UN SFAT VA ROG, DIN PARTEA CELOR CARE S-AU CONFRUNTAT CU O PROBLEMA ASEMANATOARE!!! NEED HELP!!!

charmelen,te salut...
acum,pe mine ma ''ofuscheaza'' rau astia de se dau gogosele umflate cu aer ''chior''...
oricat s-ar bate cu pumnii in pieptul lor cel de otel,nu ma pot abtine sa le spun ca nu sunt singurii traiti prin nord america,si,ca, evident mai suntem si altii care stim cum e cu casele astea ''achizitionate''(cele cu 5 camere in special:P)...pai pana simti ca e a ta ,platesti rate 25 daca nu 35 de ani(in functie de rata pe care o alegi),si iote asa ajungi la 50-60 de ani si poti spune ca ''am casa mea''!!!
iar la afirmatia lui bula...eu il pup si pe el...cand credeam ca am scapat de hainele dochiei,uite ca mai trase o ninsoare de vreo cateva ore(ieri)...si iar am scos canadiana la purtare...
namyi
Postat pe 18 Aprilie 2011 14:50
De la: namyi, la data 2011-04-18 14:50:44charmelen,te salut...
acum,pe mine ma ''ofuscheaza'' rau astia de se dau gogosele umflate cu aer ''chior''...
oricat s-ar bate cu pumnii in pieptul lor cel de otel,nu ma pot abtine sa le spun ca nu sunt singurii traiti prin nord america,si,ca, evident mai suntem si altii care stim cum e cu casele astea ''achizitionate''(cele cu 5 camere in special:P)...pai pana simti ca e a ta ,platesti rate 25 daca nu 35 de ani(in functie de rata pe care o alegi),si iote asa ajungi la 50-60 de ani si poti spune ca ''am casa mea''!!!
iar la afirmatia lui bula...eu il pup si pe el...cand credeam ca am scapat de hainele dochiei,uite ca mai trase o ninsoare de vreo cateva ore(ieri)...si iar am scos canadiana la purtare...


salut namyi:
canadiana sa traiasca, ca tine uniti toti romanii faini all over the world si face sa ni se rupa de cei naspa.
charmelen
Postat pe 18 Aprilie 2011 15:50
char
ive asta ,inca-i ok...
hai sa-ti zic o povestioara in 10 randuri:
aveam niste cunoscuti romani,care de cand au lasat in urma romanica,nu au mai vrut sa stie nimic de ea de la A la Z...de craciun ,colinde englezesti(dupa 3 zile de jingle bell si winter wonderland am zis ca ma cufund 2 ani in launtrul lui hrusca),pastele deja il faceau pe cel catolic,cand mergeau la shopping,numai daca le interfereau antenele ceva cuvinte ''traditionale'' o luau la goanaaaa,sau incepeau sa vorbeasca in engleza(stalcita si cu un accent puternic rusesc :P).
asa de enervanti erau incat de ziua lor aniversara,am cumparat 30 de stickere cu romania(de la un romanian store) si le-am lipit pe masina lor draga si scumpa ,de s-au chinuit 3 zile sa le inlature...cert e ca nu mai tinem legatura pt ca suntem ''prea romani'' si ne fouteam banii mergand in romanica in vacante ,si nu in dominicana sau cuba ca ei.
asa ca eram niste prosti,care inca ne incapatanam sa nu renuntam la a ne vedea familiile...
namyi
Postat pe 18 Aprilie 2011 16:06
namyi, stii cum e cu astia de "nu vor sa mai auda de romania"? cam ca aia din calgary: cand ii auzi ce si cum vorbesc, zici ca au scapat din cine stie ce cocina cand au plecat din tara. in schimb, cand le face cineva o oala de sarmale sau niste carnati ca de craciun, ii auzi "bun ca acasa!"
eu unul sunt satul de parvenitii astia care acolo se taraie de pe o zi pe alta sau care -am auzit-o si pe asta- se plang tot timpul rudelor din romania ca o duc greu, ca sa nu le ceara aia bani
Thor_again
Postat pe 18 Aprilie 2011 16:10
tinere...acum pe unii ii mai si inteleg.uneori cheltuielile pe luna ajung si 5000$...dar o duci bine ,mananci ce vrei,daca n-ai copii iesi unde vrei si tot asa...
cel mai nasol e cu facturile la gaz si curent,asta daca nu stai si ingheti in propria-ti casa(la 17 grade ca unii).
noi platim 400 gazul si 300 curentul(si toti vecinii se mira,dar cand mergi la ei tre sa ai si tricou si bluza si o vesta ceva just in case).
cat nu l-am avut pe niko,mergeam de 2-3 ori in romania pe an pt ca ne placea(e monotona viata aici,dar unii prefera sa spuna ca au the best time of their life,doar sa -i atinga pe cei de acasa,sa vada ei ce gogomani sunt si cum au ei piscine si masini tari,de 10k la mana a 2-a).
cunosc o tanti pe aici(de prin borosani),care in ziua nuntii mele,ma intreba''si unde mergeti in luna de miere?'',la care i-am raspuns frumos(era 1 oara cand o vedeam in viata),ca in romania la familie...mai thorele sa vezi ce-a sarit de cour''cum???la groapa de gunoi???ohhhh god!sunteti crazy...eu n-as mai cadea la groapa de romania''(cuvintele exact rostite de ea,pe care nu le voi uita ever)...i-am spus ca eu n-am trait nici in groapa,nici in gunoi,iar daca ea asa considera satul natal,asta e...mi-e sila si acum cand imi amintesc...e dureros ,pt ca 90% sunt prefacuti,nu sunt uniti,te mananca cand ti-e mai drag,te-ar lovi si in propriati casa si s-ar hrani cu ficatii tai...noi pastram distanta cu cei care nu merita sa ii avem in preajma,pt ca ne-am cam ars
hai ca m-am intins...
namyi
Postat pe 18 Aprilie 2011 16:25
aia din calgary thor?sunt ok ca fac bani...aia din montreal sunt mai amarati...stau ca indienii cate 12 in apartament si traiesc din alocatia copiilor,iar cand merg in vizita in romania,numai la gucci si ''verseis'' ii vezi si cu sacose de rafie
hai ca ma oripilez
namyi
Postat pe 18 Aprilie 2011 16:27
Intotdeauna am fugit si scirbit barbatii{femeile} care-si vorbesc de rau prietenele,sotiile{prietenii,sotii}!!Spune ceva despre caracterul lor murdar!Am admirat pe cei care vorbesc frumos despre partenerii lor,chiar daca o receala in acea relatie a intervenit! M-as "murdari" pe mine daca as spune ceva rau de partenerul meu! E ca si cum ai alege o haina pe care s-o imbraci,dar apoi spui ca e urata,sifonata,stramta,larga..de parca nu singur ai ales-o?!Asa si cu partenerii,singuri ni-i alegem!Daca ii povestim de rau,pe noi ne descriem!
elisabeta_boia
Postat pe 18 Aprilie 2011 21:54
De la: betty37, la data 2011-04-18 21:54:36Intotdeauna am fugit si scirbit barbatii{femeile} care-si vorbesc de rau prietenele,sotiile{prietenii,sotii}!!Spune ceva despre caracterul lor murdar!Am admirat pe cei care vorbesc frumos despre partenerii lor,chiar daca o receala in acea relatie a intervenit! M-as "murdari" pe mine daca as spune ceva rau de partenerul meu! E ca si cum ai alege o haina pe care s-o imbraci,dar apoi spui ca e urata,sifonata,stramta,larga..de parca nu singur ai ales-o?!Asa si cu partenerii,singuri ni-i alegem!Daca ii povestim de rau,pe noi ne descriem!


betty...mi-a stat inima-n loc ca zisesi de mine si pretenarii care fug de romania...
acu' pot rasufla usurata ca am citit ce scrrie initiatoarea topicului
namyi
Postat pe 18 Aprilie 2011 22:06
Da Namyi,ca asa se intampla pe aceste topicuri..se pleaca de la o tema-si se ajunge la te miri ce?Dar si asta are farmecul ei!Eu ,personal n-am nimic inpotriva celor care cauta mai binele lor in alte tari-e dreptul lor!II admir ca au curajul s-o ia da la capat undeva unde pana si limba le e necunoscuta bine,nu mai vorbesc ,de obiceiurile pe care trebuie sa le invete..Eu,recunosc nu as avea acet curaj..si dupa lozinca"sunt nationalista convinsa"imi ascun lasitatea...!!E drept si ca am o varsta cand mai greu te rupi de natal,mai am si un serviciu multumitor,si mi-am aranjat deja fata la casa ei,deci nu mai are asa mult nevoie de ajutorul meu...Sarbatori Fericite !oriunde va aflati!
elisabeta_boia
Postat pe 19 Aprilie 2011 09:16
betty...atata timp cat esti multumit/a in lacasul tau...jos palaria!
e destul de complicat acum...in aceste vremeuri,cand majoritatea salasluim intr-o nemultumire continua(ma incadrez)...
no,sunt multumita de viata mea,dar parca as vrea sa castig si la lotto,sa ma mult in sud la caldurica,si sa am umbra numai acolo unde stiu eu...ca de frig ma saturasi
sarbatori fericite si tie betty si ai grija de tine!
namyi
Postat pe 19 Aprilie 2011 14:46
Draga mea, ai pierdut un baiat deosebit.............O zi buna!
garbo169558
Postat pe 19 Aprilie 2011 18:24
eu asa cred ca nu trebuie sa piu suflet el na fost sa fie iar acum in zilele noastre e la modo sa inseli sa te desparti sa schimbi parteneri......sigur n-ar trebui sa te umilesti jignind-o pe cealalta ..asta pentru ca el e fustangiu fa-ti alt prieten si cadn simti ca ai gasit omul potrivit devi ceva mai serioasa....parerea mea ca nu mai sunt oameni seriosi in ziua de azi trebuie sa-i i-ei asa cum sunt
garbo095748
Postat pe 22 Aprilie 2011 16:01
DRAGA UITA-L nu merita sa te uiti inapoi si daca mai incerci sa despici firul in patru iti faci tie rau nu lui ,el e bine mersi si tu suferi si iti pui intrebari la care nu vei gasi raspunsuri.barbati toti sunt niste mitocani "iti spun eu femeie cu experienta -am 18 ani de casnicie" -si inca nu miam schimbat parerea .
garbo009571
Postat pe 27 Aprilie 2011 10:17
da,ai fost sigur number one,pentru un timp.
poate ca daca nu ii spuneai sa va despartiti,nici nu se intorcea la ea.
d
daniilia
Postat pe 1 Mai 2011 00:46
De uitat nu a uitat-o deoarece sa opus sa se discute despre fosta , multore nu le place sa vb despre trecut . Cat despre el pot spune ca statea cu tine dar tot cu gandul la ea (fosta)
garbo062494
Postat pe 1 Mai 2011 20:32
Domnisoarelor si domnilor,cred ca mai bine v-ati preocupa de gramatica limbii romane...te apuca durerea de cap cand citesti...si mai sunteti si studente...ai,ai...
garbo006242
Postat pe 2 Mai 2011 02:00
De la: Ive32, la data 2011-04-17 16:58:02Nu ai insemnat nimic pt el! Ai fost o carpa! Pelerina in caz de vreme rea! Sa sti si tu don`soara un barbat cand sta cu o femeie ceva timp , e logic ca a fost ceva remarcabil in viata sa, si nu o poate uita asa usor. Iar prin faptul ca dupa despartirea voastra a decis sa se intoarca la ea si nu la oricare 100000 de femei care sunt pe lumea asta, inseamna ca tot timpul a avut sentimente pentru ea mai puternice decat ptr tine, altfel nu ii mai acorda sansa sa de impace, mai ales daca despartirea a fost cauzata de fosta. Parerea mea e ca tot timpul a fost mai presus decat tine, si locul ei in inima lui al ei a ramas tot timpul, repet: DATORITA FAPTULUI CA A DECIS SA LUPTE PTR EA IN FINAL, SI NU PENTRU TINE! Asa ca lasa-ne cu subiectele astea nasoale zau


sunt de-acord cu tine!
carm3ns
Postat pe 3 Mai 2011 12:57
Imi pare foarte rau, dar nu cred ca ai insemnat mai mult decat o buna colega, se pare ca el ti-a spus de la bun inceput ca nu are nimic clarificat cu fosta relatie si trebuia sa-ti dea de gandit de cand a intervenit in discutia cu colegii ca nu aveti nici un viitor. Nu stiu de ce il mai suni. Nu stiu de ce ti-ai imaginat ceva din relatia cu el, dar cel mai intelept ar fi daca ai tinut macar un minut la el, sa-l lasi in pace de tot. Respecta-i relatia si lasa-l in pace ! Te va aprecia mai mult asa, decat daca il stresezi incontinu. Nu a fost sa fie al tau. Muta-ti gandul si te du !
garbo037104
Postat pe 6 Mai 2011 22:11
in primul rind, nu pot sa zic ca nu te inteleg... Adica nu inteleg intrebarea.
O inteleg perfect.
In al doilea: sentimentele nu sint "cantitative". In ce masori "mai mult"? Care sint criteriile de concurenta?
In mod cert, fiecare ati insemnat ceva. Fiecare om alaturi de care petrecem un timp inseamna ceva pt noi, altfel de ce am face-o?

quasaria
Postat pe 6 Mai 2011 22:27
mda...
io zic ca toate framantarile astea nu au ca substrat jelirea unei posibile iubiri,ci mai degraba jelirea imaginii despre sine stirbite...

totul se reduce la "ce are aia si io n-am?"
precizilla
Postat pe 6 Mai 2011 22:35
aia i se potriveste LUI. Degeaba vezi ditai frumusetea de pantof, daca nu-ti vine tie... na, asa si cu relatiile astea. Pana mea, ce face mediu'concurential din oameni....

Iar daca nu poti sa traiesti fara sa demonstrezi ca tu esti mai frumoasa si mai desteapta, nu te opreste nimeni sa devii. Si sa demonstrezi asta.
Numai ca, dupa ce vrei reusi, nu o sa iti mai foloseasca la nimic. Poate doar la efectul artistic. Adica doar sa ii zici u know honey, de fapt prefer sa fiu femeia din mintea ta, nu din patul tau...daca la tine alea doo tot nu coincid...
quasaria
Postat pe 6 Mai 2011 22:53
cateodata barbatii incearca sa se vindece de o dragoste pierduta inlocuindo cu alta. Cea mai mare greseala e sa-ti imaginezi ca daca te implici in alta relatie imediat, inseamna ca uiti mai rpd. Nu e adevarat. pt el ai fost salvarea lui, in momentele lui de suferinta. Cred k a avut sentimente pt tine, dar aceste sentimente sunt INTOTDEAUNA confuze pt respectivul. Nu poti iubi pe altcineva stergand cu buretele, dintro data.Nu ar trebui sa te mai gandesti la el. El singurel se va lamuri dc o iubeste pe ea si vrea sa fie cu ea, sau te vrea pe tine. Retine un lucru: BARBATII NU IUBESC CA NOI FEMEILE. Noi suntem mult mai profunde cand ne intemeiem o relatie. Barbatii se arunca intro relatie si lasa sa vada unde duce acea relatie
garbo201441
Postat pe 7 Mai 2011 10:27
asta e parerea noastra, ca sintem mult mai profunde...Cred ca noi doar ne jelim mai mult. Si asta nu tine de profunzimea sentimentelor. Din contra.
quasaria
Postat pe 7 Mai 2011 10:44
Si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare dar din fericire el a ramas cu mine desi a iubit-o extrem de mult pe fosta....dar i-am cazutsi eu asa de draga incat nu a putut renunta la mine. Crede-ma am avut o rabdare de fier pana a ajuns sa ma iubeasca cu adevarat. Am suferit enorm pt ca se intalnea atat cu ea cat si cu mine...:( Mi-a fost greu dar am incercat sa nu-i reprosez niciodata nimik, sa-l las sa aleaga singur intr-un final. Din cate observ cred ca el chiar o iubeste pe fosta sau actuala si daca se inteleg bine nu cred ca mai exista vreo sansa pt voi. Dar totusi nu cred ca s-au inteles ei de minune din moment ce s-au despartit...si e foarte probabil sa reintampine aceleasi probleme care au dus la despartirea lor. Si atunci va fii o sansa pt tine ca el sa vrea sa reluati relatia. Nu poti sa faci mare lucru atata timp knd inca isi iubeste prietena.
garbo028531
Postat pe 7 Mai 2011 16:00
De la: quasaria, la data 2011-05-07 10:44:29asta e parerea noastra, ca sintem mult mai profunde...Cred ca noi doar ne jelim mai mult. Si asta nu tine de profunzimea sentimentelor. Din contra.


daa...sigur...voi ganditi cel mai pro_fund...
te doare capul in ce situatii va bagati si ce barbati va alegeti...si la sfarsit va plangeti ca nu va iumbieste...
O_K
Postat pe 7 Mai 2011 16:07
ai dreaq berbatii aia...
Freya__
Postat pe 7 Mai 2011 16:15
aha... si sa vezi ce ne plingem cind ne iumbeste...
quasaria
Postat pe 7 Mai 2011 16:22
neshte papagali...
dor72
Postat pe 7 Mai 2011 16:23
oricum, orice am alege, tot aia e....
quasaria
Postat pe 7 Mai 2011 16:27
De la: dor72, la data 2011-05-07 16:23:33neshte papagali...


iar faci confuzie intre pasarici..ti-am zis eu ca nu te tine mult...inteligenta...
O_K
Postat pe 7 Mai 2011 16:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
atractie sexuala sau iubire? 16 De la: preciouss 21 Iulie 2009 21:28
ce anume nu pricep sau unde gresesc prin felul meu de a gandi? 51 De la: padwan 11 Aprilie 2014 07:04
De ce sunt barbatii atat de ciudati? 102 De la: stms10 19 Octombrie 2011 02:12
Singuratate sau nu? 68 De la: garbo201712 1 Iulie 2011 16:22
Parintii lui 1 De la: garbo_491410 26 Iunie 2018 00:44
Setari Cookie-uri