, nici tiganii, nici ..... nici o alta nationalitate conlocuitoare nu are o problema. Problema suntem noi ROMANII. Noi avem orgolii, suntem avizi de bani, putere, fitze .....si mai stiu eu ce. Numai noi romanii ne hulim in fata strainilor unii pe altii..... sa dam putin istoria in urma pentru a ne reaminti ca multi conducatori celebri ai acestei natii au fost ucisi datorita tradarii supusilor lor - adica tot romani. Nimeni din lumea asta mare nu ne obliga sa tradam, sa mintim, sa ne fie rusine ca provenim din aceasta tara. Sa luam lucrurile exact asa cum sunt, si cand vom constientiza ca regulile in aceasta tara le facem noi si nu altii, sunt convinsa ca acest subiect nu-si ar mai avea rostul. Noi, partidele de la putere n-am raliat de fiecare data cu UDMR-ul pt obtinerea voturilor .....tot noua ne-a fost rusine sa recunoastem ca din familii mixte roman-maghiar - naiba stie cum au iesit numai maghiari. Ca foarte multi tigani din Ardeal se declara maghiari.... si tot din astea s-au nascut de-a lungu' timpului si s-a ajuns in aceasta situatie. Iar acum in alta ordine de idei - am amici familii maghiare, am lucrat cu meseriasi maghiari sunt foarte buni, curati, ordonati, isi respecta cuvantu', termenele ..... ceea ce la o firma romaneasca cam ..... Este adevarat ca suntem si vom muri balcanici ....dar sa nu vedem numai paiul din ochiul altuia . Pe de alta parte maghiarii si-au cerut drepturile care au crezut ei ca li se cuvin.....si tot de romani li s-au acceptat, s-au votat, s-au creat scoli, universitati ... si cate si mai cate pt ei. Cu ajutorul cui?!!!! Al romanului care este avid de putere, de manipulare, de imbogatire peste noapte ..... In fine. Sa aveti cu toti o zi buna !
m_focsa
Postat pe 13 Iulie 2011 10:39
"Este adevarat ca suntem si vom muri balcanici"

Mare dreptate ai!
Nu sunt sasii, secuii, shvabii, turcii, grecii, aromanii,tatarii, rusii....lipseste careva?....de vina.
Cine sunt romanii de fapt si de drept?la rascruce de drumuri europene fiind, suntem un mix de cite natii?
E spiritul balcan vinovat? Poate, dar ma gindesc ca asa cum de la un copil astepti tot mai mult pe masura ce creste (ca se maturizeaza, nu?), tot asa ar trebui sa ridicam standardele si la noi cei considerati maturi deja.
Acolo unde triburile nu pot face grupari separate, trebuie sa fie o grupare rasiala(SIC) pentru ca asa e lasat de la Dumnezeu. Oricit ati fi voi de open mind si pro affirmative action, nu merge.
Chiar si in Biblie se vorbeste despre "neamuri", deci nu sunt eu care inventez asta. Sunt studii sociologice, de culturi si rase facute nu de neaveniti ca mine care sustin asta.
Da, toti suntem egali, dar unii sunt mai egali ca altii.

Si ca sa ve destindenti putin, vizionati un moment umoristic :
http://www.youtube.com/watch?v=LlKKkXQGrMQ
Ciresica
Postat pe 14 Iulie 2011 04:54
Nu stiu daca e vorba de "neamuri" .....neaparat.Eu simt ca e vorba de CONSTIINTA, de legea bumerangului.....ce dai aia primesti ..... Cred ca e vorba de faptul - sa revenim la Biblie - ca ceea de simti, ceea ce gandesti si cum de manifesti nu e la fel .....daca una din cele 3 ai smintit-o s-a dus - sa ma iertati - dracului tot. Pentru ca cei mai multi oameni isi traiesc viata prin verbul "a avea" ......si nu "a fi". Se tot bate apa-n piua cu "iubeste-ti apropele ca pe tine insuti". Dar inveti intro viata sa te iubesti pe tine? Simti ca te iubesti pe tine, ca te respecti? Pai daca niciodata nu ti-ai facut un "rectro", daca n-ai stat niciodata cu tine, nu ti-ai analizat niciodata propriile alegeri.....cum poti spune ca iubesti pe cel de alaturi - fie familie, fie prieteni .... orice?!!!!! Treaba asta nu iubirea e atat de simpla..... N-a spus nimeni sa-ti pui poza pe pereti ....dar...macar din cand in cand sa-ti pui tu intrebari pentru tine. Cel din fata ta e oglinda ta. Asa cum e viata de familie .... plina de compromisuri, de masti....imi place sau nu acea relatie, sta acolo ca asa TREBUIE. Sa-mi arate cineva unde scrie ce trebuie si ce nu. Nimic nu trebuie in lumea asta mare. Totul exista si-atat. N-ai sa vezi niciodata un maiestru spiritual cocosat, plin de boli, ursuz, neiubitor.... Asa functioneaza totul in lumea asta. Sunt convinsa de faptul ca atunci cand ne vom respecta noi romanii ca si natie....totul se va schimba in aceasta tara. O zi buna sa aveti si un sfarsit de saptama minunat!!!!!
m_focsa
Postat pe 15 Iulie 2011 07:59

ce, pana mea, e `rectro`?
esme
Postat pe 15 Iulie 2011 08:50
De la: esme, la data 2011-07-15 08:50:05
ce, pana mea, e `rectro`?

"RETRO" draga! .... si fii - te rog - atenta la text ...... bine?!!! Asa "puica" .... ca pentru unii e greu maica. Daca nu e......... nu-i nici un bai! vei intelege .... da' intro alta viata. Hai, pusi ....si nu fii trista ! Nu-ntelegi si gata!
m_focsa
Postat pe 15 Iulie 2011 19:48
focsa, ia fii tu atenta la cum, bigudiu` meu, scrii si nu mai face pe desteapta cu argumente ieftine, de piata! baga ochiu` ala cum trebuie la textul tau anterior si invata sa citesti si sa asezi literele in cuvinte, daca te impotmolesti inca! si vezi-ti tu de gainile si puicile tale, ca se pare ca asta te defineste! nu-mi spune tu mie ce trebuie sa inteleg si ce nu, caci te asigur ca ma descurc destul de bine la decodificari! chiar daca sunt sfertodoct scrise!

ai dreptate, pt unii e greu sa stie ce dreak scriu! dar pt tine e chiar un mister!
esme
Postat pe 15 Iulie 2011 19:54
CEL MAI BUN BANC N UNIUNEA EUROPEAN - Iti sta mintea in loc


95% dintre romni nteleg spontan limba moldoveneasca
Un studiu demarat de comitetul pe probleme de lingvism al Uniunii Europene a relevat, n mod absolut surprinzator, ca 95.26% dintre romni nteleg spontan limba oficiala a Republicii Moldova, respectiv, limba moldoveneasca. Fenomenul este cu att mai teribil cu ct limba n cauza este, dupa cum probabil se cunoaste, una dintre cele mai noi limbi indo-europene, aparuta pe planeta de abia doua decenii, mai exact, n anul 1989.Uluiti, cercetatorii britanici afirma ca singura explicatie plauzibila este ca romnii sunt nzestrati genetic cu inteligenta deosebita, talent n comunicare si o profunda nclinatie spre limbi straine. Un argument invocat n sprijinul acestei teorii este si acela ca procentul de 4.74% din populatie care nu manifesta o asemenea ntelegere spontana este reprezentat de minoritati nationale, n special, ungare, care de asemenea, nu nteleg nici limba romna. Studiul a fost demarat de autoritatile europene n ncercarea de a cuantifica necesarul de traducatori autorizati din limba romna n limba moldoveneasca.

DRAGUTA ESME ! TE-AI INDEPARTAT DE LA SUBIECT DE MULTA VREME. IAR DESPRE "INTELEGERE" ERA CHESTIUNEA AIA - DA' NUMAI DACA SIMTI SI INTELEGI - DE CONSTIINTA. NU CONTEAZA CE PRETINZI CA STII, CI CONTEAZA DACA AI INTELES! DUPA CUM ITI SPUNEAM, POATE INTRO ALTA VIATA VA VENI SI INTELEPCIUNEA PESTE TINE.
....vezi vorbeste si cu domnii de la Academia Romana - Institutul de Lingvistica sa-ti primeasca studiu asupra cuvantului "sfertodoct" . Poate va aparea si-n DEX!!!!!! (doamna draga conotatiile de la "bigudiu' meu", "pana mea" s.a.m.d. tot de "DOCT" tzine si mi se pare mie .....ca numai la intelectualii de mare clasa le-am mai auzit!!!!!)
m_focsa
Postat pe 16 Iulie 2011 06:54
"nimeni nu poate sa fie ranit decat de el insusi"

Diogenes a spus aceasta si avea dreptate. Experienta fiecarei persoane este creata in interior de catre ea insasi. Nimeni din afara ta nu iti poate spune ce inseamna un anumit lucru sau daca esti "ranit" sau nu.

Daca te simti ranit de ceva sau de cineva, aceasta este rezultatul deciziei tale de a te simti astfel.

Acest lucru poate fi dificil de acceptat, dar este adevarat. Insa, te poti razgandi in orice moment, despre cum anume te afecteaza un anumit lucru.

DRAGA ESME! DACA AM REUSIT SA TE ENERVEZ ... NU ACESTA A FOST SCOPUL MEU. SA AI UN SFARSIT DE SAPTAMA MINUNAT!!!!!
m_focsa
Postat pe 16 Iulie 2011 07:39
LILO
Postat pe 16 Iulie 2011 08:28
,focsa....sarea sau piperul??eu o prefer ca "planta aromata"....intr-o torida zi de iulie!!
ratuscaceaurata
Postat pe 16 Iulie 2011 13:40
focsa, n-ai reusit sa ma enervezi, intrucat esti prea `marunta`, ca sa caut in discutia cu tine vreo preocupare. nu e de-ajuns sa dai din gura fara sens, trebuie sa ai si ceva bun simt, alaturi de niscaiva doxa si oaresce manifestari `telectuale autentice si valide, daca ai pretentii sa-ti fiu interlocutor! deocamdata doar ma plictisesti cu veleitarismul si spoiala ta. wow, cred ca ma apuca cascatul! hai, pa! weekend placut!
esme
Postat pe 16 Iulie 2011 13:57
esme, o sa mori de plictiseala...si neinteleasa...
cu cine iti bati tu capul, mami? esti tzaca?

asa ma "plictisesc" si io in unele zile....
si ia mai renunta la atatea "cuvinte grele"...vrei sa omori nevinovati? ( v. saraci cu duhul)
dor72
Postat pe 16 Iulie 2011 14:06
caldura, doruleato! hahaha! ce noroc ca exista pretexte!
esme
Postat pe 16 Iulie 2011 14:20
De la: garbo052331, la data 2011-07-12 18:37:12
De la: pantera_neagra, la data 2011-07-10 20:56:45Da, imi crapa mie capul deja de atata aiureala cand avem altfel de probleme, mult mai serioase - tara arde si baba se piaptana, tipic!

ce mai cauti draga pe acest topic daca ai probleme mult mai serioase de analizat ori discutat?...
parca ziceai ca-ti crapa capul de la subiectul asta...iti sugerez sa "schimbi canalul" ca nu e pt capul tau,iar daca nu-ti convine ca tara in care traiesti se numeste Romania,sa-ti strangi bagajele si sa pleci...nimeni n-o sa-ti duca lipsa,te asigur...


1. ce caut eu pe aici nu-i treaba ta, cu atat mai putin nu esti in masura sa-mi sugerezi nimic!

2. pentru ultima fraza - rapot persoana!

3. nu mai spune 'teligento, chiar poti asigura pe cineva necunoscut de valoarea sau importanta lui - hai, fugi d'acilea ca ma faci sa rad!
panty_C
Postat pe 17 Iulie 2011 01:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Trgul mierii Campina 1 De la: Ridhima 19 Februarie 2009 14:55
momentan nu am prieteni...fr comentarii 70 De la: pantera_neagra 3 Ianuarie 2012 01:38
Iar frauda 1 De la: garbo110667 1 Aprilie 2010 22:11
Cumparaturi de pe Okazii.ro! Va rog sa ma ajutati prin completarea chestionarului! Multumesc anticipat 1 De la: Inesa_Munteanu_1 12 Martie 2016 13:54
Evenimente 12 De la: Ridhima 3 Mai 2010 22:14
Setari Cookie-uri