UDMR-o problema economica sau administrativa?

in urma declaratiei lui Kelemen Hunor/presedinte UDMR , ministrul culturii si membru al guvernului Boc,in care spune cu subiect si predicat ca daca romanii nu le satisfac cererile ungurilor din Romania, in cazul in care se va face reforma administrativ teritoriala asa cum o propune guvernul Boc .....se va repeta evenimentul din 1968,cand secuii au iesit in strada.ce se ascunde oare in spatele acestei declaratii?instigare?.... o problema economica sau una administrativa....sau doar distragerea atentiei poporului ....sunt romanii pregatiti sa faca fata acestui eveniment politic semnificativ ?este pregatit guvernul sa gestioneze acest eveniment politic?
ratuscaceaurata
Postat pe 19 Iunie 2011 15:08
am mancat atata friptura si am baut si....vin

acum in fac siesta

nu pot sa ma gandesc, nu pot sa raspund

dar daca ar veni americanii?
Eugenia69
Postat pe 19 Iunie 2011 15:13


lasa i sa vina..
or fi flamanzi saracii di iei
io le dau sarmalutze in foi de vitza...

LILO
Postat pe 19 Iunie 2011 15:19
lilo, eu le dau fasolica cu ciolan si mi-a mai ramas friptura pe jar

neam de neamul lor n-au mancat asaceva

doar daca nu-s plecati din romanika
Eugenia69
Postat pe 19 Iunie 2011 15:21
De la: Eugenia69, la data 2011-06-19 15:13:22am mancat atata friptura si am baut si....vin

acum in fac siesta

nu pot sa ma gandesc, nu pot sa raspund

dar daca ar veni americanii?




iti doresc siesta cat mai placuta....relaxanta....referitor la venirea americanilor,nu acum caci se pregatesc de o alta intrare in criza economica.de ce sa nu vina chinezii care sunt si finantatorii Americii??
ratuscaceaurata
Postat pe 19 Iunie 2011 15:54
ce nu intelg minoritarii unguri , inperiul austro-ungar nu se v-a mai forma, ei sunt cam maxim 4 mil. jumatate in acesta tara, secui mai putin, noi suntem evident mai multi, chiar daca au distrus vestigii arheologice importante in romania , tot nu au reusit sa ne sterga din istorie..... , 2 la mana barbarul atilla pentru ca era un barbar care traia in cort, daca ar fi gasit Transilvania libera s-ar fi asezat aici pentru calocul era mai bogat, nu in Panonia din mila marilor puteri ale lumii antice...... , in Transilvaniia au fost adusi de pshihopata lor regina maria teresia care se stie era deja dusa putin dupa ce i-a fost decapitata fiica cinste poporului francez pentru acest lucru de aia nu papa francezul varza acra calita:)))........apoi nici un alt popor minoritar nu are atatea drepturi cat au acesti "oameni' intr-o tara straina pentru ei la urma urmelor....... ar trebuii sa facem ca germanii daca am fi destepti , vrei cetatenia germana renunti la orice alta cetatenie.... deci vor cetatenia ungara adio cetatenie romana;.....altceva vor atatea drepturi .... istoric vorbind nici macar nu sunt o rasa europeana..... drepturile lor s-ar cam gasi pe undeva prin mongolia de nord daca imi aduc aminte..... dar , ei vor drepturi si autonomii , in orice caz raportat la populatia romaneasca a tarii ar cam trebui sa plece capul ....si sa isi vada lungul nasului...... si sa renunte la visele trianonice ... ca deja muti dintre ei nici nu mai sunt rasa mongoloida pura...... atata sau mixat in special cu moldovencele noastre cinste lor si sa le zapaceasca capul cat mai multe... in cativa ani nu stiu cine ar mai cere autonomia lor teritoriala... avand ca emblema o poarta in stil taranesc maramuresana, altceva de ce folclorul lor din ungaria nu semana cu al lor din Transilvnia? sau portul popular? pentru ca cei din ungaria si-au pastrat folclorul de tip nomad si muzica care seman izbitor de mult cu a altor etnici cortorari si ei provenit tot de prin asia :) au copiat de la port , dans , mancare tot c s-a putut de la romanii transilvaneni , atatea drepturi teritoriale... astia cand au fost adusi au cumparat teren aici , l-au adus cu ei din ungaria.... in sac .... si dragi romani nu va fie teama ca ies 200 de secui declarati in strada fluturandu-si cutitele de la cizma..... pana scot ei cutitul fereasca Dumenzeu de ciomagul romanesc...... romanul e bland din fire , dar daca este agresat fereasca-i sfantul pe aceia care atenteaza la integritatea lui.... romanul nu este prost ... romanul doar doarme de vreo 2000 de ani ......
gerald_hara
Postat pe 29 Iunie 2011 09:12
gerald hara..."....romanul doar doarme de vreo 2000 de ani ....."....oare atat sa fie?cam putini ..... gandesc ...ca maaaai de mult ,se doarme !....important este nu de cand.....ci pana cand?:.sml-confused0006:
ratuscaceaurata
Postat pe 30 Iunie 2011 09:41
2000 si ceva de ani de cand ne numim romani, ca existam aici de mai bine de 26000 de ani este altceva ...... doar nu degeaba primul schelet umanoid din lume s-a descoperit la pestera cu oase..... dar si acela aplecat in UK si nu s-a mai intors....... in tara acesta totul este corupt de la cel mai neinsemnat patron de chiosc pna la sf BOR.:)))) exemple ale superioritatii stramosilor nostri si ale continuitatii lor gasim tot timpul doar ca .... nu se poate ca acest popot sa fie o stea .... sau mai vechi sau mai superior decat poporul ales.......noi trebuie sa fim acuzati de holocaust ..... ca doar nu bunica mea sau ata a ascuns pe cineva in pivnita... ca doar nu au scapt cateva mii bune si au crapat cateva sute..... de aia salvati de ce nu se spune nimic.....
gerald_hara
Postat pe 1 Iulie 2011 07:58
hara....am revenit dintr-un mic concediu....referitor la cele scrise de tine iti voi raspunde ca binele si raul sunt doar chestiuni de perceptie....asa ca viata dusa de umanoizi trebuie sa suporte o mare schimbare....inainte ca ei sa distruga echilibrul universal!
ratuscaceaurata
Postat pe 6 Iulie 2011 13:21
De la: gerald_hara, la data 2011-06-29 09:12:43ce nu intelg minoritarii unguri , inperiul austro-ungar nu se v-a mai forma, ei sunt cam maxim 4 mil. jumatate in acesta tara, secui mai putin, noi suntem evident mai multi, chiar daca au distrus vestigii arheologice importante in romania , tot nu au reusit sa ne sterga din istorie..... , 2 la mana barbarul atilla pentru ca era un barbar care traia in cort, daca ar fi gasit Transilvania libera s-ar fi asezat aici pentru calocul era mai bogat, nu in Panonia din mila marilor puteri ale lumii antice...... , in Transilvaniia au fost adusi de pshihopata lor regina maria teresia care se stie era deja dusa putin dupa ce i-a fost decapitata fiica cinste poporului francez pentru acest lucru de aia nu papa francezul varza acra calita:)))........apoi nici un alt popor minoritar nu are atatea drepturi cat au acesti "oameni' intr-o tara straina pentru ei la urma urmelor....... ar trebuii sa facem ca germanii daca am fi destepti , vrei cetatenia germana renunti la orice alta cetatenie.... deci vor cetatenia ungara adio cetatenie romana;.....altceva vor atatea drepturi .... istoric vorbind nici macar nu sunt o rasa europeana..... drepturile lor s-ar cam gasi pe undeva prin mongolia de nord daca imi aduc aminte..... dar , ei vor drepturi si autonomii , in orice caz raportat la populatia romaneasca a tarii ar cam trebui sa plece capul ....si sa isi vada lungul nasului...... si sa renunte la visele trianonice ... ca deja muti dintre ei nici nu mai sunt rasa mongoloida pura...... atata sau mixat in special cu moldovencele noastre cinste lor si sa le zapaceasca capul cat mai multe... in cativa ani nu stiu cine ar mai cere autonomia lor teritoriala... avand ca emblema o poarta in stil taranesc maramuresana, altceva de ce folclorul lor din ungaria nu semana cu al lor din Transilvnia? sau portul popular? pentru ca cei din ungaria si-au pastrat folclorul de tip nomad si muzica care seman izbitor de mult cu a altor etnici cortorari si ei provenit tot de prin asia :) au copiat de la port , dans , mancare tot c s-a putut de la romanii transilvaneni , atatea drepturi teritoriale... astia cand au fost adusi au cumparat teren aici , l-au adus cu ei din ungaria.... in sac .... si dragi romani nu va fie teama ca ies 200 de secui declarati in strada fluturandu-si cutitele de la cizma..... pana scot ei cutitul fereasca Dumenzeu de ciomagul romanesc...... romanul e bland din fire , dar daca este agresat fereasca-i sfantul pe aceia care atenteaza la integritatea lui.... romanul nu este prost ... romanul doar doarme de vreo 2000 de ani ......
..................................................................................................................................
bravo!!!!!!!! ce bine sti tu istoria maghiarilor cine te-a invatat?
garbo102153
Postat pe 8 Iulie 2011 14:26
fac alergie la ungurii astia nesimtiti...nu ii suport...
celor de la conducerea udmr ar trebui in cel mai fericit caz sa li se puna catuse pt instigare si tupeu..daca ar fi dupa mine i-as pune la zid si i-as impusca,atata de mult ii urasc...
si pe urma as curata tara asta de gunoaie...incepand cu romanasii nostri tradatori de tara si terminand cu tot neamul asta nesimtit de bozgori pe care l-as expulza din tara si le-as lua cetatenia romana! MEARGA DRACULUI IN TARA LOR ! AICI E ROMANIA,NU UNGARIA!!!
nu ii suport...
garbo052331
Postat pe 10 Iulie 2011 10:54
de acord ....aici este ROMANIA si nu ungaria cui nu ii place la noi sa plece ......sa mearga sa se duca invartinduse . dar sa nu fie pusi toti la un loc pt ca nu isi risca linistea si familiile pt rahatii aia din UDEMR. NU POT SPUNE ca nu suport niste oameni pe care nu ii cunos personal ........dar nici nu i-as salva daca nu isi doresc cu adevarat.
floare_cu_colti
Postat pe 10 Iulie 2011 11:11
cand vine vorba de probleme ce tin de impartirea teritoriala si de drepturi cerute nefondat,credeti-ma pe cuvant ca toti sunt la fel...
ati fost vreodata in judetul Covasna,localitatea Sfantu Gheorghe sa vedeti ce e acolo?...mie ca roman adevarat ce ma declar,mi se ridica tensiunea...
aveti idee cum se simt romanii care locuiesc in acele tinuturi?...cat de traumatizati sunt copiii romani si in scoli unde li se vorbeste in ungureste?...vi se pare firesc ca un copil sa fie timorat ca i se vorbeste in ungureste si se simte marginalizat in propria lui tara?...am asistat la o discutie fara sa vreau in Sugas,magazinul lor central,o discutie intre o mama si un copil care,ducandu-se la cabinetul medical nu a putut spune asistentei medicale ce probleme are pt ca a fost intrebat in ungureste,el fiind minoritar...VI SE PARE FIRESC CA IN ROMANIA SA MA SIMT RAU CA NU VORBESC LIMBA MAGHIARA SI O VORBESC PE CEA ROMANA? ASTA E SENTIMENTUL CE-L INCEARCA TOTI ROMANII CE TRAIESC IN ACELE ZONE,DE LA MIC LA MARE...AVETI CUVANTUL MEU DE ONOARE...MA DUC PERIODIC IN ZONA ACEEA DIN MOTIVE PERSONALE...
AVETI IDEE CUM E CA IN TOATE MAGAZINELE IN CARE INTRI SA FI INTAMPINAT CU :"TESEK" ori "IONOPOT KIVANOK"...VAD CA NU STII UNGURESTE,DAR DE AIA NU S-AR DERANJA SA VORBEASCA IN LIMBA ROMANA! TI SE URCA TENSIUNEA...IMI VENEA SA LE IAU DE PAR TOT PERSONALUL !!!
AVETI IDEE CUM E CA ARMATA ROMANA SA FIE LUATA PESTE PICIOR SI BATJOCORITA DE UNGURI IN PROPRIA TARA? IAR CAND MERGI PE CALE LEGALA SA ITI REZOLVI PROBLEMELE CE TIN DE ADMINISTRATIE,SA-TI RADA UN UNGUR IN FATA SI SA NU AI CASTIG DE CAUZA PT CA CEI CE-TI JUDECA CAZUL SUNT UNGURI???!!!
ASTA SE INTAMPLA IN TARA ROMANEASCA ! LUCRURILE SUNT F GRAVE CA NU AVEM PUTEREA SA PUNEM PICIORUL IN PRAG SA NU ACCEPTAM! SUNT DE VINA TRADATORII DE TARA DE LA PUTERE SI NU NUMAI...FIECARE ROMAN IN PARTE E DE VINA PT CA NU LUAM MASURI PENTRU CA,COPIII NOSTRI SA NU SE SIMTA LEZATI CA VORBESC LIMBA ROMANA IN PROPRIA LOR TARA !!!
garbo052331
Postat pe 10 Iulie 2011 18:59
ratuscaceaurata
Postat pe 10 Iulie 2011 19:05
da...da...vor sa ne anexeze ungurii...sa ne ia biata tarisoara si sa ne subjuge... ia puneti voi de un miting...sau mai bine nu! chemati minerii, sa le planteze oarsice panselute in cap

nu-mi vine sa cred ca citesc asa ceva...mai ales interpretarea fantezista a a istoriei de catre gerald si epitetele tip "bozgori" a cenepeului 331

vai de steluta voastra...
michelle_
Postat pe 10 Iulie 2011 19:12
esti macinata de ura, mamica 331, asta-i problema ta - vezi ca-ti cauzeaza la ficat
panty_C
Postat pe 10 Iulie 2011 19:22
numai un Vlad Tepes ne mai salveaza...dar cum sunt doar vise vise...,prefer varianta cu minerii...:) le-ar arde doua de s-ar satura sa ceara ce nu li se cuvine...
vai de steluta ta,se vede ca habar nu ai in ce lume urata traiesti...ori esti de-a lor...
garbo052331
Postat pe 10 Iulie 2011 19:27
si ca sa nu va mai obositi facand speculatii, va spun ca eu nu numai ca am prieteni unguri, oameni minunati si deosebiti, dar mai am si un bunic, tigan ungur, hehehe
deci e vai de capu' meu, si cu sange unguresc si cu sange tiganesc, nu mai conteaza ca e diluat
michelle_
Postat pe 10 Iulie 2011 19:29
hehehe...corinas, incep sa fiu teribil de mandra de bunicu'
michelle_
Postat pe 10 Iulie 2011 19:32
mda... inca doi imbecili habarnisti, insarcinati cu propaganda infecta...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 10 Iulie 2011 19:32
gemy, parca citeam din cartile comuniste, ori din ilustrele elucubratii ale lu' nea nelu, hehehe...
michelle_
Postat pe 10 Iulie 2011 19:35
Na, eu am mai zis-o si o repet - sunt EUROPEANCA - adica 50% romanca, 25% unguroica, 12.5% frantuzoaica, 12.5% nemtoaica - si nu ma iau, eu pe mine, de par niciodata

P.S. si tata, care nu avea nici un strop de sange roamnesc, vorbea si scria o romaneasca literara, corecta, care nici nu se compara cu ce citesc pe acilea la cei ce-si dau cu...(numa' oleaca n-am zis - ptiu) in piept cu romanismul lor patriotic
panty_C
Postat pe 10 Iulie 2011 19:36
da' nici in cartile comuniste nu si-au permis sa scrie asemenea aberatii...
vadim a inceput, dupa '90, cu cretinismele astea, in "Porcaria Mare"...
ca sa aiba ce citi tzatzele cu nevoi speciale.:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 10 Iulie 2011 19:37
ii urasc de moarte...
draga pantera,visezi frumos daca ai impresia ca ei te au la suflet...
mai mergeti prin vacante si in zonele problema sa va convingeti singuri
/singure daca stau lucrurile sau nu cum le-am prezentat...
habar nu aveti...
garbo052331
Postat pe 10 Iulie 2011 19:39
331, n-am sa-mi neg nici un parinte - nu suport extremistii - nici de o parte, nici de alta! Atat

In rest - e ceva normal - ura naste si atrage ura - la tine e problema, zic eu! Pace tie!
panty_C
Postat pe 10 Iulie 2011 19:43
tanti aglae, next...ca nu stii pe ce lume esti

corinas, stii care-i faza nostima? ca ungurii de la Szeged au invatat romaneste, ca sa se poata intelege cu noi cand merem la cumparaturi
gemy, din pacate, sunt multi care stau cu gurile cascate cand abereaza vadim ala...ca ala abereaza pentru un anumit segment al populatiei, hehehe

ps: "merem" ala e regionalism...cine stie, cunoaste...
michelle_
Postat pe 10 Iulie 2011 19:47
De la: garbo052331, la data 2011-07-10 19:27:13numai un Vlad Tepes ne mai salveaza...dar cum sunt doar vise vise...,prefer varianta cu minerii...:) le-ar arde doua de s-ar satura sa ceara ce nu li se cuvine...
vai de steluta ta,se vede ca habar nu ai in ce lume urata traiesti...ori esti de-a lor...



sa fim rationali.....putem comenta fara excaladari ....pentru a nu da nastere la interpretari....e bine sa eviti "solutiile instigatoare"......
ratuscaceaurata
Postat pe 10 Iulie 2011 19:49
michelle, si eu stau cu gura cascata, cand abereaza vadim.
de ras. :P
:)))
eu_geminy
Postat pe 10 Iulie 2011 19:49
dap, mie automat imi apare in fata ochilor reclama aia de la altex, cu designeru' de halate
michelle_
Postat pe 10 Iulie 2011 19:53
panty_C
Postat pe 10 Iulie 2011 19:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
momentan nu am prieteni...fr comentarii 70 De la: pantera_neagra 3 Ianuarie 2012 01:38
proteza la picioru drept 2 De la: cricat 1 Octombrie 2011 11:24
CAMPIONATUL INTERNATIONAL DE GATIT IN AER LIBER 3 De la: fernanda 28 August 2008 15:37
Carnavalul clatitelor, Prejmer, 2009 1 De la: Ridhima 11 Februarie 2009 13:54
ce snt și cum funcționeaz turbinele electice.? 36 De la: sora_ilsi 28 Martie 2011 23:26
Setari Cookie-uri