va rog sa ma ajutati!m'am indragostit de un baiat in zodia balantei.

am mare nevoie de ajutor!
dupa 8 luni de relatie cu un baiat in zodia balantei simt cum imi distrug sufletul.mi'am pierdut echilibrul meu obisnuit, pur si simplu nu mai sunt eu!simt doar durere si dragoste.atat.iar cele doua osicleaza in mod repetat.nu mai pot.tot ce citesc despre barbatul in aceasta zodie ma ingrozeste, dar pur si simplu nu il pot parasi.neam cunoscut la liceu.de acolo a inceput tot.el e coleg de clasa si de banca cu mine.la inceput nu lam iubit.doar treceam printro perioada vulnerabila si eram cu garda jos.dar ma facut in timp sal iubesc.sa bazat pe faptul ca nu il pot parasi, pt k asa sunt eu. nu am motiv.e un baiat bun si il iubesc,ma iubeste, dar ne facem rau reciproc.a fost alaturi de mine cum nu a mai fost nimeni.mia oferit dragoste si afectiune..simt cat de mult ma iubeste.dar nu pot conta pe asta..pe stabilitatea sentimentelor lui, p durata acestora.ma simt cu adevarat iubita, dar pretul pt aceasta dragoste este multa durere.este instabilitate.pur si simplu se supara din orice!am impresia k ar trebui sa fiu perfecta ..iar atunci knd nu sunt se supara foarte tare.cum sa nu il iubesti!?are un suflet imens, si simt ca viata lui sar incheia dak mas desparti de el, si a mea la fel.vad ca sufera cu adevarat de fiecare data knd se simte ranit.e sincer.eu mias reveni dupa o despartire, dar el probabil ca ar recurge la un gest necugetat.cel mai grav e faptul ce neam atasat foarte mult unul de altul.iar eu il ranesc si nu stiu cum.iar el ma raneste la randul lui,dar evit sai spun asta, pt k stiu k ias provok si mai multa durere.pur si simplu am devenit dependenta de el.si ma doare cand il ranesc.stiu ca dragostea noastra este una pura, sincera, imensa, dar nu cred ca suntem facuti sa supravietuim impreuna.nu pot trai nici cu el, nici fara el.e ca un drog si simt ca intro zi dragostea asta o sami distruga sufletul in asa masura inkt sa nu se mai pota refak dak nu ne despartim.simt k o sa vina o zi in care o s clachez, knd nu o sa mi simta nimic pt mn, pt k din dragostea asta ma alimentez, ma facut sa fiu scopul lui in viatza, miam lasat mintea manipulata..realizez asta, dar nu ma pot impotrivi.el nu e constient de lucrurile astea.il iubesc enrom, dar vreau sal eliberez, si sa fim amandoi fericiti.nus pun ca alturi de el nu sunt fericita, chiar foarte,dar ranile provocate umbresc mult acesasta fericire.simt ca nu pot continua o relatzie care nu are echilibru...nu e consant acest sentiment si aceasta armonie.
fetitza95_yahoo_com
Postat pe 22 Mai 2011 16:55
da' ce precoce esti, pisi...
16 ani si se pare ca ai inceput "relatia" la 15...
adevarul ca nici plozii nu mai sunt cum erau odata, hehehe...
michelle_
Postat pe 22 Mai 2011 17:26
nu stiu ce intelegeti dumneavoastra pirn termenul"relatzie"..dak va ganditzi la o relatzie sexuala, nu avetzi dreptate!nu e nimic gresit in a avea un prieten daca stii unde si cand sa te opresti!;):)
fetitza95_yahoo_com
Postat pe 22 Mai 2011 17:43
termenul "relatie" este muuuuult prea complex pentru varsta ta
e nashpa rau cand esti mic, si aia mari te iau peste picior, si se cred superiori, este?
grea e adolescenta, dar si frumoasa...
michelle_
Postat pe 22 Mai 2011 17:47
e si grea si frumaosa.doar unele persoane..probabil geloase,,,nu vreau sa zic la general..ne iau peste picior.asa e viatza.trebuie sa te luptzi cu totate rautatziele din lumea asta.:)
eu zic k nu e nimic in neregula dak foosesc ttermenul relatie, k asta est in definitiv!:)
fetitza95_yahoo_com
Postat pe 22 Mai 2011 17:50
e si grea si frumaosa.doar unele persoane..probabil geloase,,,nu vreau sa zic la general..ne iau peste picior.asa e viatza.trebuie sa te luptzi cu totate rautatziele din lumea asta.:)
eu zic k nu e nimic in neregula dak foosesc ttermenul relatie, k asta est in definitiv!:)
fetitza95_yahoo_com
Postat pe 22 Mai 2011 17:50
eu zic ca la varsta mea am o relatzie, nu la a dumneavoastra, cu tot respectul.
de la 20 si..30 d ani ar trebui sa incepi sa ai o casnicie nu o relatzie..si de aceea mi s'a parut absolut firesc sa folosesc acest termen
:)
fetitza95_yahoo_com
Postat pe 22 Mai 2011 17:53
dar ce-ti pasa tie de ce spun altii? stabileste-ti prioritatile si iubeste-te, inainte de orice, pe tine!
esme
Postat pe 22 Mai 2011 17:53
problema e ca ..nu stiu cum sa ma iubesc.
fetitza95_yahoo_com
Postat pe 22 Mai 2011 17:57
vezi fetitza, asta face diferenta....
dor72
Postat pe 22 Mai 2011 18:00
ce anume face diferenta?in legatura cu ce?
fetitza95_yahoo_com
Postat pe 22 Mai 2011 18:03
nu stii cum sa te iubesti...pentru ca abia incepi sa inveti...tatonezi, explorezi, compari, cantaresti...esti pe taram necunoscut...
pentru cei " mai cu experienta" ca sa zic asa, sunt etape cunoscute, intr-o oarecare masura.
au fost traite deja cateva experiente si comparatia se face in raport cu sine , in functie de experienta dobandita ( sau nu)
dor72
Postat pe 22 Mai 2011 18:07
nici eu nu ma exprim bine
prin" nu stiu cums a ma iubesc" ma refream la faptul ca nu'mi palce nimic la mine si nu gasesc ceva care sa pot sa iubesc..mi'e imporsibil sa fac asta.
fetitza95_yahoo_com
Postat pe 22 Mai 2011 18:09
fetitza, incearca sa te cunosti pe tine, evalueaza-te, constata, vezi ce te intampina si te implineste, vezi ce te ajuta sa te dezvolti ca individ, cauta sa afli ce-ti doresti, ce visezi, ce nazuinte ai, dar fara a uita de o anume edificare morala, si atunci go for it! ascultand materia, care esti, vei constata ca nimeni nu te poate cunoaste mai bine decat tine! si lasa-i pe altii sa spuna ce vor, sa comenteze cum stiu! cel mai bine e sa te doara fix in...cot ori in ce parti anatomice doresti! si vei putea face asta, atat timp cat stii ca tu esti cel mai important lucru in ce te priveste.
esme
Postat pe 22 Mai 2011 18:11
speram sa gasec un ajutor aici...un sfat...:-s
fetitza95_yahoo_com
Postat pe 22 Mai 2011 18:12
adica nu ai inteles nimic din ce s-a postat aici?
pai atunci, cum preconizezi ca se va materializa ajutorul pe care il astepti?
dor72
Postat pe 22 Mai 2011 18:14
despre mine pot spue ca ma cunosc...pana cum asta am facut toata viatza am stat cuminte si am analizat, am invatat.dar acum numai e vb d asta..e vb despre o decizie..despre ceva ce nu stiu ce , cum si daca sa fac.ar fi usor sa nu'mi pese..dar nu pot.
multumesc mult pt ajutor!
fetitza95_yahoo_com
Postat pe 22 Mai 2011 18:14
nu vazusem ultimul mesaj.si pana acum mi s'a spus sa ma cunosc.asta e bifat p lista.c altceva ar trebui?
fetitza95_yahoo_com
Postat pe 22 Mai 2011 18:16
asta este un semn foarte bun pentru varsta ta...e semn de maturitate si responsabilitate...e laudabil daca ai dileme si daca stai si cugeti...cei de o varsta cu tine nu au asemenea "preocupari"...poate 80 % din ei
cu siguranta exista persoane de incredere in viata ta care te-ar putea sfatui...cu care ai putea sa vezi diferitele aspecte ale problemei tale...si abia apoi sa incerci o decizie finala...cand esti sigura ca ai luat in calcul toate variantele posibile...
dor72
Postat pe 22 Mai 2011 18:17
incerc pe cat se poate.k viatza m'a invatzat ca asa trebuie.si asa mi se pare normal.
multzumesc foarte mult pt sfaturi!m bucur k cineva isi sacrifica din timp si imi asculta problemele:)nu am spus!:)
fetitza95_yahoo_com
Postat pe 22 Mai 2011 18:20
pisi, sper ca decizia aia nu o fi la ce ma gandesc eu...
daca aia e, eu zic sa mai astepti
michelle_
Postat pe 22 Mai 2011 18:23
pai am incercat sa intor problema p toate fetzele...sa o analizez..sa iau in calcul posibilitatzile..da' nicicum nu iese bine.nu stiu defapt unde iese
.iar prietenii..majoriattea nu prea ma pot sfatui in porblema asta..unii nu vor sa aiba o influentza prea mare asupra deciziilor mele..iar altzii.pur si simplu nu au doza necesara de maturitatea pt a intelege si a da un sfat bun...
fetitza95_yahoo_com
Postat pe 22 Mai 2011 18:23
la ce decizie anume va ganditzi?
fetitza95_yahoo_com
Postat pe 22 Mai 2011 18:24
lipseste un adult din ecuatie...acolo vei gasi probabil raspunsul ( pe care vad ca il ai conturat, bravo)
daca nu esti de acord cu prietenii, e clar ca judecata ta este mai departe de a lor...este foarte bine. important este sa nu cedezi presiunilor grupului, pentru a le face pe plac...
totusi, nu este un adult de incredere in preajma ta? ( mama?!)
fetitza, daca suntem adulti, nu suntem neaparat bagaciosi...tu hotarasti cat si ce vrei sa spui...
cu siguranta ai priceput perfect ce ti-a spus michelle
dor72
Postat pe 22 Mai 2011 18:27
hai ca nu esti fata proasta, mami...
da' chiar! tu cu mami tau ai vorbit? ca asa ar fi normal

dor, a crapat un drac...iote ca amandoua ne-am gandit la aceeasi chestie...la secunda as spune
michelle_
Postat pe 22 Mai 2011 18:27
nu exista presiune din partea grupului de prieteni.slava Domnului!

si nu, nu locuiesc cu parinztii mei, iar sora mea...sa zicem ca nu mai stie sa asculte, sau nu are chef de problemele mele..pt k le are pe ale ei..nu prea am pe cine ma baza.probail si de asta am ajuns sa ma atasez atat de mult de acest baiat.probabil.
fetitza95_yahoo_com
Postat pe 22 Mai 2011 18:29
o decizie?mie in momentul asta imi trec doar trei variante prin minte..si nu stiu la care anume s'a referit dumneaei.
fetitza95_yahoo_com
Postat pe 22 Mai 2011 18:31
dumneaei nu stie decat daca i le spui nu ghiceste ganduri..
Freya__
Postat pe 22 Mai 2011 18:33
of, micuta de tine...tu ai nevoie sa vorbesti cu cineva si nu e nimeni care sa te asculte...
hai sa-ti mai zic ceva...stiu ca ti se pare greu acum, sau crezi ca problemele sunt insurmontabile, dar te asigur eu ca nu e chiar asa...
o sa treaca, fetita mica...toate trec...tu fii doar inteleapta...
michelle_
Postat pe 22 Mai 2011 18:33
inteleapta?sa nu iau o decizie gresita?
prin asta va refriti la a rezolva problema prin a....hmm..cum sa ma exprim..prin a ceda?nu.nu e vb d asta.eu chiar am o problema.e adevarat, am nevoie sa fiu ascultata, dar nu are cine.si de acea am cerut un sfat aici..
fetitza95_yahoo_com
Postat pe 22 Mai 2011 18:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dilema parinteasca 9 De la: garbo265966 21 Iunie 2012 15:06
CE INTELEGETI PRIN CUVINTUL M-AM SATURAT DE ROMINIA? 11 De la: LILO 4 Ianuarie 2010 10:24
FRIZURA !! 2 De la: garbo_497815 8 Octombrie 2019 19:38
Petitie impotriva tratatului ACTA.- a venit timpul sa invingem! 1 De la: angi_san2001 3 Martie 2012 11:34
DESPARTIRE DUREROASA PENTRU UNUL DIN NOI 53 De la: karamihaela 21 Martie 2011 17:29
Setari Cookie-uri